kbattleship - en to hi translation catalogue (54 entries)

en: Computer
hi: कम्प्यूटर

note: i18n: ectx: label, entry (Hostname), group (network)
en: Default hostname for multiplayer games.
hi: मल्टीप्लेयर खेल के लिए डिफ़ॉल्ट होस्ट-नाम.

note: i18n: ectx: label, entry (Port), group (network)
en: Default port for multiplayer games.
hi: मल्टीप्लेयर खेल के लिए डिफ़ॉल्ट पोर्ट.

note: i18n: ectx: label, entry (Nickname), group (general)
en: User nickname.
hi: उपयोक्ता का उपनाम.

note: i18n: ectx: label, entry (EnableSounds), group (general)
en: Whether sound effects should be played.
hi: क्या ध्वनि प्रभाव चलाया जाए.

note: i18n: ectx: ToolBar (gameToolbar)
en: Game Toolbar
hi: खेल औज़ार-पट्टी

en: (c) 2000-2005  Nikolas Zimmermann, Daniel Molkentin
    (c) 2007 Paolo Capriotti
hi: (c) 2000-2005 निकोलस जिमरमैन, डेनियल मोलकेंटिन
    (c) 2007 पाउलो केप्रियाती

en: Paolo Capriotti
hi: पाउलो केप्रियाती

en: Current maintainer
hi: वर्तमान मेंटेनर

en: Nikolas Zimmermann
hi: निकोलस जिमरमैन

en: Project Founder, GUI Handling, Client/Server
hi: परियोजना स्थापक, जीयूआई हैंडलिंग, क्लाएंट/सर्वर

en: Daniel Molkentin
hi: डेनियल मॉल्केनटिन

en: Dialog Stuff, Client/Server
hi: संवाद सामग्री, क्लाएंट/सर्वर

en: Kevin Krammer
hi: केविन क्रेमर

en: Computer Player
hi: कम्प्यूटर खिलाड़ी

en: Johann Ollivier Lapeyre
hi: जोहान ओलिवर लापेरे

en: Game artwork
hi: खेल कलाकृति

en: Eugene Trounev
hi: यूजीन त्रोवनेव

en: Background
hi: पृष्ठभूमि

en: Robert Wadley
hi: रॉबर्ट वाडले

en: Artwork for some of the ships
hi: कुछ जहाजों के लिए कलाकृतियाँ

en: Riccardo Iaconelli
hi: रिकार्दो इयाकोनेल्ली

en: Welcome screen
hi: स्वागत स्क्रीन

en: Benjamin Adler
hi: बेंजामिन एडलर

en: Icon
hi: प्रतीक

en: Nils Trzebin
hi: नील्ज त्रजेबिन

en: Sounds
hi: ध्वनि

en: Elmar Hoefner
hi: एल्मर हॉफनर

en: Lukas Tinkl
hi: लुकास टिंकल

en: Non-Latin1 Support
hi: नॉन-लेटिन1 समर्थन

en: Malte Starostik
hi: माल्ते स्टारोस्टिक

en: Various improvements
hi: अनेकानेक सुधार

en: Albert Astals Cid
hi: अलबर्ट एस्टल्स सिड

en: Various improvements and bugfixes
hi: अनेकानेक सुधार तथा बग- फिक्सेस

en: John Tapsell
hi: जॉन टापसेल

en: Inge Wallin
hi: इंग वालिन

en: Bugfixes and refactoring
hi: रीफ्रेक्टरिंग तथा बगफिक्सेस

en: Jakub Stachowski
hi: जेकब स्टाचोव्स्की

en: DNS-SD discovery
hi: डीएनएस-एसडी खोज

en: &Nickname:
hi: उपनामः (&N)

en: &Hostname:
hi: होस्टनामः (&H)

en: &Port:
hi: पोर्टः (&P)

en: Could not connect to host
hi: होस्ट से जुड़ नहीं सका

en: Your opponent is now known as %1
hi: आपका प्रतिद्वंद्वी अब %1 के नाम से जाना जाएगा

en: Your opponent disconnected from the game
hi: आपका प्रतिद्वंद्वी खेल से डिसकनेक्ट हो गया है

en: Shots
hi: गोले

en: Hits
hi: हिट्स

en: Misses
hi: चूकें

en: You win!
hi: आप जीते!

en: You lose.
hi: आप हारे.

en: Your opponent has requested to restart the game. Do you accept?
hi: आपके प्रतिद्वंद्वी ने खेल को फिर से प्रारंभ करने के लिए आमंत्रित किया है. क्या आप इसे स्वीकारते हैं?

en: Enemy has shot. Shoot now!
hi: दुश्मन ने गोली चलाई. अभी गोली चलाएं!

en: Ships placed. Now shoot on the enemy field!
hi: जहाजों को रख दिया गया है. अब आप दुश्मन को फ़ील्ड में गोली मारें!

en: Remote player
hi: रिमोट खिलाड़ी
