knetwalk - en to sv translation catalogue (49 entries)

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, width)
en: Width of the grid
sv: Brädets bredd

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, width)
en: Width:
sv: Bredd:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_Wrapping)
en: Wrap from left to right and from top to bottom
sv: Gå runt från vänster till höger och från överkant till underkant

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_Wrapping)
en: Wrapping
sv: Gå runt

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, height)
en: Height of the grid
sv: Brädets höjd

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, height)
en: Height:
sv: Höjd:

en: Note: to win the game all terminals <strong>and all <em>cables</em></strong> need to be connected to the server!
sv: Observera: För att vinna spelet måste alla terminaler <strong>och alla <em>sladdar</em></strong> vara anslutna till servern.

en: The game is not won yet!
sv: Spelet har inte vunnits än.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, label)
en: Duration for cell to complete one rotation in milliseconds
sv: Tidsläng för cellen att rotera ett varv i millisekunder

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Rotate duration:
sv: Rotationens tidslängd:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_PlaySounds)
en: Play sounds on actions
sv: Spela ljud vid åtgärder

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_PlaySounds)
en: Play sounds
sv: Spela ljud

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_Autolock)
en: Automatically lock cell after rotation
sv: Lås cell automatiskt efter rotation

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_Autolock)
en: Auto lock
sv: Lås automatiskt

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ReverseButtons)
en: Reverse mouse buttons
sv: Omvända musknappar

note: i18n: ectx: label, entry (username), group (Preferences)
en: Default user name
sv: Förvalt användarnamn

note: i18n: ectx: label, entry (PlaySounds), group (General)
en: Whether game sounds are played.
sv: Om spelljud spelas upp.

note: i18n: ectx: label, entry (Autolock), group (General)
en: Whether lock cell after rotation.
sv: Om cellen ska låsas efter rotation.

note: i18n: ectx: label, entry (ReverseButtons), group (General)
en: Use left click for clockwise and right click for counter-clockwise.
sv: Använd vänsterklick för medurs och högerklick för moturs.

note: i18n: ectx: label, entry (RotateDuration), group (General)
en: Duration for cell to complete one rotation.
sv: Tidsläng för cellen att rotera ett varv.

note: i18n: ectx: label, entry (Width), group (Custom)
en: The width of the board.
sv: Brädets bredd.

note: i18n: ectx: label, entry (Height), group (Custom)
en: The height of the board.
sv: Brädets höjd.

note: i18n: ectx: label, entry (Wrapping), group (Custom)
en: Whether wrap from left to right and from top to bottom is enabled.
sv: Om gå runt från vänster till höger och från överkant till underkant är aktiverad.

note: i18n: ectx: ToolBar (mainToolBar)
en: Main Toolbar
sv: Huvudverktygsrad

en: KNetWalk
sv: Knetwalk

en: KNetWalk, a game for system administrators.
sv: Knetwalk, ett spel för systemadministratörer.

en: (C) 2004-2005 Andi Peredri, ported to KDE by Thomas Nagy
    (C) 2007-2008 Fela Winkelmolen
    (C) 2013 Ashwin Rajeev
sv: © 2004-2005 Andi Peredri, överförd till KDE av Thomas Nagy
    © 2007-2008 Fela Winkelmolen
    © 2013 Ashwin Rajeev

en: original author
sv: Ursprunglig upphovsman

en: KDE port
sv: Överföring till KDE

en: Port to QtQuick
sv: Överföring till QtQuick

en: icon design
sv: Ikondesign

en: Port to use the QGraphicsView framework
sv: Anpassning till ramverket i QGraphicsView

[ctx: @item difficulty]
en: Custom
sv: Egen

[ctx: @action]
en: &Unlock All
sv: Lås &upp alla

[ctx: @action]
en: Move Right
sv: Flytta höger

[ctx: @action]
en: Move Left
sv: Flytta vänster

[ctx: @action]
en: Move Up
sv: Flytta upp

[ctx: @action]
en: Move Down
sv: Flytta ner

[ctx: @action]
en: Turn Clockwise
sv: Vänd moturs

[ctx: @action]
en: Turn Counterclockwise
sv: Vänd medurs

[ctx: @action]
en: Toggle Lock
sv: Växla låsning

[ctx: @title:tab]
en: General
sv: Allmänt

[ctx: @title:tab]
en: Theme
sv: Tema

[ctx: @title:tab]
en: Custom Game
sv: Eget spel

en: Moves Penalty
sv: Straff för drag

en: Your score was %1, you did not make it to the high score list. | Your score was %1, you did not make it to the high score list.
sv[0]: Din poängsumma är %1. Du klarade inte av att komma med på listan med bästa resultat.
sv[1]: Din poängsumma är %1. Du klarade inte av att komma med på listan med bästa resultat.

[ctx: Number of mouse clicks]
en: Moves: %1
sv: Drag: %1

[ctx: Time elapsed]
en: Time: %1
sv: Tid: %1

en: Paused
sv: Paus
