libkdegames - en to pt translation catalogue (36 entries)

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, width)
en: Width of the grid
pt: A largura da grelha

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, width)
en: Width:
pt: Largura:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_Wrapping)
en: Wrap from left to right and from top to bottom
pt: Dar a volta da esquerda para a direita e de cima para baixo

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_Wrapping)
en: Wrapping
pt: Envolvência

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, height)
en: Height of the grid
pt: A altura da grelha

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, height)
en: Height:
pt: Altura:

en: Note: to win the game all terminals <strong>and all <em>cables</em></strong> need to be connected to the server!
pt: Nota: para ganhar o jogo, todos os terminais <strong>e todos os <em>cabos</em></strong> precisam estar ligados ao servidor!

en: The game is not won yet!
pt: O jogo ainda não está ganho!

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, label)
en: Duration for cell to complete one rotation in milliseconds
pt: A duração em milisegundos até a célula terminar uma rotação

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Rotate duration:
pt: Duração da rotação:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_PlaySounds)
en: Play sounds on actions
pt: Tocar os sons das acções

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_PlaySounds)
en: Play sounds
pt: Tocar os sons

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_Autolock)
en: Automatically lock cell after rotation
pt: Bloquear automaticamente a célula após a rotação

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_Autolock)
en: Auto lock
pt: Bloquear automaticamente

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ReverseButtons)
en: Reverse mouse buttons
pt: Botões do rato invertidos

note: i18n: ectx: label, entry (username), group (Preferences)
en: Default user name
pt: Utilizador por omissão

note: i18n: ectx: label, entry (PlaySounds), group (General)
en: Whether game sounds are played.
pt: Se são reproduzidos os sons durante o jogo.

note: i18n: ectx: label, entry (Autolock), group (General)
en: Whether lock cell after rotation.
pt: Se deve bloquear a célula após a rotação.

note: i18n: ectx: label, entry (ReverseButtons), group (General)
en: Use left click for clockwise and right click for counter-clockwise.
pt: Use o botão esquerdo para o sentido horário e o direito para o anti-horário.

note: i18n: ectx: label, entry (RotateDuration), group (General)
en: Duration for cell to complete one rotation.
pt: Duração até a célula terminar uma rotação.

note: i18n: ectx: label, entry (Width), group (Custom)
en: The width of the board.
pt: A largura do tabuleiro.

note: i18n: ectx: label, entry (Height), group (Custom)
en: The height of the board.
pt: A altura do tabuleiro.

note: i18n: ectx: label, entry (Wrapping), group (Custom)
en: Whether wrap from left to right and from top to bottom is enabled.
pt: Se a mudança da esquerda para a direita e de cima para baixo está activa.

note: i18n: ectx: ToolBar (mainToolBar)
en: Main Toolbar
pt: Barra Principal

en: KNetWalk, a game for system administrators.
pt: KNetWalk, um jogo para administradores de sistemas.

en: (C) 2004-2005 Andi Peredri, ported to KDE by Thomas Nagy
    (C) 2007-2008 Fela Winkelmolen
    (C) 2013 Ashwin Rajeev
pt: (C) 2004, 2005 Andi Peredri, migrado para o KDE por Thomas Nagy
    (C) 2007-2008 Fela Winkelmolen
    (C) 2013 Ashwin Rajeev

en: original author
pt: autor original

en: KDE port
pt: Modificação para o KDE

en: Port to QtQuick
pt: Versão em QtQuick

en: icon design
pt: desenho dos ícones

en: Port to use the QGraphicsView framework
pt: Modificações para usar a plataforma QGraphicsView

en: Moves Penalty
pt: Penalidade de Jogadas

en: Your score was %1, you did not make it to the high score list. | Your score was %1, you did not make it to the high score list.
pt[0]: A sua pontuação foi de %1; com esta, não foi possível obter um recorde.
pt[1]: A sua pontuação foi de %1; com esta, não foi possível obter um recorde.

[ctx: Number of mouse clicks]
en: Moves: %1
pt: Jogadas: %1

[ctx: Time elapsed]
en: Time: %1
pt: Tempo: %1

en: Paused
pt: Em pausa
