kbattleship - en to fi translation catalogue (82 entries)

en: Computer
fi: Tietokone

note: i18n: ectx: label, entry (Hostname), group (network)
en: Default hostname for multiplayer games.
fi: Monen pelaajan pelien oletuskonenimi.

note: i18n: ectx: label, entry (Port), group (network)
en: Default port for multiplayer games.
fi: Monen pelaajan pelien oletusportti.

note: i18n: ectx: label, entry (Nickname), group (general)
en: User nickname.
fi: Käyttäjän kutsumanimi.

note: i18n: ectx: label, entry (EnableSounds), group (general)
en: Whether sound effects should be played.
fi: Käytetäänkö äänitehosteita.

note: i18n: ectx: label, entry (AdjacentShips), group (general)
en: Allow the ships to be adjacent without one empty space between them.
fi: Sallii vierekkäiset laivat, joiden välissä ei ole yhtään tyhjää tilaa.

note: i18n: ectx: label, entry (SeveralShips), group (general)
en: Allow multiple ships of any size, default: 4 of 1, 3 of 2, 2 of 3, 1 of 4.
fi: Salli useita samankokoisia laivoja. Oletusarvoisesti: 4 kpl kokoa 1, 3 kpl kokoa 2, 2 kpl kokoa 3 ja 1 kpl kokoa 4.

note: i18n: ectx: ToolBar (gameToolbar)
en: Game Toolbar
fi: Pelityökalurivi

en: Naval Battle
fi: Meritaistelu

en: The KDE ship sinking game
fi: KDE:n laivanupotuspeli

en: (c) 2000-2005  Nikolas Zimmermann, Daniel Molkentin
    (c) 2007 Paolo Capriotti
fi: © 2000–2005 Nikolas Zimmermann, Daniel Molkentin
    © 2007 Paolo Capriotti

en: Current maintainer
fi: Nykyinen ylläpitäjä

en: Project Founder, GUI Handling, Client/Server
fi: Projektin perustaja, käyttöliittymä, Asiakas/Palvelin

en: Dialog Stuff, Client/Server
fi: Ikkunat, Asiakas/Palvelin

en: Computer Player
fi: Tietokonepelaaja

en: Game artwork
fi: Grafiikka

en: Background
fi: Tausta

en: Artwork for some of the ships
fi: Osa laivoista

en: Welcome screen
fi: Tervetuloruutu

en: Icon
fi: Kuvake

en: Sounds
fi: Äänet

en: Non-Latin1 Support
fi: Tuki muille kuin latin1-merkistölle

en: Various improvements
fi: Monia parannuksia

en: Various improvements and bugfixes
fi: Monia parannuksia ja virheiden korjauksia

en: Bugfixes and refactoring
fi: Virheenkorjaukset ja uudelleenjärjestely

en: DNS-SD discovery
fi: DNS-SD havainto

en: Porting to KGameRenderer and QGraphicsView
fi: KGameRendereriin ja QGraphicsView’hyn siirto

en: [URL]
fi: [Osoite]

en: URL of a Naval Battle game server to connect to after startup
fi: Meritaistelupelipalvelimen osoite, johon yhdistetään käynnistyksen jälkeen

en: &Single Player
fi: &Yksi pelaaja

en: &Host Game...
fi: &Koneen nimi

en: &Connect to Game...
fi: &Yhdistä palvelimeen…

en: Change &Nickname...
fi: Vaihda &nimeä…

en: &Play Sounds
fi: &Äänet

en: &Adjacent Ships
fi: Vi&erekkäiset laivat

en: &Multiple Ships
fi: &Useat laivat

en: Show End-of-Game Message
fi: Näytä viesti pelin lopussa

en: Show &Left Grid
fi: Näytä &vasen ruudukko

en: Show &Right Grid
fi: Näytä &oikea ruudukko

en: &Nickname:
fi: &Kutsumanimi:

en: &Join game:
fi: &Liity peliin:

en: &Hostname:
fi: &Koneennimi:

en: &Port:
fi: &Portti:

en: &Enter server address manually
fi: &Syötä palvelimen osoite itse

en: Network Parameters
fi: Verkkoasetukset

en: Connecting to remote host...
fi: Yhdistetään etäpalvelimeen

en: Waiting for an incoming connection...
fi: Odotetaan sisään tulevaa yhteyttä…

en: Could not connect to host
fi: Ei voitu yhdistää palvelimelle.

en: You have
fi: Sinulla on

en: You can place ships adjacent to each other
fi: Laivoja voi sijoittaa vierekkäin

en: You must leave a space between ships
fi: Laivojen väliin täytyy jättää tilaa

en: Your opponent is now known as %1
fi: Vastustajasi nimi on nyt %1

en: Your opponent disconnected from the game
fi: Vastustajasi on poistunut.

en: Shots
fi: Laukaukset

en: Hits
fi: Osumat

en: Misses
fi: Ohi

en: You win!
fi: Voitit!

en: You win. Excellent!
fi: Voitit. Loistavaa!

en: You lose.
fi: Hävisit.

en: You lose. Better luck next time!
fi: Hävisit. Parempi onni ensi kerralla!

en: Change Nickname
fi: Muuta nimeä

en: Enter new nickname:
fi: Anna uusi nimi:

en: Restart game
fi: Aloita uudelleen

en: Your opponent has requested to restart the game. Do you accept?
fi: Vastustajasi haluaa aloitta uuden pelin. Hyväksytkö sen?

[ctx: @action:button]
en: Accept
fi: Hyväksy

[ctx: @action:button]
en: Reject
fi: Hylkää

en: Your opponent is using a pre-KDE4 version of Naval Battle. Note that, according to the rules enforced by old clients, ships cannot be placed adjacent to one another and only one ship of each size is allowed.
fi: Vastustajasi käyttää Meritaistelusta KDE 4:ää edeltävää versiota. Ota huomioon, että vanhojen asiakasohjelmien sääntöjen mukaan laivoja ei voi sijoittaa vierekkäin, ja samankokoisia laivoja voi olla vain yksi.

en: Enemy has shot. Shoot now!
fi: Vihollinen ampui. Ammu nyt!

en: Waiting for enemy to shoot...
fi: Odotan vihollisen laukausta…

en: Ships placed. Now shoot on the enemy field!
fi: Laivat on sijoitettu. Ammu kohti vihollista!

en: Waiting for other player to start the game...
fi: Odotetaan, kunnes toinen pelaaja aloittaa pelin…

en: Waiting for other player to place his ships...
fi: Odotetaan, kunnes toinen pelaaja on sijoittanut laivansa…

en: Place your %1 ships. Use the right mouse button to rotate them.
fi: Sijoita %1 laivaasi. Voit kääntää laivan suuntaa hiiren oikealla painikkeella.

en: You can't place your remaining ships.
fi: Et voi sijoittaa loppuja laivojasi.

[ctx: @action]
en: Restart
fi: Aloita alusta

[ctx: @action]
en: Abort
fi: Keskeytä

en: You can't place your remaining ships. Please restart placing ships or abort game
fi: Et voi sijoittaa loppuja laivoja. Aloita laivojen sijoittaminen alusta tai keskeytä peli.

en: Restart placing ships
fi: Aloita laivojen sijoittaminen alusta

en: Single Player
fi: Yksi pelaaja

en: Host Network Game
fi: Isännöi verkkopeliä

en: Connect to Network Game
fi: Yhdistä verkkopeliin

en: Remote player
fi: Etäpelaaja
