kdelibs4 - en to ru translation catalogue (228 entries)

en: All categories are missing
ru: Не найдено ни одной категории

[ctx: the price of a download item, parameter 1 is the currency, 2 is the price]
en: This item costs %1 %2.
    Do you want to buy it?
ru: Стоимость обозначенного составляет %1 %2.
    Хотите купить?

en: Your account balance is too low:
    Your balance: %1
    Price: %2
ru: Недостаточно средств на счёте.
    Остаток на счёте: %1
    Цена: %2

[ctx: voting for an item (good/bad)]
en: Your vote was recorded.
ru: Ваш голос учтён.

en: You are now a fan.
ru: Теперь вы фанат этого дополнения.

en: The service is currently undergoing maintenance and is expected to be back in %1.
ru: В настоящий момент служба находится на техническом обслуживании и станет доступна через %1.

en: Network error %1: %2
ru: Сетевая ошибка %1: %2

en: Too many requests to server. Please try again in a few minutes.
ru: Слишком много обращений на сервер. Повторите попытку через несколько минут.

en: The Open Collaboration Services instance %1 does not support the attempted function.
ru: Сервер Open Collaboration Services %1 не поддерживает требуемую функцию.

en: Unknown Open Collaboration Service API error. (%1)
ru: Неизвестная ошибка Open Collaboration Service (%1).

en: Download New Stuff...
ru: Загрузить материалы...

[ctx: The value returned for an unknown role when requesting data from the model.]
en: Unknown CommentsModel role
ru: Неизвестная роль в CommentsModel

en: An error occurred during the installation process:
    %1
ru: Во время установки произошла ошибка:
    %1

en: Initializing
ru: Инициализация

en: Configuration file exists, but cannot be opened: "%1"
ru: Конфигурационный файл существует, но его не удалось открыть: «%1»

en: Configuration file is invalid: "%1"
ru: Некорректный конфигурационный файл: «%1»

en: Use
ru: Использовать

en: Could not initialise the installation handler for %1
    This is a critical error and should be reported to the application author
ru: Не удалось инициализировать обработчик установщика для %1
    Это критическая ошибка, и о ней следует сообщить автору приложения

en: Loading provider information
ru: Загрузка информации о поставщике

en: Could not load get hot new stuff providers from file: %1
ru: Не удалось загрузить список поставщиков из файла: %1

en: Error initializing provider.
ru: Ошибка инициализации поставщика.

en: Loading data
ru: Загрузка данных

en: Loading data from provider
ru: Загрузка данных от поставщика

en: Loading of providers from file: %1 failed
ru: Ошибка загрузки поставщиков из файла: %1

en: Could not perform an installation of the entry %1 as it does not have any downloadable items defined. Please contact the author so they can fix this.
ru: Не удалось выполнить установку пункта %1, так как в нём отсутствуют загружаемые элементы. Свяжитесь с автором, чтобы они могли это исправить.

en: Pick Update Item
ru: Выбор ссылки

en: Please pick the item from the list below which should be used to apply this update. We were unable to identify which item to select, based on the original item, which was named %1
ru: Для объекта «%1» не удалось автоматически определить ссылку для получения обновления. Выберите нужную ссылку из списка, приведённого ниже.

en: We failed to identify a good link for updating %1, and are unable to perform the update
ru: Обновление невозможно, не удалось распознать ссылку для обновления «%1»

en: Installing
ru: Установка

en: Loading one preview | Loading %1 previews
ru[0]: Загрузка %1 миниатюры...
ru[1]: Загрузка %1 миниатюр...
ru[2]: Загрузка %1 миниатюр...
ru[3]: Загрузка %1 миниатюры...

en: Failed to adopt '%1'
    %2
ru: Не удалось обработать «%1»
    %2

en: Invalid item.
ru: Неподдерживаемый элемент.

en: Download of item failed: no download URL for "%1".
ru: Ошибка загрузки: не указан адрес URL для «%1».

en: Download of "%1" failed, error: %2
ru: Ошибка загрузки «%1»: %2

en: Cannot install '%1' because it points to a web page. Click <a href='%2'>here</a> to finish the installation.
ru: Ошибка установки «%1»: ссылка ведёт на web-страницу. Нажмите <a href='%2'>здесь</a> для завершения установки.

en: Could not install "%1": file not found.
ru: Не удалось установить «%1»: файл не найден

en: The installation of %1 failed to create the expected new directory %2
ru: Ошибка установки %1:не удалось создать новый каталог «%2»

en: Installation of %1 failed: %2
ru: Ошибка установки %1: %2

en: The installation of %1 failed, as the service type %2 was not accepted by the system (did you forget to install the KPackage support plugin for this type of package?)
ru: Ошибка установки %1, тип службы %2 не может быть зарегистрирован в системе. Проверьте наличие установленного модуля поддержки KPackage для этого типа пакета.

en: The installation of %1 failed, as the downloaded package does not contain a correct KPackage structure.
ru: Ошибка установки %1: полученный пакет не содержит верной структуры KPackage.

en: The installation of %1 failed, as the downloaded package does not list a service type.
ru: Ошибка установки %1: полученный пакет не содержит списка типа служб.

en: The installation of %1 failed, as the downloaded package does not contain any useful meta information, which means it is not a valid KPackage.
ru: Ошибка установки %1: полученный пакет не содержит пригодных к использованию метаданных и не является пакетом KPackage.

en: Could not determine the type of archive of the downloaded file %1
ru: Не удалось определить тип архива загруженного файла «%1»

en: Failed to open the archive file %1. The reported error was: %2
ru: Не удалось открыть файл архива «%1». Произошла ошибка: %2

en: This file already exists on disk (possibly due to an earlier failed download attempt). Continuing means overwriting it. Do you wish to overwrite the existing file?
ru: Файл уже существует (вероятно, из-за прошлой неудачной попытки загрузки). Если продолжить, файл будет заменён. Заменить существующий файл?

en: Overwrite File
ru: Замена файла

en: Unable to move the file %1 to the intended destination %2
ru: Не удалось переместить файл «%1» в место назначения «%2»

en: The installation failed while attempting to run the command:
    %1
    
    The returned output was:
    %2
ru: Ошибка установки при выполнении команды:
    %1Сообщение об ошибке:
    %2

en: The installation failed with code %1 while attempting to run the command:
    %2
    
    The returned output was:
    %3
ru: Ошибка установки (код выхода %1) при выполнении команды:
    %2Сообщение об ошибке:
    %3

en: The removal of %1 failed, as the installed file %2 could not be automatically removed. You can attempt to manually delete this file, if you believe this is an error.
ru: Не удалось удалить %1: установленный файл «%2» не может быть удалён автоматически. Вы можете удалить этот файл вручную, если считаете, что это ошибка.

en: The removal of %1 failed, as the installed package does not contain a correct KPackage structure.
ru: Ошибка удаления %1: полученный пакет не содержит верной структуры KPackage.

en: The removal of %1 failed, as the installed package is not a supported type (did you forget to install the KPackage support plugin for this type of package?)
ru: Ошибка удаления %1: пакет установленного типа не поддерживается системой. Проверьте наличие установленного модуля поддержки KPackage для этого типа пакета.

en: The removal of %1 failed, as the installed package does not contain any useful meta information, which means it is not a valid KPackage.
ru: Ошибка удаления %1: пакет не содержит пригодных к использованию метаданных и не является пакетом KPackage.

en: The removal of %1 failed, as the downloaded file %2 could not be automatically removed.
ru: Ошибка удаления %1: не удалось удалить полученный файл «%2» автоматически.

en: The removal of %1 failed, due to the installed file not being a KPackage. The file in question was %2, and you can attempt to delete it yourself, if you are certain that it is not needed.
ru: Ошибка удаления %1: установленный файл «%2» не был установлен из пакета формата KPackage. Вы можете удалить этот файл вручную, если он более не требуется.

en: The removal of %1 failed, as there seems to somehow be more than one thing installed, which is not supposed to be possible for KPackage based entries.
ru: Ошибка удаления %1: вероятно, установлено более одного компонента, что не поддерживается форматом KPackage.

en: The uninstallation process failed to successfully run the command %1
    The output of was: 
    %2
    If you think this is incorrect, you can continue or cancel the uninstallation process
ru: Процессу удаления не удалось запустить выполнение команды %1.
    Содержимое вывода: 
    %2
    Вы можете продолжить или же завершить процесс удаления.

en: Could not open %1 for writing
ru: Не удалось открыть %1 для записи

en: Could not open %1 for reading
ru: Не удалось открыть %1 для чтения

en: Failed to create a job for the package management task. This is usually because the package is invalid. We attempted to operate on the package %1
ru: Не удалось создать задание для управления пакетом %1, вероятно неверен формат пакета.

en: Could not create a package installer for the service type %1: The installer does not have a valid structure
ru: Не удалось создать процесс установки пакета для типа службы %1: некорректная структура данных, требуемых для установки.

en: The service type %1 was not understood by the KPackage installer
ru: Тип службы %1 не является допустимым для модуля установки KPackage

en: <qt>Cannot start <i>gpg</i> and retrieve the available keys. Make sure that <i>gpg</i> is installed, otherwise verification of downloaded resources will not be possible.</qt>
ru: <qt>Не удалось запустить программу <i>gpg</i> и получить все доступные ключи. Проверьте, что программа <i>gpg</i> установлена, иначе проверка достоверности скачиваемых материалов будет невозможна.</qt>

en: <qt>Enter passphrase for key <b>0x%1</b>, belonging to<br /><i>%2&lt;%3&gt;</i><br />:</qt>
ru: <qt>Введите ключевую фразу для ключа <b>0x%1</b>, принадлежащего<br /><i>%2&lt;%3&gt;</i><br />:</qt>

en: <qt>Cannot start <i>gpg</i> and check the validity of the file. Make sure that <i>gpg</i> is installed, otherwise verification of downloaded resources will not be possible.</qt>
ru: <qt>Не удалось запустить программу <i>gpg</i> и проверить целостность файла. Проверьте, что программа <i>gpg</i> установлена, иначе проверка достоверности скачиваемых материалов будет невозможна.</qt>

en: Key used for signing:
ru: Ключ, использовавшийся для подписи:

en: Select Signing Key
ru: Выберите ключ для подписи

en: <qt>Cannot start <i>gpg</i> and sign the file. Make sure that <i>gpg</i> is installed, otherwise signing of the resources will not be possible.</qt>
ru: <qt>Не удалось запустить программу <i>gpg</i> и подписать файл. Проверьте, что программа <i>gpg</i> установлена, иначе подписывание материалов будет невозможно.</qt>

en: Get Hot New Stuff
ru: Загрузка материалов из Интернета

[ctx: Program name followed by 'Add On Installer']
en: %1 Add-On Installer
ru: Программа установки дополнений для %1

en: Timeout. Check Internet connection.
ru: Время ожидания истекло. Проверьте подключение к Интернету.

en: Server: %1
ru: Сервер: %1

en: <br />Provider: %1
ru: <br />Поставщик: %1

en: <br />Version: %1
ru: <br />Версия: %1

en: Provider information
ru: Сведения о поставщике

en: Could not install %1
ru: Не удалось установить %1

en: Get Hot New Stuff!
ru: Загрузка материалов из Интернета

en: Icons view mode
ru: Значки

en: Details view mode
ru: Список

en: All Providers
ru: Все поставщики материалов

en: All Categories
ru: Все категории

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_providerLabel)
en: Provider:
ru: Поставщик:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_categoryLabel)
en: Category:
ru: Категория:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, mostDownloadsRadio)
en: Most downloads
ru: Самые популярные

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, newestRadio)
en: Newest
ru: Новые

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, ratingRadio)
en: Rating
ru: Высоко оценённые

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, installedRadio)
en: Installed
ru: Установленные

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, orderLabel)
en: Order by:
ru: Выше ставить:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Search:
ru: Поиск:

note: i18n: ectx: property (placeholderText), widget (KLineEdit, m_searchEdit)
en: Search...
ru: Поиск...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Author:
ru: Автор:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, homepageLabel)
en: <a href="https://opendesktop.org">Homepage</a>
ru: <a href="https://opendesktop.org">Домашняя страница</a>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, updateButton)
en: Update
ru: Обновить материал

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, uninstallButton)
en: Uninstall
ru: Удалить

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, becomeFanButton)
en: Become a Fan
ru: Стать фанатом

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, installButton)
en: Install
ru: Установить

[ctx: @action:inmenu]
en: Not installed:
ru: Не установлены:

[ctx: @action:inmenu]
en: More
ru: Дополнительно

[ctx: @action:inmenu]
en: Configure...
ru: Настроить...

[ctx: @action:inmenu]
en: Visit homepage
ru: Посетить домашнюю страницу

[ctx: @action:inmenu]
en: Install
ru: Установить

[ctx: @action:inmenu]
en: No further information available.
ru: Нет большей информации.

en: Configure menu
ru: Настройка меню

en: Configure menu - %1
ru: Настройка меню — %1

[ctx: @action:inmenu %1="$GenericName"]
en: %1 - current folder
ru: %1 — текущая папка

[ctx: @action:inmenu %1="$GenericName"]
en: %1 - current device
ru: %1 — текущее устройство

[ctx: @action:inmenu %1="$GenericName"]
en: %1 - all devices
ru: %1 — все устройства

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, gbMainSection)
en: Main section
ru: Основной раздел

note: i18n: ectx: property (text), widget (QToolButton, buttonMoveDown)
en: Move down
ru: Ниже

note: i18n: ectx: property (text), widget (QToolButton, buttonMoveUp)
en: Move up
ru: Выше

note: i18n: ectx: property (text), widget (QToolButton, buttonMoveToMain)
en: Move to Main section
ru: В осн. раздел

note: i18n: ectx: property (text), widget (QToolButton, buttonMoveToMore)
en: Move to More section
ru: В доп. раздел

note: i18n: ectx: property (text), widget (QToolButton, buttonReset)
en: Reset
ru: Сброс

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, gbMoreSection)
en: More section
ru: Дополнительный раздел

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: For this menu there are some more tools suggested which are currently not installed:
ru: Для этого меню подходят некоторые другие программные инструменты, которые сейчас не установлены:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, buttonNotInstalledTools)
en: More tools...
ru: Больше инструментов...

[ctx: The first entry in the category selection list (also the default value)]
en: All Categories
ru: Все категории

[ctx: The string passed back in the case the requested category is not known]
en: Unknown Category
ru: Неизвестная категория

[ctx: Used to construct the button's label (which will become Download New 'this value'...)]
note: i18nd("knewstuff5", "Download New %1..."). * @note For the sake of consistency, you should NOT override the text property, just set this one
en: Stuff
ru: Материалы

en: Download New %1...
ru: Загрузить %1...

[ctx: The dialog title when we know which type of stuff is being requested]
en: Download New %1
ru: Загрузка новых %1

[ctx: A placeholder title used in the dialog when there is no better title available]
en: Download New Stuff
ru: Загрузка новых материалов

en: Pick Your Installation Option
ru: Выберите вариант материала для установки

en: Please select the option you wish to install from the list of downloadable items below. If it is unclear which you should chose out of the available options, please contact the author of this item and ask that they clarify this through the naming of the items.
ru: Выберите вариант материала, который следует установить, из приведённого ниже списка загружаемых объектов. Если вам неясно, какой из вариантов следует выбрать, свяжитесь с автором материала и попросите его сделать названия объектов более понятными.

[ctx: A passive notification shown when installation of an item is initiated]
en: Installing %1 from %2
ru: Установка %1 из %2

[ctx: Status message to be shown when the entry is in the process of being installed OR uninstalled]
en: Currently working on the item %1 by %2. Please wait...
ru: Дождитесь окончания обработки компонента %1 от %2...

[ctx: Status message to be shown when the entry is in the process of being updated]
en: Currently updating the item %1 by %2. Please wait...
ru: Выполняется обновление компонента %1 от %2. Подождите...

[ctx: Status message which should only be shown when the entry has been given some unknown or invalid status.]
en: This item is currently in an invalid or unknown state. <a href="https://bugs.kde.org/enter_bug.cgi?product=frameworks-knewstuff">Please report this to the KDE Community in a bug report</a>.
ru: Материал находится в некорректном или неизвестном состоянии. <a href="https://bugs.kde.org/enter_bug.cgi?product=frameworks-knewstuff">Сообщите об этом сообществу KDE в вашем отчёте об ошибке.</a>

[ctx: Combined title for the entry details page made of the name of the entry, and the author's name]
en: %1 by %2
ru: %1 от %2

[ctx: Request installation of this item, available when there is exactly one downloadable item]
en: Install
ru: Установить

[ctx: Show installation options, where there is more than one downloadable item]
en: Install...
ru: Установить...

[ctx: Request updating of this item]
en: Update
ru: Обновить

[ctx: Request uninstallation of this item]
en: Uninstall
ru: Удалить

en: Comments and Reviews:
ru: Комментарии и отзывы:

[ctx: A link which, when clicked, opens a new sub page with comments (comments with or without ratings) for this entry]
en: %1 Reviews and Comments
ru: %1 отзывов и комментариев

en: Rating:
ru: Оценка:

en: Homepage:
ru: Веб-сайт:

[ctx: A link which, when clicked, opens the website associated with the entry (this could be either one specific to the project, the author's homepage, or any other website they have chosen for the purpose)]
en: Open the homepage for %1
ru: Открыть домашнюю страницу %1

en: How To Donate:
ru: Как сделать пожертвование:

[ctx: A link which, when clicked, opens a website with information on donation in support of the entry]
en: Find out how to donate to this project
ru: Узнать, как поддержать проект финансово

[ctx: Request installation of this item]
en: Install
ru: Установить

[ctx: List option which will set the filter to show everything]
en: Show Everything
ru: Показать все

[ctx: List option which will set the filter so only installed items are shown]
en: Installed Only
ru: Только установленные

[ctx: List option which will set the filter so only installed items with updates available are shown]
en: Updateable Only
ru: Только обновляемые

[ctx: List option which will set the sort order to based on when items were most recently updated]
en: Show most recent first
ru: Сначала самые новые

[ctx: List option which will set the sort order to be alphabetical based on the name]
en: Sort alphabetically
ru: Сортировать по алфавиту

[ctx: List option which will set the sort order to based on user ratings]
en: Show highest rated first
ru: Сначала с наивысшей оценкой

[ctx: List option which will set the sort order to based on number of downloads]
en: Show most downloaded first
ru: Сначала самые популярные

[ctx: A message which is shown when the user attempts to display a specific entry from a specific provider, but that entry isn't found]
en: The entry you attempted to display, identified by the unique ID %1, could not be found.
ru: Не удалось найти запрошенный к просмотру компонент с идентификатором %1.

en: The content available here has been uploaded by users like you, and has not been reviewed by your distributor for functionality or stability.
ru: Доступное здесь содержимое было загружено обычными пользователями и не проверялось разработчиками на функциональность и стабильность.

en: Tiles
ru: Плитки

en: Icons
ru: Значки

en: Preview
ru: Режим просмотра

en: Detailed Tiles View Mode
ru: Список

en: Icons Only View Mode
ru: Значки

en: Large Preview View Mode
ru: Крупные миниатюры

en: Everything
ru: Показать все

en: Updateable
ru: Только обновляемые

[ctx: List option which will set the filter to show everything]
en: Show All Entries
ru: Показать все категории

[ctx: List option which will set the filter so only installed items are shown]
en: Show Only Installed Entries
ru: Показать только установленные

[ctx: List option which will set the filter so only installed items with updates available are shown]
en: Show Only Updateable Entries
ru: Показать только обновляемые

en: Recent
ru: Последние

en: Alphabetical
ru: Сортировать по алфавиту

en: Downloads
ru: Загрузки

[ctx: List option which will set the sort order to based on when items were most recently updated]
en: Show Most Recent First
ru: Сначала самые новые

[ctx: List option which will set the sort order to be alphabetical based on the name]
en: Sort Alphabetically By Name
ru: Сортировать по алфавиту по имени

[ctx: List option which will set the sort order to based on user ratings]
en: Show Highest Rated First
ru: Сначала с наивысшей оценкой

[ctx: List option which will set the sort order to based on number of downloads]
en: Show Most Downloaded First
ru: Сначала самые популярные

en: Upload...
ru: Загрузить...

en: Learn how to add your own hot new stuff to this list
ru: Узнайте, как добавить свои материалы в этот список

en: Go to...
ru: Перейти...

en: Contribute your own…
ru: Загрузить свои материалы…

[ctx: A text shown beside a busy indicator suggesting that data is being fetched]
en: Loading more…
ru: Загрузка…

[ctx: Placeholder title for when a comment has no subject, but does have a rating]
en: <i>(no title)</i>
ru: <i>(без заголовка)</i>

[ctx: The author label in case the comment was written by the author of the content entry the comment is attached to]
en: %1 <i>(author)</i>
ru: %1 <i>(автор)</i>

[ctx: Title for the page containing a view of the comments for the entry]
en: Comments and Reviews for %1
ru: Комментарии и отзывы о %1

[ctx: Title for the item which is checked when all comments should be shown]
en: Show All Comments
ru: Показывать все комментарии

[ctx: Title for the item which is checked when only comments which are reviews should be shown]
en: Show Reviews Only
ru: Показывать только отзывы

[ctx: Title for the item which is checked when comments which are reviews, and their children should be shown]
en: Show Reviews and Replies
ru: Показывать отзывы и ответы на них

[ctx: The number of times the item has been downloaded]
en: %1 downloads
ru: %1 загрузок

[ctx: Subheading for the tile view, located immediately underneath the name of the item]
en: By <i>%1</i>
ru: Автор: <i>%1</i>

[ctx: Label for the busy indicator showing an item is being installed OR uninstalled]
en: Working...
ru: Операция выполняется...

[ctx: Label for the busy indicator showing an item is in the process of being updated]
en: Updating...
ru: Обновление...

[ctx: Label for the busy indicator which should only be shown when the entry has been given some unknown or invalid status.]
en: Invalid or unknown state. <a href="https://bugs.kde.org/enter_bug.cgi?product=frameworks-knewstuff">Please report this to the KDE Community in a bug report</a>.
ru: Некорректное или неизвестное состояние. <a href="https://bugs.kde.org/enter_bug.cgi?product=frameworks-knewstuff">Сообщите об этом сообществу KDE в вашем отчёте об ошибке</a>.

[ctx: Label for the busy indicator showing an item is installing]
en: Installing...
ru: Установка...

[ctx: Title for a dialog box which shows error messages]
en: An Error Occurred
ru: Произошла ошибка

en: Please try again later.
ru: Повторите попытку позже.

en: None
ru: Нет

[ctx: @knewstuff5]
en: Upload New Stuff: %1
ru: Загрузка новых материалов: %1

[ctx: A text shown beside a busy indicator suggesting that data is being fetched]
en: Updating information...
ru: Обновление информации...

[ctx: An unnamed provider]
en: Your Provider
ru: Поставщик

[ctx: Text for an action which causes the specified website to be opened using the user's system default browser]
en: Open Website: %1
ru: Открыть сайт: %1

[ctx: Text for an action which will attempt to send an email using the user's system default email client]
en: Send Email To: %1
ru: Отправить письмо по адресу: %1

[ctx: A description of how to upload content to a generic provider]
en: To upload new entries, or to add content to an existing entry on the KDE Store, please open the website and log in. Once you have done this, you will be able to find the My Products entry in the menu which pops up when you click your user icon. Click on this entry to go to the product management system, where you can work on your products .
ru: Чтобы загружать свои дополнения или редактировать уже существующие в KDE Store материалы, откройте веб-сайт и войдите в свою учётную запись. После этого появится возможность открыть в меню, которое появляется при нажатии на значок пользователя, вкладку «My Products». Эта вкладка позволяет перейти в систему управления материалами, где возможно работать над своими дополнениями.

[ctx: A description of how to upload content to the KDE Store specifically]
en: To upload new entries, or to add content to an existing entry, please open the provider's website and follow the instructions there. You will likely need to create a user and log in to a product management system, where you will need to follow the instructions for how to add. Alternatively, you might be required to contact the managers of the site directly to get new content added.
ru: Чтобы загрузить новые дополнения или отредактировать существующие материалы, откройте веб-сайт поставщика и проследуйте инструкциям, указанным на страница. Возможно, понадобится создать учётную запись и войти в систему, где будет располагаться инструкция по загрузке своих материалов. Либо потребуется связаться с владельцами сайта.

[ctx: An informational message which is shown to inform the user they are not authorized to use GetHotNewStuff functionality]
en: You are not authorized to Get Hot New Stuff. If you think this is in error, please contact the person in charge of your permissions.
ru: Вам не разрешено использовать загружать дополнительные материалы посредством Get Hot New Stuff. Если так не должно быть, обратитесь к ответственному за выдачу вам прав доступа.

[ctx: Knewstuff5]
en: Back
ru: Назад

[ctx: Knewstuff5]
en: Popular
ru: Популярные

[ctx: Knewstuff5]
en: Featured
ru: Рекомендованные

[ctx: Knewstuff5]
en: Restart
ru: Перезапустить

[ctx: Knewstuff5]
en: New
ru: Создать

[ctx: Knewstuff5]
en: Home
ru: Домой

[ctx: Knewstuff5]
en: Shelf
ru: Полка

[ctx: Knewstuff5]
en: Up
ru: Вверх

[ctx: Knewstuff5]
en: Recommended
ru: Рекомендуется

[ctx: Knewstuff5]
en: Subscriptions
ru: Подписки

[ctx: Knewstuff5]
en: All Entries
ru: Все записи

[ctx: Knewstuff5]
en: Search Preset: %1
ru: Шаблон поиска: %1

en: The KNSRC file you want to show. If none is passed, you will be presented with a dialog which lets you switch between all the config files installed into the systemwide knsrc file location
ru: Выберите нужный файл KNSRC. Если ничего не будет указано, появится диалог, который позволит переключаться между всеми файлами конфигурации, установленными в общем расположении файлов knsrc.

en: A kns url to show information from. The format for a kns url is kns://knsrcfile/providerid/entryid
    'knsrcfile'
    is the name of a knsrc file as might be passed directly through this tool's knsrcfile argument
    'providerid'
    is the hostname of the provider the entry should exist on
    'entryid'
    is the unique ID of an entry found in the provider specified by the knsrc file.
     An example of such a url is kns://peruse.knsrc/api.kde-look.org/1316714
ru: URL-адрес kns для отображения информации. Формат URL адреса kns должен быть следующим kns://knsrcfile/providerid/entryid
    'knsrcfile'
    это имя файла knsrc, которое может быть передано через аргумент knsrcfile этого инструмента
    'providerid'
    это имя хоста поставщика, на котором находятся материалы
    'entryid'
    это уникальный идентификатор материала, который указывается поставщиком в файле knsrc.
     Пример такого URL-адреса: kns://peruse.knsrc/api.kde-look.org/1316714

en: Details for %1
ru: Сведения о %1

en: Changelog:
ru: История изменений:

[ctx: A link to the description of this Get Hot New Stuff item]
en: Homepage
ru: Веб-сайт

[ctx: A link to make a donation for a Get Hot New Stuff item (opens a web browser)]
en: Make a donation
ru: Сделать пожертвование

[ctx: A link to the knowledgebase (like a forum) (opens a web browser)]
en: Knowledgebase (no entries) | Knowledgebase (%1 entries)
ru[0]: База знаний (%1 вхождение)
ru[1]: База знаний (%1 вхождения)
ru[2]: База знаний (%1 вхождений)
ru[3]: База знаний (нет вхождений)

[ctx: Tooltip for a link in a dialog]
en: Opens in a browser window
ru: Открыть в браузере

en: Rating: %1%
ru: Оценка: %1%

[ctx: Show the size of the file in a list]
en: <br />Size: %1
ru: <br />Размер: %1

[ctx: Show the author of this item in a list]
en: By <i>%1</i>
ru: Автор: <i>%1</i>

[ctx: fan as in supporter]
en: 1 fan | %1 fans
ru[0]: %1 фанат
ru[1]: %1 фаната
ru[2]: %1 фанатов
ru[3]: %1 фанат

en: 1 download | %1 downloads
ru[0]: %1 загрузка
ru[1]: %1 загрузки
ru[2]: %1 загрузок
ru[3]: %1 загрузка

en: Loading Preview
ru: Загрузка миниатюры...

en: Details
ru: Сведения

en: Updating
ru: Обновление

en: Install Again
ru: Установить заново

[ctx: Show the size of the file in a list]
en: <p>Size: %1</p>
ru: <p>Размер: %1</p>

[ctx: @action:button]
en: Yes
ru: Да

[ctx: @action:button]
en: No
ru: Нет
