knetwalk - en to ja translation catalogue (12 entries)

en: Note: to win the game all terminals <strong>and all <em>cables</em></strong> need to be connected to the server!
ja: ゲームに勝つには、すべてのターミナルだけでなく、すべての「ケーブル」もサーバに接続しなければなりません!

en: The game is not won yet!
ja: まだゲームは終了していません!

note: i18n: ectx: label, entry (username), group (Preferences)
en: Default user name
ja: デフォルトのユーザ名

note: i18n: ectx: ToolBar (mainToolBar)
en: Main Toolbar
ja: メインツールバー

en: KNetWalk, a game for system administrators.
ja: KNetWalk はシステム管理者のためのゲームです。

en: original author
ja: オリジナルの作者

en: KDE port
ja: KDE への移植

en: icon design
ja: アイコンのデザイン

en: Moves Penalty
ja: 移動回数

en: Your score was %1, you did not make it to the high score list. | Your score was %1, you did not make it to the high score list.
ja[0]: あなたのスコアは %1 でした。ハイスコアには届きませんでした。

[ctx: Number of mouse clicks]
en: Moves: %1
ja: クリック回数: %1

[ctx: Time elapsed]
en: Time: %1
ja: タイム: %1
