knetwalk - en to et translation catalogue (30 entries)

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, width)
en: Width of the grid
et: Võrgustiku laius

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, width)
en: Width:
et: Laius:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_Wrapping)
en: Wrap from left to right and from top to bottom
et: Üleminek vasakult paremale ja alt üles

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_Wrapping)
en: Wrapping
et: Üleminek

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, height)
en: Height of the grid
et: Võrgustiku kõrgus

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, height)
en: Height:
et: Kõrgus:

en: Note: to win the game all terminals <strong>and all <em>cables</em></strong> need to be connected to the server!
et: Märkus: mängu võitmiseks tuleb serveriga ühendada kõik, jah, <strong>kõik <em>kaablid</em></strong>!

en: The game is not won yet!
et: Mäng ei ole veel võidetud!

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, label)
en: Duration for cell to complete one rotation in milliseconds
et: Sõlme pööramise kestus millisekundites

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_PlaySounds)
en: Play sounds on actions
et: Toimingute saatmine heliga

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_Autolock)
en: Automatically lock cell after rotation
et: Sõlme automaatne lukustamine pärast pööramist

note: i18n: ectx: label, entry (username), group (Preferences)
en: Default user name
et: Vaikimisi kasutajanimi

note: i18n: ectx: label, entry (PlaySounds), group (General)
en: Whether game sounds are played.
et: Kas esitada mängu helisid.

note: i18n: ectx: label, entry (Autolock), group (General)
en: Whether lock cell after rotation.
et: Kas lukustada sõlm pärast pööramist.

note: i18n: ectx: label, entry (RotateDuration), group (General)
en: Duration for cell to complete one rotation.
et: Sõlme pööramise kestus.

note: i18n: ectx: label, entry (Width), group (Custom)
en: The width of the board.
et: Mängulaua laius.

note: i18n: ectx: label, entry (Height), group (Custom)
en: The height of the board.
et: Mängulaua kõrgus.

note: i18n: ectx: label, entry (Wrapping), group (Custom)
en: Whether wrap from left to right and from top to bottom is enabled.
et: Kas lubada üleminekut vasakult paremale ja alt üles.

note: i18n: ectx: ToolBar (mainToolBar)
en: Main Toolbar
et: Peamine tööriistariba

en: KNetWalk, a game for system administrators.
et: KNetWalk - süsteemiadministraatorite mäng.

en: (C) 2004-2005 Andi Peredri, ported to KDE by Thomas Nagy
    (C) 2007-2008 Fela Winkelmolen
    (C) 2013 Ashwin Rajeev
et: (C) 2004, 2005: Andi Peredri, KDE port: Thomas Nagy
     (C) 2007-2008: Fela Winkelmolen
    (C) 2013: Ashwin Rajeev

en: original author
et: Algne autor

en: Port to QtQuick
et: Portimine QtQuicki peale

en: icon design
et: ikoonide kujundus

en: Port to use the QGraphicsView framework
et: Portimine QGraphicsView raamistiku peale

en: Moves Penalty
et: Käigu karistus

en: Your score was %1, you did not make it to the high score list. | Your score was %1, you did not make it to the high score list.
et[0]: Sinu tulemus oli %1, millega ei pääse rekordite edetabelisse.
et[1]: Sinu tulemus oli %1, millega ei pääse rekordite edetabelisse.

[ctx: Number of mouse clicks]
en: Moves: %1
et: Käike: %1

[ctx: Time elapsed]
en: Time: %1
et: Aeg: %1

en: Paused
et: Paus
