kdelibs4 - en to bs translation catalogue (69 entries)

[ctx: the price of a download item, parameter 1 is the currency, 2 is the price]
en: This item costs %1 %2.
    Do you want to buy it?
bs: Ovaj predmet košta %1 %2.
    Želite li ga kupiti?

en: Your account balance is too low:
    Your balance: %1
    Price: %2
bs: Stanje na računu vam je prenisko:
    stanje: %1
    cijena: %2

[ctx: voting for an item (good/bad)]
en: Your vote was recorded.
bs: Vaš glas je ubilježen.

en: You are now a fan.
bs: Sada ste ljubitelj.

en: Too many requests to server. Please try again in a few minutes.
bs: Previše zahtjeva serveru. Pokušajte ponovo za nekoliko minuta.

en: Unknown Open Collaboration Service API error. (%1)
bs: Nepoznata greška API‑ja servisa otvorene saradnje. (%1)

en: Download New Stuff...
bs: Preuzmi novotarije...

en: Initializing
bs: Pripremam

en: Configuration file is invalid: "%1"
bs: Konfiguraciona datoteka %1 nije dobra.

en: Loading provider information
bs: Učitavam podatke o dobavljaču

en: Could not load get hot new stuff providers from file: %1
bs: Ne mogu da učitam dobavljače novih stvari iz datoteke %1.

en: Error initializing provider.
bs: Greška u pripremanju dobavljača.

en: Loading data
bs: Učitavam podatke

en: Loading data from provider
bs: Učitavam podatke od dobavljača

en: Loading of providers from file: %1 failed
bs: Učitavanje dobavljačâ̂ iz datoteke %1 nije uspjelo.

en: Re: %1
bs: Odg: %1

en: Installing
bs: Instaliram

en: Loading one preview | Loading %1 previews
bs[0]: Učitavam %1 pregled
bs[1]: Učitavam %1 pregleda
bs[2]: Učitavam %1 pregleda

en: Invalid item.
bs: Loša stavka.

en: Download of item failed: no download URL for "%1".
bs: Neuspjelo preuzimanje stavke: nema URL‑a za preuzimanje za „%1“.

en: Download of "%1" failed, error: %2
bs: Preuzimanje „%1“ nije uspjelo, greška: %2

en: Could not install "%1": file not found.
bs: Ne mogu da instaliram „%1“, datoteka nije nađena.

en: <qt>Cannot start <i>gpg</i> and retrieve the available keys. Make sure that <i>gpg</i> is installed, otherwise verification of downloaded resources will not be possible.</qt>
bs: <qt>Ne mogu da pokrenem gpg i dobavim dostupne ključeve. Provjerite da li je gpg instalirana, u suprotnom ovjera preuzetih resursa neće biti moguća.</qt>

en: <qt>Enter passphrase for key <b>0x%1</b>, belonging to<br /><i>%2&lt;%3&gt;</i><br />:</qt>
bs: <qt>Unesite lozinku za ključ <b>0x%1</b>, čiji je vlasnik <br/><i>%2&lt;%3&gt;</i>:</qt>

en: <qt>Cannot start <i>gpg</i> and check the validity of the file. Make sure that <i>gpg</i> is installed, otherwise verification of downloaded resources will not be possible.</qt>
bs: <qt>Ne mogu da pokrenem gpg i provjerim ispravnost datoteke. Uvjerite se da je gpg instalirana, u suprotnom ovjera preuzetih resursa neće biti moguća.</qt>

en: Key used for signing:
bs: Ključ za potpisivanje:

en: Select Signing Key
bs: Izaberite ključ za potpisivanje

en: <qt>Cannot start <i>gpg</i> and sign the file. Make sure that <i>gpg</i> is installed, otherwise signing of the resources will not be possible.</qt>
bs: <qt>Ne mogu da pokrenem gpg i potpišem datoteka. Uvjerite se da je gpg instalirana, u suprotnom potpisivanje resursa neće biti moguće.</qt>

en: Get Hot New Stuff
bs: Dobavi svježe novotarije

[ctx: Program name followed by 'Add On Installer']
en: %1 Add-On Installer
bs: Instalator dodataka za %1

en: Timeout. Check Internet connection.
bs: Isteklo vrijeme. Provjerite internet vezu.

en: <br />Provider: %1
bs: <br />Dobavljač: %1

en: <br />Version: %1
bs: <br />Verzija: %1

en: Provider information
bs: Podaci o dobavljaču

en: Could not install %1
bs: Ne mogu da instaliram %1.

en: Get Hot New Stuff!
bs: Dobavi svježe novotarije!

en: Icons view mode
bs: Prikaz ikona

en: Details view mode
bs: Prikaz detalja

en: All Providers
bs: svi dobavljači

en: All Categories
bs: sve kategorije

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_providerLabel)
en: Provider:
bs: Dobavljač:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_categoryLabel)
en: Category:
bs: Kategorija:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, mostDownloadsRadio)
en: Most downloads
bs: najviše preuzimanja

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, newestRadio)
en: Newest
bs: najnovijem

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, ratingRadio)
en: Rating
bs: ocjeni

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, installedRadio)
en: Installed
bs: instaliranom

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, orderLabel)
en: Order by:
bs: Poredaj prema:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Search:
bs: Pretraži:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Author:
bs: Autor:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, updateButton)
en: Update
bs: Ažuriraj

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, uninstallButton)
en: Uninstall
bs: Deinstaliraj

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, becomeFanButton)
en: Become a Fan
bs: Postanite ljubitelj

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, installButton)
en: Install
bs: Instaliraj

note: i18n: ectx: property (text), widget (QToolButton, buttonReset)
en: Reset
bs: Resetuj

en: Icons
bs: Ikone

en: Details for %1
bs: Detalji za %1|

en: Changelog:
bs: Dnevnik izmjena:

[ctx: A link to the description of this Get Hot New Stuff item]
en: Homepage
bs: Stranica

[ctx: A link to make a donation for a Get Hot New Stuff item (opens a web browser)]
en: Make a donation
bs: Donirajte

[ctx: A link to the knowledgebase (like a forum) (opens a web browser)]
en: Knowledgebase (no entries) | Knowledgebase (%1 entries)
bs[0]: Baza znanja (%1 unos)
bs[1]: Baza znanja (%1 unosa)
bs[2]: Baza znanja (%1 unosa)

[ctx: Tooltip for a link in a dialog]
en: Opens in a browser window
bs: Otvara se u prozoru pregledača.

en: Rating: %1%
bs: Ocjena: %1

[ctx: Show the author of this item in a list]
en: By <i>%1</i>
bs: Po <i>%1</i>

[ctx: fan as in supporter]
en: 1 fan | %1 fans
bs[0]: %1 ljubitelj
bs[1]: %1 ljubitelja
bs[2]: %1 ljubitelja

en: 1 download | %1 downloads
bs[0]: %1 preuzimanje
bs[1]: %1 preuzimanja
bs[2]: %1 preuzimanja

en: Loading Preview
bs: Učitavam pregled

en: Details
bs: Detalji

en: Updating
bs: Ažuriram

en: Install Again
bs: Instaliraj ponovo
