kdelibs4 - en to ja translation catalogue (171 entries)

en: All categories are missing
ja: すべてのカテゴリがありません

[ctx: the price of a download item, parameter 1 is the currency, 2 is the price]
en: This item costs %1 %2.
    Do you want to buy it?
ja: このアイテムの価格は %1 %2 です。
    購入しますか？

en: Your account balance is too low:
    Your balance: %1
    Price: %2
ja: 口座の残高が不足しています。
    残高: %1
    価格: %2

[ctx: voting for an item (good/bad)]
en: Your vote was recorded.
ja: 投票に成功しました。

en: You are now a fan.
ja: ファンに登録しました。

en: Network error %1: %2
ja: ネットワークエラー %1: %2

en: Too many requests to server. Please try again in a few minutes.
ja: サーバへの要求が多すぎます。数分待ってから再び試してみてください。

en: Unknown Open Collaboration Service API error. (%1)
ja: 未知の Open Collaboration Service API エラーです (%1)

en: Download New Stuff...
ja: 新しいものをダウンロード...

en: An error occurred during the installation process:
    %1
ja: インストール中にエラーが発生しました:
    %1

en: Initializing
ja: 初期化中

en: Configuration file exists, but cannot be opened: "%1"
ja: 設定ファイルは存在しますが、開けませんでした: "%1"

en: Configuration file is invalid: "%1"
ja: 無効な設定ファイルです: "%1"

en: Use
ja: 使用する

en: Loading provider information
ja: プロバイダ情報を読み込み中

en: Could not load get hot new stuff providers from file: %1
ja: ファイル ‘%1’ からホットな新しいもののプロバイダを読み込めませんでした

en: Error initializing provider.
ja: プロバイダの初期化に失敗。

en: Loading data
ja: データをロード中

en: Loading data from provider
ja: プロバイダからデータをロード中

en: Loading of providers from file: %1 failed
ja: ファイル ‘%1’ からプロバイダを読み込めませんでした

en: Installing
ja: インストール中

en: Loading one preview | Loading %1 previews
ja[0]: プレビューを %1 つ読み込み中

en: Invalid item.
ja: 無効なアイテム。

en: Download of item failed: no download URL for "%1".
ja: アイテムのダウンロードに失敗しました: 「%1」のダウンロード URL がありません。

en: Download of "%1" failed, error: %2
ja: 「%1」のダウンロードに失敗しました。エラー: %2

en: Could not install "%1": file not found.
ja: %1 をインストールできませんでした: ファイルが見つかりません。

en: Installation of %1 failed: %2
ja: %1 のインストールに失敗しました: %2

en: Overwrite File
ja: ファイルを上書き

en: <qt>Cannot start <i>gpg</i> and retrieve the available keys. Make sure that <i>gpg</i> is installed, otherwise verification of downloaded resources will not be possible.</qt>
ja: <qt><tt>gpg</tt> を起動して有効な鍵を読み出すことができません。<tt>gpg</tt> がインストールされているか確認してください。インストールされていないと、ダウンロードしたリソースの検証はできません。</qt>

en: <qt>Enter passphrase for key <b>0x%1</b>, belonging to<br /><i>%2&lt;%3&gt;</i><br />:</qt>
ja: <qt>%2&lt;%3&gt; が所有する<br />鍵 <b>0x%1</b><br /> のパスフレーズを入力してください<br />:</qt>

en: <qt>Cannot start <i>gpg</i> and check the validity of the file. Make sure that <i>gpg</i> is installed, otherwise verification of downloaded resources will not be possible.</qt>
ja: <qt><tt>gpg</tt> を起動してファイルの有効性をチェックすることができません。<tt>gpg</tt> がインストールされているか確認してください。インストールされていないと、ダウンロードしたリソースの検証はできません。</qt>

en: Key used for signing:
ja: 署名に使う鍵:

en: Select Signing Key
ja: 署名鍵を選択

en: <qt>Cannot start <i>gpg</i> and sign the file. Make sure that <i>gpg</i> is installed, otherwise signing of the resources will not be possible.</qt>
ja: <qt><tt>gpg</tt> を起動してファイルに署名できません。<tt>gpg</tt> がインストールされていることを確認してください。インストールされていないと、リソースに署名できません。</qt>

en: Get Hot New Stuff
ja: ホットな新しいものを取得

[ctx: Program name followed by 'Add On Installer']
en: %1 Add-On Installer
ja: %1 のアドオンインストーラ

en: Timeout. Check Internet connection.
ja: タイムアウト。インターネット接続を確認してください。

en: Server: %1
ja: サーバ: %1

en: <br />Provider: %1
ja: <br/>プロバイダ: %1

en: <br />Version: %1
ja: <br/>バージョン: %1

en: Provider information
ja: プロバイダ情報

en: Could not install %1
ja: %1 をインストールできませんでした

en: Get Hot New Stuff!
ja: ホットな新しいものを取得!

en: Icons view mode
ja: アイコン表示モード

en: Details view mode
ja: 詳細表示モード

en: All Providers
ja: すべてのプロバイダ

en: All Categories
ja: すべてのカテゴリ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_providerLabel)
en: Provider:
ja: プロバイダ:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_categoryLabel)
en: Category:
ja: カテゴリ:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, mostDownloadsRadio)
en: Most downloads
ja: 最もダウンロード数が多い

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, newestRadio)
en: Newest
ja: 最新

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, ratingRadio)
en: Rating
ja: 評価

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, installedRadio)
en: Installed
ja: インストール済み

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, orderLabel)
en: Order by:
ja: ソート基準:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Search:
ja: 検索:

note: i18n: ectx: property (placeholderText), widget (KLineEdit, m_searchEdit)
en: Search...
ja: 検索...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Author:
ja: 作者:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, homepageLabel)
en: <a href="https://opendesktop.org">Homepage</a>
ja: <a href="https://opendesktop.org">ホームページ</a>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, updateButton)
en: Update
ja: アップデート

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, uninstallButton)
en: Uninstall
ja: アンインストール

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, becomeFanButton)
en: Become a Fan
ja: ファンに登録する

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, installButton)
en: Install
ja: インストール

[ctx: @action:inmenu]
en: Not installed:
ja: 未インストール:

[ctx: @action:inmenu]
en: More
ja: その他

[ctx: @action:inmenu]
en: Configure...
ja: 設定...

[ctx: @action:inmenu]
en: Visit homepage
ja: ホームページへアクセス

[ctx: @action:inmenu]
en: Install
ja: インストール

[ctx: @action:inmenu]
en: No further information available.
ja: さらなる情報はありません。

en: Configure menu
ja: メニューを設定

en: Configure menu - %1
ja: メニューを設定 - %1

[ctx: @action:inmenu %1="$GenericName"]
en: %1 - current folder
ja: %1 - 現在のフォルダ

[ctx: @action:inmenu %1="$GenericName"]
en: %1 - current device
ja: %1 - 現在のデバイス

[ctx: @action:inmenu %1="$GenericName"]
en: %1 - all devices
ja: %1 - すべてのデバイス

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, gbMainSection)
en: Main section
ja: メインセクション

note: i18n: ectx: property (text), widget (QToolButton, buttonMoveDown)
en: Move down
ja: 下へ移動

note: i18n: ectx: property (text), widget (QToolButton, buttonMoveUp)
en: Move up
ja: 上へ移動

note: i18n: ectx: property (text), widget (QToolButton, buttonMoveToMain)
en: Move to Main section
ja: メインセクションへ移動

note: i18n: ectx: property (text), widget (QToolButton, buttonMoveToMore)
en: Move to More section
ja: その他セクションへ移動

note: i18n: ectx: property (text), widget (QToolButton, buttonReset)
en: Reset
ja: リセット

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, gbMoreSection)
en: More section
ja: その他セクション

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: For this menu there are some more tools suggested which are currently not installed:
ja: このメニューでは、いくつかの現在インストールされていないツールが提案されています:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, buttonNotInstalledTools)
en: More tools...
ja: その他のツール...

[ctx: The first entry in the category selection list (also the default value)]
en: All Categories
ja: すべてのカテゴリ

[ctx: The string passed back in the case the requested category is not known]
en: Unknown Category
ja: 不明なカテゴリ

[ctx: Used to construct the button's label (which will become Download New 'this value'...)]
note: i18nd("knewstuff5", "Download New %1..."). * @note For the sake of consistency, you should NOT override the text property, just set this one
en: Stuff
ja: もの

en: Download New %1...
ja: 新しい %1 をダウンロード...

[ctx: The dialog title when we know which type of stuff is being requested]
en: Download New %1
ja: 新しい %1 をダウンロード

[ctx: A placeholder title used in the dialog when there is no better title available]
en: Download New Stuff
ja: 新しいものをダウンロード

en: Pick Your Installation Option
ja: インストールオプションを選択

en: Please select the option you wish to install from the list of downloadable items below. If it is unclear which you should chose out of the available options, please contact the author of this item and ask that they clarify this through the naming of the items.
ja: 以下のダウンロード可能なアイテムのリストからインストールしたいものを選択してください。どれを選択すべきか分からない場合、このアイテムの作者に連絡し、アイテムを明確にするためにわかりやすい名前付けをするよう尋ねてみてください。

[ctx: A passive notification shown when installation of an item is initiated]
en: Installing %1 from %2
ja: %2 から %1 をインストール中

[ctx: Combined title for the entry details page made of the name of the entry, and the author's name]
en: %1 by %2
ja: %1 作者: %2

[ctx: Request installation of this item, available when there is exactly one downloadable item]
en: Install
ja: インストール

[ctx: Show installation options, where there is more than one downloadable item]
en: Install...
ja: インストール...

[ctx: Request updating of this item]
en: Update
ja: アップデート

[ctx: Request uninstallation of this item]
en: Uninstall
ja: アンインストール

en: Comments and Reviews:
ja: コメントとレビュー:

[ctx: A link which, when clicked, opens a new sub page with comments (comments with or without ratings) for this entry]
en: %1 Reviews and Comments
ja: %1 個のレビューとコメント

en: Rating:
ja: 評価:

en: Homepage:
ja: ホームページ:

[ctx: A link which, when clicked, opens the website associated with the entry (this could be either one specific to the project, the author's homepage, or any other website they have chosen for the purpose)]
en: Open the homepage for %1
ja: %1 のホームページを開く

en: How To Donate:
ja: 寄付の方法:

[ctx: A link which, when clicked, opens a website with information on donation in support of the entry]
en: Find out how to donate to this project
ja: このプロジェクトに寄付する方法を調べる

[ctx: Request installation of this item]
en: Install
ja: インストール

[ctx: List option which will set the filter to show everything]
en: Show Everything
ja: すべて表示

[ctx: List option which will set the filter so only installed items are shown]
en: Installed Only
ja: インストール済みのみ

[ctx: List option which will set the filter so only installed items with updates available are shown]
en: Updateable Only
ja: 更新できるもののみ

[ctx: List option which will set the sort order to based on when items were most recently updated]
en: Show most recent first
ja: 最新のもの順に表示

[ctx: List option which will set the sort order to be alphabetical based on the name]
en: Sort alphabetically
ja: アルファベット順にソート

[ctx: List option which will set the sort order to based on user ratings]
en: Show highest rated first
ja: 高評価順に表示

[ctx: List option which will set the sort order to based on number of downloads]
en: Show most downloaded first
ja: ダウンロード数が多い順に表示

en: Tiles
ja: タイトル

en: Icons
ja: アイコン

en: Preview
ja: プレビュー

en: Detailed Tiles View Mode
ja: 詳細タイル表示モード

en: Icons Only View Mode
ja: アイコン表示モード

en: Large Preview View Mode
ja: 大きなプレビュー表示モード

en: Everything
ja: すべて

en: Updateable
ja: 更新できるもの

[ctx: List option which will set the filter to show everything]
en: Show All Entries
ja: すべてのエントリを表示

en: Recent
ja: 最近更新

en: Alphabetical
ja: アルファベット順

en: Downloads
ja: ダウンロード

[ctx: List option which will set the sort order to based on when items were most recently updated]
en: Show Most Recent First
ja: 最新のもの順に表示

[ctx: List option which will set the sort order to be alphabetical based on the name]
en: Sort Alphabetically By Name
ja: アルファベット順にソート

[ctx: List option which will set the sort order to based on user ratings]
en: Show Highest Rated First
ja: 高評価順に表示

[ctx: List option which will set the sort order to based on number of downloads]
en: Show Most Downloaded First
ja: ダウンロード数が多い順に表示

en: Upload...
ja: アップロード...

[ctx: A text shown beside a busy indicator suggesting that data is being fetched]
en: Loading more…
ja: 読み込み中...

[ctx: Title for the page containing a view of the comments for the entry]
en: Comments and Reviews for %1
ja: %1 のコメントとレビュー

[ctx: Title for the item which is checked when all comments should be shown]
en: Show All Comments
ja: すべてのコメントを表示

[ctx: The number of times the item has been downloaded]
en: %1 downloads
ja: %1 回のダウンロード

[ctx: Subheading for the tile view, located immediately underneath the name of the item]
en: By <i>%1</i>
ja: 作者: <i>%1</i>

[ctx: Label for the busy indicator showing an item is being installed OR uninstalled]
en: Working...
ja: 進行中...

[ctx: Label for the busy indicator showing an item is in the process of being updated]
en: Updating...
ja: アップデート中...

[ctx: Label for the busy indicator showing an item is installing]
en: Installing...
ja: インストール中...

[ctx: Title for a dialog box which shows error messages]
en: An Error Occurred
ja: エラーが発生しました

en: Please try again later.
ja: しばらくたってからやり直してください。

en: None
ja: なし

[ctx: @knewstuff5]
en: Upload New Stuff: %1
ja: 新しいものをアップロード: %1

[ctx: A text shown beside a busy indicator suggesting that data is being fetched]
en: Updating information...
ja: 情報を更新中...

[ctx: An unnamed provider]
en: Your Provider
ja: プロバイダ

[ctx: Text for an action which causes the specified website to be opened using the user's system default browser]
en: Open Website: %1
ja: ウェブサイトを開く: %1

[ctx: Text for an action which will attempt to send an email using the user's system default email client]
en: Send Email To: %1
ja: メールを送信する: %1

[ctx: Knewstuff5]
en: Back
ja: 戻る

[ctx: Knewstuff5]
en: Popular
ja: 人気

[ctx: Knewstuff5]
en: Featured
ja: おすすめ

[ctx: Knewstuff5]
en: Restart
ja: 再起動

[ctx: Knewstuff5]
en: New
ja: 最新

[ctx: Knewstuff5]
en: Home
ja: ホーム

[ctx: Knewstuff5]
en: Recommended
ja: おすすめ

[ctx: Knewstuff5]
en: Subscriptions
ja: サブスクリプション

[ctx: Knewstuff5]
en: All Entries
ja: すべてのエントリ

en: Details for %1
ja: %1 の詳細

en: Changelog:
ja: 更新履歴:

[ctx: A link to the description of this Get Hot New Stuff item]
en: Homepage
ja: ホームページ

[ctx: A link to make a donation for a Get Hot New Stuff item (opens a web browser)]
en: Make a donation
ja: 寄付する

[ctx: A link to the knowledgebase (like a forum) (opens a web browser)]
en: Knowledgebase (no entries) | Knowledgebase (%1 entries)
ja[0]: 知識データベース (%1 項目)

[ctx: Tooltip for a link in a dialog]
en: Opens in a browser window
ja: 新しいブラウザウィンドウで開く

en: Rating: %1%
ja: 評価: %1%

[ctx: Show the size of the file in a list]
en: <br />Size: %1
ja: <br/>サイズ: %1

[ctx: Show the author of this item in a list]
en: By <i>%1</i>
ja: 作者: %1

[ctx: fan as in supporter]
en: 1 fan | %1 fans
ja[0]: %1 人のファン

en: 1 download | %1 downloads
ja[0]: %1 回のダウンロード

en: Loading Preview
ja: プレビューを読み込み中

en: Details
ja: 詳細

en: Updating
ja: アップデート中

en: Install Again
ja: 再インストール

[ctx: Show the size of the file in a list]
en: <p>Size: %1</p>
ja: <p>サイズ: %1</p>

[ctx: @action:button]
en: Yes
ja: はい

[ctx: @action:button]
en: No
ja: いいえ
