kdelibs4 - en to ar translation catalogue (229 entries)

en: All categories are missing
ar: جميع التصنيفات مفقودة

[ctx: the price of a download item, parameter 1 is the currency, 2 is the price]
en: This item costs %1 %2.
    Do you want to buy it?
ar: هذا العنصر يكّلف %2 %1.
    هل ترغب بشرائه؟

en: Your account balance is too low:
    Your balance: %1
    Price: %2
ar: رصديك منخفض جدا:
    رصديك: %1
    السعر:%2

[ctx: voting for an item (good/bad)]
en: Your vote was recorded.
ar: أرسل صوتك بنجاح.

en: You are now a fan.
ar: تم تسجيل صوتك.

en: The service is currently undergoing maintenance and is expected to be back in %1.
ar: الخدمة تحت الصيانة و يتوقع رجوعها في %1.

en: Network error %1: %2
ar: خطأ شبكيّ %1: %2

en: Too many requests to server. Please try again in a few minutes.
ar: العديد من الطلبات على الخادم. رجاءا حاول مجددا بعد بضع دقائق.

en: The Open Collaboration Services instance %1 does not support the attempted function.
ar: نسخة الخدمات التعاونية %1 لا تدعم الوظيفة المطلوبة.

en: Unknown Open Collaboration Service API error. (%1)
ar: خطأ غير معروف في واجهة API لخدمة التعاون المفتوحة. (%1)

en: Download New Stuff...
ar: نزِل أشياء جديدة...

[ctx: The value returned for an unknown role when requesting data from the model.]
en: Unknown CommentsModel role
ar: مهمة CommentsModel مجهولة

en: An error occurred during the installation process:
    %1
ar: حدث خطأ أثناء عملية التثبيت:
    %1

en: Initializing
ar: يهيّئ

en: Configuration file exists, but cannot be opened: "%1"
ar: ملف الضبط موجود ولكن لا يمكن فتحه: "%1"

en: Configuration file is invalid: "%1"
ar: ملف الضبط غير صالح: "%1"

en: Use
ar: استخدم

en: Could not initialise the installation handler for %1
    This is a critical error and should be reported to the application author
ar: تعذر تهيئة معالج التثبيت لـ %1
    هذا خطأ فادح ويجب إبلاغ مؤلف التطبيق

en: Loading provider information
ar: يحمّل معلومات المزوّد

en: Could not load get hot new stuff providers from file: %1
ar: لا يمكن تحميل مزودي الحصول على الأشياء الجديدة من ملف: %1

en: Error initializing provider.
ar: خطأ في تهيئة المزود.

en: Loading data
ar: يحمّل البيانات

en: Loading data from provider
ar: يحمّل البيانات من المزود

en: Loading of providers from file: %1 failed
ar: فشل تحميل المزودين من ملف: %1

en: Could not perform an installation of the entry %1 as it does not have any downloadable items defined. Please contact the author so they can fix this.
ar: تعذر إجراء تثبيت للمدخلة %1 لأنه لا تحتوي على أي عناصر قابلة للتحميل. يرجى الاتصال بالمؤلف حتى يتمكن من إصلاح هذا.

en: Pick Update Item
ar: اختر عنصر التحديث

en: Please pick the item from the list below which should be used to apply this update. We were unable to identify which item to select, based on the original item, which was named %1
ar: الرجاء اختيار العنصر من القائمة أدناه والذي يجب استخدامه لتطبيق هذا التحديث. لم نتمكن من التعرف على العنصر المراد تحديده ، بناءً على العنصر الأصلي ، والذي تم تسميته %1

en: We failed to identify a good link for updating %1, and are unable to perform the update
ar: فشلنا في التعرف على رابط جيد لتحديث %1 ، ولا يمكننا إجراء التحديث

en: Re: %1
ar: الإعادة: %1

en: Installing
ar: يثبّت

en: Loading one preview | Loading %1 previews
ar[0]: لا يحمّل أي معاينة
ar[1]: يحمّل معاينة واحدة
ar[2]: يحمّل معاينتان
ar[3]: يحمّل %1 معاينات
ar[4]: يحمّل %1 معاينة
ar[5]: يحمّل %1 معاينة

en: Failed to adopt '%1'
    %2
ar: فشل في الاعتماد  '%1'
    %2

en: Invalid item.
ar: عنصر غير صالح.

en: Download of item failed: no download URL for "%1".
ar: تحميل العنصر فشل: لا عنوان URL لـ"%1".

en: Download of "%1" failed, error: %2
ar: فشل تحميل "%1"، الخطأ: %2

en: Cannot install '%1' because it points to a web page. Click <a href='%2'>here</a> to finish the installation.
ar: تعذر تثبيت  '%1' لأنها تشير إلى صفحة ويب. انقر  <a href='%2'>هنا</a> لتنهي التثبيت.

en: Could not install "%1": file not found.
ar: تعذّر تثبيب "%1": لم يُعثر على الملف.

en: The installation of %1 failed to create the expected new directory %2
ar: فشل تثبيت %1 في إنشاء الدليل  %2 المتوقع

en: Installation of %1 failed: %2
ar: فشل تثبيت %1: %2

en: The installation of %1 failed, as the service type %2 was not accepted by the system (did you forget to install the KPackage support plugin for this type of package?)
ar: فشل تثبيت %1 ، حيث لم يتم قبول نوع الخدمة %2 من قبل النظام (هل نسيت تثبيت المكون الإضافي لدعم KPackage لهذا النوع من الحزم؟)

en: The installation of %1 failed, as the downloaded package does not contain a correct KPackage structure.
ar: فشل تثبيت %1 ، لأن الحزمة التي نزّلت لا تحتوي على بنية KPackage صحيحة.

en: The installation of %1 failed, as the downloaded package does not list a service type.
ar: فشل تثبيت %1 ، لأن الحزمة التي نزّلت لا تسرد نوع الخدمة.

en: The installation of %1 failed, as the downloaded package does not contain any useful meta information, which means it is not a valid KPackage.
ar: فشل تثبيت %1 ، لأن الحزمة التي نزّلت لا تحتوي معلومات تعريفية مفيدة، مما يعني أنها حزمKPackage غير صالحة.

en: Could not determine the type of archive of the downloaded file %1
ar: غير قادر على تحديد نوع الأرشيف للملف المحمل %1

en: Failed to open the archive file %1. The reported error was: %2
ar: فشل فتح ملفّ الأرشيف %1. الخطأ هو: %2

en: This file already exists on disk (possibly due to an earlier failed download attempt). Continuing means overwriting it. Do you wish to overwrite the existing file?
ar: هذا الملف موجود بالفعل على القرص (ربما يرجع ذلك إلى محاولة تنزيل سابقة فاشلة). الاستمرار يعني الكتابة فوقه. هل ترغب في الكتابة فوق الملف الموجود؟

en: Overwrite File
ar: اكتب على الملف

en: Unable to move the file %1 to the intended destination %2
ar: تعذر نقل الملف%1 إلى الوجهة المقصودة %2

en: The installation failed while attempting to run the command:
    %1
    
    The returned output was:
    %2
ar: فشل التّثبيت عند محاولة تشغيل الأمر:n%1
    
    المخرجات الراجعة:
    %2

en: The installation failed with code %1 while attempting to run the command:
    %2
    
    The returned output was:
    %3
ar: فشل التّثبيت عند الشفرة %1 عند محاولة تشغيل الأمر:
    %2
    
    المخرجات الراجعة:
    %3

en: The removal of %1 failed, as the installed file %2 could not be automatically removed. You can attempt to manually delete this file, if you believe this is an error.
ar: فشلت إزالة %1، حيث تعذر إزالة الملف المثبت %2 تلقائيًا. يمكنك محاولة حذف هذا الملف يدويًا ، إذا كنت تعتقد أن هذا خطأ.

en: The removal of %1 failed, as the installed package does not contain a correct KPackage structure.
ar: فشل إزالة %1 ، لأن الحزمة التي نزّلت لا تحتوي على بنية KPackage صحيحة.

en: The removal of %1 failed, as the installed package is not a supported type (did you forget to install the KPackage support plugin for this type of package?)
ar: فشل إزالة %1 ، حيث أن  نوع الحزمة المثبتة غير مدعومة (هل نسيت تثبيت المكون الإضافي لدعم KPackage لهذا النوع من الحزم؟)

en: The removal of %1 failed, as the installed package does not contain any useful meta information, which means it is not a valid KPackage.
ar: فشل إزالة %1 ، لأن الحزمة التي نزّلت لا تحتوي معلومات تعريفية مفيدة، مما يعني أنها حزمKPackage غير صالحة.

en: The removal of %1 failed, as the downloaded file %2 could not be automatically removed.
ar: فشلت إزالة %1، حيث تعذر إزالة الملف المنزل %2 تلقائيًا.

en: The removal of %1 failed, due to the installed file not being a KPackage. The file in question was %2, and you can attempt to delete it yourself, if you are certain that it is not needed.
ar: فشلت إزالة %1 نظرًا لأن الملف المثبت ليس حزمة KPackage.الملف المعني هو %2 ، ويمكنك محاولة حذفه بنفسك ، إذا كنت متأكدًا من عدم الحاجة إليه.

en: The removal of %1 failed, as there seems to somehow be more than one thing installed, which is not supposed to be possible for KPackage based entries.
ar: فشلت إزالة %1 ، حيث يبدو أن هناك أكثر من شيء مثبت بطريقة ما ، وهو أمر لا يُفترض أن يكون ممكنًا للإدخالات القائمة على KPackage.

en: The uninstallation process failed to successfully run the command %1
    The output of was: 
    %2
    If you think this is incorrect, you can continue or cancel the uninstallation process
ar: فشلت عملية إلغاء التثبيت في تشغيل الأمر %1 بنجاح 
    كان إخراج: 
    %2 
    إذا كنت تعتقد أن هذا غير صحيح ، يمكنك متابعة أو إلغاء عملية إلغاء التثبيت

en: Could not open %1 for writing
ar: تعذر فتح %1 للكتابة

en: Could not open %1 for reading
ar: تعذر فتح %1 للقراءة

en: Failed to create a job for the package management task. This is usually because the package is invalid. We attempted to operate on the package %1
ar: فشل إنشاء وظيفة لمهمة إدارة الحزمة. هذا عادة لأن الحزمة غير صالحة. لقد حاولنا العمل على الحزمة %1

en: Could not create a package installer for the service type %1: The installer does not have a valid structure
ar: تعذر إنشاء مثبت حزمة لنوع الخدمة %1: ليس للمثبت بنية صالحة

en: The service type %1 was not understood by the KPackage installer
ar: لم يفهم مثبّت KPackage نوع الخدمة %1

en: <qt>Cannot start <i>gpg</i> and retrieve the available keys. Make sure that <i>gpg</i> is installed, otherwise verification of downloaded resources will not be possible.</qt>
ar:   <qt>لا يمكن البدء <i>gpg</i> واستخراج المفاتيح المتوفرة، تأكد من أن <i>gpg</i> مثبت، وإلا فلن يمكن التحقق من الموارد المحملة.</qt>

en: <qt>Enter passphrase for key <b>0x%1</b>, belonging to<br /><i>%2&lt;%3&gt;</i><br />:</qt>
ar: <qt>أدخل عبارة السر للمفتاح <b>0x%1</b>، المنتمي إلى<br /><i>%2&lt;%3&gt;</i><br />:</qt>

en: <qt>Cannot start <i>gpg</i> and check the validity of the file. Make sure that <i>gpg</i> is installed, otherwise verification of downloaded resources will not be possible.</qt>
ar: <qt>لا يمكن بدء <i>gpg</i> وفحص صلاحية الملف. تأكد من أن <i>gpg</i> is مثبت ، وإلا فلن يمكن التحقق من الموارد المحملة.</qt>

en: Key used for signing:
ar: المفتاح المستخدم للتوقيع:

en: Select Signing Key
ar: اختر مفتاح التوقيع

en: <qt>Cannot start <i>gpg</i> and sign the file. Make sure that <i>gpg</i> is installed, otherwise signing of the resources will not be possible.</qt>
ar: <qt>لا يمكن بدء <i>gpg</i> وتوقيع الملف. تأكد من أن <i>gpg</i>  مثبت، وإلا فلن يمكن توقيع الموارد.</qt>

en: Get Hot New Stuff
ar: احصل على بيانات جديدة رائعة

[ctx: Program name followed by 'Add On Installer']
en: %1 Add-On Installer
ar: مثبّت %1 للبيانات الإضافية

en: Timeout. Check Internet connection.
ar: انتهت المهلة. افحص اتصال الإنترنت.

en: Server: %1
ar: الخادم: %1

en: <br />Provider: %1
ar: <br />المزود: %1

en: <br />Version: %1
ar: <br />النسخة: %1

en: Provider information
ar: معلومات عن المزوّد

en: Could not install %1
ar: لا يمكن تثبيت %1

en: Get Hot New Stuff!
ar: احصل على بيانات جديدة رائعة!

en: Icons view mode
ar: وضع عرض الأيقونات

en: Details view mode
ar: وضع عرض التفاصيل

en: All Providers
ar: جميع المزودين

en: All Categories
ar: جميع التصنيفات

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_providerLabel)
en: Provider:
ar: المزود:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_categoryLabel)
en: Category:
ar: التصنيف:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, mostDownloadsRadio)
en: Most downloads
ar: الأكثر تحميلاً

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, newestRadio)
en: Newest
ar: الأحدث

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, ratingRadio)
en: Rating
ar: الأفضل تقييماً

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, installedRadio)
en: Installed
ar: الأكثر تثبيتاً

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, orderLabel)
en: Order by:
ar: رتب حسب:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Search:
ar: ابحث:

note: i18n: ectx: property (placeholderText), widget (KLineEdit, m_searchEdit)
en: Search...
ar: ابحث...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Author:
ar: المؤلف:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, homepageLabel)
en: <a href="https://opendesktop.org">Homepage</a>
ar: <a href="https://opendesktop.org">الصفحة الرئيسة</a>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, updateButton)
en: Update
ar: حدّث

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, uninstallButton)
en: Uninstall
ar: أزل

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, becomeFanButton)
en: Become a Fan
ar: كن معجبا

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, installButton)
en: Install
ar: ثبّت

[ctx: @action:inmenu]
en: Not installed:
ar: غير مثبّت:

[ctx: @action:inmenu]
en: More
ar: أكثر

[ctx: @action:inmenu]
en: Configure...
ar: اضبط...

[ctx: @action:inmenu]
en: Visit homepage
ar: زر الصفحة الرئيسية

[ctx: @action:inmenu]
en: Install
ar: ثبّت

[ctx: @action:inmenu]
en: No further information available.
ar: لا تتوفر معلومات.

en: Configure menu
ar: قائمة الضبط

en: Configure menu - %1
ar: قائمة الضبط - %1

[ctx: @action:inmenu %1="$GenericName"]
en: %1 - current folder
ar: %1 - المجلد الحالي

[ctx: @action:inmenu %1="$GenericName"]
en: %1 - current device
ar: %1 - الجهاز الحالي

[ctx: @action:inmenu %1="$GenericName"]
en: %1 - all devices
ar: %1 - كلّ الأجهزة

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, gbMainSection)
en: Main section
ar: القسم الرئيس

note: i18n: ectx: property (text), widget (QToolButton, buttonMoveDown)
en: Move down
ar: انقل لأسفل

note: i18n: ectx: property (text), widget (QToolButton, buttonMoveUp)
en: Move up
ar: انقل لأعلى

note: i18n: ectx: property (text), widget (QToolButton, buttonMoveToMain)
en: Move to Main section
ar: انقل إلى القسم الرئيس

note: i18n: ectx: property (text), widget (QToolButton, buttonMoveToMore)
en: Move to More section
ar: انقل إلى قسم المزيد

note: i18n: ectx: property (text), widget (QToolButton, buttonReset)
en: Reset
ar: استرجع

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, gbMoreSection)
en: More section
ar: قسم المزيد

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: For this menu there are some more tools suggested which are currently not installed:
ar: بالنسبة إلى هذه القائمة ، هناك بعض الأدوات الأخرى المقترحة والتي لم تثبتها حاليًا:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, buttonNotInstalledTools)
en: More tools...
ar: المزيد من الأدوات...

[ctx: The first entry in the category selection list (also the default value)]
en: All Categories
ar: جميع التصنيفات

[ctx: The string passed back in the case the requested category is not known]
en: Unknown Category
ar: تصنيف مجهول

[ctx: Used to construct the button's label (which will become Download New 'this value'...)]
note: i18nd("knewstuff5", "Download New %1..."). * @note For the sake of consistency, you should NOT override the text property, just set this one
en: Stuff
ar: جديدة

en: Download New %1...
ar: نزّل أشياء %1...

[ctx: The dialog title when we know which type of stuff is being requested]
en: Download New %1
ar: نزّل أشياء %1

[ctx: A placeholder title used in the dialog when there is no better title available]
en: Download New Stuff
ar: نزِل أشياء جديدة

en: Pick Your Installation Option
ar: اختر خيار تثبيتك

en: Please select the option you wish to install from the list of downloadable items below. If it is unclear which you should chose out of the available options, please contact the author of this item and ask that they clarify this through the naming of the items.
ar: الرجاء تحديد الخيار الذي ترغب في تثبيته من قائمة العناصر القابلة للتنزيل أدناه. إذا لم يكن من الواضح ما الذي يجب عليك اختياره من بين الخيارات المتاحة ، فيرجى الاتصال بمؤلف هذا العنصر واطلب منه توضيح ذلك من خلال تسمية العناصر.

[ctx: A passive notification shown when installation of an item is initiated]
en: Installing %1 from %2
ar: يثبّت %1 من %2

[ctx: Status message to be shown when the entry is in the process of being installed OR uninstalled]
en: Currently working on the item %1 by %2. Please wait...
ar: يعمل حاليا على العنصر %1 بواسطة %2. الرجاء الانتظار...

[ctx: Status message to be shown when the entry is in the process of being updated]
en: Currently updating the item %1 by %2. Please wait...
ar: يحدث حاليا العنصر %1 بواسطة %2. الرجاء الانتظار...

[ctx: Status message which should only be shown when the entry has been given some unknown or invalid status.]
en: This item is currently in an invalid or unknown state. <a href="https://bugs.kde.org/enter_bug.cgi?product=frameworks-knewstuff">Please report this to the KDE Community in a bug report</a>.
ar: هذا العنصر غير صالح أو في حالة مجهولة حاليا. <a href="https://bugs.kde.org/enter_bug.cgi?product=frameworks-knewstuff">الرجاء التبليغ مجتمع كِيدِي في تقرير علة</a>.

[ctx: Combined title for the entry details page made of the name of the entry, and the author's name]
en: %1 by %2
ar: %1 لِـ %2

[ctx: Request installation of this item, available when there is exactly one downloadable item]
en: Install
ar: ثبّت

[ctx: Show installation options, where there is more than one downloadable item]
en: Install...
ar: ثبّت...

[ctx: Request updating of this item]
en: Update
ar: حدّث

[ctx: Request uninstallation of this item]
en: Uninstall
ar: أزل

en: Comments and Reviews:
ar: التعليقات والمراجعات:

[ctx: A link which, when clicked, opens a new sub page with comments (comments with or without ratings) for this entry]
en: %1 Reviews and Comments
ar: %1 تعليقات ومراجعات

en: Rating:
ar: التّقييم:

en: Homepage:
ar: الصّفحة الرّئيسيّة:

[ctx: A link which, when clicked, opens the website associated with the entry (this could be either one specific to the project, the author's homepage, or any other website they have chosen for the purpose)]
en: Open the homepage for %1
ar: افتح الصفحة الرئيسية لـ %1

en: How To Donate:
ar: كيف تتبرع:

[ctx: A link which, when clicked, opens a website with information on donation in support of the entry]
en: Find out how to donate to this project
ar: تعرف على كيفية التبرع لهذا المشروع

[ctx: Request installation of this item]
en: Install
ar: ثبّت

[ctx: List option which will set the filter to show everything]
en: Show Everything
ar: أظهر كل شيء

[ctx: List option which will set the filter so only installed items are shown]
en: Installed Only
ar: المثبت فقط

[ctx: List option which will set the filter so only installed items with updates available are shown]
en: Updateable Only
ar: القابل للتحديث فقط

[ctx: List option which will set the sort order to based on when items were most recently updated]
en: Show most recent first
ar: أظهر الأحدث أولا

[ctx: List option which will set the sort order to be alphabetical based on the name]
en: Sort alphabetically
ar: افرز أبجديًا

[ctx: List option which will set the sort order to based on user ratings]
en: Show highest rated first
ar: أظهر الأعلى تقيما أولا

[ctx: List option which will set the sort order to based on number of downloads]
en: Show most downloaded first
ar: أظهر الأكثر تحميلاً أولا

[ctx: A message which is shown when the user attempts to display a specific entry from a specific provider, but that entry isn't found]
en: The entry you attempted to display, identified by the unique ID %1, could not be found.
ar: تعذر العثور على الإدخال الذي حاولت عرضه ، المعرف بواسطة المعرف الفريد %1.

en: The content available here has been uploaded by users like you, and has not been reviewed by your distributor for functionality or stability.
ar: المحتوى المتاح هنا مرفوع من قبل مستخدمين مثلك، ولم يراجع من قبل الموزع الخاص بك من أجل الوظائف أو الاستقرار.

en: Tiles
ar: القراميد

en: Icons
ar: الأيقونات

en: Preview
ar: المعاينة

en: Detailed Tiles View Mode
ar: وضع عرض التفاصيل القراميد

en: Icons Only View Mode
ar: وضع عرض الأيقونات فقط

en: Large Preview View Mode
ar: وضع عرض المصغرات الكبيرة

en: Everything
ar: كلّ شيء

en: Updateable
ar: القابل للتحديث

[ctx: List option which will set the filter to show everything]
en: Show All Entries
ar: اعرض كلّ المدخلات

[ctx: List option which will set the filter so only installed items are shown]
en: Show Only Installed Entries
ar: أظهر المدخلات المثبتة فقط

[ctx: List option which will set the filter so only installed items with updates available are shown]
en: Show Only Updateable Entries
ar: أظهر المدخلات القابلة للتحديث فقط

en: Recent
ar: الحديثة

en: Alphabetical
ar: أبجديّ

en: Downloads
ar: التنزيلات

[ctx: List option which will set the sort order to based on when items were most recently updated]
en: Show Most Recent First
ar: أظهر الأحدث أولا

[ctx: List option which will set the sort order to be alphabetical based on the name]
en: Sort Alphabetically By Name
ar: افرز أبجديًا بواسطة الاسم

[ctx: List option which will set the sort order to based on user ratings]
en: Show Highest Rated First
ar: أظهر الأعلى تقيما أولا

[ctx: List option which will set the sort order to based on number of downloads]
en: Show Most Downloaded First
ar: أظهر الأكثر تحميلاً أولا

en: Upload...
ar: يرفع…

en: Learn how to add your own hot new stuff to this list
ar: تعلم كيف تضيف أشيائك إلى هذه القائمة

en: Go to...
ar: اذهب إلى...

en: Contribute your own…
ar: ساهم بما معك…

[ctx: A text shown beside a busy indicator suggesting that data is being fetched]
en: Loading more…
ar: يحمّل المزيد…

[ctx: Placeholder title for when a comment has no subject, but does have a rating]
en: <i>(no title)</i>
ar: <i>(بدون عنوان)</i>

[ctx: The author label in case the comment was written by the author of the content entry the comment is attached to]
en: %1 <i>(author)</i>
ar: %1 <i>(المؤلف)</i>

[ctx: Title for the page containing a view of the comments for the entry]
en: Comments and Reviews for %1
ar: التعليقات والمراجعات لـ %1

[ctx: Title for the item which is checked when all comments should be shown]
en: Show All Comments
ar: أظهر كلّ التعليقات

[ctx: Title for the item which is checked when only comments which are reviews should be shown]
en: Show Reviews Only
ar: أظهر المراجعات فقط

[ctx: Title for the item which is checked when comments which are reviews, and their children should be shown]
en: Show Reviews and Replies
ar: أظهر المراجعات و الردود

[ctx: The number of times the item has been downloaded]
en: %1 downloads
ar: %1 تنزيل

[ctx: Subheading for the tile view, located immediately underneath the name of the item]
en: By <i>%1</i>
ar: بواسطة <i>%1</i>

[ctx: Label for the busy indicator showing an item is being installed OR uninstalled]
en: Working...
ar: يعمل...

[ctx: Label for the busy indicator showing an item is in the process of being updated]
en: Updating...
ar: يحدّث...

[ctx: Label for the busy indicator which should only be shown when the entry has been given some unknown or invalid status.]
en: Invalid or unknown state. <a href="https://bugs.kde.org/enter_bug.cgi?product=frameworks-knewstuff">Please report this to the KDE Community in a bug report</a>.
ar: غير صالح أو في حالة مجهولة . <a href="https://bugs.kde.org/enter_bug.cgi?product=frameworks-knewstuff">الرجاء التبليغ مجتمع كِيدِي في تقرير علة</a>.

[ctx: Label for the busy indicator showing an item is installing]
en: Installing...
ar: يثبّت...

[ctx: Title for a dialog box which shows error messages]
en: An Error Occurred
ar: حدث خطأ

en: Please try again later.
ar: الرجاء المحاولة مرة أخرى في وقت لاحق.

en: None
ar: بلا

[ctx: @knewstuff5]
en: Upload New Stuff: %1
ar: يرفع: %1

[ctx: A text shown beside a busy indicator suggesting that data is being fetched]
en: Updating information...
ar: يحدث المعلومات...

[ctx: The name of the KDE Store]
en: KDE Store
ar: متجر كِيدِي

[ctx: An unnamed provider]
en: Your Provider
ar: مزودك:

[ctx: Text for an action which causes the specified website to be opened using the user's system default browser]
en: Open Website: %1
ar: افتح موقع : %1

[ctx: Text for an action which will attempt to send an email using the user's system default email client]
en: Send Email To: %1
ar: أرسل بريدًا إلى: %1

[ctx: A description of how to upload content to a generic provider]
en: To upload new entries, or to add content to an existing entry on the KDE Store, please open the website and log in. Once you have done this, you will be able to find the My Products entry in the menu which pops up when you click your user icon. Click on this entry to go to the product management system, where you can work on your products .
ar: لتحميل إدخالات جديدة ، أو لإضافة محتوى إلى إدخال موجود في متجر كِيدِي ، يرجى فتح موقع الويب وتسجيل الدخول. بمجرد القيام بذلك ، ستتمكن من العثور على إدخال "منتجاتي" في القائمة التي تنبثق عندما انقر فوق رمز المستخدم الخاص بك. انقر فوق هذا الإدخال للانتقال إلى نظام إدارة المنتج ، حيث يمكنك العمل على منتجاتك.

[ctx: A description of how to upload content to the KDE Store specifically]
en: To upload new entries, or to add content to an existing entry, please open the provider's website and follow the instructions there. You will likely need to create a user and log in to a product management system, where you will need to follow the instructions for how to add. Alternatively, you might be required to contact the managers of the site directly to get new content added.
ar: لتحميل إدخالات جديدة ، أو لإضافة محتوى إلى إدخال موجود ، يرجى فتح موقع المزود واتباع التعليمات هناك. ستحتاج على الأرجح إلى إنشاء مستخدم وتسجيل الدخول إلى نظام إدارة المنتج ، حيث ستحتاج إلى اتباع التعليمات الخاصة بكيفية الإضافة. بدلاً من ذلك ، قد يُطلب منك الاتصال بمديري الموقع مباشرةً لإضافة محتوى جديد.

[ctx: An informational message which is shown to inform the user they are not authorized to use GetHotNewStuff functionality]
en: You are not authorized to Get Hot New Stuff. If you think this is in error, please contact the person in charge of your permissions.
ar: لست مخولاً للحصول على الأشياء الجديدة. إذا كنت تعتقد أن هذا عن طريق الخطأ ، فيرجى الاتصال بالمسؤول عن الأذونات الخاصة بك.

[ctx: Knewstuff5]
en: Back
ar: عُد

[ctx: Knewstuff5]
en: Popular
ar: الرائج

[ctx: Knewstuff5]
en: Featured
ar: مُختارة

[ctx: Knewstuff5]
en: Restart
ar: أعد التّشغيل

[ctx: Knewstuff5]
en: New
ar: جديد

[ctx: Knewstuff5]
en: Home
ar: المنزل

[ctx: Knewstuff5]
en: Shelf
ar: الرف

[ctx: Knewstuff5]
en: Up
ar: الأعلى

[ctx: Knewstuff5]
en: Recommended
ar: مستحسن

[ctx: Knewstuff5]
en: Subscriptions
ar: الاشتراكات

[ctx: Knewstuff5]
en: All Entries
ar: كلّ المدخلات

[ctx: Knewstuff5]
en: Search Preset: %1
ar: البحث المسبق: %1

en: The KNSRC file you want to show. If none is passed, you will be presented with a dialog which lets you switch between all the config files installed into the systemwide knsrc file location
ar: ملف KNSRC الذي تريد إظهاره. إذا لم يتم تمرير أي شيء ، فسيظهر لك مربع حوار يتيح لك التبديل بين جميع ملفات التكوين المثبتة في موقع ملف knsrc على مستوى النظام

en: Details for %1
ar: تفاصيل %1

en: Changelog:
ar: سجل التغييرات:

[ctx: A link to the description of this Get Hot New Stuff item]
en: Homepage
ar: الصفحة الرئيسية

[ctx: A link to make a donation for a Get Hot New Stuff item (opens a web browser)]
en: Make a donation
ar: تبرّع

[ctx: A link to the knowledgebase (like a forum) (opens a web browser)]
en: Knowledgebase (no entries) | Knowledgebase (%1 entries)
ar[0]: قاعدة المعرفة (لا مدخلات)
ar[1]: قاعدة المعرفة (مدخل واحد)
ar[2]: قاعدة المعرفة (مدخلان)
ar[3]: قاعدة المعرفة (%1 مدخلات)
ar[4]: قاعدة المعرفة (%1 مدخلًا)
ar[5]: قاعدة المعرفة (%1 مدخل)

[ctx: Tooltip for a link in a dialog]
en: Opens in a browser window
ar: افتح في نافذة المتصفّح

en: Rating: %1%
ar: التقييم:  %1%

[ctx: Show the size of the file in a list]
en: <br />Size: %1
ar: <br/>الحجم: %1

[ctx: Show the author of this item in a list]
en: By <i>%1</i>
ar: بواسطة <i>%1</i>

[ctx: fan as in supporter]
en: 1 fan | %1 fans
ar[0]: معجب
ar[1]: معجب واحد
ar[2]: معجبين
ar[3]: %1 معجبين
ar[4]: %1 معجبا
ar[5]: %1 معجب

en: 1 download | %1 downloads
ar[0]: لا تنزيلات
ar[1]: تنزيل واحد
ar[2]: تنزيلان
ar[3]: %1 تنزيلات
ar[4]: %1 تنزيلًا
ar[5]: %1 تنزيل

en: Loading Preview
ar: تحميل المعاينة

en: Details
ar: التفاصيل

en: Updating
ar: يحدّث

en: Install Again
ar: ثبّت مرة أخرى

[ctx: Show the size of the file in a list]
en: <p>Size: %1</p>
ar: <p>الحجم: %1</p>

[ctx: @action:button]
en: Yes
ar: نعم

[ctx: @action:button]
en: No
ar: لا
