kdelibs4 - en to id translation catalogue (223 entries)

en: All categories are missing
id: Semua kategori telah hilang

[ctx: the price of a download item, parameter 1 is the currency, 2 is the price]
en: This item costs %1 %2.
    Do you want to buy it?
id: Item ini seharga %1 %2.
    Anda ingin membelinya?

en: Your account balance is too low:
    Your balance: %1
    Price: %2
id: Saldo rekening anda terlalu rendah:
    Rekening Anda: %1
    Harga: %2

[ctx: voting for an item (good/bad)]
en: Your vote was recorded.
id: Suara Anda telah direkam.

en: You are now a fan.
id: Anda sekarang seorang penggemar.

en: The service is currently undergoing maintenance and is expected to be back in %1.
id: Layanan saat ini dipelihara dan diharapkan untuk kembali pada %1.

en: Network error %1: %2
id: Kesalahan jaringan %1: %2

en: Too many requests to server. Please try again in a few minutes.
id: Terlalu banyak permintaan ke server. Silakan coba lagi dalam beberapa menit.

en: The Open Collaboration Services instance %1 does not support the attempted function.
id: Instansi Open Collaboration Services %1 tidaklah mendukung fungsi yang diupayakan.

en: Unknown Open Collaboration Service API error. (%1)
id: Galat Open Collaboration Service API tak diketahui. (%1)

en: Download New Stuff...
id: Unduh Hal-Hal Baru...

[ctx: The value returned for an unknown role when requesting data from the model.]
en: Unknown CommentsModel role
id: Peran CommentsModel tak diketahui

en: An error occurred during the installation process:
    %1
id: Sebuah kesalahan terjadi ketika sedang proses penginstalan:
    %1

en: Initializing
id: Menginisialisasi

en: Configuration file exists, but cannot be opened: "%1"
id: Konfigurasi file yang ada, tapi tidak dapat dibuka: "%1"

en: Configuration file is invalid: "%1"
id: File konfigurasi tidak absah: "%1"

en: Use
id: Gunakan

en: Could not initialise the installation handler for %1
    This is a critical error and should be reported to the application author
id: Tidak dapat menginisialisasikan penangan instalasi untuk %1
    Ini adalah kesalahan yang kritis dan seharusnya dilaporkan ke penulis aplikasi

en: Loading provider information
id: Memuat informasi penyedia

en: Could not load get hot new stuff providers from file: %1
id: Tidak dapat memuat penyedia dapatkan barang baru yang keren dari file: %1

en: Error initializing provider.
id: Terjadi kesalahan menginisialisasi penyedia.

en: Loading data
id: Memuat data

en: Loading data from provider
id: Memuat data dari penyedia

en: Loading of providers from file: %1 failed
id: Memuat penyedia dari file: %1 gagal

en: Could not perform an installation of the entry %1 as it does not have any downloadable items defined. Please contact the author so they can fix this.
id: Tidak dapat menginstal entri %1 karena tidak memiliki item yang dapat diunduh. Mohon hubungi penulis supaya mereka dapat memperbaikinya.

en: Pick Update Item
id: PIlih Item Pembaruan

en: Please pick the item from the list below which should be used to apply this update. We were unable to identify which item to select, based on the original item, which was named %1
id: Silakan pilih item dari daftar di bawah yang mana yang seharusnya digunakan untuk menerapkan pembaruan ini. Kita tidak dapat mengidentifikasi item yang mana untuk dipilih, berdasarkan pada item asli, yang bernama %1

en: We failed to identify a good link for updating %1, and are unable to perform the update
id: Kami tidak dapat mengidentifikasi tautan yang baik untuk memperbarui %1, dan tidak dapat melakukan pembaruan

en: Installing
id: Menginstal

en: Loading one preview | Loading %1 previews
id[0]: Memuat satu pratinjau
id[1]: Memuat %1 pratinjau

en: Failed to adopt '%1'
    %2
id: Gagal mengadopsi '%1'
    %2

en: Invalid item.
id: Item tidak absah.

en: Download of item failed: no download URL for "%1".
id: Pengunduhan item gagal: tidak ada URL unduhan untuk "%1".

en: Download of "%1" failed, error: %2
id: Pengunduhan "%1" gagal, kesalahan: %2

en: Could not install "%1": file not found.
id: Tidak dapat menginstal "%1": file tidak ditemukan.

en: The installation of %1 failed to create the expected new directory %2
id: Instalasi %1 gagal membuat direktori %2 yang diduga

en: Installation of %1 failed: %2
id: Instalasi %1 gagal: %2

en: The installation of %1 failed, as the service type %2 was not accepted by the system (did you forget to install the KPackage support plugin for this type of package?)
id: Instalasi %1 gagal, karena tipe layanan %2 tidak diterima oleh sistem (apakah Anda lupa menginstal plugin dukungan KPackage untuk tipe paket ini?)

en: The installation of %1 failed, as the downloaded package does not contain a correct KPackage structure.
id: Instalasi %1 gagal, karena paket yang terunduh tidak berisi sebuah struktur KPackage yang benar.

en: The installation of %1 failed, as the downloaded package does not list a service type.
id: Instalasi %1 gagal, karena paket yang terunduh tidak mendaftarkan sebuah tipe layanan.

en: The installation of %1 failed, as the downloaded package does not contain any useful meta information, which means it is not a valid KPackage.
id: Instalasi %1 gagal, karena paket yang terunduh tidak memiliki informasi meta yang berguna, yang berarti bukan KPackage yang absah.

en: Could not determine the type of archive of the downloaded file %1
id: Tidak bisa mengetahui tipe arsip file %1 yang terunduh

en: Failed to open the archive file %1. The reported error was: %2
id: Gagal membuka arsip file %1. Galat yang dilaporkan adalah: %2

en: This file already exists on disk (possibly due to an earlier failed download attempt). Continuing means overwriting it. Do you wish to overwrite the existing file?
id: File sudah ada pada disk (kemungkinan ada upaya unduhan yang gagal pada mulanya). Meneruskan mungkin akan menimpanya. Apakah Anda ingin menimpa file yang ada?

en: Overwrite File
id: Timpa File

en: Unable to move the file %1 to the intended destination %2
id: Tidak bisa memindah file %1 ke tujuan %2 yang dimaksudkan

en: The installation failed while attempting to run the command:
    %1
    
    The returned output was:
    %2
id: Penginstalan gagal ketika sedang mencoba menjalankan perintah:
    %1
    
    Output yang dikembalikan adalah:
    %2

en: The installation failed with code %1 while attempting to run the command:
    %2
    
    The returned output was:
    %3
id: Penginstalan gagal dengan kode %1 ketika sedang mencoba menjalankan perintah:
    %2
    
    Output yang dikembalikan adalah:
    %3

en: The removal of %1 failed, as the installed file %2 could not be automatically removed. You can attempt to manually delete this file, if you believe this is an error.
id: Penghapusan %1 gagal, karena file %2 yang terinstal tidak dapat dihapus secara otomatis. Anda dapat menghapus file ini, jika Anda percaya bahwa ini sebuah kesalahan.

en: The removal of %1 failed, as the installed package does not contain a correct KPackage structure.
id: Penghapusan %1 gagal, karena paket yang terinstal tidak berisi struktur KPackage yang benar.

en: The removal of %1 failed, as the installed package is not a supported type (did you forget to install the KPackage support plugin for this type of package?)
id: Penghapusan %1 gagal, karena tipe paket yang terinstal tidak didukung (apakah Anda lupa untuk menginstal plugin dukungan KPackage untuk tipe paket ini?)

en: The removal of %1 failed, as the installed package does not contain any useful meta information, which means it is not a valid KPackage.
id: Penghapusan %1 gagal, karena paket yang terinstal tidak berisi informasi meta yang berguna, yang berarti bukan KPackage yang absah.

en: The removal of %1 failed, as the downloaded file %2 could not be automatically removed.
id: Penghapusan %1 gagal, karena file %2 yang terunduh tidak dapat dihapus secara otomatis.

en: The removal of %1 failed, due to the installed file not being a KPackage. The file in question was %2, and you can attempt to delete it yourself, if you are certain that it is not needed.
id: Penghapusan %1 gagal, karena file yang terinstal bukan sebuah KPackage. Filenya adalah %2, dan Anda dapat coba menghapus filenya, jika Anda yakin itu tidak dibutuhkan.

en: The removal of %1 failed, as there seems to somehow be more than one thing installed, which is not supposed to be possible for KPackage based entries.
id: Penghapusan %1 gagal, karena ada lebih dari satu hal yang terinstal, yang seharusnya tidak mungkin untuk entri berbasis KPackage.

en: The uninstallation process failed to successfully run the command %1
    The output of was: 
    %2
    If you think this is incorrect, you can continue or cancel the uninstallation process
id: Proses penguninstalan gagal untuk berhasil menjalankan perintah %1
    Output adalah:
    %2
    Jika Anda pikir bahwa ini tidak benar, Anda dapat lanjut atau batalkan proses penguninstalan

en: Could not open %1 for writing
id: Tidak dapat membuka %1 untuk penulisan

en: Could not open %1 for reading
id: Tidak dapat membuka %1 untuk membaca

en: Failed to create a job for the package management task. This is usually because the package is invalid. We attempted to operate on the package %1
id: Tidak dapat membuat sebuah tugas untuk tugas pengelola paket. Ini biasanya karena paketnya tidak absah. Kami mencoba untuk beroperasi pada paket %1

en: Could not create a package installer for the service type %1: The installer does not have a valid structure
id: Tidak dapat membuat penginstal paket untuk tipe layanan %1: Penginstalan tidak memiliki struktur yang absah

en: The service type %1 was not understood by the KPackage installer
id: Tipe layanan %1 tidak dimengerti oleh penginstal KPackage

en: <qt>Cannot start <i>gpg</i> and retrieve the available keys. Make sure that <i>gpg</i> is installed, otherwise verification of downloaded resources will not be possible.</qt>
id: <qt>Tak dapat menjalankan <i>gpg</i> dan menerima kunci yang tersedia. Pastikan <i>gpg</i> terinstal, atau verifikasi sumber daya yang diunduh tidak akan akan memungkinkan.</qt>

en: <qt>Enter passphrase for key <b>0x%1</b>, belonging to<br /><i>%2&lt;%3&gt;</i><br />:</qt>
id: <qt>Masukkan lema sandi untuk kunci <b>0x%1</b>, milik<br /><i>%2&lt;%3&gt;</i><br />:</qt>

en: <qt>Cannot start <i>gpg</i> and check the validity of the file. Make sure that <i>gpg</i> is installed, otherwise verification of downloaded resources will not be possible.</qt>
id: <qt>Tak dapat menjalankan <i>gpg</i> dan memeriksa validitas file. Pastikan <i>gpg</i> terinstal, atau verifikasi sumber daya yang diunduh tidak akan memungkinkan.</qt>

en: Key used for signing:
id: Kunci yang digunakan untuk penandatanganan:

en: Select Signing Key
id: Pilih Kunci Penandatanganan

en: <qt>Cannot start <i>gpg</i> and sign the file. Make sure that <i>gpg</i> is installed, otherwise signing of the resources will not be possible.</qt>
id: <qt>Tak dapat menjalankan <i>gpg</i> dan menandatangani file. Pastikan <i>gpg</i> terinstal, atau penandatanganan sumber daya tidak akan memungkinkan.</qt>

en: Get Hot New Stuff
id: Dapatkan Barang Baru Yang Keren

[ctx: Program name followed by 'Add On Installer']
en: %1 Add-On Installer
id: Pemasang Add-On %1

en: Timeout. Check Internet connection.
id: Batas waktu. Periksa Koneksi Internet.

en: <br />Provider: %1
id: <br />Penyedia: %1

en: <br />Version: %1
id: <br />Versi: %1

en: Provider information
id: Informasi penyedia

en: Could not install %1
id: Tak dapat menginstal %1

en: Get Hot New Stuff!
id: Dapatkan Barang Baru Yang Keren!

en: Icons view mode
id: Mode tampilan ikon

en: Details view mode
id: Mode tampilan perincian

en: All Providers
id: Semua Penyedia

en: All Categories
id: Semua Kategori

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_providerLabel)
en: Provider:
id: Penyedia:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_categoryLabel)
en: Category:
id: Kategori:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, mostDownloadsRadio)
en: Most downloads
id: Paling banyak diunduh

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, newestRadio)
en: Newest
id: Terbaru

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, ratingRadio)
en: Rating
id: Peringkat

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, installedRadio)
en: Installed
id: Terinstal

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, orderLabel)
en: Order by:
id: Urutan berdasarkan:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Search:
id: Cari:

note: i18n: ectx: property (placeholderText), widget (KLineEdit, m_searchEdit)
en: Search...
id: Cari...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Author:
id: Penulis:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, homepageLabel)
en: <a href="https://opendesktop.org">Homepage</a>
id: <a href="https://opendesktop.org">Laman</a>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, updateButton)
en: Update
id: Perbarui

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, uninstallButton)
en: Uninstall
id: Copot

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, becomeFanButton)
en: Become a Fan
id: Menjadi Fan

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, installButton)
en: Install
id: Instal

[ctx: @action:inmenu]
en: Not installed:
id: Tak terinstal:

[ctx: @action:inmenu]
en: More
id: Selebihnya

[ctx: @action:inmenu]
en: Configure...
id: Konfigurasikan...

[ctx: @action:inmenu]
en: Visit homepage
id: Kunjungi laman

[ctx: @action:inmenu]
en: Install
id: Instal

[ctx: @action:inmenu]
en: No further information available.
id: Tidak ada informasi lebih lanjut yang tersedia.

en: Configure menu
id: Konfigurasikan menu

en: Configure menu - %1
id: Konfigurasikan menu - %1

[ctx: @action:inmenu %1="$GenericName"]
en: %1 - current folder
id: %1 - folder saat ini

[ctx: @action:inmenu %1="$GenericName"]
en: %1 - current device
id: %1 - peranti saat ini

[ctx: @action:inmenu %1="$GenericName"]
en: %1 - all devices
id: %1 - semua peranti

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, gbMainSection)
en: Main section
id: Seksi utama

note: i18n: ectx: property (text), widget (QToolButton, buttonMoveDown)
en: Move down
id: Pindah turun

note: i18n: ectx: property (text), widget (QToolButton, buttonMoveUp)
en: Move up
id: Pindah naik

note: i18n: ectx: property (text), widget (QToolButton, buttonMoveToMain)
en: Move to Main section
id: Pindah ke Seksi utama

note: i18n: ectx: property (text), widget (QToolButton, buttonMoveToMore)
en: Move to More section
id: Pindah ke Seksi selebihnya

note: i18n: ectx: property (text), widget (QToolButton, buttonReset)
en: Reset
id: Set ulang

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, gbMoreSection)
en: More section
id: Seksi selebihnya

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: For this menu there are some more tools suggested which are currently not installed:
id: Untuk menu ini ada beberapa alat yang disarankan yang mana saat ini belum terinstal:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, buttonNotInstalledTools)
en: More tools...
id: Alat selebihnya...

[ctx: The first entry in the category selection list (also the default value)]
en: All Categories
id: Semua Kategori

[ctx: The string passed back in the case the requested category is not known]
en: Unknown Category
id: Kategori Tak Diketahui

[ctx: Used to construct the button's label (which will become Download New 'this value'...)]
note: i18nd("knewstuff5", "Download New %1..."). * @note For the sake of consistency, you should NOT override the text property, just set this one
en: Stuff
id: Hal-Hal

en: Download New %1...
id: Unduh %1 Baru...

[ctx: The dialog title when we know which type of stuff is being requested]
en: Download New %1
id: Unduh %1 Baru

[ctx: A placeholder title used in the dialog when there is no better title available]
en: Download New Stuff
id: Unduh Barang Baru

en: Pick Your Installation Option
id: Pilih Opsi Penginstalan Anda

en: Please select the option you wish to install from the list of downloadable items below. If it is unclear which you should chose out of the available options, please contact the author of this item and ask that they clarify this through the naming of the items.
id: Silakan pilih opsi yang ingin Anda instal dari daftar butir yang dapat diunduh di bawah. Jika tidak jelas mana yang harus Anda pilih dari opsi yang tersedia, silakan hubungi pembuat item ini dan minta mereka menjelaskannya melalui penamaan item.

[ctx: A passive notification shown when installation of an item is initiated]
en: Installing %1 from %2
id: Menginstal %1 dari %2

[ctx: Status message to be shown when the entry is in the process of being installed OR uninstalled]
en: Currently working on the item %1 by %2. Please wait...
id: Sedang bekerja pada item %1 oleh %2. Mohon menunggu...

[ctx: Status message to be shown when the entry is in the process of being updated]
en: Currently updating the item %1 by %2. Please wait...
id: Sedang memperbarui butir %1 oleh %2. Mohon tunggu...

[ctx: Status message which should only be shown when the entry has been given some unknown or invalid status.]
en: This item is currently in an invalid or unknown state. <a href="https://bugs.kde.org/enter_bug.cgi?product=frameworks-knewstuff">Please report this to the KDE Community in a bug report</a>.
id: Item ini saat ini dalam keadaan tidak absah atau tidak diketahui. <a href="https://bugs.kde.org/enter_bug.cgi?product=frameworks-knewstuff">Silakan laporkan ini ke KDE Community sebagai laporan bug</a>.

[ctx: Combined title for the entry details page made of the name of the entry, and the author's name]
en: %1 by %2
id: %1 oleh %2

[ctx: Request installation of this item, available when there is exactly one downloadable item]
en: Install
id: Instal

[ctx: Show installation options, where there is more than one downloadable item]
en: Install...
id: Instal...

[ctx: Request updating of this item]
en: Update
id: Perbarui

[ctx: Request uninstallation of this item]
en: Uninstall
id: Copot

en: Comments and Reviews:
id: Komentar dan Ulasan:

[ctx: A link which, when clicked, opens a new sub page with comments (comments with or without ratings) for this entry]
en: %1 Reviews and Comments
id: %1 Ulasan dan Komentar

en: Rating:
id: Peringkat:

en: Homepage:
id: Laman:

[ctx: A link which, when clicked, opens the website associated with the entry (this could be either one specific to the project, the author's homepage, or any other website they have chosen for the purpose)]
en: Open the homepage for %1
id: Buka laman untuk %1

en: How To Donate:
id: Bagaimana Cara Berdonasi:

[ctx: A link which, when clicked, opens a website with information on donation in support of the entry]
en: Find out how to donate to this project
id: Temukan cara bagaimana berdonasi ke projek ini

[ctx: Request installation of this item]
en: Install
id: Instal

[ctx: List option which will set the filter to show everything]
en: Show Everything
id: Tampilkan Semuanya

[ctx: List option which will set the filter so only installed items are shown]
en: Installed Only
id: Terinstal Saja

[ctx: List option which will set the filter so only installed items with updates available are shown]
en: Updateable Only
id: Yang Dapat Diperbarui Saja

[ctx: List option which will set the sort order to based on when items were most recently updated]
en: Show most recent first
id: Tampilkan paling baru-baru ini dulu

[ctx: List option which will set the sort order to be alphabetical based on the name]
en: Sort alphabetically
id: Urutkan secara alfabet

[ctx: List option which will set the sort order to based on user ratings]
en: Show highest rated first
id: Tampilkan peringkat tertinggi dulu

[ctx: List option which will set the sort order to based on number of downloads]
en: Show most downloaded first
id: Tampilkan yang paling banyak terunduh dulu

[ctx: A message which is shown when the user attempts to display a specific entry from a specific provider, but that entry isn't found]
en: The entry you attempted to display, identified by the unique ID %1, could not be found.
id: Entri yang Anda coba menampilkan, diindentifikasikan oleh ID unik %1, tidak dapat ditemukan.

en: The content available here has been uploaded by users like you, and has not been reviewed by your distributor for functionality or stability.
id: Konten yang tersedia di sini telah diunggah oleh pengguna seperti Anda, dan belum dilihat oleh distributor Anda untuk fungsionalitas atau stabilitas.

en: Tiles
id: Ubin

en: Icons
id: Ikon

en: Preview
id: Pratinjau

en: Detailed Tiles View Mode
id: Mode Penampilan Ubin Berinci

en: Icons Only View Mode
id: Mode Tampilan Ikon Saja

en: Large Preview View Mode
id: Mode Penampilan Tampilan Besar

en: Everything
id: Semuanya

en: Updateable
id: Yang Dapat Diperbarui

[ctx: List option which will set the filter to show everything]
en: Show All Entries
id: Tampilkan Semua Entri

[ctx: List option which will set the filter so only installed items are shown]
en: Show Only Installed Entries
id: Tampilkan Hanya Entri Yang Terinstal

[ctx: List option which will set the filter so only installed items with updates available are shown]
en: Show Only Updateable Entries
id: Tampilkan Hanya Entri Yang Dapat Diperbarui

en: Recent
id: Terkini

en: Alphabetical
id: Secara alfabet

en: Downloads
id: Unduhan

[ctx: List option which will set the sort order to based on when items were most recently updated]
en: Show Most Recent First
id: Tampilkan Yang Terkini Dulu

[ctx: List option which will set the sort order to be alphabetical based on the name]
en: Sort Alphabetically By Name
id: Urutkan Menurut Abjad Berdasarkan Nama

[ctx: List option which will set the sort order to based on user ratings]
en: Show Highest Rated First
id: Tampilkan Ulasan Tertinggi Dulu

[ctx: List option which will set the sort order to based on number of downloads]
en: Show Most Downloaded First
id: Tampilkan Yang Banyak Diunduh Dulu

en: Upload...
id: Unggah...

en: Learn how to add your own hot new stuff to this list
id: Pelajari bagaimana untuk menambahkan hal-hal baru yang keren ke daftar ini

en: Go to...
id: Pergi ke...

[ctx: A text shown beside a busy indicator suggesting that data is being fetched]
en: Loading more…
id: Memuat selebihnya…

[ctx: Placeholder title for when a comment has no subject, but does have a rating]
en: <i>(no title)</i>
id: <i>(tidak ada judul)</i>

[ctx: The author label in case the comment was written by the author of the content entry the comment is attached to]
en: %1 <i>(author)</i>
id: %1 <i>(penulis)</i>

[ctx: Title for the page containing a view of the comments for the entry]
en: Comments and Reviews for %1
id: Komentar dan Ulasan untuk %1

[ctx: Title for the item which is checked when all comments should be shown]
en: Show All Comments
id: Tampilkan Semua Komentar

[ctx: Title for the item which is checked when only comments which are reviews should be shown]
en: Show Reviews Only
id: Tampilkan Ulasan Saja

[ctx: Title for the item which is checked when comments which are reviews, and their children should be shown]
en: Show Reviews and Replies
id: Tampilkan Ulasan dan Balasan

[ctx: The number of times the item has been downloaded]
en: %1 downloads
id: %1 unduhan

[ctx: Subheading for the tile view, located immediately underneath the name of the item]
en: By <i>%1</i>
id: Oleh <i>%1</i>

[ctx: Label for the busy indicator showing an item is being installed OR uninstalled]
en: Working...
id: Bekerja...

[ctx: Label for the busy indicator showing an item is in the process of being updated]
en: Updating...
id: Pembaruan...

[ctx: Label for the busy indicator which should only be shown when the entry has been given some unknown or invalid status.]
en: Invalid or unknown state. <a href="https://bugs.kde.org/enter_bug.cgi?product=frameworks-knewstuff">Please report this to the KDE Community in a bug report</a>.
id: Keadaan tidak absah atau tidak diketahui. <a href="https://bugs.kde.org/enter_bug.cgi?product=frameworks-knewstuff">Silakan laporkan ini ke KDE Community sebagai laporan bug</a>.

[ctx: Label for the busy indicator showing an item is installing]
en: Installing...
id: Penginstalan...

[ctx: Title for a dialog box which shows error messages]
en: An Error Occurred
id: Terjadi Sebuah Galat

en: None
id: Nihil

[ctx: @knewstuff5]
en: Upload New Stuff: %1
id: Unggah Hal-Hal Baru: %1

[ctx: A text shown beside a busy indicator suggesting that data is being fetched]
en: Updating information...
id: Memperbarui informasi...

[ctx: The name of the KDE Store]
en: KDE Store
id: Toko KDE

[ctx: An unnamed provider]
en: Your Provider
id: Penyedia Anda

[ctx: Text for an action which causes the specified website to be opened using the user's system default browser]
en: Open Website: %1
id: Buka Situs Web: %1

[ctx: Text for an action which will attempt to send an email using the user's system default email client]
en: Send Email To: %1
id: Kirim Email Ke: %1

[ctx: A description of how to upload content to a generic provider]
en: To upload new entries, or to add content to an existing entry on the KDE Store, please open the website and log in. Once you have done this, you will be able to find the My Products entry in the menu which pops up when you click your user icon. Click on this entry to go to the product management system, where you can work on your products .
id: Untuk mengunggah entri baru, atau menambahkan konten baru ke entri yang sudah ada pada Toko KDE, mohon buka situs web dan masuk. Setelah itu, Anda akan dapat menemukan ikon pengguna Anda. Klik pada entri ini untuk pergi ke sistem pengelolaan produk, di mana Anda dapat bekerja pada produk Anda.

[ctx: A description of how to upload content to the KDE Store specifically]
en: To upload new entries, or to add content to an existing entry, please open the provider's website and follow the instructions there. You will likely need to create a user and log in to a product management system, where you will need to follow the instructions for how to add. Alternatively, you might be required to contact the managers of the site directly to get new content added.
id: Untuk mengunggah entri baru, atau menambahkan konten baru ke entri yang sudah ada, mohon buka situs web penyedia dan ikuti petunjuknya. Anda kemungkinan harus membuat sebuah pengguna dan masuk ke sistem pengelolaan produk, di mana Anda harus mengikuti petunjuk cara menambahkannya. Atau, Anda mungkin harus menghubungi pengelola situs secara langsung untuk dapat menambahkan konten baru.

[ctx: An informational message which is shown to inform the user they are not authorized to use GetHotNewStuff functionality]
en: You are not authorized to Get Hot New Stuff. If you think this is in error, please contact the person in charge of your permissions.
id: Anda belum terotorisasi untuk Dapatkan Barang Baru Yang Keren. Jika kamu pikir ini adalah kesalahan, silakan hubungi seseorang yang berkuasa terhadap perizinan Anda.

[ctx: Knewstuff5]
en: Back
id: Kembali

[ctx: Knewstuff5]
en: Popular
id: Populer

[ctx: Knewstuff5]
en: Featured
id: Difiturkan

[ctx: Knewstuff5]
en: Restart
id: Mulai Ulang

[ctx: Knewstuff5]
en: New
id: Baru

[ctx: Knewstuff5]
en: Home
id: Beranda

[ctx: Knewstuff5]
en: Shelf
id: Rak

[ctx: Knewstuff5]
en: Up
id: Naik

[ctx: Knewstuff5]
en: Recommended
id: Disarankan

[ctx: Knewstuff5]
en: Subscriptions
id: Langganan

[ctx: Knewstuff5]
en: All Entries
id: Semua Entri

[ctx: Knewstuff5]
en: Search Preset: %1
id: Preset Pencarian: %1

en: The KNSRC file you want to show. If none is passed, you will be presented with a dialog which lets you switch between all the config files installed into the systemwide knsrc file location
id: File KNSRC yang Anda ingin tampilkan. Jika tidak ada, Anda akan ditampilkan sebuah dialog yang memungkinkan Anda beralih pada semua file konfigurasi yang terinstal pada lokasi file knsrc pada seluruh sistem

en: A kns url to show information from. The format for a kns url is kns://knsrcfile/providerid/entryid
    'knsrcfile'
    is the name of a knsrc file as might be passed directly through this tool's knsrcfile argument
    'providerid'
    is the hostname of the provider the entry should exist on
    'entryid'
    is the unique ID of an entry found in the provider specified by the knsrc file.
     An example of such a url is kns://peruse.knsrc/api.kde-look.org/1316714
id: URL kns untuk menampilkan informasi. Format untuk url kns adalah kns://fileknsrc/idpenyedia/identri
    'fileknsrc'
    adalah nama file knsrc yang mungkin diteruskan langsung melalui alatargumen knsrcfile
    'idpenyedia'
    adalah nama host penyedia entri yang harus ada
    'identri'
    adalah ID unik dari entri yang ditemukan di penyedia yang ditentukan oleh fileknsrc.
     Contoh URL tersebut adalah kns://peruse.knsrc/api.kde-look.org/1316714

en: Details for %1
id: Perincian untuk %1

en: Changelog:
id: Log Perubahan:

[ctx: A link to the description of this Get Hot New Stuff item]
en: Homepage
id: Laman

[ctx: A link to make a donation for a Get Hot New Stuff item (opens a web browser)]
en: Make a donation
id: Berikan donasi

[ctx: A link to the knowledgebase (like a forum) (opens a web browser)]
en: Knowledgebase (no entries) | Knowledgebase (%1 entries)
id[0]: Knowledgebase (tanpa entri)
id[1]: Knowledgebase (%1 entri)

[ctx: Tooltip for a link in a dialog]
en: Opens in a browser window
id: Buka di jendela penelusur

en: Rating: %1%
id: Peringkat: %1%

[ctx: Show the size of the file in a list]
en: <br />Size: %1
id: <br />Ukuran: %1

[ctx: Show the author of this item in a list]
en: By <i>%1</i>
id: Oleh <i>%1</i>

[ctx: fan as in supporter]
en: 1 fan | %1 fans
id[0]: 1 penggemar
id[1]: %1 penggemar

en: 1 download | %1 downloads
id[0]: 1 unduhan
id[1]: %1 unduhan

en: Loading Preview
id: Memuat Pratinjau

en: Details
id: Perincian

en: Updating
id: Memperbarui

en: Install Again
id: Instal Lagi

[ctx: Show the size of the file in a list]
en: <p>Size: %1</p>
id: <p>Ukuran: %1</p>
