knetwalk - en to it translation catalogue (48 entries)

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, width)
en: Width of the grid
it: Larghezza della griglia

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, width)
en: Width:
it: Larghezza:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_Wrapping)
en: Wrap from left to right and from top to bottom
it: Se i collegamenti fra lato sinistro e destro e alto e basso sono contigui

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_Wrapping)
en: Wrapping
it: Avvolgimento

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, height)
en: Height of the grid
it: L'altezza della griglia

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, height)
en: Height:
it: Altezza:

en: Note: to win the game all terminals <strong>and all <em>cables</em></strong> need to be connected to the server!
it: Nota: per vincere la partita tutti i terminali <strong>e tutti i <em>cavi</em></strong> devono essere connessi al server!

en: The game is not won yet!
it: La partita non è ancora vinta!

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, label)
en: Duration for cell to complete one rotation in milliseconds
it: Durata di una rotazione della cella in millisecondi

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Rotate duration:
it: Durata della rotazione:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_PlaySounds)
en: Play sounds on actions
it: Riproduci i suoni delle azioni

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_PlaySounds)
en: Play sounds
it: Riproduci i suoni

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_Autolock)
en: Automatically lock cell after rotation
it: Blocco automatico della cella dopo la rotazione

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_Autolock)
en: Auto lock
it: Blocco automatico

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ReverseButtons)
en: Reverse mouse buttons
it: Inverti i pulsanti del mouse

note: i18n: ectx: label, entry (username), group (Preferences)
en: Default user name
it: Nome utente predefinito

note: i18n: ectx: label, entry (PlaySounds), group (General)
en: Whether game sounds are played.
it: Se riprodurre i suoni del gioco.

note: i18n: ectx: label, entry (Autolock), group (General)
en: Whether lock cell after rotation.
it: Se bloccare la cella dopo la rotazione.

note: i18n: ectx: label, entry (ReverseButtons), group (General)
en: Use left click for clockwise and right click for counter-clockwise.
it: Utilizzare il clic sinistro per il senso orario e il clic destro per il senso antiorario.

note: i18n: ectx: label, entry (RotateDuration), group (General)
en: Duration for cell to complete one rotation.
it: Durata per il completamento della rotazione della cella.

note: i18n: ectx: label, entry (Width), group (Custom)
en: The width of the board.
it: La larghezza del campo di gioco.

note: i18n: ectx: label, entry (Height), group (Custom)
en: The height of the board.
it: L'altezza del campo di gioco.

note: i18n: ectx: label, entry (Wrapping), group (Custom)
en: Whether wrap from left to right and from top to bottom is enabled.
it: Se i collegamenti fra lato sinistro e destro e alto e basso sono abilitati.

note: i18n: ectx: ToolBar (mainToolBar)
en: Main Toolbar
it: Barra degli strumenti principale

en: KNetWalk, a game for system administrators.
it: KNetWalk, un gioco per amministratori di sistema.

en: (C) 2004-2005 Andi Peredri, ported to KDE by Thomas Nagy
    (C) 2007-2008 Fela Winkelmolen
    (C) 2013 Ashwin Rajeev
it: © 2004–2005 Andi Peredri, conversione per KDE di Thomas Nagy
    © 2007–2008 Fela Winkelmolen© 2013 Ashwin Rajeev

en: original author
it: autore originale

en: KDE port
it: conversione per KDE

en: Port to QtQuick
it: Conversione a QtQuick

en: icon design
it: design delle icone

en: Port to use the QGraphicsView framework
it: Conversione all'uso del framework QGraphicsView

[ctx: @item difficulty]
en: Custom
it: Personalizzato

[ctx: @action]
en: &Unlock All
it: Sblocca t&utto

[ctx: @action]
en: Move Right
it: Sposta a destra

[ctx: @action]
en: Move Left
it: Sposta a sinistra

[ctx: @action]
en: Move Up
it: Sposta in alto

[ctx: @action]
en: Move Down
it: Sposta in basso

[ctx: @action]
en: Turn Clockwise
it: Ruota in senso orario

[ctx: @action]
en: Turn Counterclockwise
it: Ruota in senso antiorario

[ctx: @action]
en: Toggle Lock
it: Commuta blocco

[ctx: @title:tab]
en: General
it: Generale

[ctx: @title:tab]
en: Theme
it: Tema

[ctx: @title:tab]
en: Custom Game
it: Gioco personalizzato

en: Moves Penalty
it: Penalità mosse

en: Your score was %1, you did not make it to the high score list. | Your score was %1, you did not make it to the high score list.
it[0]: Il tuo punteggio è %1, non sei entrato nella lista dei punteggi più alti.
it[1]: Il tuo punteggio è %1, non sei entrato nella lista dei punteggi più alti.

[ctx: Number of mouse clicks]
en: Moves: %1
it: Mosse: %1

[ctx: Time elapsed]
en: Time: %1
it: Tempo: %1

en: Paused
it: In pausa
