knetwalk - en to da translation catalogue (43 entries)

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, width)
en: Width of the grid
da: Gitterets bredde

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, width)
en: Width:
da: Bredde:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_Wrapping)
en: Wrap from left to right and from top to bottom
da: Ombrydning fra venstre til højre og fra top til bund

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_Wrapping)
en: Wrapping
da: Linjeombrydning

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, height)
en: Height of the grid
da: Gitterets højde

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, height)
en: Height:
da: Højde:

en: Note: to win the game all terminals <strong>and all <em>cables</em></strong> need to be connected to the server!
da: Bemærk: For at vinde spillet skal alle terminaler <strong>og alle <em>kabler</em> </strong> nødvendigvis forbindes til serveren!

en: The game is not won yet!
da: Spillet er ikke vundet endnu!

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, label)
en: Duration for cell to complete one rotation in milliseconds
da: Varighed af at cellen gennemfører en rotation i millisekunder

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_PlaySounds)
en: Play sounds on actions
da: Afspil lyde ved handlinger

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_Autolock)
en: Automatically lock cell after rotation
da: Lås automatisk celle efter rotation

note: i18n: ectx: label, entry (username), group (Preferences)
en: Default user name
da: Standardbrugernavn

note: i18n: ectx: label, entry (PlaySounds), group (General)
en: Whether game sounds are played.
da: Om spillyde afspilles.

note: i18n: ectx: label, entry (Autolock), group (General)
en: Whether lock cell after rotation.
da: Om celler skal låses efter rotation.

note: i18n: ectx: label, entry (RotateDuration), group (General)
en: Duration for cell to complete one rotation.
da: Varighed af at cellen gennemfører en rotation.

note: i18n: ectx: label, entry (Width), group (Custom)
en: The width of the board.
da: Bredden på brættet.

note: i18n: ectx: label, entry (Height), group (Custom)
en: The height of the board.
da: Brættets højde.

note: i18n: ectx: label, entry (Wrapping), group (Custom)
en: Whether wrap from left to right and from top to bottom is enabled.
da: Om ombrydning fra venstre til højre og fra top til bund er aktiveret.

note: i18n: ectx: ToolBar (mainToolBar)
en: Main Toolbar
da: Hovedværktøjslinje

en: KNetWalk, a game for system administrators.
da: Knetwalk, et spil for systemadministratorer.

en: (C) 2004-2005 Andi Peredri, ported to KDE by Thomas Nagy
    (C) 2007-2008 Fela Winkelmolen
    (C) 2013 Ashwin Rajeev
da: (C) 2004-2005 Andi Peredri, porteret til KDE af Thomas Nagy
    (C) 2007-2008 Fela Winkelmolen
    (C) 2013 Ashwin Rajeev

en: original author
da: oprindelig udvikler

en: KDE port
da: KDE-portering

en: Port to QtQuick
da: Portering til QtQuick

en: icon design
da: ikon-design

en: Port to use the QGraphicsView framework
da: Portering til at brugte QGraphicsView-strukturen

en: Custom
da: Brugerdefineret

en: &Unlock All
da: &Lås alle op

en: Keyboard: Field right
da: Tastatur: Felt til højre

en: Keyboard: Field left
da: Tastatur: Felt til venstre

en: Keyboard: Field up
da: Tastatur: Felt op

en: Keyboard: Field down
da: Tastatur: Felt ned

en: Keyboard: Turn clockwise
da: Tastatur: Rotér med uret

en: Keyboard: Turn counterclockwise
da: Tastatur: Rotér mod uret

en: Keyboard: Toggle lock
da: Tastatur: Slå lås til/fra

en: General
da: Generelt

en: Theme
da: Tema

en: Custom Game
da: Brugerdefineret spil

en: Moves Penalty
da: Straf for træk

en: Your score was %1, you did not make it to the high score list. | Your score was %1, you did not make it to the high score list.
da[0]: Din score var %1. Du klarede ikke at komme på topscore-listen.
da[1]: Din score var %1. Du klarede ikke at komme på topscore-listen.

[ctx: Number of mouse clicks]
en: Moves: %1
da: Træk: %1

[ctx: Time elapsed]
en: Time: %1
da: Tid: %1

en: Paused
da: På pause
