kdelibs4 - en to pt translation catalogue (229 entries)

en: All categories are missing
pt: Faltam todas as categorias

[ctx: the price of a download item, parameter 1 is the currency, 2 is the price]
en: This item costs %1 %2.
    Do you want to buy it?
pt: Este item custa %2 %1.
    Deseja comprá-lo?

en: Your account balance is too low:
    Your balance: %1
    Price: %2
pt: O saldo da sua conta é demasiado baixo:
    O seu saldo: %1
    Preço: %2

[ctx: voting for an item (good/bad)]
en: Your vote was recorded.
pt: O seu voto foi registado.

en: You are now a fan.
pt: Você é agora um fã.

en: The service is currently undergoing maintenance and is expected to be back in %1.
pt: Este serviço está neste momento em manutenção e espera-se que volte a funcionar daqui a %1.

en: Network error %1: %2
pt: Erro de rede %1: %2

en: Too many requests to server. Please try again in a few minutes.
pt: Foram emitidos demasiados pedidos ao servidor. Por favor, tente de novo daqui a alguns minutos.

en: The Open Collaboration Services instance %1 does not support the attempted function.
pt: A instância do Open Collaboration Services %1 não suporta a função solicitada.

en: Unknown Open Collaboration Service API error. (%1)
pt: Erro desconhecido da API de Serviços Colaborativos abertos. (%1)

en: Download New Stuff...
pt: Obter Coisas Novas...

[ctx: The value returned for an unknown role when requesting data from the model.]
en: Unknown CommentsModel role
pt: Papel do CommentsModel desconhecido

en: An error occurred during the installation process:
    %1
pt: Ocorreu um erro durante o processo de instalação:
    %1

en: Initializing
pt: A inicializar

en: Configuration file exists, but cannot be opened: "%1"
pt: O ficheiro de configuração existe, mas não pode ser aberto: "%1"

en: Configuration file is invalid: "%1"
pt: O ficheiro de configuração é inválido: "%1"

en: Use
pt: Usar

en: Could not initialise the installation handler for %1
    This is a critical error and should be reported to the application author
pt: Não foi possível inicializar a rotina de instalação do %1
    Este é um erro crítico e deverá ser comunicado ao autor da aplicação

en: Loading provider information
pt: A carregar a informação do fornecedor

en: Could not load get hot new stuff providers from file: %1
pt: Não foi possível obter os fornecedores de itens novos a partir do ficheiro: %1

en: Error initializing provider.
pt: Ocorreu um erro ao inicializar o fornecedor.

en: Loading data
pt: A carregar os dados

en: Loading data from provider
pt: A carregar os dados do fornecedor

en: Loading of providers from file: %1 failed
pt: O carregamento de fornecedores do ficheiro: %1 foi mal-sucedido

en: Could not perform an installation of the entry %1 as it does not have any downloadable items defined. Please contact the author so they can fix this.
pt: Não foi possível fazer uma instalação do item %1, dado que não tem definido nenhum item para transferência. Por favor, contacte o autor para que o mesmo corrija isto.

en: Pick Update Item
pt: Escolher o Item de Actualização

en: Please pick the item from the list below which should be used to apply this update. We were unable to identify which item to select, based on the original item, which was named %1
pt: Por favor escolha o item na lista abaixo que deverá ser usado para aplicar esta actualização. Não foi possível identificar qual o item a seleccionar, com base no item original, o qual se chamava %1

en: We failed to identify a good link for updating %1, and are unable to perform the update
pt: Não foi possível encontrar uma boa ligação para actualizar o %1, pelo que não serrá possível efectuar a actualização

en: Installing
pt: A Instalar

en: Loading one preview | Loading %1 previews
pt[0]: A carregar uma antevisão
pt[1]: A carregar %1 antevisões

en: Failed to adopt '%1'
    %2
pt: Não foi possível adoptar o '%1'
    %2

en: Invalid item.
pt: O item é inválido.

en: Download of item failed: no download URL for "%1".
pt: A transferência do item foi mal-sucedida: não existe o URL de transferência para o "%1".

en: Download of "%1" failed, error: %2
pt: A transferência do "%1" foi mal-sucedida, erro: %2

en: Cannot install '%1' because it points to a web page. Click <a href='%2'>here</a> to finish the installation.
pt: Não é possível instalar o '%1', porque aponta para uma página Web. Carregue <a href='%2'>aqui</a> para terminar a instalação.

en: Could not install "%1": file not found.
pt: Não foi possível instalar o "%1": o ficheiro não foi encontrado.

en: The installation of %1 failed to create the expected new directory %2
pt: Não foi possível à instalação do %1 criar a a nova pasta esperada %2

en: Installation of %1 failed: %2
pt: Não foi possível a instalação do %1: %2

en: The installation of %1 failed, as the service type %2 was not accepted by the system (did you forget to install the KPackage support plugin for this type of package?)
pt: Não foi possível a instalação do %1, porque o tipo de serviço %2 não foi aceite pelo sistema (esqueceu-se de instalar o 'plugin' de suporte do KPackage para este tipo de pacote?)

en: The installation of %1 failed, as the downloaded package does not contain a correct KPackage structure.
pt: Não foi possível a instalação do %1, dado que o pacote transferido não contém uma estrutura do KPackage correcta.

en: The installation of %1 failed, as the downloaded package does not list a service type.
pt: Não foi possível a instalação do %1, dado que o pacote transferido não contém nenhum tipo de serviço.

en: The installation of %1 failed, as the downloaded package does not contain any useful meta information, which means it is not a valid KPackage.
pt: Não foi possível a instalação do %1, dado que o pacote transferido não contém nenhuns meta-dados úteis, o que significa que não é um KPackage válido.

en: Could not determine the type of archive of the downloaded file %1
pt: Não foi possível determinar o tipo de pacote do ficheiro transferido %1

en: Failed to open the archive file %1. The reported error was: %2
pt: Não foi possível aceder ao ficheiro do pacote %1. O erro devolvido foi: %2

en: This file already exists on disk (possibly due to an earlier failed download attempt). Continuing means overwriting it. Do you wish to overwrite the existing file?
pt: Este ficheiro já existe no disco (provavelmente devido a uma tentativa de transferência falhada anteriormente). Se continuar, irá substituí-lo. Deseja substituir o ficheiro existente?

en: Overwrite File
pt: Sobrepor o Ficheiro

en: Unable to move the file %1 to the intended destination %2
pt: Não foi possível mover o ficheiro %1 para o destino pretendido %2

en: The installation failed while attempting to run the command:
    %1
    
    The returned output was:
    %2
pt: A instalação falhou ao tentar executar o comando:
    %1
    
    O resultado devolvido foi:
    %2

en: The installation failed with code %1 while attempting to run the command:
    %2
    
    The returned output was:
    %3
pt: A instalação falhou com o código %1 ao tentar executar o comando:
    %2
    
    O resultado devolvido foi:
    %3

en: The removal of %1 failed, as the installed file %2 could not be automatically removed. You can attempt to manually delete this file, if you believe this is an error.
pt: Não foi possível a remoção do %1, dado que o ficheiro instalado %2 não pôde ser removido automaticamente. Poderá tentar removê-lo você mesmo, caso tenha a certeza que isto é um erro.

en: The removal of %1 failed, as the installed package does not contain a correct KPackage structure.
pt: Não foi possível a remoção do %1, dado que o pacote instalado não contém nenhuma estrutura do KPackage válida.

en: The removal of %1 failed, as the installed package is not a supported type (did you forget to install the KPackage support plugin for this type of package?)
pt: Não foi possível a remoção do %1, porque o pacote instalado não é de um tipo suportado (esqueceu-se de instalar o 'plugin' de suporte do KPackage para este tipo de pacote?)

en: The removal of %1 failed, as the installed package does not contain any useful meta information, which means it is not a valid KPackage.
pt: Não foi possível a remoção do %1, dado que o pacote instalado não contém nenhuns meta-dados úteis, o que significa que não é um KPackage válido.

en: The removal of %1 failed, as the downloaded file %2 could not be automatically removed.
pt: Não foi possível a remoção do %1, dado que o ficheiro transferido %2 não pôde ser removido automaticamente.

en: The removal of %1 failed, due to the installed file not being a KPackage. The file in question was %2, and you can attempt to delete it yourself, if you are certain that it is not needed.
pt: Não foi possível a remoção do %1, dado que o ficheiro instalado não é um KPackage. O ficheiro em questão é o %2, pelo que poderá tentar removê-lo você mesmo, caso tenha a certeza de que não é necessário.

en: The removal of %1 failed, as there seems to somehow be more than one thing installed, which is not supposed to be possible for KPackage based entries.
pt: Não foi possível a remoção do %1, dado que parece existir mais que um objecto instalado, o que não é suposto acontecer com os objectos baseados no KPackage.

en: The uninstallation process failed to successfully run the command %1
    The output of was: 
    %2
    If you think this is incorrect, you can continue or cancel the uninstallation process
pt: O processo de desinstalação não conseguiu executar com sucesso o comando %1
    O resultado do mesmo foi:
    %2
    Se acha que isto está incorrecto, poderá continuar ou cancelar o processo de desinstalação

en: Could not open %1 for writing
pt: Não foi possível aceder ao %1 para escrita

en: Could not open %1 for reading
pt: Não foi possível aceder ao %1 para leitura

en: Failed to create a job for the package management task. This is usually because the package is invalid. We attempted to operate on the package %1
pt: Não foi possível criar uma tarefa para a gestão de pacotes. Isto acontece normalmente quando o pacote é inválido. Tentámos actuar sobre o pacote %1

en: Could not create a package installer for the service type %1: The installer does not have a valid structure
pt: Não foi possível criar um instalador de pacotes para o tipo de serviço %1: O instalador não tem nenhuma estrutura válida

en: The service type %1 was not understood by the KPackage installer
pt: Não é possível interpretar o tipo de serviço %1 pelo instalador do KPackage

en: <qt>Cannot start <i>gpg</i> and retrieve the available keys. Make sure that <i>gpg</i> is installed, otherwise verification of downloaded resources will not be possible.</qt>
pt: <qt>Não é possível iniciar o <i>gpg</i> e obter as chaves disponíveis. Certifique-se que o <i>gpg</i> está instalado, caso contrário a verificação dos recursos obtidos não será possível.</qt>

en: <qt>Enter passphrase for key <b>0x%1</b>, belonging to<br /><i>%2&lt;%3&gt;</i><br />:</qt>
pt: <qt>Indique a frase-senha da chave <b>0x%1</b>, que pertence a <br/><i>%2&lt;%3&gt;</i><br/>:</qt>

en: <qt>Cannot start <i>gpg</i> and check the validity of the file. Make sure that <i>gpg</i> is installed, otherwise verification of downloaded resources will not be possible.</qt>
pt: <qt>Não foi possível iniciar o <i>gpg</i> e verificar a validade do ficheiro. Certifique-se que o <i>gpg</i> está instalado, caso contrário a verificação dos recursos obtidos não será possível.</qt>

en: Key used for signing:
pt: Chave utilizada para assinar:

en: Select Signing Key
pt: Escolha a Chave de Assinatura

en: <qt>Cannot start <i>gpg</i> and sign the file. Make sure that <i>gpg</i> is installed, otherwise signing of the resources will not be possible.</qt>
pt: <qt>Não foi possível iniciar o <i>gpg</i> e assinar o ficheiro. Certifique-se que o <i>gpg</i> está instalado, caso contrário a assinatura dos recursos não será possível.</qt>

en: Get Hot New Stuff
pt: Obter Coisas Novas

[ctx: Program name followed by 'Add On Installer']
en: %1 Add-On Installer
pt: %1 - Instalador Adicional

en: Timeout. Check Internet connection.
pt: Acabou o tempo-limite. Verifique a ligação à Internet.

en: Server: %1
pt: Servidor: %1

en: <br />Provider: %1
pt: <br />Fornecedor: %1

en: <br />Version: %1
pt: <br />Versão: %1

en: Provider information
pt: Informação do fornecedor

en: Could not install %1
pt: Não foi possível instalar o %1

en: Get Hot New Stuff!
pt: Obter Coisas Novas!

en: Icons view mode
pt: Modo de vista em ícones

en: Details view mode
pt: Modo de vista em detalhes

en: All Providers
pt: Todos os Fornecedores

en: All Categories
pt: Todas as Categorias

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_providerLabel)
en: Provider:
pt: Fornecedor:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_categoryLabel)
en: Category:
pt: Categoria:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, mostDownloadsRadio)
en: Most downloads
pt: Os mais transferidos

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, newestRadio)
en: Newest
pt: Mais Recente

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, ratingRadio)
en: Rating
pt: Classificação

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, installedRadio)
en: Installed
pt: Instalado

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, orderLabel)
en: Order by:
pt: Ordenar por:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Search:
pt: Procurar:

note: i18n: ectx: property (placeholderText), widget (KLineEdit, m_searchEdit)
en: Search...
pt: Procurar...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Author:
pt: Autor:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, homepageLabel)
en: <a href="https://opendesktop.org">Homepage</a>
pt: <a href="https://opendesktop.org">Página Web</a>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, updateButton)
en: Update
pt: Actualizar

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, uninstallButton)
en: Uninstall
pt: Desinstalar

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, becomeFanButton)
en: Become a Fan
pt: Tornar-se um Fã

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, installButton)
en: Install
pt: Instalar

[ctx: @action:inmenu]
en: Not installed:
pt: Não instalado:

[ctx: @action:inmenu]
en: More
pt: Mais

[ctx: @action:inmenu]
en: Configure...
pt: Configurar...

[ctx: @action:inmenu]
en: Visit homepage
pt: Visitar a página Web

[ctx: @action:inmenu]
en: Install
pt: Instalar

[ctx: @action:inmenu]
en: No further information available.
pt: Não está disponível mais nenhuma informação.

en: Configure menu
pt: Configurar o menu

en: Configure menu - %1
pt: Configurar o menu - %1

[ctx: @action:inmenu %1="$GenericName"]
en: %1 - current folder
pt: %1 - pasta actual

[ctx: @action:inmenu %1="$GenericName"]
en: %1 - current device
pt: %1 - dispositivo actual

[ctx: @action:inmenu %1="$GenericName"]
en: %1 - all devices
pt: %1 - todos os dispositivos

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, gbMainSection)
en: Main section
pt: Secção principal

note: i18n: ectx: property (text), widget (QToolButton, buttonMoveDown)
en: Move down
pt: Descer

note: i18n: ectx: property (text), widget (QToolButton, buttonMoveUp)
en: Move up
pt: Subir

note: i18n: ectx: property (text), widget (QToolButton, buttonMoveToMain)
en: Move to Main section
pt: Mover para a secção Principal

note: i18n: ectx: property (text), widget (QToolButton, buttonMoveToMore)
en: Move to More section
pt: Mover para a secção Mais

note: i18n: ectx: property (text), widget (QToolButton, buttonReset)
en: Reset
pt: Reiniciar

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, gbMoreSection)
en: More section
pt: Secção 'Mais'

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: For this menu there are some more tools suggested which are currently not installed:
pt: Para este menu, existem mais algumas ferramentas sugeridas que não são instaladas de momento:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, buttonNotInstalledTools)
en: More tools...
pt: Mais ferramentas...

[ctx: The first entry in the category selection list (also the default value)]
en: All Categories
pt: Todas as Categorias

[ctx: The string passed back in the case the requested category is not known]
en: Unknown Category
pt: Categoria Desconhecida

[ctx: Used to construct the button's label (which will become Download New 'this value'...)]
note: i18nd("knewstuff5", "Download New %1..."). * @note For the sake of consistency, you should NOT override the text property, just set this one
en: Stuff
pt: Coisas

en: Download New %1...
pt: Obter %1 Novas...

[ctx: The dialog title when we know which type of stuff is being requested]
en: Download New %1
pt: Obter %1 Novos/as

[ctx: A placeholder title used in the dialog when there is no better title available]
en: Download New Stuff
pt: Obter Coisas Novas

en: Pick Your Installation Option
pt: Escolha o seu Local de Instalação

en: Please select the option you wish to install from the list of downloadable items below. If it is unclear which you should chose out of the available options, please contact the author of this item and ask that they clarify this through the naming of the items.
pt: Por favor seleccione a opção que deseja instalar na lista de itens a transferir em baixo. Não é claro qual deve escolher nas opções disponíveis; contacte por favor o autor deste item e peça para clarificar isto com base no nome dos itens.

[ctx: A passive notification shown when installation of an item is initiated]
en: Installing %1 from %2
pt: A Instalar %1 de %2

[ctx: Status message to be shown when the entry is in the process of being installed OR uninstalled]
en: Currently working on the item %1 by %2. Please wait...
pt: A tratar de momento o item %1 de %2. Espere por favor...

[ctx: Status message to be shown when the entry is in the process of being updated]
en: Currently updating the item %1 by %2. Please wait...
pt: A actualizar de momento o item %1 de %2. Espere por favor...

[ctx: Status message which should only be shown when the entry has been given some unknown or invalid status.]
en: This item is currently in an invalid or unknown state. <a href="https://bugs.kde.org/enter_bug.cgi?product=frameworks-knewstuff">Please report this to the KDE Community in a bug report</a>.
pt: Este item está de momento num estado inválido ou desconhecido. <a href="https://bugs.kde.org/enter_bug.cgi?product=frameworks-knewstuff">Por favor, comunique isto à Comunidade do KDE num relatório de erros</a>.

[ctx: Combined title for the entry details page made of the name of the entry, and the author's name]
en: %1 by %2
pt: %1 de %2

[ctx: Request installation of this item, available when there is exactly one downloadable item]
en: Install
pt: Instalar

[ctx: Show installation options, where there is more than one downloadable item]
en: Install...
pt: Instalar...

[ctx: Request updating of this item]
en: Update
pt: Actualizar

[ctx: Request uninstallation of this item]
en: Uninstall
pt: Desinstalar

en: Comments and Reviews:
pt: Comentários e Revisões:

[ctx: A link which, when clicked, opens a new sub page with comments (comments with or without ratings) for this entry]
en: %1 Reviews and Comments
pt: %1 Revisões e Comentários

en: Rating:
pt: Classificação:

en: Homepage:
pt: Página Web:

[ctx: A link which, when clicked, opens the website associated with the entry (this could be either one specific to the project, the author's homepage, or any other website they have chosen for the purpose)]
en: Open the homepage for %1
pt: Abrir a página Web de %1

en: How To Donate:
pt: Como Doar:

[ctx: A link which, when clicked, opens a website with information on donation in support of the entry]
en: Find out how to donate to this project
pt: Descubra como fazer uma doação para este projecto

[ctx: Request installation of this item]
en: Install
pt: Instalar

[ctx: List option which will set the filter to show everything]
en: Show Everything
pt: Mostrar Tudo

[ctx: List option which will set the filter so only installed items are shown]
en: Installed Only
pt: Apenas os Instalados

[ctx: List option which will set the filter so only installed items with updates available are shown]
en: Updateable Only
pt: Apenas os Actualizáveis

[ctx: List option which will set the sort order to based on when items were most recently updated]
en: Show most recent first
pt: Mais recentes primeiro

[ctx: List option which will set the sort order to be alphabetical based on the name]
en: Sort alphabetically
pt: Ordenar alfabeticamente

[ctx: List option which will set the sort order to based on user ratings]
en: Show highest rated first
pt: Melhor classificados primeiro

[ctx: List option which will set the sort order to based on number of downloads]
en: Show most downloaded first
pt: Mais transferidos primeiro

[ctx: A message which is shown when the user attempts to display a specific entry from a specific provider, but that entry isn't found]
en: The entry you attempted to display, identified by the unique ID %1, could not be found.
pt: O item que está a tentar apresentar, identificado pelo ID único %1, não foi encontrado.

en: The content available here has been uploaded by users like you, and has not been reviewed by your distributor for functionality or stability.
pt: O conteúdo aqui disponível foi submetido por utilizadores como você, pelo que não feita nenhuma revisão de funcionalidades ou estabilidade por parte da sua distribuição.

en: Tiles
pt: Padrões

en: Icons
pt: Ícones

en: Preview
pt: Antevisão

en: Detailed Tiles View Mode
pt: Modo de Vista em Padrões Detalhados

en: Icons Only View Mode
pt: Modo de Vista Apenas em Ícones

en: Large Preview View Mode
pt: Modo de Vista em Antevisão Grande

en: Everything
pt: Tudo

en: Updateable
pt: Actualizáveis

[ctx: List option which will set the filter to show everything]
en: Show All Entries
pt: Mostrar Todos os Itens

[ctx: List option which will set the filter so only installed items are shown]
en: Show Only Installed Entries
pt: Mostrar Apenas os Itens Instalados

[ctx: List option which will set the filter so only installed items with updates available are shown]
en: Show Only Updateable Entries
pt: Mostrar Apenas os Itens para Actualização

en: Recent
pt: Recentes

en: Alphabetical
pt: Alfabética

en: Downloads
pt: Transferências

[ctx: List option which will set the sort order to based on when items were most recently updated]
en: Show Most Recent First
pt: Mostrar as Mais Recentes Primeiro

[ctx: List option which will set the sort order to be alphabetical based on the name]
en: Sort Alphabetically By Name
pt: Ordenar Alfabeticamente pelo Nome

[ctx: List option which will set the sort order to based on user ratings]
en: Show Highest Rated First
pt: Mostrar os Melhor Classificados Primeiro

[ctx: List option which will set the sort order to based on number of downloads]
en: Show Most Downloaded First
pt: Mostrar os Mais Transferidos Primeiro

en: Upload...
pt: Enviar...

en: Learn how to add your own hot new stuff to this list
pt: Aprenda como adicionar os seus itens novos a esta lista

en: Go to...
pt: Ir para...

en: Contribute your own…
pt: Contribua com os seus…

[ctx: A text shown beside a busy indicator suggesting that data is being fetched]
en: Loading more…
pt: A carregar mais…

[ctx: Placeholder title for when a comment has no subject, but does have a rating]
en: <i>(no title)</i>
pt: <i>(sem título)</i>

[ctx: The author label in case the comment was written by the author of the content entry the comment is attached to]
en: %1 <i>(author)</i>
pt: %1 <i>(autor)</i>

[ctx: Title for the page containing a view of the comments for the entry]
en: Comments and Reviews for %1
pt: Comentários e Revisões de %1

[ctx: Title for the item which is checked when all comments should be shown]
en: Show All Comments
pt: Mostrar Todos os Comentários

[ctx: Title for the item which is checked when only comments which are reviews should be shown]
en: Show Reviews Only
pt: Mostrar Apenas as Revisões

[ctx: Title for the item which is checked when comments which are reviews, and their children should be shown]
en: Show Reviews and Replies
pt: Mostrar as Revisões e as Respostas

[ctx: The number of times the item has been downloaded]
en: %1 downloads
pt: %1 transferências

[ctx: Subheading for the tile view, located immediately underneath the name of the item]
en: By <i>%1</i>
pt: De <i>%1</i>

[ctx: Label for the busy indicator showing an item is being installed OR uninstalled]
en: Working...
pt: Em curso...

[ctx: Label for the busy indicator showing an item is in the process of being updated]
en: Updating...
pt: A actualizar...

[ctx: Label for the busy indicator which should only be shown when the entry has been given some unknown or invalid status.]
en: Invalid or unknown state. <a href="https://bugs.kde.org/enter_bug.cgi?product=frameworks-knewstuff">Please report this to the KDE Community in a bug report</a>.
pt: Estado inválido ou desconhecido. <a href="https://bugs.kde.org/enter_bug.cgi?product=frameworks-knewstuff"> Por favor, comunique isto à Comunidade do KDE num relatório de erros</a>.

[ctx: Label for the busy indicator showing an item is installing]
en: Installing...
pt: A instalar...

[ctx: Title for a dialog box which shows error messages]
en: An Error Occurred
pt: Ocorreu um Erro

en: Please try again later.
pt: Por favor, tente mais tarde de novo.

en: None
pt: Nenhum

[ctx: @knewstuff5]
en: Upload New Stuff: %1
pt: Enviar Coisas Novas: %1

[ctx: A text shown beside a busy indicator suggesting that data is being fetched]
en: Updating information...
pt: A actualizar as informações...

[ctx: The name of the KDE Store]
en: KDE Store
pt: Loja do KDE

[ctx: An unnamed provider]
en: Your Provider
pt: O Seu Fornecedor

[ctx: Text for an action which causes the specified website to be opened using the user's system default browser]
en: Open Website: %1
pt: Abrir a Página Web: %1

[ctx: Text for an action which will attempt to send an email using the user's system default email client]
en: Send Email To: %1
pt: Enviar um E-Mail Para: %1

[ctx: A description of how to upload content to a generic provider]
en: To upload new entries, or to add content to an existing entry on the KDE Store, please open the website and log in. Once you have done this, you will be able to find the My Products entry in the menu which pops up when you click your user icon. Click on this entry to go to the product management system, where you can work on your products .
pt: Para enviar novos itens, ou para adicionar um item existente à Loja do KDE, por favor abra a página Web e autentique-se. Assim que o tiver feito, será capaz de encontrar o item Os Meus Produtos no menu que aparece quando carrega no ícone do seu utilizador. Carregue neste item para ir para o sistema de gestão de produtos, no qual poderá lidar com os seus produtos.

[ctx: A description of how to upload content to the KDE Store specifically]
en: To upload new entries, or to add content to an existing entry, please open the provider's website and follow the instructions there. You will likely need to create a user and log in to a product management system, where you will need to follow the instructions for how to add. Alternatively, you might be required to contact the managers of the site directly to get new content added.
pt: Para enviar novos itens, ou para adicionar um item existente à Loja do KDE, por favor abra a página Web do fornecedor e siga as instruções. Provavelmente terá de criar um utilizador e autenticar-se num sistema de gestão de produtos, onde poderá ter de seguir as instruções para adicionar os produtos. Em alternativa, poderá ter de contactar os gestores da página directamente para poder adicionar novos conteúdos.

[ctx: An informational message which is shown to inform the user they are not authorized to use GetHotNewStuff functionality]
en: You are not authorized to Get Hot New Stuff. If you think this is in error, please contact the person in charge of your permissions.
pt: Não está autorizado para Obter Coisas Novas. Se pensa que isto é um erro, contacte por favor a pessoa responsável pelas suas permissões.

[ctx: Knewstuff5]
en: Back
pt: Recuar

[ctx: Knewstuff5]
en: Popular
pt: Populares

[ctx: Knewstuff5]
en: Featured
pt: Em Destaque

[ctx: Knewstuff5]
en: Restart
pt: Reiniciar

[ctx: Knewstuff5]
en: New
pt: Novos

[ctx: Knewstuff5]
en: Home
pt: Início

[ctx: Knewstuff5]
en: Shelf
pt: Prateleira

[ctx: Knewstuff5]
en: Up
pt: Subir

[ctx: Knewstuff5]
en: Recommended
pt: Recomendados

[ctx: Knewstuff5]
en: Subscriptions
pt: Subscrições

[ctx: Knewstuff5]
en: All Entries
pt: Todos os Itens

[ctx: Knewstuff5]
en: Search Preset: %1
pt: Procurar a Predefinição: %1

en: The KNSRC file you want to show. If none is passed, you will be presented with a dialog which lets you switch between all the config files installed into the systemwide knsrc file location
pt: O ficheiro do KNSRC que deseja apresentar. Se não for indicado nenhum, ser-lhe-á apresentada uma janela que lhe permite mudar entre os vários ficheiros de configuração instalados no local do sistema dos ficheiros 'knsrc'.

en: A kns url to show information from. The format for a kns url is kns://knsrcfile/providerid/entryid
    'knsrcfile'
    is the name of a knsrc file as might be passed directly through this tool's knsrcfile argument
    'providerid'
    is the hostname of the provider the entry should exist on
    'entryid'
    is the unique ID of an entry found in the provider specified by the knsrc file.
     An example of such a url is kns://peruse.knsrc/api.kde-look.org/1316714
pt: Um URL do KNS do qual mostrar informações. O formato de um URL do KNS é kns://ficheiro-knsrc/id-fornecedor/id-item
    'ficheiro-knsrc'
    é o nome de um ficheiro 'knsrc' que poderá ser passado directamente com o argumento 'knsrcfile' desta ferramenta
    'id-fornecedor'
    é o nome do servidor fornecedor onde o item deverá existir
    'id-item'
    é o ID único de um item encontrado no fornecedor, definido no ficheiro 'knsrc'.
    Um exemplo destes URL's é 'kns://peruse.knsrc/api.kde-look.org/1316714'

en: Details for %1
pt: Detalhes de %1

en: Changelog:
pt: Registo de alterações:

[ctx: A link to the description of this Get Hot New Stuff item]
en: Homepage
pt: Página Web

[ctx: A link to make a donation for a Get Hot New Stuff item (opens a web browser)]
en: Make a donation
pt: Fazer uma doação

[ctx: A link to the knowledgebase (like a forum) (opens a web browser)]
en: Knowledgebase (no entries) | Knowledgebase (%1 entries)
pt[0]: Base de conhecimento (sem itens)
pt[1]: Base de conhecimento (%1 itens)

[ctx: Tooltip for a link in a dialog]
en: Opens in a browser window
pt: Abrir numa janela de navegador

en: Rating: %1%
pt: Classificação: %1%

[ctx: Show the size of the file in a list]
en: <br />Size: %1
pt: <br />Tamanho: %1

[ctx: Show the author of this item in a list]
en: By <i>%1</i>
pt: De <i>%1</i>

[ctx: fan as in supporter]
en: 1 fan | %1 fans
pt[0]: 1 fã
pt[1]: %1 fãs

en: 1 download | %1 downloads
pt[0]: 1 transferência
pt[1]: %1 transferências

en: Loading Preview
pt: A Carregar a Antevisão

en: Details
pt: Detalhes

en: Updating
pt: A Actualizar

en: Install Again
pt: Instalar de Novo

[ctx: Show the size of the file in a list]
en: <p>Size: %1</p>
pt: <p>Tamanho: %1</p>

[ctx: @action:button]
en: Yes
pt: Sim

[ctx: @action:button]
en: No
pt: Não
