knetwalk - en to nn translation catalogue (49 entries)

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, width)
en: Width of the grid
nn: Breidda på rutenettet

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, width)
en: Width:
nn: Breidd:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_Wrapping)
en: Wrap from left to right and from top to bottom
nn: Rull over frå venstre til høgre og frå øvst til nedst

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_Wrapping)
en: Wrapping
nn: Brettrulling

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, height)
en: Height of the grid
nn: Høgda på rutenettet

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, height)
en: Height:
nn: Høgd:

en: Note: to win the game all terminals <strong>and all <em>cables</em></strong> need to be connected to the server!
nn: Merk: For å vinna spelet må alle terminalane <strong>og alle <em>kablane</em></strong> koplast til tenaren.

en: The game is not won yet!
nn: Du har ikkje vunne spelet enno!

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, label)
en: Duration for cell to complete one rotation in milliseconds
nn: Tid i millisekund for ei celle å gjera éi omdreiing

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Rotate duration:
nn: Omdreiingstid:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_PlaySounds)
en: Play sounds on actions
nn: Spel lydar ved handlingar

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_PlaySounds)
en: Play sounds
nn: Spel lydar

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_Autolock)
en: Automatically lock cell after rotation
nn: Lås cella automatisk etter dreiing

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_Autolock)
en: Auto lock
nn: Autolås

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ReverseButtons)
en: Reverse mouse buttons
nn: Byt om på museknappar

note: i18n: ectx: label, entry (username), group (Preferences)
en: Default user name
nn: Standard brukarnamn

note: i18n: ectx: label, entry (PlaySounds), group (General)
en: Whether game sounds are played.
nn: Om lydar skal spelast i spelet.

note: i18n: ectx: label, entry (Autolock), group (General)
en: Whether lock cell after rotation.
nn: Om cella skal låsast etter dreiing.

note: i18n: ectx: label, entry (ReverseButtons), group (General)
en: Use left click for clockwise and right click for counter-clockwise.
nn: Bruk venstreklikk for å snu til høgre og høgreklikk for å snu mot venstre.

note: i18n: ectx: label, entry (RotateDuration), group (General)
en: Duration for cell to complete one rotation.
nn: Tid for ei celle å gjera éi omdreiing.

note: i18n: ectx: label, entry (Width), group (Custom)
en: The width of the board.
nn: Breidda på spelebrettet.

note: i18n: ectx: label, entry (Height), group (Custom)
en: The height of the board.
nn: Høgda på spelebrettet.

note: i18n: ectx: label, entry (Wrapping), group (Custom)
en: Whether wrap from left to right and from top to bottom is enabled.
nn: Om det er mogleg å rulla over frå venstre til høgre og frå øvst til nedst.

note: i18n: ectx: ToolBar (mainToolBar)
en: Main Toolbar
nn: Hovudverktøylinje

en: KNetWalk
nn: KNettvandring

en: KNetWalk, a game for system administrators.
nn: Eit spel for systemadministratorar.

en: (C) 2004-2005 Andi Peredri, ported to KDE by Thomas Nagy
    (C) 2007-2008 Fela Winkelmolen
    (C) 2013 Ashwin Rajeev
nn: © 2004–2005 Andi Peredri, samt porta til KDE av Thomas Nagy
    © 2007–2008 Fela Winkelmolen
    © 2013 Ashwin Rajeev

en: original author
nn: Opphavleg opphavsperson

en: KDE port
nn: KDE-port

en: Port to QtQuick
nn: Porting til QtQuick

en: icon design
nn: Ikondesign

en: Port to use the QGraphicsView framework
nn: Port til QGraphicsView-rammeverket

en: Custom
nn: Tilpassa

en: &Unlock All
nn: &Lås opp alt

en: Keyboard: Field right
nn: Tastatur: Gå til høgre

en: Keyboard: Field left
nn: Tastatur: Gå til venstre

en: Keyboard: Field up
nn: Tastatur: Gå opp

en: Keyboard: Field down
nn: Tastatur: Gå ned

en: Keyboard: Turn clockwise
nn: Tastatur: Drei mot høgre

en: Keyboard: Turn counterclockwise
nn: Tastatur: Drei mot venstre

en: Keyboard: Toggle lock
nn: Tastatur: Lås (opp)

en: General
nn: Generelt

en: Theme
nn: Tema

en: Custom Game
nn: Tilpassa spel

en: Moves Penalty
nn: Trekkstraff

en: Your score was %1, you did not make it to the high score list. | Your score was %1, you did not make it to the high score list.
nn[0]: Du fekk %1 poeng, og kom ikkje med på rekordlista.
nn[1]: Du fekk %1 poeng, og kom ikkje med på rekordlista.

[ctx: Number of mouse clicks]
en: Moves: %1
nn: Trekk: %1

[ctx: Time elapsed]
en: Time: %1
nn: Tid: %1

en: Paused
nn: Pause
