KDE 4.3 - en to hu translation catalogue (43 entries)

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, width)
en: Width of the grid
hu: A rács szélessége

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, width)
en: Width:
hu: Szélesség:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_Wrapping)
en: Wrap from left to right and from top to bottom
hu: Tördelés balról jobbra és fentről lefelé

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_Wrapping)
en: Wrapping
hu: Tördelés

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, height)
en: Height of the grid
hu: A rács magassága

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, height)
en: Height:
hu: Magasság:

en: Note: to win the game all terminals <strong>and all <em>cables</em></strong> need to be connected to the server!
hu: Megjegyzés: a győzelemhez mindegyik terminálnak <strong>és mindegyik <em>kábelnek</em></strong> csatlakoznia kell a kiszolgálóhoz!

en: The game is not won yet!
hu: A játéknak még nincs vége!

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, label)
en: Duration for cell to complete one rotation in milliseconds
hu: Időtartam ezredmásodpercben, ameddig egy cella elvégez egy forgatást

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_PlaySounds)
en: Play sounds on actions
hu: Hangok lejátszása a műveleteknél

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_Autolock)
en: Automatically lock cell after rotation
hu: Cella automatikus zárolása forgatás után

note: i18n: ectx: label, entry (username), group (Preferences)
en: Default user name
hu: Alapértelmezett felhasználónév

note: i18n: ectx: label, entry (PlaySounds), group (General)
en: Whether game sounds are played.
hu: A játékhangok le legyenek-e látszva.

note: i18n: ectx: label, entry (Autolock), group (General)
en: Whether lock cell after rotation.
hu: Legyen-e zárolva a cella forgatás után.

note: i18n: ectx: label, entry (RotateDuration), group (General)
en: Duration for cell to complete one rotation.
hu: Időtartam, ameddig egy cella elvégez egy forgatást.

note: i18n: ectx: label, entry (Width), group (Custom)
en: The width of the board.
hu: A tábla szélessége.

note: i18n: ectx: label, entry (Height), group (Custom)
en: The height of the board.
hu: A tábla magassága.

note: i18n: ectx: label, entry (Wrapping), group (Custom)
en: Whether wrap from left to right and from top to bottom is enabled.
hu: Engedélyezze-e a tördelést balról jobbra és fentről lefelé.

note: i18n: ectx: ToolBar (mainToolBar)
en: Main Toolbar
hu: Alap eszköztár

en: KNetWalk, a game for system administrators.
hu: KNetWalk, egy játék rendszergazdáknak

en: (C) 2004-2005 Andi Peredri, ported to KDE by Thomas Nagy
    (C) 2007-2008 Fela Winkelmolen
    (C) 2013 Ashwin Rajeev
hu: © Andi Peredri, 2004-2005, a KDE-s átirat Nagy Tamás munkája
    © Fela Winkelmolen, 2007-2008.
    © Ashwin Rajeev, 2013.

en: original author
hu: Eredeti szerző

en: KDE port
hu: KDE-átirat

en: Port to QtQuick
hu: Átírás QtQuick-re

en: icon design
hu: ikontervező

en: Port to use the QGraphicsView framework
hu: Portolás a the QGraphicsView keretrendszerre

en: Custom
hu: Egyéni

en: &Unlock All
hu: Összes &feloldása

en: Keyboard: Field right
hu: Billentyűzet: Egy mezővel jobbra

en: Keyboard: Field left
hu: Billentyűzet: Egy mezővel balra

en: Keyboard: Field up
hu: Billentyűzet: Egy mezővel fel

en: Keyboard: Field down
hu: Billentyűzet: Egy mezővel le

en: Keyboard: Turn clockwise
hu: Billentyűzet: Forgatás jobbra

en: Keyboard: Turn counterclockwise
hu: Billentyűzet: Forgatás balra

en: Keyboard: Toggle lock
hu: Billentyűzet: Lezárás

en: General
hu: Általános

en: Theme
hu: Téma

en: Custom Game
hu: Egyéni játék

en: Moves Penalty
hu: Pontlevonás

en: Your score was %1, you did not make it to the high score list. | Your score was %1, you did not make it to the high score list.
hu[0]: Az elért pontszám %1, ezzel nem sikerült felkerülni a dicsőségtáblára.
hu[1]: Az elért pontszám %1, ezzel nem sikerült felkerülni a dicsőségtáblára.

[ctx: Number of mouse clicks]
en: Moves: %1
hu: Lépés: %1

[ctx: Time elapsed]
en: Time: %1
hu: Idő: %1

en: Paused
hu: Szüneteltetve
