kdelibs4 - en to fr translation catalogue (231 entries)

en: All categories are missing
fr: Toutes les catégories sont manquantes.

[ctx: the price of a download item, parameter 1 is the currency, 2 is the price]
en: This item costs %1 %2.
    Do you want to buy it?
fr: Cet élément coûte %1 %2.
    Voulez-vous l'acheter ?

en: Your account balance is too low:
    Your balance: %1
    Price: %2
fr: Votre solde de compte est trop bas :
    Votre solde : %1
    Prix : %2

[ctx: voting for an item (good/bad)]
en: Your vote was recorded.
fr: Votre vote a été enregistré.

en: You are now a fan.
fr: Vous êtes maintenant un fan.

en: The service is currently undergoing maintenance and is expected to be back in %1.
fr: Le service est actuellement en maintenance et devrait être de nouveau opérationnel en %1.

en: Network error %1: %2
fr: Erreur de réseau %1 : %2

en: Too many requests to server. Please try again in a few minutes.
fr: Trop de requêtes vers le serveur. Veuillez essayer à nouveau dans quelques minutes.

en: The Open Collaboration Services instance %1 does not support the attempted function.
fr: L'instance « Open Collaboration Service » %1 ne prend pas en charge la fonction demandée.

en: Unknown Open Collaboration Service API error. (%1)
fr: Erreur inconnue de l'API « Open Collaboration Service ». (%1)

en: Download New Stuff...
fr: Télécharger les nouveautés...

[ctx: The value returned for an unknown role when requesting data from the model.]
en: Unknown CommentsModel role
fr: Rôle CommentsModel inconnu

en: An error occurred during the installation process:
    %1
fr: Une erreur est survenue pendant le processus d'installation :
    %1

en: Initializing
fr: Initialisation

en: Configuration file exists, but cannot be opened: "%1"
fr: Le fichier de configuration existe, mais il est impossible de l'ouvrir : « %1 »

en: Configuration file is invalid: "%1"
fr: Le fichier de configuration n'est pas valable : « %1 »

en: Use
fr: Utiliser

en: Could not initialise the installation handler for %1
    This is a critical error and should be reported to the application author
fr: Impossible d'initialiser le gestionnaire d'installation pour %1
    Ceci est une erreur critique et devrait être signalé à l'auteur de l'application

en: Loading provider information
fr: Chargement des informations sur le fournisseur

en: Could not load get hot new stuff providers from file: %1
fr: Il est impossible de charger les fournisseurs de nouveautés à partir d'un fichier : %1

en: Error initializing provider.
fr: Problème lors de l'initialisation du fournisseur.

en: Loading data
fr: Chargement des données

en: Loading data from provider
fr: Chargement des données à partir du fournisseur

en: Loading of providers from file: %1 failed
fr: Chargement des fournisseurs à partir du fichier : %1 a échoué

en: Could not perform an installation of the entry %1 as it does not have any downloadable items defined. Please contact the author so they can fix this.
fr: Impossible d'effectuer une installation de l'entrée %1 car aucun élément téléchargeable n'a été défini. Veuillez contacter l'auteur afin qu'il puisse corriger ce problème.

en: Pick Update Item
fr: Choisir l'élément à mettre à jour

en: Please pick the item from the list below which should be used to apply this update. We were unable to identify which item to select, based on the original item, which was named %1
fr: Veuillez choisir l'élément de la liste ci-dessous à utiliser pour cette mise à jour. À partir de l'élément d'origine, qui s'appelait « %1 », nous ne sommes pas parvenus à identifier quel élément sélectionner.

en: We failed to identify a good link for updating %1, and are unable to perform the update
fr: Impossible d'identifier un lien correct pour mettre à jour %1 et de réaliser la mise à jour.

en: Re: %1
fr: Re : %1

en: Installing
fr: Installation

en: Loading one preview | Loading %1 previews
fr[0]: Chargement d'un seul aperçu
fr[1]: Chargement de %1 aperçus

en: Failed to adopt '%1'
    %2
fr: Impossible d'adopter « %1 »
    %2

en: Invalid item.
fr: Élément non valable.

en: Download of item failed: no download URL for "%1".
fr: Le téléchargement de l'élément a échoué : aucun URL de téléchargement pour « %1 ».

en: Download of "%1" failed, error: %2
fr: Le téléchargement de « %1 » a échoué, erreur : %2

en: Cannot install '%1' because it points to a web page. Click <a href='%2'>here</a> to finish the installation.
fr: Impossible d'installer « %1 » car il référence une page Internet. Veuillez cliquer sur <a href='%2'>ici</a> pour terminer l'installation.

en: Could not install "%1": file not found.
fr: Il est impossible d'installer « %1 » : fichier introuvable.

en: The installation of %1 failed to create the expected new directory %2
fr: L'installation de %1 a échoué lors de la création du nouveau dossier demandé %2

en: Installation of %1 failed: %2
fr: Échec de l'installation de %1 : %2

en: The installation of %1 failed, as the service type %2 was not accepted by the system (did you forget to install the KPackage support plugin for this type of package?)
fr: L'installation de %1 a échoué, puisque le type de service %2 n'a pas été par le système (Auriez-vous oublié d'installer le module externe de prise en charge de « KPackage » pour ce type de paquet ?)

en: The installation of %1 failed, as the downloaded package does not contain a correct KPackage structure.
fr: L'installation de %1 a échoué car le paquet téléchargé ne contient aucune structure correcte « KPackage ».

en: The installation of %1 failed, as the downloaded package does not list a service type.
fr: L'installation de %1 a échoué car le paquet téléchargé ne propose aucune liste de services.

en: The installation of %1 failed, as the downloaded package does not contain any useful meta information, which means it is not a valid KPackage.
fr: L'installation de %1 a échoué car le paquet téléchargé ne contient aucune information utile de métadonnées, ce qui signifie que ce n'est pas un objet valable « KPackage ».

en: Could not determine the type of archive of the downloaded file %1
fr: Impossible de déterminer le type d'archive du fichier téléchargé « %1 »

en: Failed to open the archive file %1. The reported error was: %2
fr: Impossible d'ouvrir le fichier d'archive « %1 ». L'erreur signalée est : %2

en: This file already exists on disk (possibly due to an earlier failed download attempt). Continuing means overwriting it. Do you wish to overwrite the existing file?
fr: Ce fichier existe déjà sur le disque (peut-être à cause d'une tentative de téléchargement antérieure). Voulez-vous continuer et écraser le fichier existant ?

en: Overwrite File
fr: Écraser le fichier

en: Unable to move the file %1 to the intended destination %2
fr: Impossible de déplacer le fichier %1 vers l'emplacement souhaité %2

en: The installation failed while attempting to run the command:
    %1
    
    The returned output was:
    %2
fr: L'installation a échoué lors de l'exécution de la commande :
    %1
    
    La sortie de la commande était :
    %2

en: The installation failed with code %1 while attempting to run the command:
    %2
    
    The returned output was:
    %3
fr: L'installation a échoué avec le code « %1 » lors de l'exécution de la commande :
    %2
    
    La sortie de la commande était :
    %3

en: The removal of %1 failed, as the installed file %2 could not be automatically removed. You can attempt to manually delete this file, if you believe this is an error.
fr: La suppression de %1 a échoué parce que le fichier installé %2 n'a pus être automatiquement supprimé. Vous pouvez tenter de le supprimer vous même, si vous pensez qu'il s'agit d'une erreur.

en: The removal of %1 failed, as the installed package does not contain a correct KPackage structure.
fr: La suppression de %1 a échoué car le paquet installé ne contient aucune structure correcte « KPackage ».

en: The removal of %1 failed, as the installed package is not a supported type (did you forget to install the KPackage support plugin for this type of package?)
fr: La suppression de %1 a échoué, puisque le type du paquet installé n'est pas pris en charge (Auriez-vous oublié d'installer le module externe de prise en charge de « KPackage » pour ce type de paquet ?)

en: The removal of %1 failed, as the installed package does not contain any useful meta information, which means it is not a valid KPackage.
fr: La suppression de %1 a échoué car le paquet installé ne contient aucune information utile de métadonnées, ce qui signifie que ce n'est pas un objet valable « KPackage ».

en: The removal of %1 failed, as the downloaded file %2 could not be automatically removed.
fr: La suppression de %1 a échoué car le fichier téléchargé %2 n'a pu être automatiquement supprimé.

en: The removal of %1 failed, due to the installed file not being a KPackage. The file in question was %2, and you can attempt to delete it yourself, if you are certain that it is not needed.
fr: La suppression de %1 a échoué à cause d'un fichier installé n'étant pas un objet « KPackage ». Le fichier incriminé était %2. Vous pouvez tenter de le supprimer vous même, si vous êtes certain qu'il n'est pas nécessaire.

en: The removal of %1 failed, as there seems to somehow be more than one thing installed, which is not supposed to be possible for KPackage based entries.
fr: La suppression de %1 a échoué car il semble qu'il y ait plus d'une chose installée, ce qui n'est pas supposé être possible pour les entrées concernant « KPackage ».

en: The uninstallation process failed to successfully run the command %1
    The output of was: 
    %2
    If you think this is incorrect, you can continue or cancel the uninstallation process
fr: Le processus de désinstallation a échoué après lancement correct de la commande %1
    La sortie était :
    %2
    Si vous pensez que ceci est incorrect, vous pouvez continuer ou annuler le processus de désinstallation

en: Could not open %1 for writing
fr: Impossible d'ouvrir %1 en écriture

en: Could not open %1 for reading
fr: Impossible d'ouvrir %1 en lecture

en: Failed to create a job for the package management task. This is usually because the package is invalid. We attempted to operate on the package %1
fr: Impossible de créer un processus pour la tâche de gestion des paquets. Cela signifie en général que le paquet est non valable. L'opération a été lancée sur le paquet %1

en: Could not create a package installer for the service type %1: The installer does not have a valid structure
fr: Impossible de créer l'installateur de paquets pour le type de service %1 : l'installateur n'a pas une structure correcte

en: The service type %1 was not understood by the KPackage installer
fr: Le type de service %1 n'a pas été compris par l'installateur « KPackage »

en: <qt>Cannot start <i>gpg</i> and retrieve the available keys. Make sure that <i>gpg</i> is installed, otherwise verification of downloaded resources will not be possible.</qt>
fr: <qt>Il est impossible de démarrer <i>gpg</i> pour recevoir la liste des clés disponibles. Assurez-vous que le programme <i>gpg</i> est installé, sinon la vérification des ressources téléchargées ne sera pas possible.</qt>

en: <qt>Enter passphrase for key <b>0x%1</b>, belonging to<br /><i>%2&lt;%3&gt;</i><br />:</qt>
fr: <qt>Saisissez la phrase secrète pour la clé <b>0x%1</b>, appartenant à <br /><i>%2&lt;%3&gt;</i><br /> :</qt>

en: <qt>Cannot start <i>gpg</i> and check the validity of the file. Make sure that <i>gpg</i> is installed, otherwise verification of downloaded resources will not be possible.</qt>
fr: <qt>Il est impossible de démarrer <i>gpg</i> pour vérifier la validité de ce fichier. Assurez-vous que le programme <i>gpg</i> est installé, sinon la vérification des ressources téléchargées ne sera pas possible.</qt>

en: Key used for signing:
fr: Clé utilisée pour signer :

en: Select Signing Key
fr: Choisissez la clé de signature

en: <qt>Cannot start <i>gpg</i> and sign the file. Make sure that <i>gpg</i> is installed, otherwise signing of the resources will not be possible.</qt>
fr: <qt>Il est impossible de démarrer <i>gpg</i> pour signer le fichier. Assurez-vous que le programme <i>gpg</i> est installé, sinon la signature des ressources ne sera pas possible.</qt>

en: Get Hot New Stuff
fr: Obtenir les nouveautés (« Hot New Stuff »)

[ctx: Program name followed by 'Add On Installer']
en: %1 Add-On Installer
fr: %1 - Installateur d'extensions

en: Timeout. Check Internet connection.
fr: Délai d'attente dépassé. Vérifiez la connexion Internet.

en: Server: %1
fr: Serveur : %1

en: <br />Provider: %1
fr: <br />Fournisseur : %1

en: <br />Version: %1
fr: <br />Version : %1

en: Provider information
fr: Informations sur le fournisseur

en: Could not install %1
fr: Il est impossible d'installer %1

en: Get Hot New Stuff!
fr: Obtenir des nouveautés !

en: Icons view mode
fr: Mode vue en icônes

en: Details view mode
fr: Mode vue détaillée

en: All Providers
fr: Tous les fournisseurs

en: All Categories
fr: Toutes les catégories

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_providerLabel)
en: Provider:
fr: Fournisseur :

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_categoryLabel)
en: Category:
fr: Catégorie :

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, mostDownloadsRadio)
en: Most downloads
fr: Les plus téléchargés

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, newestRadio)
en: Newest
fr: Les plus récents

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, ratingRadio)
en: Rating
fr: Note

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, installedRadio)
en: Installed
fr: Installés

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, orderLabel)
en: Order by:
fr: Trier par :

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Search:
fr: Chercher :

note: i18n: ectx: property (placeholderText), widget (KLineEdit, m_searchEdit)
en: Search...
fr: Chercher…

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Author:
fr: Auteur :

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, homepageLabel)
en: <a href="https://opendesktop.org">Homepage</a>
fr: <a href="https://opendesktop.org">Page d'accueil</a>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, updateButton)
en: Update
fr: Mettre à jour

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, uninstallButton)
en: Uninstall
fr: Désinstaller

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, becomeFanButton)
en: Become a Fan
fr: Devenir un fan

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, installButton)
en: Install
fr: Installer

[ctx: @action:inmenu]
en: Not installed:
fr: Non installé(s) :

[ctx: @action:inmenu]
en: More
fr: Plus

[ctx: @action:inmenu]
en: Configure...
fr: Configurer…

[ctx: @action:inmenu]
en: Visit homepage
fr: Visiter la page d'accueil

[ctx: @action:inmenu]
en: Install
fr: Installer

[ctx: @action:inmenu]
en: No further information available.
fr: Plus d'informations disponibles.

en: Configure menu
fr: Configurer le menu

en: Configure menu - %1
fr: Configurer le menu - %1

[ctx: @action:inmenu %1="$GenericName"]
en: %1 - current folder
fr: %1 - dossier actuel

[ctx: @action:inmenu %1="$GenericName"]
en: %1 - current device
fr: %1 - périphérique actuel

[ctx: @action:inmenu %1="$GenericName"]
en: %1 - all devices
fr: %1 - tous les périphériques

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, gbMainSection)
en: Main section
fr: Section principale

note: i18n: ectx: property (text), widget (QToolButton, buttonMoveDown)
en: Move down
fr: Descendre

note: i18n: ectx: property (text), widget (QToolButton, buttonMoveUp)
en: Move up
fr: Monter

note: i18n: ectx: property (text), widget (QToolButton, buttonMoveToMain)
en: Move to Main section
fr: Déplacer dans la section principale

note: i18n: ectx: property (text), widget (QToolButton, buttonMoveToMore)
en: Move to More section
fr: Déplacer dans la section « Plus »

note: i18n: ectx: property (text), widget (QToolButton, buttonReset)
en: Reset
fr: Réinitialiser

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, gbMoreSection)
en: More section
fr: Section « Plus »

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: For this menu there are some more tools suggested which are currently not installed:
fr: Pour ce menu il y a d'autres outils suggérés qui ne sont pas encore installés :

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, buttonNotInstalledTools)
en: More tools...
fr: Plus d'outils…

[ctx: The first entry in the category selection list (also the default value)]
en: All Categories
fr: Toutes les catégories

[ctx: The string passed back in the case the requested category is not known]
en: Unknown Category
fr: Catégorie inconnue

[ctx: Used to construct the button's label (which will become Download New 'this value'...)]
note: i18nd("knewstuff5", "Download New %1..."). * @note For the sake of consistency, you should NOT override the text property, just set this one
en: Stuff
fr: Nouveautés

en: Download New %1...
fr: Télécharger un nouveau %1...

[ctx: The dialog title when we know which type of stuff is being requested]
en: Download New %1
fr: Télécharger un nouveau %1

[ctx: A placeholder title used in the dialog when there is no better title available]
en: Download New Stuff
fr: Télécharger les nouveautés...

en: Pick Your Installation Option
fr: Choisissez votre option d'installation

en: Please select the option you wish to install from the list of downloadable items below. If it is unclear which you should chose out of the available options, please contact the author of this item and ask that they clarify this through the naming of the items.
fr: Veuillez choisir l'option que vous souhaitez installer depuis la liste d'éléments téléchargeables ci-dessous. Si vous n'êtes pas certain de quelle option choisir parmi les options disponibles, contactez l'auteur de cet élément et demandez-lui de clarifier l'appellation des éléments.

[ctx: A passive notification shown when installation of an item is initiated]
en: Installing %1 from %2
fr: Installation de %1 depuis %2

[ctx: Status message to be shown when the entry is in the process of being installed OR uninstalled]
en: Currently working on the item %1 by %2. Please wait...
fr: Traitement en cours sur l'élément %1 par %2. Veuillez patienter...

[ctx: Status message to be shown when the entry is in the process of being updated]
en: Currently updating the item %1 by %2. Please wait...
fr: Mise à jour de l'élément %1 par %2 en cours. Veuillez patienter...

[ctx: Status message which should only be shown when the entry has been given some unknown or invalid status.]
en: This item is currently in an invalid or unknown state. <a href="https://bugs.kde.org/enter_bug.cgi?product=frameworks-knewstuff">Please report this to the KDE Community in a bug report</a>.
fr: Cet élément est dans un état inconnu ou non valable. <a href="https://bugs.kde.org/enter_bug.cgi?product=frameworks-knewstuff">Veuillez le signaler à la communauté KDE dans un rapport de bogue</a>.

[ctx: Combined title for the entry details page made of the name of the entry, and the author's name]
en: %1 by %2
fr: %1 par %2

[ctx: Request installation of this item, available when there is exactly one downloadable item]
en: Install
fr: Installer

[ctx: Show installation options, where there is more than one downloadable item]
en: Install...
fr: Installer...

[ctx: Request updating of this item]
en: Update
fr: Mettre à jour

[ctx: Request uninstallation of this item]
en: Uninstall
fr: Désinstaller

en: Comments and Reviews:
fr: Commentaires et avis :

[ctx: A link which, when clicked, opens a new sub page with comments (comments with or without ratings) for this entry]
en: %1 Reviews and Comments
fr: %1 avis et commentaires

en: Rating:
fr: Note :

en: Homepage:
fr: Page d'accueil :

[ctx: A link which, when clicked, opens the website associated with the entry (this could be either one specific to the project, the author's homepage, or any other website they have chosen for the purpose)]
en: Open the homepage for %1
fr: Ouvrir la page d'accueil de %1

en: How To Donate:
fr: Comment faire un don :

[ctx: A link which, when clicked, opens a website with information on donation in support of the entry]
en: Find out how to donate to this project
fr: Découvrez comment faire un don pour ce projet

[ctx: Request installation of this item]
en: Install
fr: Installer

[ctx: List option which will set the filter to show everything]
en: Show Everything
fr: Tout afficher

[ctx: List option which will set the filter so only installed items are shown]
en: Installed Only
fr: Installés uniquement

[ctx: List option which will set the filter so only installed items with updates available are shown]
en: Updateable Only
fr: Pouvant être mis à jour uniquement

[ctx: List option which will set the sort order to based on when items were most recently updated]
en: Show most recent first
fr: Afficher le plus récent en premier

[ctx: List option which will set the sort order to be alphabetical based on the name]
en: Sort alphabetically
fr: Trier par ordre alphabétique

[ctx: List option which will set the sort order to based on user ratings]
en: Show highest rated first
fr: Afficher les mieux notés en premier

[ctx: List option which will set the sort order to based on number of downloads]
en: Show most downloaded first
fr: Afficher les plus téléchargés en premier

[ctx: A message which is shown when the user attempts to display a specific entry from a specific provider, but that entry isn't found]
en: The entry you attempted to display, identified by the unique ID %1, could not be found.
fr: L'entrée que vous tentez d'afficher et identifiée par l'identifiant unique %1 est introuvable.

en: The content available here has been uploaded by users like you, and has not been reviewed by your distributor for functionality or stability.
fr: Le contenu disponible ici a été téléchargé par des utilisateurs comme vous. Il n'a pas été vérifié par votre distributeur quant à sa fonctionnalité ou sa stabilité.

en: Tiles
fr: Tuiles

en: Icons
fr: Icônes

en: Preview
fr: Aperçu

en: Detailed Tiles View Mode
fr: Mode d'affichage détaillé en tuiles

en: Icons Only View Mode
fr: Mode d'affichage uniquement avec icônes

en: Large Preview View Mode
fr: Mode d'affichage par aperçus larges

en: Everything
fr: Tout

en: Updateable
fr: Pouvant être mis à jour

[ctx: List option which will set the filter to show everything]
en: Show All Entries
fr: Afficher tous les entrées

[ctx: List option which will set the filter so only installed items are shown]
en: Show Only Installed Entries
fr: Afficher uniquement les entrées installées

[ctx: List option which will set the filter so only installed items with updates available are shown]
en: Show Only Updateable Entries
fr: Afficher uniquement les entrées pouvant être mises à jour

en: Recent
fr: Récent

en: Alphabetical
fr: Alphabétique

en: Downloads
fr: Téléchargements

[ctx: List option which will set the sort order to based on when items were most recently updated]
en: Show Most Recent First
fr: Afficher les plus récents en premier

[ctx: List option which will set the sort order to be alphabetical based on the name]
en: Sort Alphabetically By Name
fr: Trier les noms par ordre alphabétique

[ctx: List option which will set the sort order to based on user ratings]
en: Show Highest Rated First
fr: Afficher les mieux notés en premier

[ctx: List option which will set the sort order to based on number of downloads]
en: Show Most Downloaded First
fr: Afficher les plus téléchargés en premier

en: Upload...
fr: Envoyer…

en: Learn how to add your own hot new stuff to this list
fr: Apprendre à ajouter sa propre nouveauté à cette liste

en: Go to...
fr: Aller à...

en: Contribute your own…
fr: Contribuer personnellement...

[ctx: A text shown beside a busy indicator suggesting that data is being fetched]
en: Loading more…
fr: Chargement d'autres éléments...

[ctx: Placeholder title for when a comment has no subject, but does have a rating]
en: <i>(no title)</i>
fr: <i>(sans titre)</i>

[ctx: The author label in case the comment was written by the author of the content entry the comment is attached to]
en: %1 <i>(author)</i>
fr: %1 <i>(auteur)</i>

[ctx: Title for the page containing a view of the comments for the entry]
en: Comments and Reviews for %1
fr: Commentaires et avis sur %1

[ctx: Title for the item which is checked when all comments should be shown]
en: Show All Comments
fr: Afficher tous les commentaires

[ctx: Title for the item which is checked when only comments which are reviews should be shown]
en: Show Reviews Only
fr: Afficher uniquement les avis

[ctx: Title for the item which is checked when comments which are reviews, and their children should be shown]
en: Show Reviews and Replies
fr: Afficher les avis et les réponses

[ctx: The number of times the item has been downloaded]
en: %1 downloads
fr: %1 téléchargements

[ctx: Subheading for the tile view, located immediately underneath the name of the item]
en: By <i>%1</i>
fr: Par <i>%1</i>

[ctx: Label for the busy indicator showing an item is being installed OR uninstalled]
en: Working...
fr: Traitement en cours...

[ctx: Label for the busy indicator showing an item is in the process of being updated]
en: Updating...
fr: Mise à jour...

[ctx: Label for the busy indicator which should only be shown when the entry has been given some unknown or invalid status.]
en: Invalid or unknown state. <a href="https://bugs.kde.org/enter_bug.cgi?product=frameworks-knewstuff">Please report this to the KDE Community in a bug report</a>.
fr: État inconnu ou non valable. <a href="https://bugs.kde.org/enter_bug.cgi?product=frameworks-knewstuff">Veuillez le signaler à la communauté KDE dans un rapport de bogue</a>.

[ctx: Label for the busy indicator showing an item is installing]
en: Installing...
fr: Installation...

[ctx: Title for a dialog box which shows error messages]
en: An Error Occurred
fr: Une erreur est survenue

en: Please try again later.
fr: Veuillez ré-essayer plus tard.

en: None
fr: Aucun

[ctx: A text representation of the rating, shown as a fraction of the max value]
en: (%1/%2)
fr: (%1 / %2)

[ctx: @knewstuff5]
en: Upload New Stuff: %1
fr: Envoyer une nouveauté : %1

[ctx: A text shown beside a busy indicator suggesting that data is being fetched]
en: Updating information...
fr: Envoi d'informations en cours...

[ctx: The name of the KDE Store]
en: KDE Store
fr: Boutique KDE

[ctx: An unnamed provider]
en: Your Provider
fr: Votre fournisseur :

[ctx: Text for an action which causes the specified website to be opened using the user's system default browser]
en: Open Website: %1
fr: Ouvrir le site Internet : %1

[ctx: Text for an action which will attempt to send an email using the user's system default email client]
en: Send Email To: %1
fr: Envoyer un courrier électronique à : %1

[ctx: A description of how to upload content to a generic provider]
en: To upload new entries, or to add content to an existing entry on the KDE Store, please open the website and log in. Once you have done this, you will be able to find the My Products entry in the menu which pops up when you click your user icon. Click on this entry to go to the product management system, where you can work on your products .
fr: Pour envoyer de nouvelles entrées ou pour ajouter du contenu à une entrée existante sur la boutique KDE, veuillez ouvrir le site Internet et vous connecter. Une fois cette opération effectuée, vous trouverez l'entrée « Mes produits » dans le menu qui s'affiche lorsque vous cliquez sur votre icône utilisateur. Cliquez sur cette entrée pour accéder au système de gestion des produits, où vous pouvez travailler sur vos produits.

[ctx: A description of how to upload content to the KDE Store specifically]
en: To upload new entries, or to add content to an existing entry, please open the provider's website and follow the instructions there. You will likely need to create a user and log in to a product management system, where you will need to follow the instructions for how to add. Alternatively, you might be required to contact the managers of the site directly to get new content added.
fr: Pour envoyer de nouvelles entrées ou pour ajouter du contenu à une entrée existante, veuillez ouvrir le site Internet du fournisseur et suivre les instructions qui s'y trouvent. Vous devrez probablement créer un utilisateur et vous connecter à un système de gestion des produits, où vous devrez suivre les instructions relatives à l'ajout. Il se peut également que vous deviez contacter directement les gestionnaires du site pour faire ajouter du nouveau contenu.

[ctx: An informational message which is shown to inform the user they are not authorized to use GetHotNewStuff functionality]
en: You are not authorized to Get Hot New Stuff. If you think this is in error, please contact the person in charge of your permissions.
fr: Vous n'êtes pas autorisé à obtenir les nouveautés (« Obtenir les dernières nouveautés »). Si vous pensez qu'il s'agit d'une erreur, veuillez contacter la personne responsable de vos permissions.

[ctx: Knewstuff5]
en: Back
fr: Retour

[ctx: Knewstuff5]
en: Popular
fr: Populaire

[ctx: Knewstuff5]
en: Featured
fr: Présenté

[ctx: Knewstuff5]
en: Restart
fr: Redémarrer

[ctx: Knewstuff5]
en: New
fr: Nouveau

[ctx: Knewstuff5]
en: Home
fr: Accueil

[ctx: Knewstuff5]
en: Shelf
fr: Étagère

[ctx: Knewstuff5]
en: Up
fr: Haut

[ctx: Knewstuff5]
en: Recommended
fr: Recommandé

[ctx: Knewstuff5]
en: Subscriptions
fr: Abonnements

[ctx: Knewstuff5]
en: All Entries
fr: Tous les entrées

[ctx: Knewstuff5]
en: Search Preset: %1
fr: Rechercher le pré réglage : %1

en: The KNSRC file you want to show. If none is passed, you will be presented with a dialog which lets you switch between all the config files installed into the systemwide knsrc file location
fr: Le fichier « KNSRC » que vous voulez afficher. Si aucun paramètre n'est fourni, une boîte de dialogue apparaîtra vous permettant de choisir parmi tous les fichiers de configuration installés à l'emplacement des fichiers « knsrc » pour l'ensemble de votre système.

en: A kns url to show information from. The format for a kns url is kns://knsrcfile/providerid/entryid
    'knsrcfile'
    is the name of a knsrc file as might be passed directly through this tool's knsrcfile argument
    'providerid'
    is the hostname of the provider the entry should exist on
    'entryid'
    is the unique ID of an entry found in the provider specified by the knsrc file.
     An example of such a url is kns://peruse.knsrc/api.kde-look.org/1316714
fr: Une URL « kns » à partir de laquelle afficher des informations. Son format est « kns://knsrcfile/providerid/entryid ».
    « knsrcfile »
    est le nom d'un fichier « knsrc » devant être fourni directement comme argument à cet outil.
    « providerid »
    est le nom d'hôte pour le fournisseur sur lequel l'entrée doit exister.
    « entryid »
    est l'identifiant unique de l'entrée, qui est présente chez le fournisseur et spécifiée par le fichier « knsrc ».
     Une exemple de ce type d'« URL » est « kns://peruse.knsrc/api.kde-look.org/1316714 ».

en: Details for %1
fr: Détails sur %1

en: Changelog:
fr: Journal des modifications :

[ctx: A link to the description of this Get Hot New Stuff item]
en: Homepage
fr: Page d'accueil

[ctx: A link to make a donation for a Get Hot New Stuff item (opens a web browser)]
en: Make a donation
fr: Faire un don

[ctx: A link to the knowledgebase (like a forum) (opens a web browser)]
en: Knowledgebase (no entries) | Knowledgebase (%1 entries)
fr[0]: Base de connaissances (pas d'éléments)
fr[1]: Base de connaissances (%1 éléments)

[ctx: Tooltip for a link in a dialog]
en: Opens in a browser window
fr: S'ouvre dans une fenêtre de navigateur

en: Rating: %1%
fr: Note : %1 %

[ctx: Show the size of the file in a list]
en: <br />Size: %1
fr: <br />Taille : %1

[ctx: Show the author of this item in a list]
en: By <i>%1</i>
fr: Par <i>%1</i>

[ctx: fan as in supporter]
en: 1 fan | %1 fans
fr[0]: Un fan
fr[1]: %1 fans

en: 1 download | %1 downloads
fr[0]: 1 téléchargement
fr[1]: %1 téléchargements

en: Loading Preview
fr: Chargement de l'aperçu

en: Details
fr: Détails

en: Updating
fr: Mise à jour

en: Install Again
fr: Installer à nouveau

[ctx: Show the size of the file in a list]
en: <p>Size: %1</p>
fr: <p>Taille : %1</p>

[ctx: @action:button]
en: Yes
fr: Oui

[ctx: @action:button]
en: No
fr: Non
