knetwalk - en to nl translation catalogue (48 entries)

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, width)
en: Width of the grid
nl: Breedte van het raster

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, width)
en: Width:
nl: Breedte:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_Wrapping)
en: Wrap from left to right and from top to bottom
nl: Overlopen van links naar rechts en van boven naar onder

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_Wrapping)
en: Wrapping
nl: Overlopen

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, height)
en: Height of the grid
nl: Hoogte van het raster

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, height)
en: Height:
nl: Hoogte:

en: Note: to win the game all terminals <strong>and all <em>cables</em></strong> need to be connected to the server!
nl: Opmerking: om te kunnen winnen moeten alle terminals <strong>en alle <em>kabels</em></strong> met de server verbonden zijn!

en: The game is not won yet!
nl: Het spel is nog niet gewonnen!

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, label)
en: Duration for cell to complete one rotation in milliseconds
nl: Duur voor cel in milliseconden om één rotatie te voltooien

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Rotate duration:
nl: Duur van de rotatie:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_PlaySounds)
en: Play sounds on actions
nl: Geluiden afspelen bij acties

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_PlaySounds)
en: Play sounds
nl: Geluid afspelen

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_Autolock)
en: Automatically lock cell after rotation
nl: Cel automatisch vergrendelen na rotatie

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_Autolock)
en: Auto lock
nl: Automatisch vergrendelen

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ReverseButtons)
en: Reverse mouse buttons
nl: Muisknoppen omwisselen

note: i18n: ectx: label, entry (username), group (Preferences)
en: Default user name
nl: Standaard gebruikersnaam

note: i18n: ectx: label, entry (PlaySounds), group (General)
en: Whether game sounds are played.
nl: Of spelgeluiden afgespeeld moeten worden.

note: i18n: ectx: label, entry (Autolock), group (General)
en: Whether lock cell after rotation.
nl: Of cel vergrendeld moet worden na rotatie.

note: i18n: ectx: label, entry (ReverseButtons), group (General)
en: Use left click for clockwise and right click for counter-clockwise.
nl: Links klikken voor rechtsom en rechts klikken voor linksom.

note: i18n: ectx: label, entry (RotateDuration), group (General)
en: Duration for cell to complete one rotation.
nl: Duur voor cel om één rotatie te voltooien.

note: i18n: ectx: label, entry (Width), group (Custom)
en: The width of the board.
nl: De breedte van het bord.

note: i18n: ectx: label, entry (Height), group (Custom)
en: The height of the board.
nl: De hoogte van het bord.

note: i18n: ectx: label, entry (Wrapping), group (Custom)
en: Whether wrap from left to right and from top to bottom is enabled.
nl: Of het overlopen van links naar rechts en van de boven naar de onder is ingeschakeld.

note: i18n: ectx: ToolBar (mainToolBar)
en: Main Toolbar
nl: Hoofdwerkbalk

en: KNetWalk, a game for system administrators.
nl: KNetWalk, een spelletje voor systeembeheerders.

en: (C) 2004-2005 Andi Peredri, ported to KDE by Thomas Nagy
    (C) 2007-2008 Fela Winkelmolen
    (C) 2013 Ashwin Rajeev
nl: (C) 2004-2005 Andi Peredri, overgezet naar KDE door Thomas Nagy
    (C) 2007-2008 Fela Winkelmolen
    (C) 2013 Ashwin Rajeev

en: original author
nl: oorspronkelijke auteur

en: KDE port
nl: KDE-overdracht

en: Port to QtQuick
nl: Overgezet naar QtQuick

en: icon design
nl: Pictogramontwerp

en: Port to use the QGraphicsView framework
nl: Overdracht om het QGraphicsView-raamwerk te gebruiken

[ctx: @item difficulty]
en: Custom
nl: Aangepast

[ctx: @action]
en: &Unlock All
nl: Alles &ontgrendelen

[ctx: @action]
en: Move Right
nl: Naar rechts

[ctx: @action]
en: Move Left
nl: Naar links

[ctx: @action]
en: Move Up
nl: Naar omhoog

[ctx: @action]
en: Move Down
nl: Naar omlaag

[ctx: @action]
en: Turn Clockwise
nl: Rechtsom draaien

[ctx: @action]
en: Turn Counterclockwise
nl: Linksom draaien

[ctx: @action]
en: Toggle Lock
nl: Zet de blokkering aan of uit

[ctx: @title:tab]
en: General
nl: Algemeen

[ctx: @title:tab]
en: Theme
nl: Thema

[ctx: @title:tab]
en: Custom Game
nl: Aangepast spel

en: Moves Penalty
nl: Strafbeurten

en: Your score was %1, you did not make it to the high score list. | Your score was %1, you did not make it to the high score list.
nl[0]: Uw score is %1, dit is niet voldoende om op de lijst met de hoogste scores te komen.
nl[1]: Uw score is %1, dit is niet voldoende om op de lijst van de hoogste scores te komen

[ctx: Number of mouse clicks]
en: Moves: %1
nl: Zetten: %1

[ctx: Time elapsed]
en: Time: %1
nl: Tijd: %1

en: Paused
nl: Gepauzeerd
