knetwalk - en to id translation catalogue (43 entries)

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, width)
en: Width of the grid
id: Lebarnya si kisi

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, width)
en: Width:
id: Lebar:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_Wrapping)
en: Wrap from left to right and from top to bottom
id: Kemas dari kiri ke kanan dan dari atas ke bawah

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_Wrapping)
en: Wrapping
id: Pengemasan

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, height)
en: Height of the grid
id: Tingginya si kisi

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, height)
en: Height:
id: Tinggi:

en: Note: to win the game all terminals <strong>and all <em>cables</em></strong> need to be connected to the server!
id: Catat: untuk memenangkan permainan semua terminal <strong>dan semua <em>kabel</em></strong> harus terkoneksi ke server!

en: The game is not won yet!
id: Permainan ini belum menang!

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, label)
en: Duration for cell to complete one rotation in milliseconds
id: Durasi bagi sel untuk menyelesaikan rotasinya dalam milidetik

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_PlaySounds)
en: Play sounds on actions
id: Bunyikan suata saat aksi

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_Autolock)
en: Automatically lock cell after rotation
id: Secara otomatis mengunci sel sesudah perotasian

note: i18n: ectx: label, entry (username), group (Preferences)
en: Default user name
id: Nama pengguna baku

note: i18n: ectx: label, entry (PlaySounds), group (General)
en: Whether game sounds are played.
id: Apakah iya atau tidak suara permainan dibunyikan.

note: i18n: ectx: label, entry (Autolock), group (General)
en: Whether lock cell after rotation.
id: Apakah iya atau tidak mengunci sel sesudah perotasian.

note: i18n: ectx: label, entry (RotateDuration), group (General)
en: Duration for cell to complete one rotation.
id: Durasi bagi sel untuk menyelesaikan perotasiannya.

note: i18n: ectx: label, entry (Width), group (Custom)
en: The width of the board.
id: Lebarnya si papan.

note: i18n: ectx: label, entry (Height), group (Custom)
en: The height of the board.
id: Tingginya si papan.

note: i18n: ectx: label, entry (Wrapping), group (Custom)
en: Whether wrap from left to right and from top to bottom is enabled.
id: Apakah iya atau tidak mengemas dari kiri ke kanan dan dari atas ke bawah adalah difungsikan.

note: i18n: ectx: ToolBar (mainToolBar)
en: Main Toolbar
id: Bilah Alat Utama

en: KNetWalk, a game for system administrators.
id: KNetWalk adalah sebuah permainan bagi administrator sistem.

en: (C) 2004-2005 Andi Peredri, ported to KDE by Thomas Nagy
    (C) 2007-2008 Fela Winkelmolen
    (C) 2013 Ashwin Rajeev
id: (C) 2004-2005 Andi Peredri, di-porting ke KDE oleh Thomas Nagy
    (C) 2007-2008 Fela Winkelmolen
    (C) 2013 Ashwin Rajeev

en: original author
id: penulis asli

en: KDE port
id: Port KDE

en: Port to QtQuick
id: Port ke QtQuick

en: icon design
id: desain ikon

en: Port to use the QGraphicsView framework
id: Portingan untuk menggunakan kerangka kerja QGraphicsView

en: Custom
id: Kustom

en: &Unlock All
id: &Lepaskan Kunci Semua

en: Keyboard: Field right
id: Keyboard: Bidang kanan

en: Keyboard: Field left
id: Keyboard: Bidang kiri

en: Keyboard: Field up
id: Keyboard: Bidang atas

en: Keyboard: Field down
id: Keyboard: Bidang bawah

en: Keyboard: Turn clockwise
id: Keyboard: Rotasi searah jarum jam

en: Keyboard: Turn counterclockwise
id: Keyboard: Rotasi lawan arah jarum jam

en: Keyboard: Toggle lock
id: Keyboard: Jungkit kunci

en: General
id: Umum

en: Theme
id: Tema

en: Custom Game
id: Kustom Permainan

en: Moves Penalty
id: Penalti Gerakan

en: Your score was %1, you did not make it to the high score list. | Your score was %1, you did not make it to the high score list.
id[0]: Skormu adalah %1, kamu belum berhasil masuk ke daftar tingkat skor.
id[1]: Skormu adalah %1, kamu belum berhasil masuk ke daftar tingkat skor.

[ctx: Number of mouse clicks]
en: Moves: %1
id: Gerakan: %1

[ctx: Time elapsed]
en: Time: %1
id: Waktu: %1

en: Paused
id: Dijeda
