kbattleship - en to el translation catalogue (80 entries)

en: Computer
el: Υπολογιστής

note: i18n: ectx: label, entry (Hostname), group (network)
en: Default hostname for multiplayer games.
el: Προκαθορισμένο όνομα υπολογιστή για δικτυακά παιχνίδια.

note: i18n: ectx: label, entry (Port), group (network)
en: Default port for multiplayer games.
el: Προκαθορισμένη θύρα για δικτυακά παιχνίδια.

note: i18n: ectx: label, entry (Nickname), group (general)
en: User nickname.
el: Ψευδώνυμο του χρήστη.

note: i18n: ectx: label, entry (EnableSounds), group (general)
en: Whether sound effects should be played.
el: Αν θα γίνεται αναπαραγωγή των ήχων.

note: i18n: ectx: label, entry (AdjacentShips), group (general)
en: Allow the ships to be adjacent without one empty space between them.
el: Αφήστε τα πλοία να είναι παρακείμενα χωρίς ένα κενό διάστημα μεταξύ τους.

note: i18n: ectx: label, entry (SeveralShips), group (general)
en: Allow multiple ships of any size, default: 4 of 1, 3 of 2, 2 of 3, 1 of 4.
el: Να επιτρέπονται πολλά πλοία οποιουδήποτε μεγέθους, προκαθορισμένο: 4 από 1, 3 από 2, 2 από 3, 1 από 4.

note: i18n: ectx: ToolBar (gameToolbar)
en: Game Toolbar
el: Γραμμή εργαλείων παιχνιδιού

en: Naval Battle
el: Ναυμαχία

en: The KDE ship sinking game
el: Το παιχνίδι ναυμαχίας του KDE

en: Current maintainer
el: Τρέχων συντηρητής

en: Project Founder, GUI Handling, Client/Server
el: Ιδρυτής έργου, χειρισμός GUI, πελάτης/εξυπηρετητής

en: Dialog Stuff, Client/Server
el: Διάλογοι, πελάτης/εξυπηρετητής

en: Computer Player
el: Παίκτης υπολογιστή

en: Game artwork
el: Γραφικά παιχνιδιού

en: Background
el: Φόντο

en: Artwork for some of the ships
el: Γραφικά και κάποια από τα πλοία

en: Welcome screen
el: Οθόνη υποδοχής

en: Icon
el: Εικονίδιο

en: Sounds
el: Ήχοι

en: Non-Latin1 Support
el: Υποστήριξη μη-Latin1

en: Various improvements
el: Διάφορες βελτιώσεις

en: Various improvements and bugfixes
el: Διάφορες βελτιώσεις και διορθώσεις

en: Bugfixes and refactoring
el: Διορθώσεις και ανασχεδίαση

en: DNS-SD discovery
el: Αναζήτηση DNS-SD

en: Porting to KGameRenderer and QGraphicsView
el: Μεταφορά στο KGameRenderer και το QGraphicsView

en: URL of a Naval Battle game server to connect to after startup
el: Το URL ενός εξυπηρετητή παιχνιδιού ναυμαχίας για σύνδεση μετά την εκκίνηση

en: &Single Player
el: &Παιχνίδι ενός παίκτη

en: &Host Game...
el: &Φιλοξενία παιχνιδιού...

en: &Connect to Game...
el: &Σύνδεση σε παιχνίδι...

en: Change &Nickname...
el: Τροποποίηση &ψευδωνύμου...

en: &Play Sounds
el: &Αναπαραγωγή ήχων

en: &Adjacent Ships
el: Παρα&κείμενα πλοία

en: &Multiple Ships
el: &Πολλά πλοία

en: Show End-of-Game Message
el: Εμφάνιση μηνύματος τέλους παιχνιδιού

en: Show &Left Grid
el: Εμφάνιση α&ριστερού καννάβου

en: Show &Right Grid
el: Εμφάνιση &δεξιού καννάβου

en: &Nickname:
el: &Ψευδώνυμο:

en: &Join game:
el: &Συμμετοχή σε παιχνίδι:

en: &Hostname:
el: Ό&νομα υπολογιστή:

en: &Port:
el: &Θύρα:

en: &Enter server address manually
el: &Χειροκίνητη εισαγωγή διεύθυνσης εξυπηρετητή

en: Network Parameters
el: Παράμετροι δικτύου

en: Connecting to remote host...
el: Σύνδεση με τον απομακρυσμένο υπολογιστή...

en: Waiting for an incoming connection...
el: Αναμονή για μια εισερχόμενη σύνδεση...

en: Could not connect to host
el: Αδυναμία σύνδεσης με τον υπολογιστή

en: You have
el: Έχετε

en: You can place ships adjacent to each other
el: Μπορείτε να τοποθετήσετε τα πλοία παρακείμενα το ένα στο άλλο

en: You must leave a space between ships
el: Θα πρέπει να αφήσετε ένα κενό διάστημα μεταξύ των πλοίων

en: Your opponent is now known as %1
el: Ο αντίπαλός σας είναι γνωστός τώρα ως %1

en: Your opponent disconnected from the game
el: Ο αντίπαλός σας αποσυνδέθηκε από το παιχνίδι

en: Shots
el: Πυροβολισμοί

en: Hits
el: Χτυπήματα

en: Misses
el: Αστοχίες

en: You win!
el: Νικήσατε!

en: You win. Excellent!
el: Νικήσατε. Τέλεια!

en: You lose.
el: Χάσατε.

en: You lose. Better luck next time!
el: Χάσατε. Καλύτερη τύχη την επόμενη φορά!

en: Change Nickname
el: Τροποποίηση ψευδωνύμου

en: Enter new nickname:
el: Εισάγετε νέο ψευδώνυμο:

en: Restart game
el: Επανεκκίνηση παιχνιδιού

en: Your opponent has requested to restart the game. Do you accept?
el: Ο αντίπαλός σας ζήτησε την επανεκκίνηση του παιχνιδιού. Συμφωνείτε;

[ctx: @action:button]
en: Accept
el: Αποδοχή

[ctx: @action:button]
en: Reject
el: Απόρριψη

en: Your opponent is using a pre-KDE4 version of Naval Battle. Note that, according to the rules enforced by old clients, ships cannot be placed adjacent to one another and only one ship of each size is allowed.
el: Ο αντίπαλός σας χρησιμοποιεί μια προ του KDE4 έκδοση του παιχνιδιού ναυμαχίας. Σημειώστε ότι σύμφωνα με τους αναγκαστικούς κανόνες λόγω των παλιών εκδόσεων, τα πλοία δεν μπορούν να τοποθετηθούν γειτονικά το ένα με το άλλο και επιτρέπεται μόνο ένα πλοίο από κάθε μέγεθος.

en: Enemy has shot. Shoot now!
el: Ο εχθρός πυροβόλησε. Σειρά σας!

en: Waiting for enemy to shoot...
el: Αναμονή για επίθεση του εχθρού...

en: Ships placed. Now shoot on the enemy field!
el: Τα πλοία τοποθετήθηκαν. Τώρα ρίξτε βολή στο πεδίο του αντιπάλου!

en: Waiting for other player to start the game...
el: Αναμονή του άλλου παίκτη για εκκίνηση του παιχνιδιού...

en: Waiting for other player to place his ships...
el: Αναμονή του άλλου παίκτη για την τοποθέτηση των πλοίων...

en: Place your %1 ships. Use the right mouse button to rotate them.
el: Τοποθετήστε τα %1 πλοία σας. Χρησιμοποιήστε το δεξί κουμπί του ποντικιού για την περιστροφή τους.

en: You can't place your remaining ships.
el: Δεν μπορείτε να τοποθετήσετε τα υπόλοιπα πλοία σας.

[ctx: @action]
en: Restart
el: Επανεκκίνηση

[ctx: @action]
en: Abort
el: Εγκατάλειψη

en: You can't place your remaining ships. Please restart placing ships or abort game
el: Δεν μπορείτε να τοποθετήσετε τα υπόλοιπα πλοία σας. Αρχίστε πάλι να τοποθετείτε πλοία ή εγκαταλείψτε το παιχνίδι

en: Restart placing ships
el: Επανατοποθέτηση πλοίων

en: Single Player
el: Ένας παίκτης

en: Host Network Game
el: Φιλοξενία δικτυακού παιχνιδιού

en: Connect to Network Game
el: Σύνδεση με δικτυακό παιχνίδι

en: Remote player
el: Απομακρυσμένος παίκτης
