kbattleship - en to fa translation catalogue (55 entries)

en: Computer
fa: رایانه

note: i18n: ectx: label, entry (Hostname), group (network)
en: Default hostname for multiplayer games.
fa: نام میزبان پیش‌فرض برای بازیهای چندبازیکنی.

note: i18n: ectx: label, entry (Port), group (network)
en: Default port for multiplayer games.
fa: درگاه پیش‌فرض برای بازیهای چندبازیکنی.

note: i18n: ectx: label, entry (Nickname), group (general)
en: User nickname.
fa: لقب کاربر.

note: i18n: ectx: label, entry (EnableSounds), group (general)
en: Whether sound effects should be played.
fa: آیا صدا‌ها پخش بشوند

note: i18n: ectx: ToolBar (gameToolbar)
en: Game Toolbar
fa: نوار ابزار بازی

en: (c) 2000-2005  Nikolas Zimmermann, Daniel Molkentin
    (c) 2007 Paolo Capriotti
fa: حق کپی ۲۰۰۰-۲۰۰۵ نیکلاس زیمرمن، دنیل ملکتنین حق کپی ۲۰۰۷ پائولو کاپربوتی

en: Paolo Capriotti
fa: پائولو کاپربوتی

en: Current maintainer
fa: نگه‌دارنده فعلی

en: Nikolas Zimmermann
fa: نیکلاس زیمرمن

en: Project Founder, GUI Handling, Client/Server
fa: موسس پروژه، نگه‌داری واسط گرافیکی، سرویس‌دهنده/سرویس‌گیرنده

en: Daniel Molkentin
fa: دانیل ملکتنین

en: Dialog Stuff, Client/Server
fa: چیز‌های دیالوگ، سرویس‌دهنده/سرویس‌گیرنده

en: Kevin Krammer
fa: کوین کرامر

en: Computer Player
fa: بازیکن رایانه‌ای

en: Johann Ollivier Lapeyre
fa: جان الیوییر لاپیر

en: Game artwork
fa: کار‌های هنری بازی

en: Eugene Trounev
fa: ایگوئن ترونو

en: Background
fa: پس‌زمینه

en: Robert Wadley
fa: روبرت وادلی

en: Artwork for some of the ships
fa: کار‌های هنری برای بعضی کشتی‌ها

en: Riccardo Iaconelli
fa: ریکاردو لاکونلی

en: Welcome screen
fa: صفحه خوش‌آمد‌گویی

en: Benjamin Adler
fa: بنیامین آدلر

en: Icon
fa: شمایل

en: Nils Trzebin
fa: نیلس ترزبین

en: Sounds
fa: صدا‌ها

en: Elmar Hoefner
fa: المار هافنر

en: Lukas Tinkl
fa: لوکاس تینکل

en: Non-Latin1 Support
fa: پشتیبانی غیر لاتین

en: Malte Starostik
fa: مالته استاروستیک

en: Various improvements
fa: بهبودی‌های متعدد

en: Albert Astals Cid
fa: آلبرت آستالز سید

en: Various improvements and bugfixes
fa: بهبودی‌های متعدد و حل اشکال

en: John Tapsell
fa: جان تسپل

en: Inge Wallin
fa: اینگه والین

en: Bugfixes and refactoring
fa: حل اشکال و باز‌سازی

en: Jakub Stachowski
fa: ژاکوب استاچوسکی

en: DNS-SD discovery
fa: کشف DNS-SD

en: &Nickname:
fa: &لقب‌:

en: &Join game:
fa: &پیوستن به بازی:

en: &Hostname:
fa: &نام میزبان:‌

en: &Port:
fa: &درگاه:‌

en: Could not connect to host
fa: ناتوان در اتصال به میزبان

en: Your opponent is now known as %1
fa: حریفتان اکنون به عنوان %1 شناخته‌شده است

en: Your opponent disconnected from the game
fa: حریفتان از بازی قطع شد.

en: Shots
fa: شلیک‌ها

en: Hits
fa: برخورد‌ها

en: Misses
fa: هدر دادن‌ها

en: You win!
fa: شما بردید!

en: You lose.
fa: شما باختید.

en: Your opponent has requested to restart the game. Do you accept?
fa: حریف شما درخواست شروع مجدد بازی را دارد.قبول می‌کنید؟

en: Enemy has shot. Shoot now!
fa: دشمن شلیک کرد.حالا شلیک کنید!

en: Ships placed. Now shoot on the enemy field!
fa: کشتیها جا گرفتند. اکنون به حوزه دشمن شلیک کنید!

en: Remote player
fa: بازی از راه دور
