knetwalk - en to sr@latin translation catalogue (37 entries)

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, width)
en: Width of the grid
sr@latin: Širina mreže

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, width)
en: Width:
sr@latin: Širina:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_Wrapping)
en: Wrap from left to right and from top to bottom
sr@latin: Omotava preko leve na desnu i preko gornje na donju ivicu.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_Wrapping)
en: Wrapping
sr@latin: Omotavanje

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, height)
en: Height of the grid
sr@latin: Visina mreže

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, height)
en: Height:
sr@latin: Visina:

en: Note: to win the game all terminals <strong>and all <em>cables</em></strong> need to be connected to the server!
sr@latin: Napomena: da biste dobili partiju, svi računari <strong>i svi <em>kablovi</em></strong> moraju biti povezani sa serverom!

en: The game is not won yet!
sr@latin: Partija još nije dobijena!

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, label)
en: Duration for cell to complete one rotation in milliseconds
sr@latin: Trajanje jedne rotacije ćelije u milisekundama

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_PlaySounds)
en: Play sounds on actions
sr@latin: Zvukovi na radnje

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_Autolock)
en: Automatically lock cell after rotation
sr@latin: Automatsko zaključavanje ćelije posle rotacije

note: i18n: ectx: label, entry (username), group (Preferences)
en: Default user name
sr@latin: Podrazumevano ime korisnika

note: i18n: ectx: label, entry (PlaySounds), group (General)
en: Whether game sounds are played.
sr@latin: Da li puštati zvukove u igri.

note: i18n: ectx: label, entry (Autolock), group (General)
en: Whether lock cell after rotation.
sr@latin: Da li zaključati ćeliju posle rotacije.

note: i18n: ectx: label, entry (RotateDuration), group (General)
en: Duration for cell to complete one rotation.
sr@latin: Trajanje jedne rotacije ćelije.

note: i18n: ectx: label, entry (Width), group (Custom)
en: The width of the board.
sr@latin: Širina table.

note: i18n: ectx: label, entry (Height), group (Custom)
en: The height of the board.
sr@latin: Visina table.

note: i18n: ectx: label, entry (Wrapping), group (Custom)
en: Whether wrap from left to right and from top to bottom is enabled.
sr@latin: Da li omotavati preko leve na desnu i preko gornje na donju ivicu.

note: i18n: ectx: ToolBar (mainToolBar)
en: Main Toolbar
sr@latin: Glavna traka

en: KNetWalk
sr@latin: K‑mrežohod

en: KNetWalk, a game for system administrators.
sr@latin: K‑mrežohod, igra za sistem-administratore

en: (C) 2004-2005 Andi Peredri, ported to KDE by Thomas Nagy
    (C) 2007-2008 Fela Winkelmolen
    (C) 2013 Ashwin Rajeev
sr@latin: © 2004–2005 Andrej Peredrij, na KDE preneo Tamaš Nađ
    © 2007–2008 Fela Vinkelmolen
    © 2013, Ašvin Radživ

en: Andi Peredri
sr@latin: Andrej Peredrij

en: original author
sr@latin: prvobitni autor

en: Thomas Nagy
sr@latin: Tamaš Nađ

en: KDE port
sr@latin: prenos na KDE

en: Ashwin Rajeev
sr@latin: Ašvin Radživ

en: Port to QtQuick
sr@latin: Prenos na QtQuick

en: Eugene Trounev
sr@latin: Jevgenij Trunjov

en: icon design
sr@latin: dizajn ikonica

en: Brian Croom
sr@latin: Brajan Krum

en: Port to use the QGraphicsView framework
sr@latin: Prenos na radni okvir QGraphicsView

en: Moves Penalty
sr@latin: Kazneni potezi

en: Your score was %1, you did not make it to the high score list. | Your score was %1, you did not make it to the high score list.
sr@latin[0]: Ostvarili ste rezultat %1, nedovoljno za upis na spisak najrezultata.
sr@latin[1]: Ostvarili ste rezultat %1, nedovoljno za upis na spisak najrezultata.
sr@latin[2]: Ostvarili ste rezultat %1, nedovoljno za upis na spisak najrezultata.
sr@latin[3]: Ostvarili ste rezultat %1, nedovoljno za upis na spisak najrezultata.

[ctx: Number of mouse clicks]
en: Moves: %1
sr@latin: poteza: %1

[ctx: Time elapsed]
en: Time: %1
sr@latin: vreme: %1

en: Paused
sr@latin: Pauzirano
