kbattleship - en to ro translation catalogue (45 entries)

en: Computer
ro: Calculator

note: i18n: ectx: label, entry (Hostname), group (network)
en: Default hostname for multiplayer games.
ro: Denumirea implicită a gazdei pentru jocuri cu mai mulți jucători.

note: i18n: ectx: label, entry (Port), group (network)
en: Default port for multiplayer games.
ro: Portul implicit pentru jocuri cu mai mulți jucători.

note: i18n: ectx: label, entry (Nickname), group (general)
en: User nickname.
ro: Porecla utilizatorului.

note: i18n: ectx: label, entry (EnableSounds), group (general)
en: Whether sound effects should be played.
ro: Dacă să fie redate efecte sonore.

note: i18n: ectx: label, entry (AdjacentShips), group (general)
en: Allow the ships to be adjacent without one empty space between them.
ro: Permite navelor să fie adiacente, fără un spațiu gol între ele.

note: i18n: ectx: ToolBar (gameToolbar)
en: Game Toolbar
ro: Bara de unelte a jocului

en: Naval Battle
ro: Bătălie navală

en: The KDE ship sinking game
ro: Jocul KDE de scufundat corăbii

en: Current maintainer
ro: Responsabil actual

en: Project Founder, GUI Handling, Client/Server
ro: Fondatorul proiectului, manipularea interfeței, client/server

en: Dialog Stuff, Client/Server
ro: Chestii de dialog, client/server

en: Computer Player
ro: Jucătorul calculator

en: Game artwork
ro: Grafica jocului

en: Background
ro: Fundal

en: Artwork for some of the ships
ro: Grafica unora dintre nave

en: Welcome screen
ro: Ecran de bun venit

en: Icon
ro: Pictogramă

en: Sounds
ro: Sunete

en: Non-Latin1 Support
ro: Suport non-Latin1

en: Various improvements
ro: Diverse îmbunătățiri

en: Various improvements and bugfixes
ro: Diverse îmbunătățiri și corecții

en: Bugfixes and refactoring
ro: Corecții și reproiectare

en: DNS-SD discovery
ro: Descoperire DNS-SD

en: Porting to KGameRenderer and QGraphicsView
ro: Portarea către KGameRenderer și QGraphicsView

en: URL of a Naval Battle game server to connect to after startup
ro: URL-ul serverului de jocuri „Bătălie Navală” pentru conectare după pornire

en: &Nickname:
ro: &Poreclă:

en: &Join game:
ro: Alăturare la &joc:

en: &Hostname:
ro: Denumire &gazdă:

en: Could not connect to host
ro: Nu m-am putut conecta la gazdă

en: You can place ships adjacent to each other
ro: Puteți plasa nave adiacente una alteia

en: You must leave a space between ships
ro: Trebuie să lăsați un spațiu între nave

en: Your opponent is now known as %1
ro: Oponentul dumneavoastră este cunoscut acum ca %1

en: Your opponent disconnected from the game
ro: Oponentul dumneavoastră s-a deconectat de la joc

en: Shots
ro: Împușcături

en: Hits
ro: Nimeriri

en: Misses
ro: Ratări

en: You win!
ro: Ați învins!

en: You win. Excellent!
ro: Ați învins. Excelent!

en: You lose.
ro: Ați pierdut.

en: You lose. Better luck next time!
ro: Ați pierdut. Mult succes pentru data viitoare!

en: Your opponent has requested to restart the game. Do you accept?
ro: Oponentul dumneavoastră a cerut reinițializarea jocului. Acceptați?

en: Enemy has shot. Shoot now!
ro: Inamicul a tras. Împușcați acum!

en: Ships placed. Now shoot on the enemy field!
ro: Nave amplasate. Acum trageți în câmpul inamicului!

en: Remote player
ro: Jucător distant
