knetwalk - en to pl translation catalogue (48 entries)

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, width)
en: Width of the grid
pl: Szerokość siatki

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, width)
en: Width:
pl: Szerokość:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_Wrapping)
en: Wrap from left to right and from top to bottom
pl: Zawiń od lewej do prawej i od góry do dołu

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_Wrapping)
en: Wrapping
pl: Zawijanie

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, height)
en: Height of the grid
pl: Wysokość siatki

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, height)
en: Height:
pl: Wysokość:

en: Note: to win the game all terminals <strong>and all <em>cables</em></strong> need to be connected to the server!
pl: Uwaga: do wygrania trzeba podłączyć do serwera wszystkie terminale <strong>i wszystkie <em>kable</em></strong>!

en: The game is not won yet!
pl: Gra nie została jeszcze wygrana!

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, label)
en: Duration for cell to complete one rotation in milliseconds
pl: Czas na obrót komórki o jeden obrót w milisekundach

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Rotate duration:
pl: Czas trwania obrotu:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_PlaySounds)
en: Play sounds on actions
pl: Odtwarzaj dźwięki przy działaniach

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_PlaySounds)
en: Play sounds
pl: Odtwórz dźwięki

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_Autolock)
en: Automatically lock cell after rotation
pl: Samoczynnie zablokuj komórkę po obrocie

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_Autolock)
en: Auto lock
pl: Sam zablokuj

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ReverseButtons)
en: Reverse mouse buttons
pl: Zamień przyciski myszy

note: i18n: ectx: label, entry (username), group (Preferences)
en: Default user name
pl: Domyślna nazwa użytkownika

note: i18n: ectx: label, entry (PlaySounds), group (General)
en: Whether game sounds are played.
pl: Określa czy w grze mają być odtwarzane dźwięki.

note: i18n: ectx: label, entry (Autolock), group (General)
en: Whether lock cell after rotation.
pl: Określa czy zablokować komórkę po obrocie.

note: i18n: ectx: label, entry (ReverseButtons), group (General)
en: Use left click for clockwise and right click for counter-clockwise.
pl: Użyj lewego przycisku do obrotu w prawo i prawego do obrotu w lewo.

note: i18n: ectx: label, entry (RotateDuration), group (General)
en: Duration for cell to complete one rotation.
pl: Czas na obrót komórki o jeden obrót.

note: i18n: ectx: label, entry (Width), group (Custom)
en: The width of the board.
pl: Szerokość planszy.

note: i18n: ectx: label, entry (Height), group (Custom)
en: The height of the board.
pl: Wysokość planszy.

note: i18n: ectx: label, entry (Wrapping), group (Custom)
en: Whether wrap from left to right and from top to bottom is enabled.
pl: Określa czy zawijanie od lewej do prawej i od góry do dołu jest włączone.

note: i18n: ectx: ToolBar (mainToolBar)
en: Main Toolbar
pl: Główny pasek narzędzi

en: KNetWalk, a game for system administrators.
pl: KNetWalk, gra dla administratorów systemów.

en: (C) 2004-2005 Andi Peredri, ported to KDE by Thomas Nagy
    (C) 2007-2008 Fela Winkelmolen
    (C) 2013 Ashwin Rajeev
pl: (C) 2004, 2005 Andi Peredri, przeniesione do KDE przez Thomasa Nagy
    (C) 2007-2008 Fela Winkelmolen
    (C) 2013 Ashwin Rajeev

en: original author
pl: pierwotny autor

en: KDE port
pl: Przystosowanie do KDE

en: Port to QtQuick
pl: Przystosowanie do QtQuick

en: icon design
pl: projekt ikon

en: Port to use the QGraphicsView framework
pl: Port, który używa szkieletu QGraphicsView

en: Custom
pl: Własny

en: &Unlock All
pl: Odblok&uj wszystkie

en: Keyboard: Field right
pl: Klawiatura: pole po prawej

en: Keyboard: Field left
pl: Klawiatura: pole po lewej

en: Keyboard: Field up
pl: Klawiatura: pole w górę

en: Keyboard: Field down
pl: Klawiatura: pole w dół

en: Keyboard: Turn clockwise
pl: Klawiatura: obrót w prawo

en: Keyboard: Turn counterclockwise
pl: Klawiatura: obrót w lewo

en: Keyboard: Toggle lock
pl: Klawiatura: włącz/wyłącz blokadę

en: General
pl: Ogólne

en: Theme
pl: Wystrój

en: Custom Game
pl: Własna gra

en: Moves Penalty
pl: Koszt ruchu

en: Your score was %1, you did not make it to the high score list. | Your score was %1, you did not make it to the high score list.
pl[0]: Twój wynik to %1, a to nie wystarcza do dostania się na listę najlepszych wyników.
pl[1]: Twój wynik to %1, a to nie wystarcza do dostania się na listę najlepszych wyników.
pl[2]: Twój wynik to %1, a to nie wystarcza do dostania się na listę najlepszych wyników.

[ctx: Number of mouse clicks]
en: Moves: %1
pl: Ruchy: %1

[ctx: Time elapsed]
en: Time: %1
pl: Czas: %1

en: Paused
pl: Wstrzymano
