kbattleship - en to hne translation catalogue (73 entries)

en: Computer
hne: कम्प्यूटर

note: i18n: ectx: label, entry (Hostname), group (network)
en: Default hostname for multiplayer games.
hne: मल्टीप्लेयर खेल बर डिफाल्ट होस्ट-नाम.

note: i18n: ectx: label, entry (Port), group (network)
en: Default port for multiplayer games.
hne: मल्टीप्लेयर खेल बर डिफाल्ट पोर्ट.

note: i18n: ectx: label, entry (Nickname), group (general)
en: User nickname.
hne: कमइया के उपनाम.

note: i18n: ectx: label, entry (EnableSounds), group (general)
en: Whether sound effects should be played.
hne: का अवाज प्रभाव चलाय जाए.

note: i18n: ectx: ToolBar (gameToolbar)
en: Game Toolbar
hne: खेल औजार-पट्टी

en: (c) 2000-2005  Nikolas Zimmermann, Daniel Molkentin
    (c) 2007 Paolo Capriotti
hne: (c) 2000-2005  निकोलस जिमरमैन, डेनियल मोलकेंटिन
    (c) 2007 पाउलो केप्रियाती

en: Paolo Capriotti
hne: पाउलो केप्रियाती

en: Current maintainer
hne: अभी हाल के मेंटेनर

en: Nikolas Zimmermann
hne: निकोलस जिमरमैन

en: Project Founder, GUI Handling, Client/Server
hne: परियोजना स्थापक, जीयूआई हेंडलिंग, क्लायंट/सर्वर

en: Daniel Molkentin
hne: डेनियल माल्केनटिन

en: Dialog Stuff, Client/Server
hne: गोठ सामग्री, क्लायंट/सर्वर

en: Kevin Krammer
hne: केविन क्रेमर

en: Computer Player
hne: कम्प्यूटर खिलाड़ी

en: Johann Ollivier Lapeyre
hne: जोहान ओलिवर लापेरे

en: Game artwork
hne: खेल कलाकृति

en: Eugene Trounev
hne: यूजीन त्रोवनेव

en: Background
hne: पिछोत अंगना

en: Robert Wadley
hne: राबर्ट वाडले

en: Artwork for some of the ships
hne: कुछ जहाजों बर कलाकृतियाँ

en: Riccardo Iaconelli
hne: रिकार्दो इयाकोनेल्ली

en: Welcome screen
hne: स्वागत स्क्रीन

en: Benjamin Adler
hne: बेंजामिन एडलर

en: Icon
hne: चिनहा

en: Nils Trzebin
hne: नील्ज त्रजेबिन

en: Sounds
hne: अवाज

en: Elmar Hoefner
hne: एल्मर हाफनर

en: Lukas Tinkl
hne: लुकास टिंकल

en: Non-Latin1 Support
hne: नान-लेटिन1 समर्थन

en: Malte Starostik
hne: माल्ते स्टारोस्टिक

en: Various improvements
hne: अनेकानेक सुधार

en: Albert Astals Cid
hne: अलबर्ट एस्टल्स सिड

en: Various improvements and bugfixes
hne: अनेकानेक सुधार अउ बग- फिक्सेस

en: John Tapsell
hne: जान टापसेल

en: Inge Wallin
hne: इंग वालिन

en: Bugfixes and refactoring
hne: रीफ्रेक्टरिंग अउ बगफिक्सेस

en: Jakub Stachowski
hne: जेकब स्टाचोव्स्की

en: DNS-SD discovery
hne: डीएनएस-एसडी खोज

en: &Single Player
hne: एकल खिलाड़ी (&S)

en: &Host Game...
hne: होस्ट खेल... (&H)

en: &Connect to Game...
hne: खेल से जुड़व... (&C)

en: Change &Nickname...
hne: उपनाम बदलव... (&N)

en: &Play Sounds
hne: अवाज बजाव (&P)

en: &Nickname:
hne: उपनामः (&N)

en: &Join game:
hne: खेल मं सामिल होव: (&J)

en: &Hostname:
hne: होस्टनामः (&H)

en: &Port:
hne: पोर्टः (&P)

en: Network Parameters
hne: नेटवर्क पैरामीटर

en: Connecting to remote host...
hne: रिमोट होस्ट से कनेक्ट करत हे...

en: Waiting for an incoming connection...
hne: इनकमिंग कनेक्सन बर इंतजार करत हे...

en: Could not connect to host
hne: होस्ट से जुड़ नइ सकिस

en: Your opponent is now known as %1
hne: आप मन के प्रतिद्वंद्वी अब %1 के नाम से जाना जाही

en: Your opponent disconnected from the game
hne: आप मन के प्रतिद्वंद्वी खेल से डिसकेक्ट हो गे हे

en: Shots
hne: गोले

en: Hits
hne: हिट्स

en: Misses
hne: चूकें

en: You win!
hne: आप जीते!

en: You win. Excellent!
hne: आप मन जीत गेव! बहुत बढ़िया!

en: You lose.
hne: आप हारे.

en: Change Nickname
hne: उपनाम बदलव

en: Enter new nickname:
hne: नवा उपनाम भरव:

en: Restart game
hne: खेल फिर से चालू करव

en: Your opponent has requested to restart the game. Do you accept?
hne: आप मन के प्रतिद्वंद्वी हर खेल ल फिर से चालू करे बर आमंत्रित करे हे. का आप मन एला स्वीकारते  हे?

en: Enemy has shot. Shoot now!
hne: दुस्मन हर गोली चलाई. अभी गोली चलाव!

en: Waiting for enemy to shoot...
hne: दुस्मन के गोली चलाय के इंतजार में...

en: Ships placed. Now shoot on the enemy field!
hne: जहाजों ल रख दे गे हे. अब आप मन दुस्मन ल फील्ड मं गोली मारें!

en: Waiting for other player to start the game...
hne: अऊ दूसर खिलाड़ी से खेल चालू करे के इंतजार में...

en: Waiting for other player to place his ships...
hne: अऊ दूसर खिलाड़ियों से ऊंखर जहाजों ल रखे जाय के इंतजार में...

en: Single Player
hne: एकल खिलाड़ी

en: Host Network Game
hne: होस्ट नेटवर्क खेल

en: Connect to Network Game
hne: नेटवर्क खेल से कनेक्ट हों

en: Remote player
hne: रिमोट खिलाड़ी
