kbattleship - en to da translation catalogue (77 entries)

note: i18n: ectx: label, entry (Hostname), group (network)
en: Default hostname for multiplayer games.
da: Standard værtsnavn for multiplayer-spil.

note: i18n: ectx: label, entry (Port), group (network)
en: Default port for multiplayer games.
da: Standardport til multiplayer-spil.

note: i18n: ectx: label, entry (Nickname), group (general)
en: User nickname.
da: Brugers kaldenavn.

note: i18n: ectx: label, entry (EnableSounds), group (general)
en: Whether sound effects should be played.
da: Om lydeffekter skal afspilles.

note: i18n: ectx: label, entry (AdjacentShips), group (general)
en: Allow the ships to be adjacent without one empty space between them.
da: Tillad at skibene er ved siden af hinanden uden en tom plads imellem dem.

note: i18n: ectx: label, entry (SeveralShips), group (general)
en: Allow multiple ships of any size, default: 4 of 1, 3 of 2, 2 of 3, 1 of 4.
da: Tillad flere skibe af alle størrelser, standard: 4 på 1, 3 på 2, 2 på 3, 1 på 4.

note: i18n: ectx: ToolBar (gameToolbar)
en: Game Toolbar
da: Spilværktøjslinje

en: The KDE ship sinking game
da: KDE's sænke slagskibe

en: Current maintainer
da: Nuværende vedligeholder

en: Project Founder, GUI Handling, Client/Server
da: Projekt grundlægger, GUI Håndtering, Klient/Server

en: Dialog Stuff, Client/Server
da: Dialog ting, Klient/Server

en: Computer Player
da: Computerspiller

en: Game artwork
da: Spilgrafik

en: Background
da: Baggrund

en: Artwork for some of the ships
da: Grafik for nogle af skibene

en: Welcome screen
da: Velkomstskærm

en: Icon
da: Ikon

en: Sounds
da: Lyde

en: Non-Latin1 Support
da: Ikke-Latin1 støtte

en: Various improvements
da: Forskellige forbedringer

en: Various improvements and bugfixes
da: Forskellige forbedringer og fejlretninger

en: Bugfixes and refactoring
da: Fejlrettelser og genfaktorisering

en: DNS-SD discovery
da: DNS-SD-opdagelse

en: Porting to KGameRenderer and QGraphicsView
da: Portering til KGameRenderer og QGraphicsView

en: URL of a Naval Battle game server to connect to after startup
da: URL på en Naval Battle-spilserver der skal forbindes til efter opstart

en: &Single Player
da: &Enkelt spiller

en: &Host Game...
da: &Vær vært for spil...

en: &Connect to Game...
da: &Forbind til spil...

en: Change &Nickname...
da: Skift &kaldenavn...

en: &Play Sounds
da: &Afspil lyde

en: &Adjacent Ships
da: Skibe ved siden &af hinanden

en: &Multiple Ships
da: &Flere skibe

en: Show End-of-Game Message
da: Vis "Spillet-er-slut"-besked

en: Show &Left Grid
da: Vis gitter til &venstre

en: Show &Right Grid
da: Vis gitter til &højre

en: &Nickname:
da: &Kaldenavn:

en: &Join game:
da: &Deltag i spil:

en: &Hostname:
da: &Værtsnavn:

en: &Enter server address manually
da: &Indtast serveradresse manuelt

en: Network Parameters
da: Netværksparametre

en: Connecting to remote host...
da: Forbinder til ekstern vært...

en: Waiting for an incoming connection...
da: Venter på en indkommende forbindelse...

en: Could not connect to host
da: Kunne ikke forbinde til vært

en: You have
da: Du har

en: You can place ships adjacent to each other
da: Du kan placere skibe ved siden af hinanden

en: You must leave a space between ships
da: Du skal have en plads mellem skibe

en: Your opponent is now known as %1
da: Din modstander er kendt som %1

en: Your opponent disconnected from the game
da: Din modstander afbrød forbindelsen til spillet

en: Shots
da: Skud

en: Hits
da: Træffere

en: Misses
da: Missere

en: You win!
da: Du vandt!

en: You win. Excellent!
da: Du vandt. Glimrende!

en: You lose.
da: Du tabte.

en: You lose. Better luck next time!
da: Du tabte. Bedre held næste gang!

en: Change Nickname
da: Skift kaldenavn

en: Enter new nickname:
da: Angiv nyt kaldenavn:

en: Restart game
da: Genstart spil

en: Your opponent has requested to restart the game. Do you accept?
da: Din modstander beder om at genstarte spillet. Vil du acceptere?

[ctx: @action:button]
en: Accept
da: Acceptér

[ctx: @action:button]
en: Reject
da: Afvis

en: Your opponent is using a pre-KDE4 version of Naval Battle. Note that, according to the rules enforced by old clients, ships cannot be placed adjacent to one another and only one ship of each size is allowed.
da: Din modstander bruger en version af Naval Batte fra før KDE4. Bemærk at i henhold til reglerne som følges af gamle klienter, kan skibe ikke placeres umiddelbart op ad hinanden og kun ét skib af hver størrelse er tilladt.

en: Enemy has shot. Shoot now!
da: Fjenden har affyret. Skyd nu!

en: Waiting for enemy to shoot...
da: Venter på at fjenden skal skyde...

en: Ships placed. Now shoot on the enemy field!
da: Skibe placeret. Skyd nu på mod fjendens felt!

en: Waiting for other player to start the game...
da: Venter på at den anden spiller skal starte spillet...

en: Waiting for other player to place his ships...
da: Venter på at den anden spiller skal placere sine skibe...

en: Place your %1 ships. Use the right mouse button to rotate them.
da: Placér dine %1 skibe. Brug højre museknap til at rotere dem.

en: You can't place your remaining ships.
da: Du kan ikke placere dine resterende skibe.

[ctx: @action]
en: Restart
da: Genstart

[ctx: @action]
en: Abort
da: Afbryd

en: You can't place your remaining ships. Please restart placing ships or abort game
da: Du kan ikke placere dine resterende skibe. Start forfra med at placere skibene eller afbryd spillet

en: Restart placing ships
da: Start forfra med placering af skibe

en: Single Player
da: Enkelt spiller

en: Host Network Game
da: Vær vært for netværksspil

en: Connect to Network Game
da: Forbind til netværksspil

en: Remote player
da: Ekstern spiller
