kbattleship - en to ja translation catalogue (60 entries)

en: Computer
ja: コンピュータ

note: i18n: ectx: label, entry (Hostname), group (network)
en: Default hostname for multiplayer games.
ja: マルチプレイヤーゲームのデフォルトのホスト名。

note: i18n: ectx: label, entry (Port), group (network)
en: Default port for multiplayer games.
ja: マルチプレイヤーゲームのデフォルトのポート。

note: i18n: ectx: label, entry (Nickname), group (general)
en: User nickname.
ja: ユーザのニックネーム。

note: i18n: ectx: label, entry (EnableSounds), group (general)
en: Whether sound effects should be played.
ja: 効果音を鳴らすかどうか。

note: i18n: ectx: ToolBar (gameToolbar)
en: Game Toolbar
ja: ゲームツールバー

en: (c) 2000-2005  Nikolas Zimmermann, Daniel Molkentin
    (c) 2007 Paolo Capriotti
ja: (c) 2000-2005 Nikolas Zimmermann, Daniel Molkentin
    (c) 2007 Paolo Capriotti

en: Current maintainer
ja: 現在のメンテナ

en: Project Founder, GUI Handling, Client/Server
ja: プロジェクト創始者、GUI、クライアント/サーバ

en: Dialog Stuff, Client/Server
ja: ダイアログ、クライアント/サーバ

en: Computer Player
ja: コンピュータプレイヤー

en: Game artwork
ja: ゲームのアートワーク

en: Background
ja: 背景

en: Artwork for some of the ships
ja: いくつかの艦船のアートワーク

en: Welcome screen
ja: ウェルカムスクリーン

en: Icon
ja: アイコン

en: Sounds
ja: サウンド

en: Non-Latin1 Support
ja: Non-Latin1 サポート

en: Various improvements
ja: 多くの改良

en: Various improvements and bugfixes
ja: 多くの改良とバグ修正

en: Bugfixes and refactoring
ja: バグ修正とリファクタリング

en: DNS-SD discovery
ja: DNS-SD ディスカバリ

en: &Single Player
ja: 1 人プレイ(&S)

en: &Host Game...
ja: ゲームを主催(&H)...

en: &Connect to Game...
ja: ゲームに参加(&C)...

en: Change &Nickname...
ja: ニックネームを変更(&N)...

en: &Play Sounds
ja: 効果音あり(&P)

en: Show End-of-Game Message
ja: ゲーム終了時にメッセージを表示

en: Show &Left Grid
ja: 左側のグリッドを表示(&L)

en: Show &Right Grid
ja: 右側のグリッドを表示(&R)

en: &Nickname:
ja: ニックネーム(&N):

en: &Join game:
ja: ゲームに参加(&J):

en: &Hostname:
ja: ホスト名(&H):

en: &Port:
ja: ポート(&P):

en: &Enter server address manually
ja: サーバのアドレスを入力する(&E)

en: Network Parameters
ja: ネットワークのパラメータ

en: Connecting to remote host...
ja: リモートホストに接続しています...

en: Waiting for an incoming connection...
ja: 着信接続を待ち受けています...

en: Could not connect to host
ja: ホストに接続できませんでした

en: Your opponent is now known as %1
ja: 敵が名前を “%1” に変更しました

en: Your opponent disconnected from the game
ja: 敵がゲームとの接続を切りました

en: Shots
ja: 射撃

en: Hits
ja: 命中

en: Misses
ja: はずれ

en: You win!
ja: あなたの勝ちです!

en: You win. Excellent!
ja: あなたの勝ちです。素晴しい!

en: You lose.
ja: あなたの負けです。

en: Change Nickname
ja: ニックネームを変更

en: Enter new nickname:
ja: 新しいニックネームを入力:

en: Restart game
ja: ゲームを再スタート

en: Your opponent has requested to restart the game. Do you accept?
ja: 敵がゲームの再スタートを要求しています。受け入れますか？

en: Enemy has shot. Shoot now!
ja: 敵艦隊が撃ちました。撃ってください!

en: Waiting for enemy to shoot...
ja: 敵艦隊が射撃するのを待っています...

en: Ships placed. Now shoot on the enemy field!
ja: 艦隊の配置が完了しました。敵陣に向かって発射してください!

en: Waiting for other player to start the game...
ja: 相手プレイヤーがゲームを開始するのを待っています...

en: Waiting for other player to place his ships...
ja: 相手プレイヤーが艦隊を配置するのを待っています...

en: Single Player
ja: 1 人プレイ

en: Host Network Game
ja: ネットワークゲームを主催

en: Connect to Network Game
ja: ネットワークゲームに参加

en: Remote player
ja: リモートプレイヤー
