knetwalk - en to ru translation catalogue (49 entries)

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, width)
en: Width of the grid
ru: Ширина поля

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, width)
en: Width:
ru: Ширина:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_Wrapping)
en: Wrap from left to right and from top to bottom
ru: Сворачивание поля (левая сторона стыкуется с правой, а верхняя — с нижней)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_Wrapping)
en: Wrapping
ru: Сворачивание

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, height)
en: Height of the grid
ru: Высота поля

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, height)
en: Height:
ru: Высота:

en: Note: to win the game all terminals <strong>and all <em>cables</em></strong> need to be connected to the server!
ru: Примечание: для победы в игре все терминалы <strong>и все <em>кабели</em></strong> должны быть присоединены к серверу!

en: The game is not won yet!
ru: Вы ещё не выиграли!

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, label)
en: Duration for cell to complete one rotation in milliseconds
ru: Продолжительность поворота ячейки (в миллисекундах)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Rotate duration:
ru: Длительность поворота:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_PlaySounds)
en: Play sounds on actions
ru: Сопровождать звуком действия в игре

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_PlaySounds)
en: Play sounds
ru: Звуковое сопровождение

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_Autolock)
en: Automatically lock cell after rotation
ru: Автоматически блокировать ячейку после поворота

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_Autolock)
en: Auto lock
ru: Автоблокировка

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ReverseButtons)
en: Reverse mouse buttons
ru: Поменять местами кнопки мыши

note: i18n: ectx: label, entry (username), group (Preferences)
en: Default user name
ru: Имя пользователя по умолчанию

note: i18n: ectx: label, entry (PlaySounds), group (General)
en: Whether game sounds are played.
ru: Воспроизведение звуков в игре.

note: i18n: ectx: label, entry (Autolock), group (General)
en: Whether lock cell after rotation.
ru: Блокировка ячейки после поворота.

note: i18n: ectx: label, entry (ReverseButtons), group (General)
en: Use left click for clockwise and right click for counter-clockwise.
ru: Использовать щелчок левой кнопкой для поворота по часовой стрелке и щелчок правой кнопкой для поворота против часовой стрелки.

note: i18n: ectx: label, entry (RotateDuration), group (General)
en: Duration for cell to complete one rotation.
ru: Длительность поворота ячейки.

note: i18n: ectx: label, entry (Width), group (Custom)
en: The width of the board.
ru: Ширина поля.

note: i18n: ectx: label, entry (Height), group (Custom)
en: The height of the board.
ru: Высота поля.

note: i18n: ectx: label, entry (Wrapping), group (Custom)
en: Whether wrap from left to right and from top to bottom is enabled.
ru: Режим сворачивания поля (левая сторона стыкуется с правой, а верхняя с нижней).

note: i18n: ectx: ToolBar (mainToolBar)
en: Main Toolbar
ru: Основная панель инструментов

en: KNetWalk, a game for system administrators.
ru: KNetWalk — игра для сисадминов.

en: (C) 2004-2005 Andi Peredri, ported to KDE by Thomas Nagy
    (C) 2007-2008 Fela Winkelmolen
    (C) 2013 Ashwin Rajeev
ru: © Andi Peredri, перенос на KDE — Thomas Nagy, 2004, 2005
    © Fela Winkelmolen, 2007-2008
    © Ashwin Rajeev, 2013

en: original author
ru: Автор идеи

en: KDE port
ru: Перенос на KDE

en: Port to QtQuick
ru: Перенос на QtQuick

en: Eugene Trounev
ru: Евгений Трунев

en: icon design
ru: Создание значков

en: Port to use the QGraphicsView framework
ru: Перенос на фреймворк QGraphicsView

[ctx: @item difficulty]
en: Custom
ru: Свой вариант

[ctx: @action]
en: &Unlock All
ru: &Разблокировать всё

[ctx: @action]
en: Move Right
ru: Переместить вправо

[ctx: @action]
en: Move Left
ru: Переместить влево

[ctx: @action]
en: Move Up
ru: Переместить вверх

[ctx: @action]
en: Move Down
ru: Переместить вниз

[ctx: @action]
en: Turn Clockwise
ru: Повернуть по часовой стрелке

[ctx: @action]
en: Turn Counterclockwise
ru: Повернуть против часовой стрелки

[ctx: @action]
en: Toggle Lock
ru: Включить или отключить блокировку

[ctx: @title:tab]
en: General
ru: Основное

[ctx: @title:tab]
en: Theme
ru: Оформление

[ctx: @title:tab]
en: Custom Game
ru: Настраиваемый вариант игры

en: Moves Penalty
ru: Штрафные ходы

en: Your score was %1, you did not make it to the high score list. | Your score was %1, you did not make it to the high score list.
ru[0]: У вас %1 очко, этого недостаточно, чтобы попасть в таблицу рекордов
ru[1]: У вас %1 очка, этого недостаточно, чтобы попасть в таблицу рекордов
ru[2]: У вас %1 очков, этого недостаточно, чтобы попасть в таблицу рекордов
ru[3]: У вас %1 очко, этого недостаточно, чтобы попасть в таблицу рекордов

[ctx: Number of mouse clicks]
en: Moves: %1
ru: Ходы: %1

[ctx: Time elapsed]
en: Time: %1
ru: Время: %1

en: Paused
ru: Пауза
