knetwalk - en to cs translation catalogue (47 entries)

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, width)
en: Width of the grid
cs: Šířka mřížky

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, width)
en: Width:
cs: Šířka:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_Wrapping)
en: Wrap from left to right and from top to bottom
cs: Propojení zleva doprava a shora dolů

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_Wrapping)
en: Wrapping
cs: Zalamování

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, height)
en: Height of the grid
cs: Výška mřížky

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, height)
en: Height:
cs: Výška:

en: Note: to win the game all terminals <strong>and all <em>cables</em></strong> need to be connected to the server!
cs: Poznámka: abyste vyhrál, musíte k serveru připojit všechny terminály<strong>i všechny <em>kabely</em></strong>!

en: The game is not won yet!
cs: Ještě jste nevyhrál!

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, label)
en: Duration for cell to complete one rotation in milliseconds
cs: Doba v milisekundách, během které se buňka otočí.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Rotate duration:
cs: Doba otočení:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_PlaySounds)
en: Play sounds on actions
cs: Přehrávat zvuky činností

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_PlaySounds)
en: Play sounds
cs: Hrát zvuky

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_Autolock)
en: Automatically lock cell after rotation
cs: Automaticky zamknout buňku po otočení

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_Autolock)
en: Auto lock
cs: Automatický zámek

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ReverseButtons)
en: Reverse mouse buttons
cs: Obrácená tlačítka myši

note: i18n: ectx: label, entry (username), group (Preferences)
en: Default user name
cs: Výchozí jméno uživatele

note: i18n: ectx: label, entry (PlaySounds), group (General)
en: Whether game sounds are played.
cs: Zda mají být přehrávány zvuky ve hře.

note: i18n: ectx: label, entry (Autolock), group (General)
en: Whether lock cell after rotation.
cs: Zda se buňka po otočení zamkne.

note: i18n: ectx: label, entry (ReverseButtons), group (General)
en: Use left click for clockwise and right click for counter-clockwise.
cs: Použít levé pro otáčení ve směru hodinových ručiček a pravé pro otáčení v protisměru.

note: i18n: ectx: label, entry (RotateDuration), group (General)
en: Duration for cell to complete one rotation.
cs: Doba, během které se buňka otočí.

note: i18n: ectx: label, entry (Width), group (Custom)
en: The width of the board.
cs: Šířka hrací desky.

note: i18n: ectx: label, entry (Height), group (Custom)
en: The height of the board.
cs: Výška hrací desky.

note: i18n: ectx: label, entry (Wrapping), group (Custom)
en: Whether wrap from left to right and from top to bottom is enabled.
cs: Zda je povoleno propojení zleva doprava a shora dolů.

note: i18n: ectx: ToolBar (mainToolBar)
en: Main Toolbar
cs: Hlavní panel nástrojů

en: KNetWalk, a game for system administrators.
cs: KNetWalk, hra pro systémové administrátory.

en: (C) 2004-2005 Andi Peredri, ported to KDE by Thomas Nagy
    (C) 2007-2008 Fela Winkelmolen
    (C) 2013 Ashwin Rajeev
cs: (C) 2004-2005 Andi Peredri, pro KDE přepsal Thomas Nagy
    (C) 2007-2008 Fela Winkelmolen
    (C) 2013 Ashwin Rajeev

en: original author
cs: původní autor

en: Port to QtQuick
cs: Portování na QtQuick

en: icon design
cs: design ikon

en: Port to use the QGraphicsView framework
cs: Přenos do frameworku QGraphicsView

en: Custom
cs: Vlastní

en: &Unlock All
cs: &Odemknout vše

en: Keyboard: Field right
cs: Klávesnice: o pole doprava

en: Keyboard: Field left
cs: Klávesnice: o pole doleva

en: Keyboard: Field up
cs: Klávesnice: o pole nahoru

en: Keyboard: Field down
cs: Klávesnice: o pole dolů

en: Keyboard: Turn clockwise
cs: Klávesnice: Otáčet se po směru hodinových ručiček

en: Keyboard: Turn counterclockwise
cs: Klávesnice: Otáčet se proti směru hodinových ručiček

en: Keyboard: Toggle lock
cs: Klávesnice: Zapnout zámek

en: General
cs: Obecné

en: Theme
cs: Motiv

en: Custom Game
cs: Vlastní hra

en: Moves Penalty
cs: Penalizace za pohyby

en: Your score was %1, you did not make it to the high score list. | Your score was %1, you did not make it to the high score list.
cs[0]: Vaše skóre bylo %1, na zápis do listiny nejvyšších skóre to nestačilo.
cs[1]: Vaše skóre bylo %1, na zápis do listiny nejvyšších skóre to nestačilo.
cs[2]: Vaše skóre bylo %1, na zápis do listiny nejvyšších skóre to nestačilo.

[ctx: Number of mouse clicks]
en: Moves: %1
cs: Tahy: %1

[ctx: Time elapsed]
en: Time: %1
cs: Čas: %1

en: Paused
cs: Pozastaveno
