KDE 4.4 - en to hu translation catalogue (223 entries)

en: All categories are missing
hu: Minden kategória hiányzik

[ctx: the price of a download item, parameter 1 is the currency, 2 is the price]
en: This item costs %1 %2.
    Do you want to buy it?
hu: Az elem ára: %2 %1.
    Szeretné megvenni?

en: Your account balance is too low:
    Your balance: %1
    Price: %2
hu: Az egyenlege túl alacsony:
    Egyenleg: %1
    Ár: %2

[ctx: voting for an item (good/bad)]
en: Your vote was recorded.
hu: Rögzítettük a szavazatát.

en: You are now a fan.
hu: Ön most már rajongó.

en: The service is currently undergoing maintenance and is expected to be back in %1.
hu: A szolgáltatás jelenleg karbantartás alatt áll, működés várhatóan %1 múlva.

en: Network error %1: %2
hu: Hálózati hiba (%1): %2

en: Too many requests to server. Please try again in a few minutes.
hu: Túl sok kérés a szerverhez. Próbálkozzon újra néhány perc múlva.

en: The Open Collaboration Services instance %1 does not support the attempted function.
hu: A(z) %1 Open Collaboration Services példány nem támogatja a kért funkciót.

en: Unknown Open Collaboration Service API error. (%1)
hu: Ismeretlen Open Collaboration Service API hiba. (%1)

en: Download New Stuff...
hu: Új kiegészítők letöltése…

[ctx: The value returned for an unknown role when requesting data from the model.]
en: Unknown CommentsModel role
hu: Ismeretlen CommentsModel szerepkör

en: An error occurred during the installation process:
    %1
hu: Hiba történt a telepítési folyamat során:
    %1

en: Initializing
hu: Inicializálás

en: Configuration file exists, but cannot be opened: "%1"
hu: A konfigurációs fájl létezik, de nem nyitható meg: „%1”

en: Configuration file is invalid: "%1"
hu: Érvénytelen beállítófájl: „%1”

en: Use
hu: Használat

en: Could not initialise the installation handler for %1
    This is a critical error and should be reported to the application author
hu: Nem sikerült inicializálni a telepítési kezelőt ehhez: %1
    Ez egy kritikus hiba, jelentse az alkalmazás szerzőjének

en: Loading provider information
hu: Kiszolgálójellemzők betöltése

en: Could not load get hot new stuff providers from file: %1
hu: Nem sikerült betölteni az új kiegészítők szolgáltatólistáját ebből a fájlból: %1

en: Error initializing provider.
hu: Hiba a szolgáltató inicializálásakor.

en: Loading data
hu: Adatok betöltése

en: Loading data from provider
hu: Adatok betöltése a szolgáltatótól

en: Loading of providers from file: %1 failed
hu: Nem sikerült betölteni a szolgáltatólistát. Fájl: %1.

en: Could not perform an installation of the entry %1 as it does not have any downloadable items defined. Please contact the author so they can fix this.
hu: Nem sikerült végrehajtani a(z) %1 bejegyzés telepítését, mivel nem definiál egy letölthető elemet sem. Vegyefel a kapcsolatot a szerzővel a javításhoz.

en: Pick Update Item
hu: Frissítés kiválasztása

en: Please pick the item from the list below which should be used to apply this update. We were unable to identify which item to select, based on the original item, which was named %1
hu: Válassza ki az alábbi listából a frissítés alkalmazásához használandó elemet. Az eredeti elem (%1) alapján nem tudtuk azonosítani, melyiket kellene kiválasztani.

en: We failed to identify a good link for updating %1, and are unable to perform the update
hu: Nem sikerült azonosítani a megfelelő hivatkozást a(z) %1 frissítéséhez, nem lehet végrehajtani a frissítést

en: Re: %1
hu: Válasz: %1

en: Installing
hu: Telepítés

en: Loading one preview | Loading %1 previews
hu[0]: Egy előnézet betöltése
hu[1]: %1 előnézet betöltése

en: Failed to adopt '%1'
    %2
hu: „%1” elfogadása sikertelen
    %2

en: Invalid item.
hu: Érvénytelen elem.

en: Download of item failed: no download URL for "%1".
hu: Az elem letöltése meghiúsult: nincs letöltési URL a következőhöz: „%1”.

en: Download of "%1" failed, error: %2
hu: „%1” letöltése meghiúsult, a hiba oka: %2

en: Could not install "%1": file not found.
hu: „%1” nem telepíthető: a fájl nem található.

en: The installation of %1 failed to create the expected new directory %2
hu: A(z) %1 telepítése sikertelen, a(z) %2 új mappa létrehozása nem sikerült

en: Installation of %1 failed: %2
hu: A(z) %1 telepítése sikertelen: %2

en: The installation of %1 failed, as the service type %2 was not accepted by the system (did you forget to install the KPackage support plugin for this type of package?)
hu: A(z) %1 telepítése sikertelen, mert a(z) %2 szolgáltatástípust a rendszer nem fogadta el (nem felejtette el telepíteni a KPackage bővítményt ehhez a csomagtípushoz?)

en: The installation of %1 failed, as the downloaded package does not contain a correct KPackage structure.
hu: A(z) %1 telepítése sikertelen, mert a letöltött csomag nem tartalmaz helyes KPackage struktúrát.

en: The installation of %1 failed, as the downloaded package does not list a service type.
hu: A(z) %1 telepítése sikertelen, mert a letöltött csomag nem listáz szolgáltatástípust.

en: The installation of %1 failed, as the downloaded package does not contain any useful meta information, which means it is not a valid KPackage.
hu: A(z) %1 telepítése sikertelen, mert a letöltött csomag nem tartalmaz hasznos metaadatokat, ami azt jelenti, hogy érvénytelen KPackage.

en: Could not determine the type of archive of the downloaded file %1
hu: Nem sikerült meghatározni a(z) %1 letöltött fájl archívumtípusát

en: Failed to open the archive file %1. The reported error was: %2
hu: Nem sikerült megnyitni a(z) %1 archívumfájlt. A jelzett hiba: %2

en: This file already exists on disk (possibly due to an earlier failed download attempt). Continuing means overwriting it. Do you wish to overwrite the existing file?
hu: A fájl már létezik (talán egy korábbi sikertelen letöltési kísérlet miatt). A folytatással felülírja. Szeretné felülírni a meglévő fájlt?

en: Overwrite File
hu: Felülírás

en: Unable to move the file %1 to the intended destination %2
hu: Nem lehet áthelyezni a(z) %1 fájlt a kívánt helyre: %2

en: The installation failed while attempting to run the command:
    %1
    
    The returned output was:
    %2
hu: A telepítés meghiúsult a következő parancs futtatása során:
    %1
    
    A kimenet az alábbi:
    %2

en: The installation failed with code %1 while attempting to run the command:
    %2
    
    The returned output was:
    %3
hu: A telepítés %1 kóddal meghiúsult, a következő parancs futtatása során:
    %2
    
    A kimenet az alábbi:
    %3

en: The removal of %1 failed, as the installed file %2 could not be automatically removed. You can attempt to manually delete this file, if you believe this is an error.
hu: A(z) %1 eltávolítása sikertelen, mivel a(z) %2 telepített fájl nem távolítható el automatikusan. Megpróbálhatja kézzel törölni ezt a fájlt, ha úgy gondolja, hogy ez egy hiba.

en: The removal of %1 failed, as the installed package does not contain a correct KPackage structure.
hu: A(z) %1 eltávolítása sikertelen, mert a letöltött csomag nem tartalmaz helyes KPackage struktúrát.

en: The removal of %1 failed, as the installed package is not a supported type (did you forget to install the KPackage support plugin for this type of package?)
hu: A(z) %1 eltávolítása sikertelen, mert a telepített csomag típusa nem támogatott (nem felejtette el telepíteni a KPackage bővítményt ehhez a csomagtípushoz?)

en: The removal of %1 failed, as the installed package does not contain any useful meta information, which means it is not a valid KPackage.
hu: A(z) %1 eltávolítása sikertelen, mert a telepített csomag nem tartalmaz hasznos metaadatokat, ami azt jelenti, hogy érvénytelen KPackage.

en: The removal of %1 failed, as the downloaded file %2 could not be automatically removed.
hu: A(z) %1 eltávolítása sikertelen, mert a(z) %2 letöltött fájl nem távolítható el automatikusan.

en: The removal of %1 failed, due to the installed file not being a KPackage. The file in question was %2, and you can attempt to delete it yourself, if you are certain that it is not needed.
hu: A(z) %1 eltávolítása sikertelen, mert a telepített fájl nem KPackage. A kérdéses fájl %2 volt, megpróbálhatja kézzel törölni, ha biztos benne, hogy nincs rá szükség.

en: The removal of %1 failed, as there seems to somehow be more than one thing installed, which is not supposed to be possible for KPackage based entries.
hu: A(z) %1 eltávolítása sikertelen, mivel úgy tűnik, több dolog is telepített, ami nem lehetséges KPackage alapú bejegyzések esetén.

en: The uninstallation process failed to successfully run the command %1
    The output of was: 
    %2
    If you think this is incorrect, you can continue or cancel the uninstallation process
hu: Az eltávolítási folyamat nem tudta sikeresen futtatni a(z) %1 parancsot
    A kimenet: 
    %2
    Ha úgy gondolja, ez helytelen, folytathatja vagy megszakíthatja az eltávolítási folyamatot

en: Could not open %1 for writing
hu: Nem sikerült megnyitni írásra: %1

en: Could not open %1 for reading
hu: Nem sikerült megnyitni olvasásra: %1

en: Failed to create a job for the package management task. This is usually because the package is invalid. We attempted to operate on the package %1
hu: Nem sikerült létrehozni feladatot a csomagkezelési művelethez. Ez általában azért van, mert a csomag érvénytelen. Az érintett csomag: %1

en: Could not create a package installer for the service type %1: The installer does not have a valid structure
hu: Nem sikerült létrehozni csomagtelepítőt a(z) %1 szolgáltatástípushoz: A telepítőnek nincs érvényes struktúrája

en: The service type %1 was not understood by the KPackage installer
hu: A KPackage telepítő nem tudta értelmezni a(z) %1 szolgáltatástípust

en: <qt>Cannot start <i>gpg</i> and retrieve the available keys. Make sure that <i>gpg</i> is installed, otherwise verification of downloaded resources will not be possible.</qt>
hu: <qt>Nem sikerült elindítani a <i>gpg</i> programot a kulcslista lekérdezéséhez. A <i>gpg</i> programnak telepítve kell lennie, mert ezt használja a rendszer a letöltött erőforrások ellenőrzéséhez.</qt>

en: <qt>Enter passphrase for key <b>0x%1</b>, belonging to<br /><i>%2&lt;%3&gt;</i><br />:</qt>
hu: <qt>Adja meg a(z) <b>0x%1</b> kulcshoz tartozó jelszót. A kulcs tulajdonosa: <br /><i>%2&lt;%3&gt;</i><br />:</qt>

en: <qt>Cannot start <i>gpg</i> and check the validity of the file. Make sure that <i>gpg</i> is installed, otherwise verification of downloaded resources will not be possible.</qt>
hu: <qt>Nem sikerült elindítani a <i>gpg</i> programot a fájl integritásának ellenőrzéséhez. A <i>gpg</i> programnak telepítve kell lennie, enélkül nem lehet a letöltött erőforrásokat ellenőrizni.</qt>

en: Key used for signing:
hu: Aláírási kulcs:

en: Select Signing Key
hu: Válassza ki az aláírási kulcsot

en: <qt>Cannot start <i>gpg</i> and sign the file. Make sure that <i>gpg</i> is installed, otherwise signing of the resources will not be possible.</qt>
hu: <qt>Nem sikerült elindítani a <i>gpg</i> programot a fájl aláírásához. A <i>gpg</i> programnak telepítve kell lennie, enélkül nem lehet erőforrásokat aláírni.</qt>

en: Get Hot New Stuff
hu: Új dolgok letöltése

[ctx: Program name followed by 'Add On Installer']
en: %1 Add-On Installer
hu: %1 modultelepítő

en: Timeout. Check Internet connection.
hu: Időtúllépési hiba történt, ellenőrizze az internetkapcsolatot.

en: Server: %1
hu: Kiszolgáló: %1

en: <br />Provider: %1
hu: <br />Szolgáltató: %1

en: <br />Version: %1
hu: <br />Verzió: %1

en: Provider information
hu: A szolgáltató adatai

en: Could not install %1
hu: Nem sikerült telepíteni: %1

en: Get Hot New Stuff!
hu: Új dolgok letöltése

en: Icons view mode
hu: Ikonnézetmód

en: Details view mode
hu: Részletes nézetmód

en: All Providers
hu: Minden szolgáltató

en: All Categories
hu: Minden kategória

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_providerLabel)
en: Provider:
hu: Szolgáltató:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_categoryLabel)
en: Category:
hu: Kategória:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, mostDownloadsRadio)
en: Most downloads
hu: Legtöbbször letöltöttek

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, newestRadio)
en: Newest
hu: Legújabb

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, ratingRadio)
en: Rating
hu: Pontszám

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, installedRadio)
en: Installed
hu: Telepítve

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, orderLabel)
en: Order by:
hu: Rendezés:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Search:
hu: Keresés:

note: i18n: ectx: property (placeholderText), widget (KLineEdit, m_searchEdit)
en: Search...
hu: Keresés…

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Author:
hu: Szerző:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, homepageLabel)
en: <a href="https://opendesktop.org">Homepage</a>
hu: <a href="https://opendesktop.org">Honlap</a>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, updateButton)
en: Update
hu: Frissítés

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, uninstallButton)
en: Uninstall
hu: Eltávolítás

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, becomeFanButton)
en: Become a Fan
hu: Rajongó vagyok

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, installButton)
en: Install
hu: Telepítés

[ctx: @action:inmenu]
en: Not installed:
hu: Nincs telepítve:

[ctx: @action:inmenu]
en: More
hu: Több

[ctx: @action:inmenu]
en: Configure...
hu: Beállítás…

[ctx: @action:inmenu]
en: Visit homepage
hu: Honlap megnyitása

[ctx: @action:inmenu]
en: Install
hu: Telepítés

[ctx: @action:inmenu]
en: No further information available.
hu: Nincsenek további információk.

en: Configure menu
hu: Beállítások

en: Configure menu - %1
hu: Beállítások - %1

[ctx: @action:inmenu %1="$GenericName"]
en: %1 - current folder
hu: %1 - jelenlegi mappa

[ctx: @action:inmenu %1="$GenericName"]
en: %1 - current device
hu: %1 - jelenlegi eszköz

[ctx: @action:inmenu %1="$GenericName"]
en: %1 - all devices
hu: %1 - minden eszköz

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, gbMainSection)
en: Main section
hu: Fő szekció

note: i18n: ectx: property (text), widget (QToolButton, buttonMoveDown)
en: Move down
hu: Le

note: i18n: ectx: property (text), widget (QToolButton, buttonMoveUp)
en: Move up
hu: Fel

note: i18n: ectx: property (text), widget (QToolButton, buttonMoveToMain)
en: Move to Main section
hu: Áthelyezés a fő szekcióba

note: i18n: ectx: property (text), widget (QToolButton, buttonMoveToMore)
en: Move to More section
hu: Áthelyezés az Egyéb szekcióba

note: i18n: ectx: property (text), widget (QToolButton, buttonReset)
en: Reset
hu: Alapállapot

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, gbMoreSection)
en: More section
hu: Egyéb szekció

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: For this menu there are some more tools suggested which are currently not installed:
hu: Ehhez a menühöz elérhetők további ajánlott, nem telepített eszközök:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, buttonNotInstalledTools)
en: More tools...
hu: További eszközök…

[ctx: The first entry in the category selection list (also the default value)]
en: All Categories
hu: Minden kategória

[ctx: The string passed back in the case the requested category is not known]
en: Unknown Category
hu: Ismeretlen kategória

[ctx: Used to construct the button's label (which will become Download New 'this value'...)]
note: i18nd("knewstuff5", "Download New %1..."). * @note For the sake of consistency, you should NOT override the text property, just set this one
en: Stuff
hu: cuccok

en: Download New %1...
hu: Új %1 letöltése…

[ctx: The dialog title when we know which type of stuff is being requested]
en: Download New %1
hu: Új %1 letöltése

[ctx: A placeholder title used in the dialog when there is no better title available]
en: Download New Stuff
hu: Új cuccok letöltése

en: Pick Your Installation Option
hu: Válasszon telepítési opciót

en: Please select the option you wish to install from the list of downloadable items below. If it is unclear which you should chose out of the available options, please contact the author of this item and ask that they clarify this through the naming of the items.
hu: Válassza ki a telepíteni kívánt opciót a letölthető elemek lenti listájából. Ha bizonytalan abban, melyiket kellene választania, lépjen kapcsolatba az elem szerzőjével, aki segít tisztázni az elemek elnevezését.

[ctx: A passive notification shown when installation of an item is initiated]
en: Installing %1 from %2
hu: %1 telepítése innen: %2

[ctx: Status message to be shown when the entry is in the process of being installed OR uninstalled]
en: Currently working on the item %1 by %2. Please wait...
hu: A(z) %1 (szerző: %2) elem feldolgozása folyamatban. Kis türelmet…

[ctx: Status message to be shown when the entry is in the process of being updated]
en: Currently updating the item %1 by %2. Please wait...
hu: A(z) %1 (szerző: %2) elem frissítése folyamatban. Kis türelmet…

[ctx: Status message which should only be shown when the entry has been given some unknown or invalid status.]
en: This item is currently in an invalid or unknown state. <a href="https://bugs.kde.org/enter_bug.cgi?product=frameworks-knewstuff">Please report this to the KDE Community in a bug report</a>.
hu: Az elem jelenleg érvénytelen vagy ismeretlen állapotban van. <a href="https://bugs.kde.org/enter_bug.cgi?product=frameworks-knewstuff">Jelentse ezt a hibát a KDE Communitynek</a>.

[ctx: Combined title for the entry details page made of the name of the entry, and the author's name]
en: %1 by %2
hu: %1, szerző: %2

[ctx: Request installation of this item, available when there is exactly one downloadable item]
en: Install
hu: Telepítés

[ctx: Show installation options, where there is more than one downloadable item]
en: Install...
hu: Telepítés…

[ctx: Request updating of this item]
en: Update
hu: Frissítés

[ctx: Request uninstallation of this item]
en: Uninstall
hu: Eltávolítás

en: Comments and Reviews:
hu: Megjegyzések és értékelések:

[ctx: A link which, when clicked, opens a new sub page with comments (comments with or without ratings) for this entry]
en: %1 Reviews and Comments
hu: %1 értékelés és megjegyzés

en: Rating:
hu: Értékelés:

en: Homepage:
hu: Honlap:

[ctx: A link which, when clicked, opens the website associated with the entry (this could be either one specific to the project, the author's homepage, or any other website they have chosen for the purpose)]
en: Open the homepage for %1
hu: A(z) %1 honlapjának megnyitása

en: How To Donate:
hu: Hogyan támogassa:

[ctx: A link which, when clicked, opens a website with information on donation in support of the entry]
en: Find out how to donate to this project
hu: Tudja meg, hogyan adományozhat ennek a projektnek

[ctx: Request installation of this item]
en: Install
hu: Telepítés

[ctx: List option which will set the filter to show everything]
en: Show Everything
hu: Minden megjelenítése

[ctx: List option which will set the filter so only installed items are shown]
en: Installed Only
hu: Csak telepítettek

[ctx: List option which will set the filter so only installed items with updates available are shown]
en: Updateable Only
hu: Csak frissíthetők

[ctx: List option which will set the sort order to based on when items were most recently updated]
en: Show most recent first
hu: Legújabbak előre

[ctx: List option which will set the sort order to be alphabetical based on the name]
en: Sort alphabetically
hu: Rendezés betűrendben

[ctx: List option which will set the sort order to based on user ratings]
en: Show highest rated first
hu: Legjobbra értékeltek előre

[ctx: List option which will set the sort order to based on number of downloads]
en: Show most downloaded first
hu: Legtöbbször letöltöttek előre

[ctx: A message which is shown when the user attempts to display a specific entry from a specific provider, but that entry isn't found]
en: The entry you attempted to display, identified by the unique ID %1, could not be found.
hu: A megjeleníteni kívánt elem nem található (egyedi azonosító: %1).

en: The content available here has been uploaded by users like you, and has not been reviewed by your distributor for functionality or stability.
hu: Az itt található tartalmakat Önhöz hasonló felhasználók töltötték fel, a disztribúciója készítője nem ellenőrizte azokat funkcionalitás vagy stabilitás szempontjából.

en: Tiles
hu: Csempék

en: Icons
hu: Ikonok

en: Preview
hu: Előnézet

en: Detailed Tiles View Mode
hu: Részletes csempenézet mód

en: Icons Only View Mode
hu: Ikonos nézetmód

en: Large Preview View Mode
hu: Nagy előnézeti nézetmód

en: Everything
hu: Minden

en: Updateable
hu: Frissíthető

[ctx: List option which will set the filter to show everything]
en: Show All Entries
hu: Minden bejegyzés

[ctx: List option which will set the filter so only installed items are shown]
en: Show Only Installed Entries
hu: Csak telepített bejegyzések

[ctx: List option which will set the filter so only installed items with updates available are shown]
en: Show Only Updateable Entries
hu: Csak frissíthető bejegyzések

en: Recent
hu: Legutóbbiak

en: Alphabetical
hu: Betűrendben

en: Downloads
hu: Letöltések

[ctx: List option which will set the sort order to based on when items were most recently updated]
en: Show Most Recent First
hu: Legújabbak előre

[ctx: List option which will set the sort order to be alphabetical based on the name]
en: Sort Alphabetically By Name
hu: Rendezés betűrendben név szerint

[ctx: List option which will set the sort order to based on user ratings]
en: Show Highest Rated First
hu: Legjobbra értékeltek előre

[ctx: List option which will set the sort order to based on number of downloads]
en: Show Most Downloaded First
hu: Legtöbbször letöltöttek előre

en: Upload...
hu: Feltöltés…

en: Learn how to add your own hot new stuff to this list
hu: Ismerje meg, hogyan addhatja hozzá saját munkáját ehhez a listához

en: Go to...
hu: Ugrás ide…

[ctx: Placeholder title for when a comment has no subject, but does have a rating]
en: <i>(no title)</i>
hu: <i>(nincs cím)</i>

[ctx: The author label in case the comment was written by the author of the content entry the comment is attached to]
en: %1 <i>(author)</i>
hu: %1 <i>(szerző)</i>

[ctx: Title for the page containing a view of the comments for the entry]
en: Comments and Reviews for %1
hu: %1 megjegyzései és értékelései

[ctx: Title for the item which is checked when all comments should be shown]
en: Show All Comments
hu: Minden megjegyzés megjelenítése

[ctx: Title for the item which is checked when only comments which are reviews should be shown]
en: Show Reviews Only
hu: Csak értékelések megjelenítése

[ctx: Title for the item which is checked when comments which are reviews, and their children should be shown]
en: Show Reviews and Replies
hu: Értékelések és válaszok megjelenítése

[ctx: The number of times the item has been downloaded]
en: %1 downloads
hu: %1 letöltés

[ctx: Subheading for the tile view, located immediately underneath the name of the item]
en: By <i>%1</i>
hu: <i>%1</i>

[ctx: Label for the busy indicator showing an item is being installed OR uninstalled]
en: Working...
hu: Folyamatban…

[ctx: Label for the busy indicator showing an item is in the process of being updated]
en: Updating...
hu: Frissítés…

[ctx: Label for the busy indicator which should only be shown when the entry has been given some unknown or invalid status.]
en: Invalid or unknown state. <a href="https://bugs.kde.org/enter_bug.cgi?product=frameworks-knewstuff">Please report this to the KDE Community in a bug report</a>.
hu: Érvénytelen vagy ismeretlen állapot. <a href="https://bugs.kde.org/enter_bug.cgi?product=frameworks-knewstuff">Jelentse ezt a hibát a KDE Communitynek</a>.

[ctx: Label for the busy indicator showing an item is installing]
en: Installing...
hu: Telepítés…

[ctx: Title for a dialog box which shows error messages]
en: An Error Occurred
hu: Hiba történt

en: None
hu: Nincs

[ctx: @knewstuff5]
en: Upload New Stuff: %1
hu: Új dolog feltöltése: %1

[ctx: A text shown beside a busy indicator suggesting that data is being fetched]
en: Updating information...
hu: Adatok frissítése…

[ctx: An unnamed provider]
en: Your Provider
hu: Az Ön szolgáltatója

[ctx: Text for an action which causes the specified website to be opened using the user's system default browser]
en: Open Website: %1
hu: Weboldal megnyitása: %1

[ctx: Text for an action which will attempt to send an email using the user's system default email client]
en: Send Email To: %1
hu: E-mail küldése: %1

[ctx: A description of how to upload content to a generic provider]
en: To upload new entries, or to add content to an existing entry on the KDE Store, please open the website and log in. Once you have done this, you will be able to find the My Products entry in the menu which pops up when you click your user icon. Click on this entry to go to the product management system, where you can work on your products .
hu: Új bejegyzések feltöltéséhez, vagy egy meglévő bejegyzés tartalmának hozzáadásához a KDE Store-hoz, kérjük, nyissa meg a weboldalt, és jelentkezzen be. Ha ezt megtette, akkor megtalálhatja a Saját termékek bejegyzést a menüben, amely akkor jelenik meg, amikor a a felhasználói ikonjára kattintva. Erre a bejegyzésre kattintva léphet a termékkezelési rendszerbe, ahol dolgozhat a termékein.

[ctx: A description of how to upload content to the KDE Store specifically]
en: To upload new entries, or to add content to an existing entry, please open the provider's website and follow the instructions there. You will likely need to create a user and log in to a product management system, where you will need to follow the instructions for how to add. Alternatively, you might be required to contact the managers of the site directly to get new content added.
hu: Új bejegyzés feltöltéséhez, vagy egy meglévő bejegyzés tartalmának hozzáadásához kérjük, nyissa meg a a szolgáltató weboldalát, és kövesse az ott található utasításokat. Valószínűleg felhasználót kell létrehoznia, és be kell jelentkeznie a termékkezelő rendszerbe, ahol követnie kell a hozzáadásra vonatkozó utasításokat. Alternatív megoldásként előfordulhat, hogy közvetlenül a webhely kezelőivel kell kapcsolatba lépnie az új tartalom hozzáadásához.

[ctx: An informational message which is shown to inform the user they are not authorized to use GetHotNewStuff functionality]
en: You are not authorized to Get Hot New Stuff. If you think this is in error, please contact the person in charge of your permissions.
hu: Ön nem jogosult a Get Hot New Stuff használatára. Ha úgy gondolja, ez egy hiba, vegye fel a kapcsolatot az illetékessel a jogosultságai megváltoztatásához.

[ctx: Knewstuff5]
en: Back
hu: Vissza

[ctx: Knewstuff5]
en: Popular
hu: Népszerű

[ctx: Knewstuff5]
en: Featured
hu: Kiemelt

[ctx: Knewstuff5]
en: Restart
hu: Újraindítás

[ctx: Knewstuff5]
en: New
hu: Új

[ctx: Knewstuff5]
en: Home
hu: Kezdőlap

[ctx: Knewstuff5]
en: Shelf
hu: Polc

[ctx: Knewstuff5]
en: Up
hu: Fel

[ctx: Knewstuff5]
en: Recommended
hu: Ajánlott

[ctx: Knewstuff5]
en: Subscriptions
hu: Feliratkozások

[ctx: Knewstuff5]
en: All Entries
hu: Minden bejegyzés

[ctx: Knewstuff5]
en: Search Preset: %1
hu: Elemek keresése: %1

en: The KNSRC file you want to show. If none is passed, you will be presented with a dialog which lets you switch between all the config files installed into the systemwide knsrc file location
hu: A megjeleníteni kívánt KNSRC fájl. Ha nincs megadva, egy párbeszédablak jelenik meg, amely lehetővé teszi, hogy válasszon az összes, a rendszerszintű ksnrc fájlhelyre telepített konfigurációs fájl közl

en: A kns url to show information from. The format for a kns url is kns://knsrcfile/providerid/entryid
    'knsrcfile'
    is the name of a knsrc file as might be passed directly through this tool's knsrcfile argument
    'providerid'
    is the hostname of the provider the entry should exist on
    'entryid'
    is the unique ID of an entry found in the provider specified by the knsrc file.
     An example of such a url is kns://peruse.knsrc/api.kde-look.org/1316714
hu: Egy kns url, amelyről az információkat meg kell jeleníteni. A kns url formátuma: kns://knsrcfile/providerid/entryid
    'knsrcfile'
    a knsrc fájl neve, amelyet közvetlenül át lehet adni az eszköz knsrcfile argumentumán keresztül
    'providerid'
    annak a szolgáltatónak a gépneve, amelyen a bejegyzésnek léteznie kell
    'entryid'
    a knsrc fájlban megadott szolgáltatóban található bejegyzés egyedi azonosítója.
     Egy példa egy ilyen url-re: kns://peruse.knsrc/api.kde-look.org/1316714

en: Details for %1
hu: Részletek: %1

en: Changelog:
hu: Változások listája:

[ctx: A link to the description of this Get Hot New Stuff item]
en: Homepage
hu: Honlap

[ctx: A link to make a donation for a Get Hot New Stuff item (opens a web browser)]
en: Make a donation
hu: Pénzadomány küldése

[ctx: A link to the knowledgebase (like a forum) (opens a web browser)]
en: Knowledgebase (no entries) | Knowledgebase (%1 entries)
hu[0]: Tudásbázis (nincs bejegyzés)
hu[1]: Tudásbázis (%1 bejegyzés)

[ctx: Tooltip for a link in a dialog]
en: Opens in a browser window
hu: Megnyitás böngészőablakban

en: Rating: %1%
hu: Pontszám: %1%

[ctx: Show the size of the file in a list]
en: <br />Size: %1
hu: <br />Méret: %1

[ctx: Show the author of this item in a list]
en: By <i>%1</i>
hu: <i>%1</i>

[ctx: fan as in supporter]
en: 1 fan | %1 fans
hu[0]: 1 rajongó
hu[1]: %1 rajongó

en: 1 download | %1 downloads
hu[0]: 1 letöltés
hu[1]: %1 letöltés

en: Loading Preview
hu: Előnézet betöltése

en: Details
hu: Részletek

en: Updating
hu: Frissítés

en: Install Again
hu: Új telepítési kísérlet

[ctx: Show the size of the file in a list]
en: <p>Size: %1</p>
hu: <p>Méret: %1</p>
