kdelibs4 - en to es translation catalogue (226 entries)

en: All categories are missing
es: Faltan todas las categorías

[ctx: the price of a download item, parameter 1 is the currency, 2 is the price]
en: This item costs %1 %2.
    Do you want to buy it?
es: Este elemento cuesta %1 %2.
    ¿Quiere comprarlo?

en: Your account balance is too low:
    Your balance: %1
    Price: %2
es: El balance de su cuenta es muy bajo:
    Su balance: %1
    Precio: %2

[ctx: voting for an item (good/bad)]
en: Your vote was recorded.
es: Su voto ha sido registrado.

en: You are now a fan.
es: Ahora se ha convertido en fan.

en: The service is currently undergoing maintenance and is expected to be back in %1.
es: El servicio se encuentra actualmente en mantenimiento y se espera que vuelva a estar operativo en %1.

en: Network error %1: %2
es: Error de red %1: %2

en: Too many requests to server. Please try again in a few minutes.
es: Demasiadas peticiones al servidor. Pruebe de nuevo tras unos minutos.

en: The Open Collaboration Services instance %1 does not support the attempted function.
es: La instancia de Open Collaboration Services %1 no permite la función que ha usado.

en: Unknown Open Collaboration Service API error. (%1)
es: Error desconocido de la API de Open Collaboration Service. (%1)

en: Download New Stuff...
es: Descargar novedades...

[ctx: The value returned for an unknown role when requesting data from the model.]
en: Unknown CommentsModel role
es: Rol de CommentsModel desconocido

en: An error occurred during the installation process:
    %1
es: Ha ocurrido un error durante el proceso de instalación:
    %1

en: Initializing
es: Inicializando

en: Configuration file exists, but cannot be opened: "%1"
es: El archivo de configuración existe, pero no se puede abrir: «%1»

en: Configuration file is invalid: "%1"
es: Archivo de configuración no válido: «%1»

en: Use
es: Usar

en: Could not initialise the installation handler for %1
    This is a critical error and should be reported to the application author
es: No se ha podido inicializar el programa responsable de la instalación de %1
    Se trata de un error crítico que se debe notificar al autor de la aplicación.

en: Loading provider information
es: Cargando información del proveedor

en: Could not load get hot new stuff providers from file: %1
es: No se pueden cargar los proveedores para las novedades desde el archivo: %1

en: Error initializing provider.
es: Error al inicializar el proveedor.

en: Loading data
es: Cargando datos

en: Loading data from provider
es: Cargando datos del proveedor

en: Loading of providers from file: %1 failed
es: Ha fallado la carga de proveedores desde el archivo %1

en: Could not perform an installation of the entry %1 as it does not have any downloadable items defined. Please contact the author so they can fix this.
es: No se puede realizar una instalación de la entrada %1 porque no tiene definidos elementos para descargar. Contacte con el autor para que pueda corregir este problema.

en: Pick Update Item
es: Escoger elemento a actualizar

en: Please pick the item from the list below which should be used to apply this update. We were unable to identify which item to select, based on the original item, which was named %1
es: Elija el elemento de la lista inferior que se debe usar para aplicar esta actualización. No se ha podido determinar el elemento a seleccionar según el elemento original, llamado %1

en: We failed to identify a good link for updating %1, and are unable to perform the update
es: Hemos fallado al identificar un buen enlace para actualizar %1, por lo que no se puede realizar la actualización.

en: Installing
es: Instalando

en: Loading one preview | Loading %1 previews
es[0]: Cargando una vista previa
es[1]: Cargando %1 vistas previas

en: Failed to adopt '%1'
    %2
es: La adopción de «%1» ha fallado
    %2

en: Invalid item.
es: Elemento no válido.

en: Download of item failed: no download URL for "%1".
es: Ha fallado la descarga del elemento: no hay URL de descarga para «%1».

en: Download of "%1" failed, error: %2
es: La descarga de «%1» ha fallado. Error: %2

en: Cannot install '%1' because it points to a web page. Click <a href='%2'>here</a> to finish the installation.
es: No se puede instalar «%1» porque apunta a una página web. Pulse <a href='%2'>aquí</a> para terminar la instalación.

en: Could not install "%1": file not found.
es: No se puede instalar «%1»: archivo no encontrado.

en: The installation of %1 failed to create the expected new directory %2
es: No se ha podido crear el nuevo directorio %2 durante la instalación de %1

en: Installation of %1 failed: %2
es: La instalación de %1 ha fallado: %2

en: The installation of %1 failed, as the service type %2 was not accepted by the system (did you forget to install the KPackage support plugin for this type of package?)
es: La instalación de %1 ha fallado debido a que el tipo de servicio %2 no ha sido aceptado por el sistema (¿ha olvidado instalar el complemento de KPackage para este tipo de paquete?)

en: The installation of %1 failed, as the downloaded package does not contain a correct KPackage structure.
es: La instalación de %1 ha fallado debido a que el paquete descargado no contiene una estructura de KPackage correcta.

en: The installation of %1 failed, as the downloaded package does not list a service type.
es: La instalación de %1 ha fallado debido a que el paquete descargado no lista un tipo de servicio.

en: The installation of %1 failed, as the downloaded package does not contain any useful meta information, which means it is not a valid KPackage.
es: La instalación de %1 ha fallado debido a que el paquete descargado no contiene ninguna metainformación útil, lo que significa que no es un KPackage válido.

en: Could not determine the type of archive of the downloaded file %1
es: No se ha podido determinar el tipo del archivo descargado %1

en: Failed to open the archive file %1. The reported error was: %2
es: No se ha podido abrir el archivo %1. El error notificado ha sido: %2

en: This file already exists on disk (possibly due to an earlier failed download attempt). Continuing means overwriting it. Do you wish to overwrite the existing file?
es: Este archivo ya existe en el disco (posiblemente se deba a un intento de descarga fallido anterior). Si continúa se sobrescribirá. ¿Desea sobrescribir el archivo existente?

en: Overwrite File
es: Sobrescribir archivo

en: Unable to move the file %1 to the intended destination %2
es: No se ha podido mover el archivo %1 al destino previsto %2

en: The installation failed while attempting to run the command:
    %1
    
    The returned output was:
    %2
es: La instalación ha fallado al intentar ejecutar la orden:
    %1
    
    La salida devuelta ha sido:
    %2

en: The installation failed with code %1 while attempting to run the command:
    %2
    
    The returned output was:
    %3
es: La instalación ha fallado con el código %1 al intentar ejecutar la orden:
    %2
    
    La salida devuelta ha sido:
    %3

en: The removal of %1 failed, as the installed file %2 could not be automatically removed. You can attempt to manually delete this file, if you believe this is an error.
es: La eliminación de %1 ha fallado porque el archivo instalado %2 no se puede eliminar automáticamente. Si cree que esto es un error, puede intentar borrar este archivo de forma manual.

en: The removal of %1 failed, as the installed package does not contain a correct KPackage structure.
es: La eliminación de %1 ha fallado debido a que el paquete instalado no contiene una estructura de KPackage correcta.

en: The removal of %1 failed, as the installed package is not a supported type (did you forget to install the KPackage support plugin for this type of package?)
es: La eliminación de %1 ha fallado debido a que el paquete instalado no es de un tipo permitido (¿ha olvidado instalar el complemento de KPackage para este tipo de paquete?)

en: The removal of %1 failed, as the installed package does not contain any useful meta information, which means it is not a valid KPackage.
es: La eliminación de %1 ha fallado debido a que el paquete instalado no contiene ninguna metainformación útil, lo que significa que no es un KPackage válido.

en: The removal of %1 failed, as the downloaded file %2 could not be automatically removed.
es: La eliminación de %1 ha fallado debido a que el archivo descargado %2 no se puede eliminar de forma automática.

en: The removal of %1 failed, due to the installed file not being a KPackage. The file in question was %2, and you can attempt to delete it yourself, if you are certain that it is not needed.
es: La eliminación de %1 ha fallado debido a que el archivo instalado no es un KPackage. El archivo en cuestión es %2, y puede intentar borrarlo de forma manual si tiene la certeza de que no es necesario.

en: The removal of %1 failed, as there seems to somehow be more than one thing installed, which is not supposed to be possible for KPackage based entries.
es: La eliminación de %1 ha fallado debido a que parece que de algún modo hay más cosas instaladas, lo que se supone que no es posible para las entradas basadas en KPackage.

en: The uninstallation process failed to successfully run the command %1
    The output of was: 
    %2
    If you think this is incorrect, you can continue or cancel the uninstallation process
es: El proceso de desinstalación no ha podido ejecutar correctamente la orden %1
    La salida ha sido: 
    %2
    Si cree que es incorrecto, puede continuar o cancelar el proceso de desinstalación.

en: Could not open %1 for writing
es: No se ha podido abrir %1 para escritura

en: Could not open %1 for reading
es: No se ha podido abrir %1 para lectura

en: Failed to create a job for the package management task. This is usually because the package is invalid. We attempted to operate on the package %1
es: No se ha podido crear el trabajo para la tarea de gestión de paquetes. Esto se suele deber a que el paquete no es válido. Se ha intentado operar con el paquete %1.

en: Could not create a package installer for the service type %1: The installer does not have a valid structure
es: No se ha podido crear un instalador de paquete para el tipo de servicio %1: el instalador no tiene una estructura válida.

en: The service type %1 was not understood by the KPackage installer
es: El tipo de servicio %1 no ha sido entendido por el instalador de KPackage.

en: <qt>Cannot start <i>gpg</i> and retrieve the available keys. Make sure that <i>gpg</i> is installed, otherwise verification of downloaded resources will not be possible.</qt>
es: <qt>Imposible iniciar <i>gpg</i> y recuperar las claves disponibles. Asegúrese de que <i>gpg</i> está instalado, de lo contrario será imposible verificar los recursos descargados.</qt>

en: <qt>Enter passphrase for key <b>0x%1</b>, belonging to<br /><i>%2&lt;%3&gt;</i><br />:</qt>
es: <qt>Introduzca la contraseña para la clave <b>0x%1</b>, que pertenece a <br /><i>%2&lt;%3&gt;</i><br />:</qt>

en: <qt>Cannot start <i>gpg</i> and check the validity of the file. Make sure that <i>gpg</i> is installed, otherwise verification of downloaded resources will not be possible.</qt>
es: <qt>No fue posible iniciar <i>gpg</i> y comprobar la validez del archivo. Asegúrese de que <i>gpg</i> está instalado, de lo contrario será imposible verificar los recursos descargados.</qt>

en: Key used for signing:
es: Clave usada para firmar:

en: Select Signing Key
es: Seleccionar una clave de firma

en: <qt>Cannot start <i>gpg</i> and sign the file. Make sure that <i>gpg</i> is installed, otherwise signing of the resources will not be possible.</qt>
es: <qt>Imposible iniciar <i>gpg</i> y firmar el archivo. Asegúrese de que <i>gpg</i> está instalado, de lo contrario será imposible verificar los recursos descargados.</qt>

en: Get Hot New Stuff
es: Obtener novedades

[ctx: Program name followed by 'Add On Installer']
en: %1 Add-On Installer
es: Instalador de complementos para %1

en: Timeout. Check Internet connection.
es: Se ha excedido el tiempo límite. Compruebe la conexión a Internet.

en: Server: %1
es: Servidor: %1

en: <br />Provider: %1
es: <br />Proveedor: %1

en: <br />Version: %1
es: <br />Versión: %1

en: Provider information
es: Información sobre el proveedor

en: Could not install %1
es: No se puede instalar %1

en: Get Hot New Stuff!
es: Obtener novedades

en: Icons view mode
es: Modo de vista de iconos

en: Details view mode
es: Modo de vista detallada

en: All Providers
es: Todos los proveedores

en: All Categories
es: Todas las categorías

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_providerLabel)
en: Provider:
es: Proveedor:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_categoryLabel)
en: Category:
es: Categoría:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, mostDownloadsRadio)
en: Most downloads
es: Más descargado

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, newestRadio)
en: Newest
es: Más reciente

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, ratingRadio)
en: Rating
es: Puntuación

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, installedRadio)
en: Installed
es: Instalado

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, orderLabel)
en: Order by:
es: Ordenar por:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Search:
es: Buscar:

note: i18n: ectx: property (placeholderText), widget (KLineEdit, m_searchEdit)
en: Search...
es: Buscar...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Author:
es: Autor:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, homepageLabel)
en: <a href="https://opendesktop.org">Homepage</a>
es: <a href="https://opendesktop.org">Página web</a>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, updateButton)
en: Update
es: Actualizar

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, uninstallButton)
en: Uninstall
es: Desinstalar

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, becomeFanButton)
en: Become a Fan
es: Convertirse en fan

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, installButton)
en: Install
es: Instalar

[ctx: @action:inmenu]
en: Not installed:
es: No instalado:

[ctx: @action:inmenu]
en: More
es: Más

[ctx: @action:inmenu]
en: Configure...
es: Configurar...

[ctx: @action:inmenu]
en: Visit homepage
es: Visitar página web

[ctx: @action:inmenu]
en: Install
es: Instalar

[ctx: @action:inmenu]
en: No further information available.
es: No hay más información disponible.

en: Configure menu
es: Configurar menú

en: Configure menu - %1
es: Configurar menú - %1

[ctx: @action:inmenu %1="$GenericName"]
en: %1 - current folder
es: %1 - carpeta actual

[ctx: @action:inmenu %1="$GenericName"]
en: %1 - current device
es: %1 - dispositivo actual

[ctx: @action:inmenu %1="$GenericName"]
en: %1 - all devices
es: %1 - todos los dispositivos

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, gbMainSection)
en: Main section
es: Sección principal

note: i18n: ectx: property (text), widget (QToolButton, buttonMoveDown)
en: Move down
es: Bajar

note: i18n: ectx: property (text), widget (QToolButton, buttonMoveUp)
en: Move up
es: Subir

note: i18n: ectx: property (text), widget (QToolButton, buttonMoveToMain)
en: Move to Main section
es: Mover a la sección principal

note: i18n: ectx: property (text), widget (QToolButton, buttonMoveToMore)
en: Move to More section
es: Mover a la sección «Más»

note: i18n: ectx: property (text), widget (QToolButton, buttonReset)
en: Reset
es: Restablecer

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, gbMoreSection)
en: More section
es: Sección «Más»

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: For this menu there are some more tools suggested which are currently not installed:
es: Para este menú existen algunas herramientas más que se sugieren y no están instaladas:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, buttonNotInstalledTools)
en: More tools...
es: Más herramientas...

[ctx: The first entry in the category selection list (also the default value)]
en: All Categories
es: Todas las categorías

[ctx: The string passed back in the case the requested category is not known]
en: Unknown Category
es: Categoría desconocida

[ctx: Used to construct the button's label (which will become Download New 'this value'...)]
note: i18nd("knewstuff5", "Download New %1..."). * @note For the sake of consistency, you should NOT override the text property, just set this one
en: Stuff
es: novedades

en: Download New %1...
es: Descargar novedades: %1...

[ctx: The dialog title when we know which type of stuff is being requested]
en: Download New %1
es: Descargar novedades: %1

[ctx: A placeholder title used in the dialog when there is no better title available]
en: Download New Stuff
es: Descargar novedades

en: Pick Your Installation Option
es: Escoja la opción de instalación

en: Please select the option you wish to install from the list of downloadable items below. If it is unclear which you should chose out of the available options, please contact the author of this item and ask that they clarify this through the naming of the items.
es: Seleccione la opción que desee instalar de la lista inferior de elementos que se pueden descargar. Si no tiene claro lo que debe escoger, contacte con el autor del elemento y pídale que se lo aclare cambiando el nombre de dicho elemento.

[ctx: A passive notification shown when installation of an item is initiated]
en: Installing %1 from %2
es: Instalando %1 desde %2

[ctx: Status message to be shown when the entry is in the process of being installed OR uninstalled]
en: Currently working on the item %1 by %2. Please wait...
es: Se está trabajando en el elemento %1 creado por %2. Espere...

[ctx: Status message to be shown when the entry is in the process of being updated]
en: Currently updating the item %1 by %2. Please wait...
es: Actualizando el elemento %1 creado por %2. Espere...

[ctx: Status message which should only be shown when the entry has been given some unknown or invalid status.]
en: This item is currently in an invalid or unknown state. <a href="https://bugs.kde.org/enter_bug.cgi?product=frameworks-knewstuff">Please report this to the KDE Community in a bug report</a>.
es: Este elemento está en la actualidad en un estado no válido o desconocido. <a href="https://bugs.kde.org/enter_bug.cgi?product=frameworks-knewstuff">Comuníquelo a la comunidad de KDE mediante un informe de error</a>.

[ctx: Combined title for the entry details page made of the name of the entry, and the author's name]
en: %1 by %2
es: %1, por %2

[ctx: Request installation of this item, available when there is exactly one downloadable item]
en: Install
es: Instalar

[ctx: Show installation options, where there is more than one downloadable item]
en: Install...
es: Instalar...

[ctx: Request updating of this item]
en: Update
es: Actualizar

[ctx: Request uninstallation of this item]
en: Uninstall
es: Desinstalar

en: Comments and Reviews:
es: Comentarios y reseñas:

[ctx: A link which, when clicked, opens a new sub page with comments (comments with or without ratings) for this entry]
en: %1 Reviews and Comments
es: %1 reseñas y comentarios

en: Rating:
es: Puntuación:

en: Homepage:
es: Página web:

[ctx: A link which, when clicked, opens the website associated with the entry (this could be either one specific to the project, the author's homepage, or any other website they have chosen for the purpose)]
en: Open the homepage for %1
es: Abrir la página web de %1

en: How To Donate:
es: Cómo donar:

[ctx: A link which, when clicked, opens a website with information on donation in support of the entry]
en: Find out how to donate to this project
es: Encuentre cómo hacer una donación a este proyecto

[ctx: Request installation of this item]
en: Install
es: Instalar

[ctx: List option which will set the filter to show everything]
en: Show Everything
es: Mostrar todo

[ctx: List option which will set the filter so only installed items are shown]
en: Installed Only
es: Solo instalados

[ctx: List option which will set the filter so only installed items with updates available are shown]
en: Updateable Only
es: Solo actualizables

[ctx: List option which will set the sort order to based on when items were most recently updated]
en: Show most recent first
es: Mostrar primero los más recientes

[ctx: List option which will set the sort order to be alphabetical based on the name]
en: Sort alphabetically
es: Ordenar alfabéticamente

[ctx: List option which will set the sort order to based on user ratings]
en: Show highest rated first
es: Mostrar primero los más puntuados

[ctx: List option which will set the sort order to based on number of downloads]
en: Show most downloaded first
es: Mostrar primero los más descargados

[ctx: A message which is shown when the user attempts to display a specific entry from a specific provider, but that entry isn't found]
en: The entry you attempted to display, identified by the unique ID %1, could not be found.
es: La entrada que está intentando mostrar, con el identificador único %1, no se ha podido encontrar.

en: The content available here has been uploaded by users like you, and has not been reviewed by your distributor for functionality or stability.
es: El contenido aquí disponible ha sido enviado por usuarios como usted, por lo que su su distribuidor no ha comprobado su funcionalidad ni su estabilidad.

en: Tiles
es: Mosaico

en: Icons
es: Iconos

en: Preview
es: Vista previa

en: Detailed Tiles View Mode
es: Modo de vista en mosaico detallada

en: Icons Only View Mode
es: Modo de vista de solo iconos

en: Large Preview View Mode
es: Modo de vista previa grande

en: Everything
es: Todo

en: Updateable
es: Actualizable

[ctx: List option which will set the filter to show everything]
en: Show All Entries
es: Mostrar todas las entradas

[ctx: List option which will set the filter so only installed items are shown]
en: Show Only Installed Entries
es: Mostrar solo las entradas instaladas

[ctx: List option which will set the filter so only installed items with updates available are shown]
en: Show Only Updateable Entries
es: Mostrar solo las entradas actualizables

en: Recent
es: Recientes

en: Alphabetical
es: Alfabéticamente

en: Downloads
es: Descargas

[ctx: List option which will set the sort order to based on when items were most recently updated]
en: Show Most Recent First
es: Mostrar primero las más recientes

[ctx: List option which will set the sort order to be alphabetical based on the name]
en: Sort Alphabetically By Name
es: Ordenar alfabéticamente por nombre

[ctx: List option which will set the sort order to based on user ratings]
en: Show Highest Rated First
es: Mostrar primero las más puntuadas

[ctx: List option which will set the sort order to based on number of downloads]
en: Show Most Downloaded First
es: Mostrar primero las más descargadas

en: Upload...
es: Enviar...

en: Learn how to add your own hot new stuff to this list
es: Aprenda a añadir sus propias novedades interesantes a esta lista

en: Go to...
es: Ir a...

en: Contribute your own…
es: Contribuir con el suyo...

[ctx: A text shown beside a busy indicator suggesting that data is being fetched]
en: Loading more…
es: Cargando más...

[ctx: Placeholder title for when a comment has no subject, but does have a rating]
en: <i>(no title)</i>
es: <i>(sin título)</i>

[ctx: The author label in case the comment was written by the author of the content entry the comment is attached to]
en: %1 <i>(author)</i>
es: %1 <i>(autor)</i>

[ctx: Title for the page containing a view of the comments for the entry]
en: Comments and Reviews for %1
es: Comentarios y reseñas para %1

[ctx: Title for the item which is checked when all comments should be shown]
en: Show All Comments
es: Mostrar todos los comentarios

[ctx: Title for the item which is checked when only comments which are reviews should be shown]
en: Show Reviews Only
es: Mostrar solo las reseñas

[ctx: Title for the item which is checked when comments which are reviews, and their children should be shown]
en: Show Reviews and Replies
es: Mostrar las reseñas y las respuestas

[ctx: The number of times the item has been downloaded]
en: %1 downloads
es: %1 descargas

[ctx: Subheading for the tile view, located immediately underneath the name of the item]
en: By <i>%1</i>
es: Por <i>%1</i>

[ctx: Label for the busy indicator showing an item is being installed OR uninstalled]
en: Working...
es: Trabajando...

[ctx: Label for the busy indicator showing an item is in the process of being updated]
en: Updating...
es: Actualizando...

[ctx: Label for the busy indicator which should only be shown when the entry has been given some unknown or invalid status.]
en: Invalid or unknown state. <a href="https://bugs.kde.org/enter_bug.cgi?product=frameworks-knewstuff">Please report this to the KDE Community in a bug report</a>.
es: Estado no válido o desconocido.  <a href="https://bugs.kde.org/enter_bug.cgi?product=frameworks-knewstuff">Comuníquelo a la comunidad de KDE mediante un informe de error</a>.

[ctx: Label for the busy indicator showing an item is installing]
en: Installing...
es: Instalando...

[ctx: Title for a dialog box which shows error messages]
en: An Error Occurred
es: Ha ocurrido un error

en: Please try again later.
es: Vuelva a intentarlo más tarde.

en: None
es: Ninguno

[ctx: @knewstuff5]
en: Upload New Stuff: %1
es: Enviar novedades: %1

[ctx: A text shown beside a busy indicator suggesting that data is being fetched]
en: Updating information...
es: Actualizando información...

[ctx: An unnamed provider]
en: Your Provider
es: Su proveedor

[ctx: Text for an action which causes the specified website to be opened using the user's system default browser]
en: Open Website: %1
es: Abrir sitio web: %1

[ctx: Text for an action which will attempt to send an email using the user's system default email client]
en: Send Email To: %1
es: Enviar correo electrónico a: %1

[ctx: A description of how to upload content to a generic provider]
en: To upload new entries, or to add content to an existing entry on the KDE Store, please open the website and log in. Once you have done this, you will be able to find the My Products entry in the menu which pops up when you click your user icon. Click on this entry to go to the product management system, where you can work on your products .
es: Para enviar nuevas entradas o añadir contenido a una entrada existente en la KDE Store, vaya al sitio web e inicie sesión. Tras ello, encontrará la entrada «Mis productos» en el menú que aparece al hacer clic en su icono de usuario. Use dicha entrada para ir al sistema de gestión de productos, donde podrá trabajar con sus productos.

[ctx: A description of how to upload content to the KDE Store specifically]
en: To upload new entries, or to add content to an existing entry, please open the provider's website and follow the instructions there. You will likely need to create a user and log in to a product management system, where you will need to follow the instructions for how to add. Alternatively, you might be required to contact the managers of the site directly to get new content added.
es: Para enviar nuevas entradas o añadir contenido a una entrada existente, vaya al sitio web del proveedor y siga sus instrucciones. Es probable que deba crear un usuario e iniciar sesión en un sistema de gestión de productos, donde deberá seguir las instrucciones para añadir contenido. De forma alternativa, es posible que deba ponerse en contacto directamente con los administradores del sitio para añadir contenido nuevo.

[ctx: An informational message which is shown to inform the user they are not authorized to use GetHotNewStuff functionality]
en: You are not authorized to Get Hot New Stuff. If you think this is in error, please contact the person in charge of your permissions.
es: No tiene autorización para descargar novedades. Si cree que se trata de un error, contacte con la persona encargada de asignarle permisos.

[ctx: Knewstuff5]
en: Back
es: Volver

[ctx: Knewstuff5]
en: Featured
es: Destacado

[ctx: Knewstuff5]
en: Restart
es: Reiniciar

[ctx: Knewstuff5]
en: New
es: Nuevo

[ctx: Knewstuff5]
en: Home
es: Inicio

[ctx: Knewstuff5]
en: Shelf
es: Estantería

[ctx: Knewstuff5]
en: Up
es: Arriba

[ctx: Knewstuff5]
en: Recommended
es: Recomendado

[ctx: Knewstuff5]
en: Subscriptions
es: Suscripciones

[ctx: Knewstuff5]
en: All Entries
es: Todas las entradas

[ctx: Knewstuff5]
en: Search Preset: %1
es: Preajuste de búsqueda: %1

en: The KNSRC file you want to show. If none is passed, you will be presented with a dialog which lets you switch between all the config files installed into the systemwide knsrc file location
es: El archivo KNSRC que quiere mostrar. Si no se pasa ninguno se le mostrará un diálogo que le permitirá cambiar entre todos los archivos de configuración instalados en la ubicación del archivo knsrc global del sistema.

en: A kns url to show information from. The format for a kns url is kns://knsrcfile/providerid/entryid
    'knsrcfile'
    is the name of a knsrc file as might be passed directly through this tool's knsrcfile argument
    'providerid'
    is the hostname of the provider the entry should exist on
    'entryid'
    is the unique ID of an entry found in the provider specified by the knsrc file.
     An example of such a url is kns://peruse.knsrc/api.kde-look.org/1316714
es: Un URL de kns de donde mostrar información. El formato de un URL de kns es kns://knsrcfile/providerid/entryid
    «knsrcfile»
    es el nombre de un archivo «knsrc» como se puede pasar directamente a través del argumento «knsrcfile» de esta herramienta.
    «providerid»
    es el nombre de máquina del proveedor donde debe existir la entrada.
    «entryid»
    es el identificador único de una entrada que se puede encontrar en el proveedor especificado por el archivo «knsrc».
    Un ejemplo de este URL es kns://peruse.knsrc/api.kde-look.org/1316714

en: Details for %1
es: Detalles de %1

en: Changelog:
es: Registro de cambios:

[ctx: A link to the description of this Get Hot New Stuff item]
en: Homepage
es: Página de inicio

[ctx: A link to make a donation for a Get Hot New Stuff item (opens a web browser)]
en: Make a donation
es: Hacer una donación

[ctx: A link to the knowledgebase (like a forum) (opens a web browser)]
en: Knowledgebase (no entries) | Knowledgebase (%1 entries)
es[0]: Base de conocimientos (sin entradas)
es[1]: Base de conocimientos (%1 entradas)

[ctx: Tooltip for a link in a dialog]
en: Opens in a browser window
es: Abrir en una ventana del navegador

en: Rating: %1%
es: Puntuación: %1%

[ctx: Show the size of the file in a list]
en: <br />Size: %1
es: <br />Tamaño: %1

[ctx: Show the author of this item in a list]
en: By <i>%1</i>
es: Por <i>%1</i>

[ctx: fan as in supporter]
en: 1 fan | %1 fans
es[0]: 1 seguidor
es[1]: %1 seguidores

en: 1 download | %1 downloads
es[0]: 1 descarga
es[1]: %1 descargas

en: Loading Preview
es: Cargando vista preliminar

en: Details
es: Detalles

en: Updating
es: Actualizando

en: Install Again
es: Instalar de nuevo

[ctx: Show the size of the file in a list]
en: <p>Size: %1</p>
es: <p>Tamaño: %1</p>

[ctx: @action:button]
en: Yes
es: Sí
