kdelibs4 - en to da translation catalogue (213 entries)

en: All categories are missing
da: Alle kategorier mangler

[ctx: the price of a download item, parameter 1 is the currency, 2 is the price]
en: This item costs %1 %2.
    Do you want to buy it?
da: Dette element koster %1 %2.
    Vil du købe det?

en: Your account balance is too low:
    Your balance: %1
    Price: %2
da: Din kontobalance er for lav:
    Din balance: %1
    Pris: %2

[ctx: voting for an item (good/bad)]
en: Your vote was recorded.
da: Din stemme blev afgivet.

en: You are now a fan.
da: Du er nu fan.

en: The service is currently undergoing maintenance and is expected to be back in %1.
da: Tjenesten er under vedligeholdelse og forventes at være tilbage om %1.

en: Network error %1: %2
da: Netværksfejl %1: %2

en: Too many requests to server. Please try again in a few minutes.
da: For mange anmodninger til serveren. Prøv venligst igen om nogle få minutter.

en: The Open Collaboration Services instance %1 does not support the attempted function.
da: Open Collaboration-instansen %1 understøtter ikke den forsøgte funktion.

en: Unknown Open Collaboration Service API error. (%1)
da: Ukendt fejl fra Open Collaboration Service-API. (%1)

en: Download New Stuff...
da: Download nye ting...

[ctx: The value returned for an unknown role when requesting data from the model.]
en: Unknown CommentsModel role
da: Ukendt CommentsModel-rolle

en: An error occurred during the installation process:
    %1
da: Der opstod en fejl under installationsprocessen:
    %1

en: Initializing
da: Initialiserer

en: Configuration file exists, but cannot be opened: "%1"
da: Konfigurationsfil findes, men kan ikke åbnes: "%1"

en: Configuration file is invalid: "%1"
da: Konfigurationsfilen er ugyldig: "%1"

en: Use
da: Brug

en: Could not initialise the installation handler for %1
    This is a critical error and should be reported to the application author
da: Kunne ikke initialisere installationshåndteringen for %1
    Dette er en kritisk fejl og bør rapporteres til programmets ophavsmand

en: Loading provider information
da: Indlæser udbyderinformation

en: Could not load get hot new stuff providers from file: %1
da: Kunne ikke indlæse Hent smarte nye ting-udbydere fra filen: %1

en: Error initializing provider.
da: Fejl under initialisering af udbyder.

en: Loading data
da: Indlæser data

en: Loading data from provider
da: Indlæser data fra udbyder

en: Loading of providers from file: %1 failed
da: Indlæsning af udbydere fra filen %1 mislykkedes

en: Could not perform an installation of the entry %1 as it does not have any downloadable items defined. Please contact the author so they can fix this.
da: Kunne ikke udføre installationen af indgangen %1, da den ikke har nogle elementer defineret som kan downloades. Kontakt ophavsmanden så de kan rette det.

en: Pick Update Item
da: Vælg opdateringselement

en: Please pick the item from the list below which should be used to apply this update. We were unable to identify which item to select, based on the original item, which was named %1
da: Vælg det element fra listen nedenfor som skal bruges til at anvende denne opdatering. Vi kunne ikke identificere hvilket element der skal vælges, baseres på det oprindelige element som hed %1

en: We failed to identify a good link for updating %1, and are unable to perform the update
da: Vi kunne ikke identificere et godt link til opdatering af %1, og kan derfor ikke udføre opdateringen.

en: Installing
da: Installerer

en: Loading one preview | Loading %1 previews
da[0]: Indlæser én forhåndsvisning
da[1]: Indlæser %1 forhåndsvisninger

en: Failed to adopt '%1'
    %2
da: Kunne ikke tilegne "%1"
    %2

en: Invalid item.
da: Ugyldigt element.

en: Download of item failed: no download URL for "%1".
da: Download af elementet mislykkedes: Ingen download URL for "%1".

en: Download of "%1" failed, error: %2
da: Download af "%1" mislykkedes, fejl: %2

en: Could not install "%1": file not found.
da: Kunne ikke installere "%1": Fil ikke fundet.

en: The installation of %1 failed to create the expected new directory %2
da: Installationen af %1 kunne ikke oprette den forventede nye mappe %2

en: Installation of %1 failed: %2
da: Installation af %1 mislykkedes: %2

en: The installation of %1 failed, as the service type %2 was not accepted by the system (did you forget to install the KPackage support plugin for this type of package?)
da: Installationen af %1 mislykkedes, da tjenestetypen %2 ikke blev accepteret af systemet (har du glemt at installere plugin til KPackage-understøttelse af denne type pakke?)

en: The installation of %1 failed, as the downloaded package does not contain a correct KPackage structure.
da: Installationen af %1 mislykkedes, da den downloadede pakke ikke indeholder en korrekt KPackage-struktur.

en: The installation of %1 failed, as the downloaded package does not list a service type.
da: Installationen af %1 mislykkedes, da den downloadede pakke ikke oplister en tjenestetype.

en: The installation of %1 failed, as the downloaded package does not contain any useful meta information, which means it is not a valid KPackage.
da: Installationen af %1 mislykkede, da den downloadede pakke ikke indeholder nyttig metainformation, dvs. det er ikke en gyldig KPackage.

en: Could not determine the type of archive of the downloaded file %1
da: Kunne ikke bestemme arkivtype for den downloadede fil %1

en: Failed to open the archive file %1. The reported error was: %2
da: Kunne ikke åbne arkivfilen %1. Den rapporterede fejl var: %2

en: This file already exists on disk (possibly due to an earlier failed download attempt). Continuing means overwriting it. Do you wish to overwrite the existing file?
da: Denne fil findes allerede på disken (muligvis pga. et tidligere mislykket download-forsøg). Hvis du fortsætter vil du overskrive den. Vil du overskrive den eksisterende fil?

en: Overwrite File
da: Overskriv fil

en: Unable to move the file %1 to the intended destination %2
da: Kan ikke flytte filen %1 til den tiltænkte destination %2

en: The installation failed while attempting to run the command:
    %1
    
    The returned output was:
    %2
da: Installationen mislykkedes under forsøg på at køre kommandoen:
    %1
    
    Det output der kom retur var:
    %2

en: The installation failed with code %1 while attempting to run the command:
    %2
    
    The returned output was:
    %3
da: Installationen mislykkedes med koden %1 under forsøg på at køre kommandoen:
    %2
    
    Det output der kom retur var:
    %3

en: The removal of %1 failed, as the installed file %2 could not be automatically removed. You can attempt to manually delete this file, if you believe this is an error.
da: Fjernelse af %1 mislykkedes, da den installerede fil %2 ikke kunne fjernes automatisk. Du kan forsøge at slette denne fil manuelt, hvis du tror dette er en fejl.

en: The removal of %1 failed, as the installed package does not contain a correct KPackage structure.
da: Fjernelse af %1 mislykkedes, da den installerede pakke ikke indeholder en korrekt KPackage-struktur.

en: The removal of %1 failed, as the installed package is not a supported type (did you forget to install the KPackage support plugin for this type of package?)
da: Fjernelse af %1 mislykkedes, da den installerede pakke er ikke er en understøttet type (har du glemt at installere plugin til KPackage-understøttelse af denne type pakke?)

en: The removal of %1 failed, as the installed package does not contain any useful meta information, which means it is not a valid KPackage.
da: Fjernelse af %1 mislykkedes, da den installerede pakke ikke indeholder nogen nyttig metainformation, hvilket betyder at det ikke er en gyldig KPackage.

en: The removal of %1 failed, as the downloaded file %2 could not be automatically removed.
da: Fjernelse af %1 mislykkedes, da den downloadede fil %2 ikke kunne fjernes automatisk.

en: The removal of %1 failed, due to the installed file not being a KPackage. The file in question was %2, and you can attempt to delete it yourself, if you are certain that it is not needed.
da: Fjernelse af %1 mislykkedes, da den installerede fil ikke er en KPackage. Den pågældende fil var %2 og du kan forsøge selv at slette den, hvis du er sikker på der ikke er brug for den.

en: The removal of %1 failed, as there seems to somehow be more than one thing installed, which is not supposed to be possible for KPackage based entries.
da: Fjernelse af %1 mislykkedes, da der lader til at være mere end en ting installeret, hvilket ikke burde være muligt for KPackage-baserede indgange.

en: The uninstallation process failed to successfully run the command %1
    The output of was: 
    %2
    If you think this is incorrect, you can continue or cancel the uninstallation process
da: Afinstallationen kunne ikke køre kommandoen %1
    Outputtet var: 
    %2
    Hvis du tror dette er forkert, kan du fortsætte eller annullere afinstallationsprocessen

en: Failed to create a job for the package management task. This is usually because the package is invalid. We attempted to operate on the package %1
da: Kunne ikke oprette et job for pakkehåndteringsopgaven. Dette skyldes normalt at pakken er ugyldig. Vi forsøgte at operere på pakken %1

en: Could not create a package installer for the service type %1: The installer does not have a valid structure
da: Kunne ikke oprette en pakkeinstallation for tjenestetypen %1: Installationsfilen har ikke en gyldig struktur

en: The service type %1 was not understood by the KPackage installer
da: Tjenestetypen %1 blev ikke forstået af KPackage-installationsprogrammet

en: <qt>Cannot start <i>gpg</i> and retrieve the available keys. Make sure that <i>gpg</i> is installed, otherwise verification of downloaded resources will not be possible.</qt>
da: <qt>Kan ikke starte <i>gpg</i> og hente de tilgængelige nøgler. Sørg for at  <i>gpg</i> er installeret, ellers vil verifikation af de ressourcer du henter ikke være  mulig.</qt>

en: <qt>Enter passphrase for key <b>0x%1</b>, belonging to<br /><i>%2&lt;%3&gt;</i><br />:</qt>
da: <qt>Indtast adgangsfrase for nøglen <b>0x%1</b>, der tilhører <br /><i>%2&lt;%3&gt;</i><br />:</qt>

en: <qt>Cannot start <i>gpg</i> and check the validity of the file. Make sure that <i>gpg</i> is installed, otherwise verification of downloaded resources will not be possible.</qt>
da: <qt>Kan ikke starte <i>gpg</i> og tjekke gyldigheden af filen. Sørg for at <i>gpg</i> er installeret, ellers er verifikation af de ressourcer du henter ikke være  mulig.</qt>

en: Key used for signing:
da: Nøgle brugt til underskrift:

en: Select Signing Key
da: Vælg underskriftsnøgle

en: <qt>Cannot start <i>gpg</i> and sign the file. Make sure that <i>gpg</i> is installed, otherwise signing of the resources will not be possible.</qt>
da: <qt>Kan ikke starte <i>gpg</i> og underskrive filen. Sørg for at <i>gpg</i> er installeret, ellers vil underskrift af ressourcerne ikke være mulig.</qt>

en: Get Hot New Stuff
da: Hent smarte nye ting

[ctx: Program name followed by 'Add On Installer']
en: %1 Add-On Installer
da: Installation af tilføjelser til %1

en: Timeout. Check Internet connection.
da: Tidsudløb. Tjek internetforbindelsen.

en: <br />Provider: %1
da: <br />Leverandør: %1

en: Provider information
da: Leverandørinformation

en: Could not install %1
da: Kunne ikke installere %1

en: Get Hot New Stuff!
da: Hent smarte nye ting!

en: Icons view mode
da: Ikonbaseret visningstilstand

en: Details view mode
da: Detaljeret visningstilstand

en: All Providers
da: Alle udbydere

en: All Categories
da: Alle kategorier

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_providerLabel)
en: Provider:
da: Udbyder:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_categoryLabel)
en: Category:
da: Kategori:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, mostDownloadsRadio)
en: Most downloads
da: Flest downloads

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, newestRadio)
en: Newest
da: Nyeste

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, ratingRadio)
en: Rating
da: Vurdering

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, installedRadio)
en: Installed
da: Installeret

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, orderLabel)
en: Order by:
da: Sortér efter:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Search:
da: Søg:

note: i18n: ectx: property (placeholderText), widget (KLineEdit, m_searchEdit)
en: Search...
da: Søg...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Author:
da: Forfatter:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, homepageLabel)
en: <a href="https://opendesktop.org">Homepage</a>
da: <a href="http://opendesktop.org">Hjemmeside</a>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, updateButton)
en: Update
da: Opdatér

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, uninstallButton)
en: Uninstall
da: Afinstallér

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, becomeFanButton)
en: Become a Fan
da: Bliv fan

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, installButton)
en: Install
da: Installér

[ctx: @action:inmenu]
en: Not installed:
da: ikke installeret:

[ctx: @action:inmenu]
en: More
da: Flere

[ctx: @action:inmenu]
en: Configure...
da: Indstil...

[ctx: @action:inmenu]
en: Visit homepage
da: Besøg hjemmesiden

[ctx: @action:inmenu]
en: Install
da: Installér

[ctx: @action:inmenu]
en: No further information available.
da: Ingen yderligere information tilgængelig.

en: Configure menu
da: Indstil menu

en: Configure menu - %1
da: Indstil menu - %1

[ctx: @action:inmenu %1="$GenericName"]
en: %1 - current folder
da: %1 - nuværende mappe

[ctx: @action:inmenu %1="$GenericName"]
en: %1 - current device
da: %1 -  nuværende enhed

[ctx: @action:inmenu %1="$GenericName"]
en: %1 - all devices
da: %1 - alle enheder

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, gbMainSection)
en: Main section
da: Hovedsektion

note: i18n: ectx: property (text), widget (QToolButton, buttonMoveDown)
en: Move down
da: Flyt ned

note: i18n: ectx: property (text), widget (QToolButton, buttonMoveUp)
en: Move up
da: Flyt op

note: i18n: ectx: property (text), widget (QToolButton, buttonMoveToMain)
en: Move to Main section
da: Flyt til hovedsektion

note: i18n: ectx: property (text), widget (QToolButton, buttonMoveToMore)
en: Move to More section
da: Flyt til Flere-sektionen

note: i18n: ectx: property (text), widget (QToolButton, buttonReset)
en: Reset
da: Nulstil

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, gbMoreSection)
en: More section
da: Flere-sektionen

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: For this menu there are some more tools suggested which are currently not installed:
da: Til denne menu foreslås nogle flere værktøjer som i øjeblikket ikke er installeret:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, buttonNotInstalledTools)
en: More tools...
da: Flere værktøjer...

[ctx: The first entry in the category selection list (also the default value)]
en: All Categories
da: Alle kategorier

[ctx: The string passed back in the case the requested category is not known]
en: Unknown Category
da: Ukendt kategori

[ctx: Used to construct the button's label (which will become Download New 'this value'...)]
note: i18nd("knewstuff5", "Download New %1..."). * @note For the sake of consistency, you should NOT override the text property, just set this one
en: Stuff
da: Ting og sager

en: Download New %1...
da: Download ny %1...

[ctx: The dialog title when we know which type of stuff is being requested]
en: Download New %1
da: Download ny %1

[ctx: A placeholder title used in the dialog when there is no better title available]
en: Download New Stuff
da: Download nye ting

en: Pick Your Installation Option
da: Dit installationsvalg

en: Please select the option you wish to install from the list of downloadable items below. If it is unclear which you should chose out of the available options, please contact the author of this item and ask that they clarify this through the naming of the items.
da: Vælg den mulighed du vil installere fra listen over elementer der kan downloades nedenfor. Hvis det er uklart hvad du bør vælge ud fra de tilgængelige valgmuligheder, så kontakt ophavsmanden til dette element og bed dem om at gøre dette klarere igennem navngivningen af elementerne.

[ctx: A passive notification shown when installation of an item is initiated]
en: Installing %1 from %2
da: Installerer %1 fra %2

[ctx: Status message to be shown when the entry is in the process of being installed OR uninstalled]
en: Currently working on the item %1 by %2. Please wait...
da: Arbejder i øjeblikket på elementet %1 af %2. Vent venligst...

[ctx: Status message to be shown when the entry is in the process of being updated]
en: Currently updating the item %1 by %2. Please wait...
da: Opdaterer nu elementet %1 af %2. Vent venligst...

[ctx: Status message which should only be shown when the entry has been given some unknown or invalid status.]
en: This item is currently in an invalid or unknown state. <a href="https://bugs.kde.org/enter_bug.cgi?product=frameworks-knewstuff">Please report this to the KDE Community in a bug report</a>.
da: Dette element er i øjeblikket i ugyldig eller ukendt tilstand. <a href="https://bugs.kde.org/enter_bug.cgi?product=frameworks-knewstuff">Rapportér venligst dette til KDE-fællesskabet i en fejlrapport</a>.

[ctx: Combined title for the entry details page made of the name of the entry, and the author's name]
en: %1 by %2
da: %1 af %2

[ctx: Request installation of this item, available when there is exactly one downloadable item]
en: Install
da: Installér

[ctx: Show installation options, where there is more than one downloadable item]
en: Install...
da: Installér...

[ctx: Request updating of this item]
en: Update
da: Opdatér

[ctx: Request uninstallation of this item]
en: Uninstall
da: Afinstallér

en: Comments and Reviews:
da: Kommentarer og anmeldelser:

[ctx: A link which, when clicked, opens a new sub page with comments (comments with or without ratings) for this entry]
en: %1 Reviews and Comments
da: %1 anmeldelser og kommentarer

en: Rating:
da: Vurdering:

en: Homepage:
da: Hjemmeside:

[ctx: A link which, when clicked, opens the website associated with the entry (this could be either one specific to the project, the author's homepage, or any other website they have chosen for the purpose)]
en: Open the homepage for %1
da: Åbn hjemmesiden for %1

en: How To Donate:
da: Hvordan man donerer:

[ctx: A link which, when clicked, opens a website with information on donation in support of the entry]
en: Find out how to donate to this project
da: Find ud af hvordan man donerer til dette projekt

[ctx: Request installation of this item]
en: Install
da: Installér

[ctx: List option which will set the filter to show everything]
en: Show Everything
da: Vis alt

[ctx: List option which will set the filter so only installed items are shown]
en: Installed Only
da: Kun installerede

[ctx: List option which will set the filter so only installed items with updates available are shown]
en: Updateable Only
da: Kan kun opdateres

[ctx: List option which will set the sort order to based on when items were most recently updated]
en: Show most recent first
da: Vis mest nylige først

[ctx: List option which will set the sort order to be alphabetical based on the name]
en: Sort alphabetically
da: Sortér alfabetisk

[ctx: List option which will set the sort order to based on user ratings]
en: Show highest rated first
da: Vis højest vurderede først

[ctx: List option which will set the sort order to based on number of downloads]
en: Show most downloaded first
da: Vis flest downloads først

[ctx: A message which is shown when the user attempts to display a specific entry from a specific provider, but that entry isn't found]
en: The entry you attempted to display, identified by the unique ID %1, could not be found.
da: Den indgang du forsøgte at vise, identificeret ved det unikke id %1, kunne ikke findes.

en: Tiles
da: Felter

en: Icons
da: Ikoner

en: Preview
da: Forhåndsvisning

en: Detailed Tiles View Mode
da: Detaljeret visningstilstand med felter

en: Icons Only View Mode
da: Visningstilstand kun med ikoner

en: Large Preview View Mode
da: Visningstilstand med stor forhåndsvisning

en: Everything
da: Alt

en: Updateable
da: Kan opdateres

[ctx: List option which will set the filter to show everything]
en: Show All Entries
da: Vis alle indgange

[ctx: List option which will set the filter so only installed items are shown]
en: Show Only Installed Entries
da: Vis kun installerede indgange

[ctx: List option which will set the filter so only installed items with updates available are shown]
en: Show Only Updateable Entries
da: Vis kun indgange som kan opdateres

en: Recent
da: Nylige

en: Alphabetical
da: Alfabetisk

[ctx: List option which will set the sort order to based on when items were most recently updated]
en: Show Most Recent First
da: Vis mest nylige først

[ctx: List option which will set the sort order to be alphabetical based on the name]
en: Sort Alphabetically By Name
da: Sortér alfabetisk efter navn

[ctx: List option which will set the sort order to based on user ratings]
en: Show Highest Rated First
da: Vis højest vurderede først

[ctx: List option which will set the sort order to based on number of downloads]
en: Show Most Downloaded First
da: Vis flest downloads først

en: Learn how to add your own hot new stuff to this list
da: Lær hvordan du kan tilføje dine egne smarte ting til denne liste

en: Go to...
da: Gå til...

[ctx: Placeholder title for when a comment has no subject, but does have a rating]
en: <i>(no title)</i>
da: <i>(ingen titel)</i>

[ctx: The author label in case the comment was written by the author of the content entry the comment is attached to]
en: %1 <i>(author)</i>
da: %1 <i>(ophavsmand)</i>

[ctx: Title for the page containing a view of the comments for the entry]
en: Comments and Reviews for %1
da: Kommentarer og anmeldelser til %1

[ctx: Title for the item which is checked when all comments should be shown]
en: Show All Comments
da: Vis alle kommentarer

[ctx: Title for the item which is checked when only comments which are reviews should be shown]
en: Show Reviews Only
da: Vis kun anmeldelser

[ctx: Title for the item which is checked when comments which are reviews, and their children should be shown]
en: Show Reviews and Replies
da: Vis anmeldelser og svar

[ctx: Subheading for the tile view, located immediately underneath the name of the item]
en: By <i>%1</i>
da: Af <i>%1</i>

[ctx: Label for the busy indicator showing an item is being installed OR uninstalled]
en: Working...
da: Arbejder...

[ctx: Label for the busy indicator showing an item is in the process of being updated]
en: Updating...
da: Opdaterer...

[ctx: Label for the busy indicator which should only be shown when the entry has been given some unknown or invalid status.]
en: Invalid or unknown state. <a href="https://bugs.kde.org/enter_bug.cgi?product=frameworks-knewstuff">Please report this to the KDE Community in a bug report</a>.
da: Ugyldig eller ukendt tilstand. <a href="https://bugs.kde.org/enter_bug.cgi?product=frameworks-knewstuff">Rapportér venligst dette til KDE-fællesskabet i en fejlrapport</a>.

[ctx: Label for the busy indicator showing an item is installing]
en: Installing...
da: Installerer...

[ctx: Title for a dialog box which shows error messages]
en: An Error Occurred
da: Der opstod en fejl

en: None
da: Ingen

[ctx: @knewstuff5]
en: Upload New Stuff: %1
da: Opdatér nye ting: %1

[ctx: A text shown beside a busy indicator suggesting that data is being fetched]
en: Updating information...
da: Opdaterer information...

[ctx: The name of the KDE Store]
en: KDE Store
da: KDE-butik

[ctx: An unnamed provider]
en: Your Provider
da: Din udbyder

[ctx: Text for an action which causes the specified website to be opened using the user's system default browser]
en: Open Website: %1
da: Åbn webside: %1

[ctx: Text for an action which will attempt to send an email using the user's system default email client]
en: Send Email To: %1
da: Send e-mail til: %1

[ctx: A description of how to upload content to a generic provider]
en: To upload new entries, or to add content to an existing entry on the KDE Store, please open the website and log in. Once you have done this, you will be able to find the My Products entry in the menu which pops up when you click your user icon. Click on this entry to go to the product management system, where you can work on your products .
da: For at uploade nye indgange, eller føje indhold til en eksisterende indgang på KDE-butikken, så åbn websiden og log ind. Når du har gjort det, vil du kunne finde indgangen Mine produkter i menuen, som viser sig, når du klikker på dit brugerikon. Klik på denne indgang for at gå til produkthåndteringssystemet, hvor du kan arbejde på dine produkter.

[ctx: A description of how to upload content to the KDE Store specifically]
en: To upload new entries, or to add content to an existing entry, please open the provider's website and follow the instructions there. You will likely need to create a user and log in to a product management system, where you will need to follow the instructions for how to add. Alternatively, you might be required to contact the managers of the site directly to get new content added.
da: For at uploade nye indgange, eller føje indhold til en eksisterende indgang, så åbn udbyderens webside og følg instrukserne der. Du vil sandsynligvis skulle oprette en bruger og logge ind på et produkthåndteringssystem, hvor du vil skulle følge instrukserne i hvordan man tilføjer. Alternativt kan du skulle kontakte websidens administratorer direkte for at få nyt indhold tilføjet.

[ctx: An informational message which is shown to inform the user they are not authorized to use GetHotNewStuff functionality]
en: You are not authorized to Get Hot New Stuff. If you think this is in error, please contact the person in charge of your permissions.
da: Du har ikke rettigheder til Get Hot New Stuff. Hvis du mener dette er en fejl, så kontakt venligst den person der er ansvarlig for dine rettigheder.

[ctx: Knewstuff5]
en: Back
da: Tilbage

[ctx: Knewstuff5]
en: Popular
da: Populære

[ctx: Knewstuff5]
en: Featured
da: På plakaten

[ctx: Knewstuff5]
en: Restart
da: Genstart

[ctx: Knewstuff5]
en: New
da: Ny

[ctx: Knewstuff5]
en: Home
da: Hjem

[ctx: Knewstuff5]
en: Shelf
da: Reol

[ctx: Knewstuff5]
en: Up
da: Op

[ctx: Knewstuff5]
en: Recommended
da: Anbefalet

[ctx: Knewstuff5]
en: Subscriptions
da: Abonnementer

[ctx: Knewstuff5]
en: All Entries
da: Alle indgange

[ctx: Knewstuff5]
en: Search Preset: %1
da: Søgeforudindstilling: %1

en: The KNSRC file you want to show. If none is passed, you will be presented with a dialog which lets you switch between all the config files installed into the systemwide knsrc file location
da: Den KNSRC-fil du vil vise. Hvis der ikke angives nogen, vil du få en dialogboks, som lader dig skifte mellem alle de installerede konfigurationsfiler i den systemomfattende knsrc-filplacering

en: A kns url to show information from. The format for a kns url is kns://knsrcfile/providerid/entryid
    'knsrcfile'
    is the name of a knsrc file as might be passed directly through this tool's knsrcfile argument
    'providerid'
    is the hostname of the provider the entry should exist on
    'entryid'
    is the unique ID of an entry found in the provider specified by the knsrc file.
     An example of such a url is kns://peruse.knsrc/api.kde-look.org/1316714
da: En kns-URL til at vise information fra. Formatet for en kns-URL er kns://knsrcfile/udbyderid/indgangsid
    "knsrcfile"
    er navnet på en knsrc-fil som kan sendes direkte gennem værktøjets knsrcfile-argument
    "'udbyderid"
    er værtsnavnet på udbyderen som indgangen findes på
    "indgangsid"
    er det unikke id for en indgang der findes hos den udbyder som er angivet i knsrc-filen.
     Et eksempel på sådan en fil er kns://peruse.knsrc/api.kde-look.org/1316714

en: Details for %1
da: Detaljer for %1

en: Changelog:
da: Ændringslog:

[ctx: A link to the description of this Get Hot New Stuff item]
en: Homepage
da: Hjemmeside

[ctx: A link to make a donation for a Get Hot New Stuff item (opens a web browser)]
en: Make a donation
da: Giv et bidrag

[ctx: A link to the knowledgebase (like a forum) (opens a web browser)]
en: Knowledgebase (no entries) | Knowledgebase (%1 entries)
da[0]: Vidensbase (ingen indgange)
da[1]: Vidensbase (%1 indgange)

[ctx: Tooltip for a link in a dialog]
en: Opens in a browser window
da: Åbner i et webbrowser-vindue

en: Rating: %1%
da: Vurdering: %1%

[ctx: Show the size of the file in a list]
en: <br />Size: %1
da: <br />Størrelse: %1

[ctx: Show the author of this item in a list]
en: By <i>%1</i>
da: Af <i>%1</i>

en: Loading Preview
da: Indlæser forhåndsvisning

en: Details
da: Detaljer

en: Updating
da: Opdaterer

en: Install Again
da: Installér igen

[ctx: Show the size of the file in a list]
en: <p>Size: %1</p>
da: <p>Størrelse: %1</p>
