knetwalk - en to nds translation catalogue (42 entries)

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, width)
en: Width of the grid
nds: Breed vun't Gadder

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, width)
en: Width:
nds: Breed:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_Wrapping)
en: Wrap from left to right and from top to bottom
nds: Vun links na rechts un vun baven na nerrn jumpen

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_Wrapping)
en: Wrapping
nds: Jumpen

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, height)
en: Height of the grid
nds: Hööchde vun't Gadder

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, height)
en: Height:
nds: Hööchde:

en: Note: to win the game all terminals <strong>and all <em>cables</em></strong> need to be connected to the server!
nds: Henwies: Dormit Een dat Speel winnen kann, mööt all Konsolen <strong>un all <em>Kavels</em></strong> na den Server tokoppelt wesen.

en: The game is not won yet!
nds: Dat Speel is noch nich wunnen!

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, label)
en: Duration for cell to complete one rotation in milliseconds
nds: Tiet in Millisekunnen, de en Zell för en Dreihen bruukt

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_PlaySounds)
en: Play sounds on actions
nds: Kläng afspelen bi Akschonen

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_Autolock)
en: Automatically lock cell after rotation
nds: Zell na't Dreihen automaatsch fastsetten

note: i18n: ectx: label, entry (username), group (Preferences)
en: Default user name
nds: Standard-Brukernaam

note: i18n: ectx: label, entry (PlaySounds), group (General)
en: Whether game sounds are played.
nds: Leggt fast, wat Speelkläng afspeelt warrt

note: i18n: ectx: label, entry (Autolock), group (General)
en: Whether lock cell after rotation.
nds: Leggt fast, wat Zellen na't Dreihen automaatsch fastsett warrt.

note: i18n: ectx: label, entry (RotateDuration), group (General)
en: Duration for cell to complete one rotation.
nds: Tiet, de en Zell för en Dreihen bruukt.

note: i18n: ectx: label, entry (Width), group (Custom)
en: The width of the board.
nds: De Breed vun't Speelbrett

note: i18n: ectx: label, entry (Height), group (Custom)
en: The height of the board.
nds: De Hööchde vun't Speelbrett

note: i18n: ectx: label, entry (Wrapping), group (Custom)
en: Whether wrap from left to right and from top to bottom is enabled.
nds: Leggt fast, wat vun links na rechts un vun baven na nerrn jumpt warrt.

note: i18n: ectx: ToolBar (mainToolBar)
en: Main Toolbar
nds: Hööft-Warktüüchbalken

en: KNetWalk, a game for system administrators.
nds: KNetWalk, en Speel för Systeemplegers.

en: original author
nds: Orginaal-Schriever

en: KDE port
nds: KDE-Porteren

en: Port to QtQuick
nds: Porteren na QtQuick

en: icon design
nds: Lüttbildutsehn

en: Port to use the QGraphicsView framework
nds: Porteren för den Bruuk vun't QGraphicsView-Rahmenwark

en: Custom
nds: Egen

en: &Unlock All
nds: All &opsluten

en: Keyboard: Field right
nds: Tastatuur: Feld na rechts

en: Keyboard: Field left
nds: Tastatuur: Feld na links

en: Keyboard: Field up
nds: Tastatuur: Feld na baven

en: Keyboard: Field down
nds: Tastatuur: Feld na nerrn

en: Keyboard: Turn clockwise
nds: Tastatuur: Na rechts dreihen

en: Keyboard: Turn counterclockwise
nds: Tastatuur: Na links dreihen

en: Keyboard: Toggle lock
nds: Tastatuur: Af-/Opsluten

en: General
nds: Allmeen

en: Theme
nds: Muster

en: Custom Game
nds: Egen Speel

en: Moves Penalty
nds: Aftog

en: Your score was %1, you did not make it to the high score list. | Your score was %1, you did not make it to the high score list.
nds[0]: Du hest %1 Punkt, man dat hett nich för de Bestenlist langt.
nds[1]: Du hest %1 Pünkt, man dat hett nich för de Bestenlist langt.

[ctx: Number of mouse clicks]
en: Moves: %1
nds: Töög: %1

[ctx: Time elapsed]
en: Time: %1
nds: Tiet: %1

en: Paused
nds: Anhollen
