kdegames - en to bs translation catalogue (42 entries)

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, width)
en: Width of the grid
bs: Širina mreže

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, width)
en: Width:
bs: Širina:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_Wrapping)
en: Wrap from left to right and from top to bottom
bs: Zamotajte s lijeva na desno i od vrha do dna

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_Wrapping)
en: Wrapping
bs: Umotavanje

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, height)
en: Height of the grid
bs: Visina mreže

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, height)
en: Height:
bs: Visina:

en: Note: to win the game all terminals <strong>and all <em>cables</em></strong> need to be connected to the server!
bs: Napomena: da bi pobijedili u igri, svii terminalo <strong> i svi kablovi <em> </em> </strong> trebaju se povezati na server!

en: The game is not won yet!
bs: Igra još nije dobijena!

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, label)
en: Duration for cell to complete one rotation in milliseconds
bs: Trajanje za ćeliju da završi jednu rotaciju u milisekundi

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_PlaySounds)
en: Play sounds on actions
bs: Pustite zvuk na dijelovanje

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_Autolock)
en: Automatically lock cell after rotation
bs: Automatski zaključajte ćeliju nakon rotacije

note: i18n: ectx: label, entry (username), group (Preferences)
en: Default user name
bs: Podrazumijevano ime korisnika

note: i18n: ectx: label, entry (PlaySounds), group (General)
en: Whether game sounds are played.
bs: Da li se puštaju zvukovi igre.

note: i18n: ectx: label, entry (Autolock), group (General)
en: Whether lock cell after rotation.
bs: Da li zaključati ćeliju nakon rotacije.

note: i18n: ectx: label, entry (RotateDuration), group (General)
en: Duration for cell to complete one rotation.
bs: Trajanje za celiju da bi izvrsili jednu rotaciju.

note: i18n: ectx: label, entry (Width), group (Custom)
en: The width of the board.
bs: Širina ploce.

note: i18n: ectx: label, entry (Height), group (Custom)
en: The height of the board.
bs: Visina ploče.

note: i18n: ectx: label, entry (Wrapping), group (Custom)
en: Whether wrap from left to right and from top to bottom is enabled.
bs: Da li je obrtanje s lijeva na desno i odozgo na dolje dopušteno.

note: i18n: ectx: ToolBar (mainToolBar)
en: Main Toolbar
bs: Glavna traka

en: KNetWalk, a game for system administrators.
bs: KNetWalk, igra za sistem-administratore.

en: (C) 2004-2005 Andi Peredri, ported to KDE by Thomas Nagy
    (C) 2007-2008 Fela Winkelmolen
    (C) 2013 Ashwin Rajeev
bs: (C) 2004-2005 Andi Peredri,prebacio na KDE  Thomas Nagy
    (C) 2007-2008 Fela Winkelmolen
    (C) 2013 Ashwin Rajeev

en: original author
bs: prvobitni autor

en: KDE port
bs: Prijenos na KDE

en: icon design
bs: dizajn ikona

en: Port to use the QGraphicsView framework
bs: Portiranje da se koristi QGraphicsView framework

en: Custom
bs: Vlastito

en: &Unlock All
bs: &Otključajte sve

en: Keyboard: Field right
bs: Tastatura:polje desno

en: Keyboard: Field left
bs: Tastatura:polje lijevo

en: Keyboard: Field up
bs: Tastatura:polje gore

en: Keyboard: Field down
bs: Tastatura:polje dolje

en: Keyboard: Turn clockwise
bs: Tastatura:skrenite u smjeru kazaljke na satu

en: Keyboard: Turn counterclockwise
bs: Tastatura: skrenite suprotno kazaljci na satu

en: Keyboard: Toggle lock
bs: Tastatura: (de)aktiviranje zaključavanje

en: General
bs: Opšte

en: Theme
bs: Tema

en: Custom Game
bs: Vlastita igra

en: Moves Penalty
bs: Kazneni potezi

en: Your score was %1, you did not make it to the high score list. | Your score was %1, you did not make it to the high score list.
bs[0]: Vaš rezultat je %1, niste uspjeli doći do liste najboljih rezultata.
bs[1]: Vaš rezultat je %1, niste uspjeli doći do liste najboljih rezultata.
bs[2]: Vaš rezultat je %1, niste uspjeli doći do liste najboljih rezultata.

[ctx: Number of mouse clicks]
en: Moves: %1
bs: Pomjeri: %1

[ctx: Time elapsed]
en: Time: %1
bs: Vrijeme: %1

en: Paused
bs: Pauzirano
