kdelibs4 - en to sv translation catalogue (228 entries)

en: All categories are missing
sv: Alla kategorier saknas

[ctx: the price of a download item, parameter 1 is the currency, 2 is the price]
en: This item costs %1 %2.
    Do you want to buy it?
sv: Objektet kostar %1 %2.
    Vill du köpa det?

en: Your account balance is too low:
    Your balance: %1
    Price: %2
sv: Din kontobehållning är för liten:
    Din behållning: %1
    Pris: %2

[ctx: voting for an item (good/bad)]
en: Your vote was recorded.
sv: Din röst har registrerats.

en: You are now a fan.
sv: Du är nu en beundrare.

en: The service is currently undergoing maintenance and is expected to be back in %1.
sv: Tjänsten genomgår för närvarande underhåll och förväntas vara tillbaka %1.

en: Network error %1: %2
sv: Nätverksfel %1: %2

en: Too many requests to server. Please try again in a few minutes.
sv: För många begäran till servern. Försök igen om några minuter.

en: The Open Collaboration Services instance %1 does not support the attempted function.
sv: Instansen %1 av öppen samarbetstjänst stöder inte funktionen som försökte användas.

en: Unknown Open Collaboration Service API error. (%1)
sv: Okänt fel i programmeringsgränssnitt för öppen samarbetstjänst. (%1)

en: Download New Stuff...
sv: Ladda ner nyheter...

[ctx: The value returned for an unknown role when requesting data from the model.]
en: Unknown CommentsModel role
sv: Okänd CommentsModel-roll

en: An error occurred during the installation process:
    %1
sv: Ett fel uppstod under installationsprocessen:
    %1

en: Initializing
sv: Initierar

en: Configuration file exists, but cannot be opened: "%1"
sv: Inställningsfil finns, men kan inte öppnas: "%1"

en: Configuration file is invalid: "%1"
sv: Inställningsfil är ogiltig: "%1"

en: Use
sv: Använd

en: Could not initialise the installation handler for %1
    This is a critical error and should be reported to the application author
sv: Kunde inte installera installationshanteraren för %1
    Det är ett kritiskt fel och ska rapporteras till programupphovsmannen

en: Loading provider information
sv: Laddar leverantörsinformation

en: Could not load get hot new stuff providers from file: %1
sv: Kunde inte ladda ner leverantörer av heta nyheter från fil: %1

en: Error initializing provider.
sv: Fel vid initiering av leverantör.

en: Loading data
sv: Laddar data

en: Loading data from provider
sv: Läser in data från leverantör

en: Loading of providers from file: %1 failed
sv: Inläsning av leverantörer från filen %1 misslyckades

en: Could not perform an installation of the entry %1 as it does not have any downloadable items defined. Please contact the author so they can fix this.
sv: Kunde inte installera posten %1 eftersom den inte har några nerladdningsbara objekt definierade. Kontakta upphovsmannen så att de kan rätta det.

en: Pick Update Item
sv: Välj objekt att uppdatera

en: Please pick the item from the list below which should be used to apply this update. We were unable to identify which item to select, based on the original item, which was named %1
sv: Välj objektet som ska användas för att verkställa uppdateringen från listan nedan. Vi kunde inte identifiera vilket objekt att välja, baserad på den ursprungliga objektet, vid namn %1.

en: We failed to identify a good link for updating %1, and are unable to perform the update
sv: Misslyckades identifiera en fungerande länk för att uppdatera %1, och kan inte utföra uppdateringen

en: Re: %1
sv: SV: %1

en: Installing
sv: Installerar

en: Loading one preview | Loading %1 previews
sv[0]: Laddar en förhandsgranskning
sv[1]: Laddar %1 förhandsgranskningar

en: Failed to adopt '%1'
    %2
sv: Misslyckades införa '%1'
    %2

en: Invalid item.
sv: Ogiltigt objekt.

en: Download of item failed: no download URL for "%1".
sv: Nerladdning av objekt misslyckades: Ingen webbadress för "%1".

en: Download of "%1" failed, error: %2
sv: Nerladdning av "%1" misslyckades, fel: %2

en: Cannot install '%1' because it points to a web page. Click <a href='%2'>here</a> to finish the installation.
sv: Kan inte installera '%1' eftersom det pekare på en webbsida. Klicka <a href='%2'>här</a> för att slutföra installationen.

en: Could not install "%1": file not found.
sv: Kunde inte installera "%1": filen hittades inte.

en: The installation of %1 failed to create the expected new directory %2
sv: Installation av %1 misslyckades skapa den förväntade nya katalogen %2

en: Installation of %1 failed: %2
sv: Installation av %1 misslyckades: %2

en: The installation of %1 failed, as the service type %2 was not accepted by the system (did you forget to install the KPackage support plugin for this type of package?)
sv: Installation av %1 misslyckades, eftersom tjänsttypen %2 inte accepterades av systemet. (Har du glömt att installera Kpackage-stödinsticksprogrammet för den här sortens paket?)

en: The installation of %1 failed, as the downloaded package does not contain a correct KPackage structure.
sv: Installation av %1 misslyckades, eftersom det nerladdade paketet inte innehåller en korrekt Kpackage-struktur.

en: The installation of %1 failed, as the downloaded package does not list a service type.
sv: Installation av %1 misslyckades, eftersom det nerladdade paketet inte listar en tjänsttyp.

en: The installation of %1 failed, as the downloaded package does not contain any useful meta information, which means it is not a valid KPackage.
sv: Installation av %1 misslyckades, eftersom det nerladdade paketet inte innehåller någon användbar metainformation, vilket betyder att det inte är ett giltigt Kpackage.

en: Could not determine the type of archive of the downloaded file %1
sv: Kunde inte bestämma arkivtyp för den nerladdade filen %1

en: Failed to open the archive file %1. The reported error was: %2
sv: Misslyckades öppna arkivfilen %1. Det rapporterade felet är: %2

en: This file already exists on disk (possibly due to an earlier failed download attempt). Continuing means overwriting it. Do you wish to overwrite the existing file?
sv: Filen finns redan på disken (möjligen på grund av ett tidigare misslyckat nerladdningsförsök). Att fortsätta betyder att den skrivs över. Vill du skriva över den befintliga filen?

en: Overwrite File
sv: Skriv över fil

en: Unable to move the file %1 to the intended destination %2
sv: Kan inte flytta filen %1 till avsedd plats %2

en: The installation failed while attempting to run the command:
    %1
    
    The returned output was:
    %2
sv: Installationen misslyckades vid försök att köra kommandot:
    %1
    
    Den returnerade utmatningen är:
    %2

en: The installation failed with code %1 while attempting to run the command:
    %2
    
    The returned output was:
    %3
sv: Installationen misslyckades med koden %1 vid försök att köra kommandot:
    %2
    
    Den returnerade utmatningen är:
    %3

en: The removal of %1 failed, as the installed file %2 could not be automatically removed. You can attempt to manually delete this file, if you believe this is an error.
sv: Borttagning av %1 misslyckades, eftersom den installerade filen %2 inte kunde tas bort automatiskt. Du kan försöka ta bort den manuellt, om du tror att det är ett fel.

en: The removal of %1 failed, as the installed package does not contain a correct KPackage structure.
sv: Borttagning av %1 misslyckades, eftersom det installerade paketet inte innehåller en korrekt Kpackage-struktur.

en: The removal of %1 failed, as the installed package is not a supported type (did you forget to install the KPackage support plugin for this type of package?)
sv: Borttagning av %1 misslyckades, eftersom det installerade paketet inte är av en typ som stöds. (Har du glömt att installera Kpackage-stödinsticksprogrammet för den här sortens paket?)

en: The removal of %1 failed, as the installed package does not contain any useful meta information, which means it is not a valid KPackage.
sv: Borttagning av %1 misslyckades, eftersom det installerade paketet inte innehåller någon användbar metainformation, vilket betyder att det inte är ett giltigt Kpackage.

en: The removal of %1 failed, as the downloaded file %2 could not be automatically removed.
sv: Borttagning av %1 misslyckades, eftersom den nerladdade filen %2 inte kunde tas bort automatiskt.

en: The removal of %1 failed, due to the installed file not being a KPackage. The file in question was %2, and you can attempt to delete it yourself, if you are certain that it is not needed.
sv: Borttagning av %1 misslyckades, eftersom den installerade filen inte är ett Kpackage. Filen i fråga är %2, och du kan försöka ta bort den själv, om du är säker på att den inte behövs.

en: The removal of %1 failed, as there seems to somehow be more than one thing installed, which is not supposed to be possible for KPackage based entries.
sv: Borttagning av %1 misslyckades, eftersom det på något sätt verkar finnas mer än en sak installerad, vilket inte ska kunna vara möjligt för poster baserade på Kpackage.

en: The uninstallation process failed to successfully run the command %1
    The output of was: 
    %2
    If you think this is incorrect, you can continue or cancel the uninstallation process
sv: Avinstallationsprocessen misslyckades köra kommandot %1
    Utmatningen är:
    %2
    Om du tycker det är felaktigt, kan du fortsätta eller avbryta avinstallationsprocessen

en: Could not open %1 for writing
sv: Kunde inte öppna %1 för skrivning

en: Could not open %1 for reading
sv: Kunde inte öppna %1 för läsning

en: Failed to create a job for the package management task. This is usually because the package is invalid. We attempted to operate on the package %1
sv: Misslyckades skapa ett jobb för pakethanteringsuppgiften. Det beror oftast på att paketet är ogiltigt. Ett försök gjordes att hantera paketet %1.

en: Could not create a package installer for the service type %1: The installer does not have a valid structure
sv: Kunde inte skapa paketinstallatör för tjänsttypen %1: Installatören har inte en giltig struktur

en: The service type %1 was not understood by the KPackage installer
sv: Tjänsttypen %1 förstods inte av installatören Kpackage

en: <qt>Cannot start <i>gpg</i> and retrieve the available keys. Make sure that <i>gpg</i> is installed, otherwise verification of downloaded resources will not be possible.</qt>
sv: <qt>Kan inte starta <i>gpg</i> för att hämta tillgängliga nycklar. Försäkra dig om att <i>gpg</i> är installerat, annars är inte verifikation av nerladdade resurser möjlig.</qt>

en: <qt>Enter passphrase for key <b>0x%1</b>, belonging to<br /><i>%2&lt;%3&gt;</i><br />:</qt>
sv: <qt>Ange lösenordsfras för nyckeln <b>0x%1</b>, som tillhör <br /><i>%2&lt;%3&gt;</i>:<br /></qt>

en: <qt>Cannot start <i>gpg</i> and check the validity of the file. Make sure that <i>gpg</i> is installed, otherwise verification of downloaded resources will not be possible.</qt>
sv: <qt>Kan inte starta <i>gpg</i> för att kontrollera filens giltighet. Försäkra dig om att <i>gpg</i> är installerat, annars är inte verifikation av nerladdade resurser möjlig.</qt>

en: Key used for signing:
sv: Nyckel använd för signering:

en: Select Signing Key
sv: Välj signeringsnyckel

en: <qt>Cannot start <i>gpg</i> and sign the file. Make sure that <i>gpg</i> is installed, otherwise signing of the resources will not be possible.</qt>
sv: <qt>Kan inte starta <i>gpg</i> för att signera filen. Försäkra dig om att <i>gpg</i> är installerat, annars är inte signering av resurser möjlig.</qt>

en: Get Hot New Stuff
sv: Hämta heta nyheter

[ctx: Program name followed by 'Add On Installer']
en: %1 Add-On Installer
sv: %1 tilläggsinstallation

en: Timeout. Check Internet connection.
sv: Tidsgräns överskriden. Kontrollera Internet-anslutningen.

en: <br />Provider: %1
sv: <br />Leverantör: %1

en: Provider information
sv: Leverantörsinformation

en: Could not install %1
sv: Kunde inte installera %1

en: Get Hot New Stuff!
sv: Hämta heta nyheter.

en: Icons view mode
sv: Ikonvisningsläge

en: Details view mode
sv: Detaljvisningsläge

en: All Providers
sv: Alla leverantörer

en: All Categories
sv: Alla kategorier

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_providerLabel)
en: Provider:
sv: Leverantör:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_categoryLabel)
en: Category:
sv: Kategori:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, mostDownloadsRadio)
en: Most downloads
sv: Flest nerladdningar

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, newestRadio)
en: Newest
sv: Nyaste

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, ratingRadio)
en: Rating
sv: Betyg

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, installedRadio)
en: Installed
sv: Installerad

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, orderLabel)
en: Order by:
sv: Ordna enligt:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Search:
sv: Sök:

note: i18n: ectx: property (placeholderText), widget (KLineEdit, m_searchEdit)
en: Search...
sv: Sök...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Author:
sv: Upphovsman:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, homepageLabel)
en: <a href="https://opendesktop.org">Homepage</a>
sv: <a href="https://opendesktop.org">Hemsida</a>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, updateButton)
en: Update
sv: Uppdatera

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, uninstallButton)
en: Uninstall
sv: Avinstallera

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, becomeFanButton)
en: Become a Fan
sv: Bli en beundrare

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, installButton)
en: Install
sv: Installera

[ctx: @action:inmenu]
en: Not installed:
sv: Inte installerad:

[ctx: @action:inmenu]
en: More
sv: Mer

[ctx: @action:inmenu]
en: Configure...
sv: Anpassa...

[ctx: @action:inmenu]
en: Visit homepage
sv: Besök hemsida

[ctx: @action:inmenu]
en: Install
sv: Installera

[ctx: @action:inmenu]
en: No further information available.
sv: Ingen ytterligare information tillgänglig.

en: Configure menu
sv: Anpassa meny

en: Configure menu - %1
sv: Anpassa meny - %1

[ctx: @action:inmenu %1="$GenericName"]
en: %1 - current folder
sv: %1 - aktuell katalog

[ctx: @action:inmenu %1="$GenericName"]
en: %1 - current device
sv: %1 - aktuell enhet

[ctx: @action:inmenu %1="$GenericName"]
en: %1 - all devices
sv: %1 - alla enheter

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, gbMainSection)
en: Main section
sv: Huvudavdelning

note: i18n: ectx: property (text), widget (QToolButton, buttonMoveDown)
en: Move down
sv: Flytta ner

note: i18n: ectx: property (text), widget (QToolButton, buttonMoveUp)
en: Move up
sv: Flytta upp

note: i18n: ectx: property (text), widget (QToolButton, buttonMoveToMain)
en: Move to Main section
sv: Flytta till Huvudavdelningen

note: i18n: ectx: property (text), widget (QToolButton, buttonMoveToMore)
en: Move to More section
sv: Flytta till Meravdelningen

note: i18n: ectx: property (text), widget (QToolButton, buttonReset)
en: Reset
sv: Återställ

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, gbMoreSection)
en: More section
sv: Meravdelning

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: For this menu there are some more tools suggested which are currently not installed:
sv: Det finns ett antal ytterligare föreslagna verktyg som för närvarande inte är installerade för den här menyn:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, buttonNotInstalledTools)
en: More tools...
sv: Mer verktyg...

[ctx: The first entry in the category selection list (also the default value)]
en: All Categories
sv: Alla kategorier

[ctx: The string passed back in the case the requested category is not known]
en: Unknown Category
sv: Okänd kategori

[ctx: Used to construct the button's label (which will become Download New 'this value'...)]
note: i18nd("knewstuff5", "Download New %1..."). * @note For the sake of consistency, you should NOT override the text property, just set this one
en: Stuff
sv: saker

en: Download New %1...
sv: Ladda ner ny %1...

[ctx: The dialog title when we know which type of stuff is being requested]
en: Download New %1
sv: Ladda ner nya %1

[ctx: A placeholder title used in the dialog when there is no better title available]
en: Download New Stuff
sv: Ladda ner nyheter

en: Pick Your Installation Option
sv: Välj installationsalternativ

en: Please select the option you wish to install from the list of downloadable items below. If it is unclear which you should chose out of the available options, please contact the author of this item and ask that they clarify this through the naming of the items.
sv: Välj alternativet som du vill installera i listan över nerladdningsbara objekt nedan. Om det är oklart vilket av de tillgängliga alternativen som du ska välja, kontakta objektets upphovsman och be att det klargörs via objektens namngivning.

[ctx: A passive notification shown when installation of an item is initiated]
en: Installing %1 from %2
sv: Installerar %1 från %2

[ctx: Status message to be shown when the entry is in the process of being installed OR uninstalled]
en: Currently working on the item %1 by %2. Please wait...
sv: Arbetar för närvarande med objekt %1 av %2. Vänta ...

[ctx: Status message to be shown when the entry is in the process of being updated]
en: Currently updating the item %1 by %2. Please wait...
sv: Håller på att ladda upp objekt %1 av %2. Vänta ...

[ctx: Status message which should only be shown when the entry has been given some unknown or invalid status.]
en: This item is currently in an invalid or unknown state. <a href="https://bugs.kde.org/enter_bug.cgi?product=frameworks-knewstuff">Please report this to the KDE Community in a bug report</a>.
sv: Objektet är för närvarande i ett ogiltigt och okänt tillstånd. <a href="https://bugs.kde.org/enter_bug.cgi?product=frameworks-knewstuff">Rapportera det gärna till KDE-gemenskapen med en felrapport</a>.

[ctx: Combined title for the entry details page made of the name of the entry, and the author's name]
en: %1 by %2
sv: %1 av %2

[ctx: Request installation of this item, available when there is exactly one downloadable item]
en: Install
sv: Installera

[ctx: Show installation options, where there is more than one downloadable item]
en: Install...
sv: Installera...

[ctx: Request updating of this item]
en: Update
sv: Uppdatera

[ctx: Request uninstallation of this item]
en: Uninstall
sv: Avinstallera

en: Comments and Reviews:
sv: Kommentarer och omdömen:

[ctx: A link which, when clicked, opens a new sub page with comments (comments with or without ratings) for this entry]
en: %1 Reviews and Comments
sv: %1 omdömen och kommentarer

en: Rating:
sv: Betyg:

en: Homepage:
sv: Hemsida:

[ctx: A link which, when clicked, opens the website associated with the entry (this could be either one specific to the project, the author's homepage, or any other website they have chosen for the purpose)]
en: Open the homepage for %1
sv: Öppna hemsidan för %1

en: How To Donate:
sv: Hur man bidrar:

[ctx: A link which, when clicked, opens a website with information on donation in support of the entry]
en: Find out how to donate to this project
sv: Ta reda på hur man bidrar till projektet

[ctx: Request installation of this item]
en: Install
sv: Installera

[ctx: List option which will set the filter to show everything]
en: Show Everything
sv: Visa allting

[ctx: List option which will set the filter so only installed items are shown]
en: Installed Only
sv: Bara installerade

[ctx: List option which will set the filter so only installed items with updates available are shown]
en: Updateable Only
sv: Bara uppdateringsbara

[ctx: List option which will set the sort order to based on when items were most recently updated]
en: Show most recent first
sv: Visa senaste först

[ctx: List option which will set the sort order to be alphabetical based on the name]
en: Sort alphabetically
sv: Sortera alfabetiskt

[ctx: List option which will set the sort order to based on user ratings]
en: Show highest rated first
sv: Visa högst betyg först

[ctx: List option which will set the sort order to based on number of downloads]
en: Show most downloaded first
sv: Visa flest nerladdningar först

[ctx: A message which is shown when the user attempts to display a specific entry from a specific provider, but that entry isn't found]
en: The entry you attempted to display, identified by the unique ID %1, could not be found.
sv: Posten som du försökte visa, identifierad av unikt id %1, hittades inte.

en: The content available here has been uploaded by users like you, and has not been reviewed by your distributor for functionality or stability.
sv: Innehållet som är tillgängligt här har laddats upp av användare som du, och har inte granskats av distributören avseende funktion eller stabilitet.

en: Tiles
sv: Rutor

en: Icons
sv: Ikoner

en: Preview
sv: Förhandsgranskning

en: Detailed Tiles View Mode
sv: Detaljerat visningsläge med rutor

en: Icons Only View Mode
sv: Visningsläge enbart med ikoner

en: Large Preview View Mode
sv: Stort förhandsgranskningläge

en: Everything
sv: Allting

en: Updateable
sv: Uppdateringsbara

[ctx: List option which will set the filter to show everything]
en: Show All Entries
sv: Visa alla poster

[ctx: List option which will set the filter so only installed items are shown]
en: Show Only Installed Entries
sv: Visa bara installerade poster

[ctx: List option which will set the filter so only installed items with updates available are shown]
en: Show Only Updateable Entries
sv: Visa bara uppdateringsbara poster

en: Recent
sv: Senaste

en: Alphabetical
sv: Alfabetiskt

en: Downloads
sv: Nerladdningar

[ctx: List option which will set the sort order to based on when items were most recently updated]
en: Show Most Recent First
sv: Visa senaste först

[ctx: List option which will set the sort order to be alphabetical based on the name]
en: Sort Alphabetically By Name
sv: Sortera alfabetiskt enligt namn

[ctx: List option which will set the sort order to based on user ratings]
en: Show Highest Rated First
sv: Visa högst betyg först

[ctx: List option which will set the sort order to based on number of downloads]
en: Show Most Downloaded First
sv: Visa flest nerladdningar först

en: Upload...
sv: Ladda upp...

en: Learn how to add your own hot new stuff to this list
sv: Ta reda på hur du kan lägga till dina egna heta nyheter i listan

en: Go to...
sv: Gå till...

en: Contribute your own…
sv: Bidra din egen…

[ctx: A text shown beside a busy indicator suggesting that data is being fetched]
en: Loading more…
sv: Läser in fler…

[ctx: Placeholder title for when a comment has no subject, but does have a rating]
en: <i>(no title)</i>
sv: <i>(namnlös)</i>

[ctx: The author label in case the comment was written by the author of the content entry the comment is attached to]
en: %1 <i>(author)</i>
sv: %1 <i>(upphovsman)</i>

[ctx: Title for the page containing a view of the comments for the entry]
en: Comments and Reviews for %1
sv: Kommentarer och omdömen om %1

[ctx: Title for the item which is checked when all comments should be shown]
en: Show All Comments
sv: Visa alla kommentarer

[ctx: Title for the item which is checked when only comments which are reviews should be shown]
en: Show Reviews Only
sv: Visa bara omdömen

[ctx: Title for the item which is checked when comments which are reviews, and their children should be shown]
en: Show Reviews and Replies
sv: Visa omdömen och svar

[ctx: The number of times the item has been downloaded]
en: %1 downloads
sv: %1 nerladdningar

[ctx: Subheading for the tile view, located immediately underneath the name of the item]
en: By <i>%1</i>
sv: Av <i>%1</i>

[ctx: Label for the busy indicator showing an item is being installed OR uninstalled]
en: Working...
sv: Arbetar...

[ctx: Label for the busy indicator showing an item is in the process of being updated]
en: Updating...
sv: Uppdaterar...

[ctx: Label for the busy indicator which should only be shown when the entry has been given some unknown or invalid status.]
en: Invalid or unknown state. <a href="https://bugs.kde.org/enter_bug.cgi?product=frameworks-knewstuff">Please report this to the KDE Community in a bug report</a>.
sv: Ogiltigt och okänt tillstånd. <a href="https://bugs.kde.org/enter_bug.cgi?product=frameworks-knewstuff">Rapportera det gärna till KDE-gemenskapen med en felrapport</a>.

[ctx: Label for the busy indicator showing an item is installing]
en: Installing...
sv: Installerar...

[ctx: Title for a dialog box which shows error messages]
en: An Error Occurred
sv: Ett fel uppstod

en: Please try again later.
sv: Försök igen senare.

en: None
sv: Ingen

[ctx: @knewstuff5]
en: Upload New Stuff: %1
sv: Ladda upp nyheter: %1

[ctx: A text shown beside a busy indicator suggesting that data is being fetched]
en: Updating information...
sv: Uppdaterar information...

[ctx: The name of the KDE Store]
en: KDE Store
sv: KDE-butik

[ctx: An unnamed provider]
en: Your Provider
sv: Din leverantör

[ctx: Text for an action which causes the specified website to be opened using the user's system default browser]
en: Open Website: %1
sv: Öppna webbplats: %1

[ctx: Text for an action which will attempt to send an email using the user's system default email client]
en: Send Email To: %1
sv: Skicka e-post till: %1

[ctx: A description of how to upload content to a generic provider]
en: To upload new entries, or to add content to an existing entry on the KDE Store, please open the website and log in. Once you have done this, you will be able to find the My Products entry in the menu which pops up when you click your user icon. Click on this entry to go to the product management system, where you can work on your products .
sv: För att ladda upp nya poster, eller lägga till innehåll i en befintlig post i KDE-butiken, öppna webbplatsen och logga in. När du väl har gjort det, hittar du alternativet My Products i menyn som dyker upp när du klickar på din användarikon. Klicka på alternativet för att gå till produkthanteringssystemet, där du kan arbeta med dina produkter.

[ctx: A description of how to upload content to the KDE Store specifically]
en: To upload new entries, or to add content to an existing entry, please open the provider's website and follow the instructions there. You will likely need to create a user and log in to a product management system, where you will need to follow the instructions for how to add. Alternatively, you might be required to contact the managers of the site directly to get new content added.
sv: För att ladda upp nya poster, eller lägga till innehåll i en befintlig post, öppna leverantörens webbplats och följ instruktionerna där. Du behöver troligen skapa en användare och logga in på ett produkthanteringssystem, där du kan följa instruktionerna om hur tillägg görs. Eventuellt kan det krävas att du kontaktar ansvariga för webbplatsen direkt för att få nytt innehåll tillagt.

[ctx: An informational message which is shown to inform the user they are not authorized to use GetHotNewStuff functionality]
en: You are not authorized to Get Hot New Stuff. If you think this is in error, please contact the person in charge of your permissions.
sv: Du har inte behörighet att hämta heta nyheter. Om du anser att det är felaktigt, kontakta personen som har hand om din behörighet.

[ctx: Knewstuff5]
en: Back
sv: Tillbaka

[ctx: Knewstuff5]
en: Popular
sv: Populära

[ctx: Knewstuff5]
en: Featured
sv: Presenterade

[ctx: Knewstuff5]
en: Restart
sv: Starta om

[ctx: Knewstuff5]
en: New
sv: Ny

[ctx: Knewstuff5]
en: Home
sv: Hem

[ctx: Knewstuff5]
en: Shelf
sv: Hylla

[ctx: Knewstuff5]
en: Up
sv: Upp

[ctx: Knewstuff5]
en: Recommended
sv: Rekommenderade

[ctx: Knewstuff5]
en: Subscriptions
sv: Prenumerationer

[ctx: Knewstuff5]
en: All Entries
sv: Alla poster

[ctx: Knewstuff5]
en: Search Preset: %1
sv: Sök förinställning: %1

en: The KNSRC file you want to show. If none is passed, you will be presented with a dialog which lets you switch between all the config files installed into the systemwide knsrc file location
sv: KNSRC-filen som ska visas. Om ingen skickas med, visas en dialogruta som gör det möjligt att byta mellan alla installerade inställningsfiler i den systemomfattande platsen för knsrc-filer.

en: A kns url to show information from. The format for a kns url is kns://knsrcfile/providerid/entryid
    'knsrcfile'
    is the name of a knsrc file as might be passed directly through this tool's knsrcfile argument
    'providerid'
    is the hostname of the provider the entry should exist on
    'entryid'
    is the unique ID of an entry found in the provider specified by the knsrc file.
     An example of such a url is kns://peruse.knsrc/api.kde-look.org/1316714
sv: En kns-webbadress att visa information från. Formatet för en kns-webbadress är kns://knsrcfile/leverantör/postid
    'knsrcfie'
    är namnet på en knsrc-fil som kan skickas direkt via det här verktygets väljare knsrcfile
    'leverantörsid'
    är värddatornamnet för leverantören där posten ska finnas
    'postid'
    är unikt id för en post som hittas på leverantören angiven av knsrc-filen.
    Ett exempel på en sådan webbadress är kns://peruse.knsrc/api.kde-look.org/1316714

en: Details for %1
sv: Detaljinformation om %1

en: Changelog:
sv: Ändringslogg:

[ctx: A link to the description of this Get Hot New Stuff item]
en: Homepage
sv: Hemsida

[ctx: A link to make a donation for a Get Hot New Stuff item (opens a web browser)]
en: Make a donation
sv: Ge ett bidrag

[ctx: A link to the knowledgebase (like a forum) (opens a web browser)]
en: Knowledgebase (no entries) | Knowledgebase (%1 entries)
sv[0]: Kunskapsbas (inga poster)
sv[1]: Kunskapsbas (%1 poster)

[ctx: Tooltip for a link in a dialog]
en: Opens in a browser window
sv: Öppna i ett webbläsarfönster

en: Rating: %1%
sv: Betyg: %1 %

[ctx: Show the size of the file in a list]
en: <br />Size: %1
sv: <br />Storlek: %1

[ctx: Show the author of this item in a list]
en: By <i>%1</i>
sv: av <i>%1</i>

[ctx: fan as in supporter]
en: 1 fan | %1 fans
sv[0]: 1 beundrare
sv[1]: %1 beundrare

en: 1 download | %1 downloads
sv[0]: 1 nerladdning
sv[1]: %1 nerladdningar

en: Loading Preview
sv: Laddar förhandsgranskning

en: Details
sv: Detaljer

en: Updating
sv: Uppdaterar

en: Install Again
sv: Installera igen

[ctx: Show the size of the file in a list]
en: <p>Size: %1</p>
sv: <p>Storlek: %1</p>

[ctx: @action:button]
en: Yes
sv: Ja

[ctx: @action:button]
en: No
sv: Nej
