kbattleship - en to nn translation catalogue (83 entries)

en: Computer
nn: Datamaskin

note: i18n: ectx: label, entry (Hostname), group (network)
en: Default hostname for multiplayer games.
nn: Standard vertsnamn for fleirspelarspel.

note: i18n: ectx: label, entry (Port), group (network)
en: Default port for multiplayer games.
nn: Standardport for fleirspelarspel.

note: i18n: ectx: label, entry (Nickname), group (general)
en: User nickname.
nn: Brukarkallenamn.

note: i18n: ectx: label, entry (EnableSounds), group (general)
en: Whether sound effects should be played.
nn: Om lydeffektar skal spelast.

note: i18n: ectx: label, entry (AdjacentShips), group (general)
en: Allow the ships to be adjacent without one empty space between them.
nn: La skip ligga inntil kvarandre, utan noko tomrom mellom dei.

note: i18n: ectx: label, entry (SeveralShips), group (general)
en: Allow multiple ships of any size, default: 4 of 1, 3 of 2, 2 of 3, 1 of 4.
nn: Tillat fleire skip av vilkårleg storleik. Standard: 4 med storleik 1, 3 med 2, 2 med 3 og 1 med 4.

note: i18n: ectx: ToolBar (gameToolbar)
en: Game Toolbar
nn: Spelverktøylinje

en: The KDE ship sinking game
nn: KDE-spel om å senka slagskip

en: (c) 2000-2005  Nikolas Zimmermann, Daniel Molkentin
    (c) 2007 Paolo Capriotti
nn: © 2000–2005 Nikolas Zimmermann, Daniel Molkentin
    © 2007 Paolo Capriotti

en: Current maintainer
nn: Noverande vedlikehaldar

en: Project Founder, GUI Handling, Client/Server
nn: Prosjektgrunnleggjar, GUI-handtering, klient/tenar

en: Dialog Stuff, Client/Server
nn: Dialog-greier, klient/tenar

en: Computer Player
nn: Datamaskinmotstandaren

en: Game artwork
nn: Spelgrafikk

en: Background
nn: Bakgrunnsbilete

en: Artwork for some of the ships
nn: Bilete av nokre av skipa

en: Welcome screen
nn: Velkomstbiletet

en: Icon
nn: Ikon

en: Sounds
nn: Lydar

en: Elmar Hoefner
nn: Elmar Höfner

en: GFX
nn: Grafikk

en: Lukas Tinkl
nn: Lukáš Tinkl

en: Non-Latin1 Support
nn: Støtte for fleire språk

en: Various improvements
nn: Ymse forbetringar

en: Various improvements and bugfixes
nn: Ymse forbetringar og feilfiksar

en: Bugfixes and refactoring
nn: Feilrettingar og omfaktorering

en: DNS-SD discovery
nn: DNS-SD-oppdaging

en: Porting to KGameRenderer and QGraphicsView
nn: Porting til KGameRenderer og QGraphicsView

en: [URL]
nn: [Adresse]

en: URL of a Naval Battle game server to connect to after startup
nn: Adressa til speltenaren å kopla til etter oppstart

[ctx: @action]
en: &Single Player
nn: &Éin spelar

[ctx: @action]
en: &Host Game…
nn: &Vert for nettverksspel …

[ctx: @action]
en: &Connect to Game…
nn: &Kopla til nettverksspel …

[ctx: @action]
en: Change &Nickname…
nn: Byt &kallenamn …

[ctx: @option:check]
en: Play Sounds
nn: Spel lydar

[ctx: @option:check]
en: &Adjacent Ships
nn: &Skip ved sida av kvarandre

[ctx: @option:check]
en: &Multiple Ships
nn: &Fleire skip

[ctx: @option:check]
en: Show End-of-Game Message
nn: Vis sluttspelsmelding

[ctx: @option:check]
en: Show &Left Grid
nn: Vis &venstre rutenett

[ctx: @option:check]
en: Show &Right Grid
nn: Vis &høgre rutenett

en: &Nickname:
nn: &Kallenamn:

en: &Join game:
nn: &Vert med i spel:

en: &Hostname:
nn: &Vertsnamn:

[ctx: @action:button]
en: &Enter Server Address Manually
nn: &Skriv inn tenarnamnet

[ctx: @title:window]
en: Network Parameters
nn: Nettverksparametrar

en: Connecting to remote host…
nn: Koplar til vert …

en: Waiting for an incoming connection…
nn: Ventar på innkommande tilkopling …

en: Could not connect to host
nn: Klarte ikkje kopla til verten

en: You have
nn: Du har

en: You can place ships adjacent to each other
nn: Du kan plassera skip ved sida av kvarandre

en: You must leave a space between ships
nn: Du må ha mellomrom mellom skip

en: Your opponent is now known as %1
nn: Motstandaren din heiter no %1

en: Your opponent disconnected from the game
nn: Motstandaren din kopla frå spelet

en: Shots
nn: Skot

en: Hits
nn: Treff

en: Misses
nn: Bom

en: You win!
nn: Du vann!

en: You win. Excellent!
nn: Du vann. Kjempebra!

en: You lose.
nn: Du tapte.

en: You lose. Better luck next time!
nn: Du tapte. Betre lukke neste gong!

[ctx: @title:window]
en: Change Nickname
nn: Byt kallenamn

[ctx: @label:textbox]
en: Enter new nickname:
nn: Skriv inn nytt kallenamn:

[ctx: @title:window]
en: Restart Game
nn: Start spelet på nytt

en: Your opponent has requested to restart the game. Do you accept?
nn: Motstandarden din har bedt om å få starta spelet på nytt. Godtek du dette?

[ctx: @action:button]
en: Accept
nn: Godta

[ctx: @action:button]
en: Reject
nn: Avvis

en: Your opponent is using a pre-KDE4 version of Naval Battle. Note that, according to the rules enforced by old clients, ships cannot be placed adjacent to one another and only one ship of each size is allowed.
nn: Motstandarden din brukar ein gammal versjon av spelet. Merk at reglane i denne gamle versjonen seier at skip ikkje kan plasserast rett ved sida av kvarandre og at du berre kan ha eitt skip av kvar storleik.

en: Enemy has shot. Shoot now!
nn: Fienden har skote. Skyt no!

en: Waiting for enemy to shoot…
nn: Ventar på at fienden skal skyta …

en: Ships placed. Now shoot on the enemy field!
nn: Alle slagskipa er utplasserte. Skyt no på fienden sitt brett.

en: Waiting for other player to start the game…
nn: Ventar på at ein annan spelar skal verta med …

en: Waiting for other player to place his ships…
nn: Ventar på at fienden skal plassera skipa sine …

en: Place your %1 ships. Use the right mouse button to rotate them.
nn: Plasser dei %1 slagskipa dine. Bruk høgre museknapp for å rotera dei.

en: You can't place your remaining ships.
nn: Du kan ikkje plassera dei gjenståande skipa.

[ctx: @action:button]
en: Restart
nn: Start på nytt

[ctx: @action:button]
en: Abort
nn: Avbryt

en: You can't place your remaining ships. Please restart placing ships or abort game
nn: Du kan ikkje plassera dei gjenståande skipa. Plassera skipa på nytt, eller avbryt spelet.

[ctx: @title:window]
en: Restart Placing Ships
nn: Plasser skip på nytt

[ctx: @action:button]
en: Single Player
nn: Éin spelar

[ctx: @action:button]
en: Host Network Game
nn: Vert for nettverksspel

[ctx: @action:button]
en: Connect to Network Game
nn: Kopla til nettverksspel

en: Remote player
nn: Fjernspelar
