knetwalk - en to uk translation catalogue (48 entries)

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, width)
en: Width of the grid
uk: Ширина дошки

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, width)
en: Width:
uk: Ширина:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_Wrapping)
en: Wrap from left to right and from top to bottom
uk: З’єднати лівий край дошки з правим, верхній край — з нижнім.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_Wrapping)
en: Wrapping
uk: Замкнена дошка

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, height)
en: Height of the grid
uk: Висота дошки

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, height)
en: Height:
uk: Висота:

en: Note: to win the game all terminals <strong>and all <em>cables</em></strong> need to be connected to the server!
uk: Зауваження: щоб виграти у цій грі, слід з’єднати всі термінали <strong>і всі <em>кабелі</em></strong> з сервером!

en: The game is not won yet!
uk: Гру ще не виграно!

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, label)
en: Duration for cell to complete one rotation in milliseconds
uk: Тривалість обертання однієї комірки у мілісекундах

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Rotate duration:
uk: Тривалість обертання:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_PlaySounds)
en: Play sounds on actions
uk: Відтворювати звуки у відповідь на дії

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_PlaySounds)
en: Play sounds
uk: Відтворювати звуки

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_Autolock)
en: Automatically lock cell after rotation
uk: Автоматично блокувати комірки після обертання

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_Autolock)
en: Auto lock
uk: Автоблокування

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ReverseButtons)
en: Reverse mouse buttons
uk: Реверс кнопок миші

note: i18n: ectx: label, entry (username), group (Preferences)
en: Default user name
uk: Типове ім'я користувача

note: i18n: ectx: label, entry (PlaySounds), group (General)
en: Whether game sounds are played.
uk: Визначає, чи слід відтворювати звуки гри.

note: i18n: ectx: label, entry (Autolock), group (General)
en: Whether lock cell after rotation.
uk: Визначає, чи слід блокувати комірки після обертання.

note: i18n: ectx: label, entry (ReverseButtons), group (General)
en: Use left click for clockwise and right click for counter-clockwise.
uk: Використовувати клацання лівою для обертання за годинниковою стрілкою і клацання правою для обертання проти годинникової стрілки.

note: i18n: ectx: label, entry (RotateDuration), group (General)
en: Duration for cell to complete one rotation.
uk: Тривалість одного оберту комірки.

note: i18n: ectx: label, entry (Width), group (Custom)
en: The width of the board.
uk: Ширина дошки.

note: i18n: ectx: label, entry (Height), group (Custom)
en: The height of the board.
uk: Висота дошки.

note: i18n: ectx: label, entry (Wrapping), group (Custom)
en: Whether wrap from left to right and from top to bottom is enabled.
uk: Визначає, чи буде увімкнено гортання дошки зліва праворуч та згори вниз.

note: i18n: ectx: ToolBar (mainToolBar)
en: Main Toolbar
uk: Головний пенал

en: KNetWalk, a game for system administrators.
uk: KNetWalk — гра для системних адміністраторів.

en: (C) 2004-2005 Andi Peredri, ported to KDE by Thomas Nagy
    (C) 2007-2008 Fela Winkelmolen
    (C) 2013 Ashwin Rajeev
uk: © Andi Peredri, 2004, 2005, портовано на KDE Thomas Nagy
    © Fela Winkelmolen, 2007–2008 © Ashwin Rajeev, 2013

en: original author
uk: автор програми

en: KDE port
uk: портування на KDE

en: Port to QtQuick
uk: Портування на QtQuick

en: icon design
uk: дизайн піктограми

en: Port to use the QGraphicsView framework
uk: Портування на платформу QGraphicsView

en: Custom
uk: Нетиповий

en: &Unlock All
uk: &Розблокувати усі

en: Keyboard: Field right
uk: Клавіатура: поле ліворуч

en: Keyboard: Field left
uk: Клавіатура: поле ліворуч

en: Keyboard: Field up
uk: Клавіатура: поле вгору

en: Keyboard: Field down
uk: Клавіатура: поле вниз

en: Keyboard: Turn clockwise
uk: Клавіатура: повернути за год. стрілкою

en: Keyboard: Turn counterclockwise
uk: Клавіатура: повернути проти год. стрілки

en: Keyboard: Toggle lock
uk: Клавіатура: заблокувати/розблокувати

en: General
uk: Загальне

en: Theme
uk: Тема

en: Custom Game
uk: Нетипова гра

en: Moves Penalty
uk: Штраф у ходах

en: Your score was %1, you did not make it to the high score list. | Your score was %1, you did not make it to the high score list.
uk[0]: Ваш результат — %1, ви не потрапили до списку найкращих результатів
uk[1]: Ваш результат — %1, ви не потрапили до списку найкращих результатів
uk[2]: Ваш результат — %1, ви не потрапили до списку найкращих результатів
uk[3]: Ваш результат — %1, ви не потрапили до списку найкращих результатів

[ctx: Number of mouse clicks]
en: Moves: %1
uk: Ходів: %1

[ctx: Time elapsed]
en: Time: %1
uk: Час: %1

en: Paused
uk: Призупинено
