knetwalk - en to pt_BR translation catalogue (48 entries)

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, width)
en: Width of the grid
pt_BR: Largura da grade

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, width)
en: Width:
pt_BR: Largura:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_Wrapping)
en: Wrap from left to right and from top to bottom
pt_BR: Mudança da esquerda para a direita e de cima para baixo

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_Wrapping)
en: Wrapping
pt_BR: Mudança

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, height)
en: Height of the grid
pt_BR: Altura da grade

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, height)
en: Height:
pt_BR: Altura:

en: Note: to win the game all terminals <strong>and all <em>cables</em></strong> need to be connected to the server!
pt_BR: Nota: Para ganhar o jogo, todos os terminais <strong>e todos os <em>cabos</em></strong> precisam estar conectados ao servidor!

en: The game is not won yet!
pt_BR: O jogo ainda não está ganho!

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, label)
en: Duration for cell to complete one rotation in milliseconds
pt_BR: Duração em milissegundos até a célula terminar uma rotação

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Rotate duration:
pt_BR: Duração da rotação:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_PlaySounds)
en: Play sounds on actions
pt_BR: Reproduz os sons das ações

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_PlaySounds)
en: Play sounds
pt_BR: Reproduzir sons

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_Autolock)
en: Automatically lock cell after rotation
pt_BR: Bloquear a célula automaticamente após a rotação

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_Autolock)
en: Auto lock
pt_BR: Bloquear automaticamente

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ReverseButtons)
en: Reverse mouse buttons
pt_BR: Reverter botões do mouse

note: i18n: ectx: label, entry (username), group (Preferences)
en: Default user name
pt_BR: Nome do usuário padrão

note: i18n: ectx: label, entry (PlaySounds), group (General)
en: Whether game sounds are played.
pt_BR: Determina se os sons devem ser reproduzidos.

note: i18n: ectx: label, entry (Autolock), group (General)
en: Whether lock cell after rotation.
pt_BR: Determina se deve bloquear a célula após a rotação.

note: i18n: ectx: label, entry (ReverseButtons), group (General)
en: Use left click for clockwise and right click for counter-clockwise.
pt_BR: Usar o botão esquerdo para sentido horário e o botão direito para anti-horário.

note: i18n: ectx: label, entry (RotateDuration), group (General)
en: Duration for cell to complete one rotation.
pt_BR: Duração até a célula terminar uma rotação.

note: i18n: ectx: label, entry (Width), group (Custom)
en: The width of the board.
pt_BR: A largura do tabuleiro.

note: i18n: ectx: label, entry (Height), group (Custom)
en: The height of the board.
pt_BR: A altura do tabuleiro.

note: i18n: ectx: label, entry (Wrapping), group (Custom)
en: Whether wrap from left to right and from top to bottom is enabled.
pt_BR: Se a mudança da esquerda para a direita e de cima para baixo está ativa.

note: i18n: ectx: ToolBar (mainToolBar)
en: Main Toolbar
pt_BR: Barra de ferramentas principal

en: KNetWalk, a game for system administrators.
pt_BR: KNetWalk, um jogo para administradores de sistema.

en: (C) 2004-2005 Andi Peredri, ported to KDE by Thomas Nagy
    (C) 2007-2008 Fela Winkelmolen
    (C) 2013 Ashwin Rajeev
pt_BR: (C) 2004, 2005 Andi Peredri, adaptado para o KDE por Thomas Nagy
    (C) 2007-2008 Fela Winkelmolen
    (C) 2013 Ashwin Rajeev

en: original author
pt_BR: autor original

en: KDE port
pt_BR: Adaptação para o KDE

en: Port to QtQuick
pt_BR: Migração para o QtQuick

en: icon design
pt_BR: projeto do ícone

en: Port to use the QGraphicsView framework
pt_BR: Migração para usar o framework QGraphicsView

[ctx: @item difficulty]
en: Custom
pt_BR: Personalizado

[ctx: @action]
en: &Unlock All
pt_BR: Desbloq&uear tudo

[ctx: @action]
en: Move Right
pt_BR: Mover para a direita

[ctx: @action]
en: Move Left
pt_BR: Mover para a esquerda

[ctx: @action]
en: Move Up
pt_BR: Mover para cima

[ctx: @action]
en: Move Down
pt_BR: Mover para baixo

[ctx: @action]
en: Turn Clockwise
pt_BR: Girar no sentido horário

[ctx: @action]
en: Turn Counterclockwise
pt_BR: Girar no sentido anti-horário

[ctx: @action]
en: Toggle Lock
pt_BR: Alternar bloqueio

[ctx: @title:tab]
en: General
pt_BR: Geral

[ctx: @title:tab]
en: Theme
pt_BR: Tema

[ctx: @title:tab]
en: Custom Game
pt_BR: Jogo personalizado

en: Moves Penalty
pt_BR: Penalidades de movimento

en: Your score was %1, you did not make it to the high score list. | Your score was %1, you did not make it to the high score list.
pt_BR[0]: Seu placar foi %1, você ainda não entrou na lista de recordes.
pt_BR[1]: Seu placar foi %1, você ainda não entrou na lista de recordes.

[ctx: Number of mouse clicks]
en: Moves: %1
pt_BR: Movimentos: %1

[ctx: Time elapsed]
en: Time: %1
pt_BR: Tempo: %1

en: Paused
pt_BR: Pausado
