knetwalk - en to ro translation catalogue (36 entries)

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, width)
en: Width of the grid
ro: Lățimea grilei

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, width)
en: Width:
ro: Lățime:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, height)
en: Height of the grid
ro: Înălțimea grilei

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, height)
en: Height:
ro: Înălțime:

en: Note: to win the game all terminals <strong>and all <em>cables</em></strong> need to be connected to the server!
ro: Rețineți: pentru a câștiga jocul, toate terminalele <strong>și toate <em>cablurile</em></strong> trebuie să fie conectate la server!

en: The game is not won yet!
ro: Jocul nu este încă câștigat!

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_PlaySounds)
en: Play sounds on actions
ro: Redă sunete la acțiuni

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_Autolock)
en: Automatically lock cell after rotation
ro: Blochează automat celula după rotație

note: i18n: ectx: label, entry (username), group (Preferences)
en: Default user name
ro: Nume de utilizator implicit

note: i18n: ectx: label, entry (PlaySounds), group (General)
en: Whether game sounds are played.
ro: Dacă să fie redate sunetele jocului.

note: i18n: ectx: label, entry (Width), group (Custom)
en: The width of the board.
ro: Lățimea tablei.

note: i18n: ectx: label, entry (Height), group (Custom)
en: The height of the board.
ro: Înălțimea tablei.

note: i18n: ectx: ToolBar (mainToolBar)
en: Main Toolbar
ro: Bara de unelte principală

en: KNetWalk, a game for system administrators.
ro: KNetWalk, un joc pentru administratorii de sisteme.

en: (C) 2004-2005 Andi Peredri, ported to KDE by Thomas Nagy
    (C) 2007-2008 Fela Winkelmolen
    (C) 2013 Ashwin Rajeev
ro: (C) 2004-2005 Andi Peredri, portat pe KDE de Thomas Nagy
    (C) 2007-2008 Fela Winkelmolen
    (C) 2013 Ashwin Rajeev

en: original author
ro: autor original

en: KDE port
ro: Portare KDE

en: Port to QtQuick
ro: Portare pe QtQuick

en: icon design
ro: desenare pictogramă

en: Port to use the QGraphicsView framework
ro: Modificări pentru a folosi platforma QGraphicsView

en: Custom
ro: Personalizat

en: &Unlock All
ro: &Deblochează tot

en: Keyboard: Field right
ro: Tastatură: Câmp la dreapta

en: Keyboard: Field left
ro: Tastatură: Câmp la stânga

en: Keyboard: Field up
ro: Tastatură: Câmp sus

en: Keyboard: Field down
ro: Tastatură: Câmp jos

en: Keyboard: Turn clockwise
ro: Tastatură: Întoarce la dreapta

en: Keyboard: Turn counterclockwise
ro: Tastatură: Întoarce la stânga

en: Keyboard: Toggle lock
ro: Tastatură: Comută blocarea

en: Theme
ro: Tematică

en: Custom Game
ro: Joc personalizat

en: Moves Penalty
ro: Penalitate mutări

en: Your score was %1, you did not make it to the high score list. | Your score was %1, you did not make it to the high score list.
ro[0]: Scorul final a fost %1, nu ați intrat în lista de recorduri.
ro[1]: Scorul final a fost %1, nu ați intrat în lista de recorduri.
ro[2]: Scorul final a fost %1, nu ați intrat în lista de recorduri.

[ctx: Number of mouse clicks]
en: Moves: %1
ro: Mutări: %1

[ctx: Time elapsed]
en: Time: %1
ro: Timp: %1

en: Paused
ro: Întrerupt
