kdelibs4 - en to tr translation catalogue (230 entries)

en: All categories are missing
tr: Tüm kategoriler eksik

[ctx: the price of a download item, parameter 1 is the currency, 2 is the price]
en: This item costs %1 %2.
    Do you want to buy it?
tr: Bu ögenin fiyatı %1 %2.
    Satın almak istiyor musunuz?

en: Your account balance is too low:
    Your balance: %1
    Price: %2
tr: Hesap bakiyeniz çok düşük:
    Bakiye: %1
    Fiyat: %2

[ctx: voting for an item (good/bad)]
en: Your vote was recorded.
tr: Oyunuz kaydedildi.

en: You are now a fan.
tr: Hayranı oldunuz.

en: The service is currently undergoing maintenance and is expected to be back in %1.
tr: Hizmet şu anda bakımda ve %1 içinde yeniden açılması bekleniyor.

en: Network error %1: %2
tr: Ağ hatası %1: %2

en: Too many requests to server. Please try again in a few minutes.
tr: Sunucuya çok fazla istek gönderildi. Lütfen birkaç dakika sonra yeniden deneyin.

en: The Open Collaboration Services instance %1 does not support the attempted function.
tr: Açık İşbirliği Hizmetleri örneği %1, istenen işlevi desteklemiyor.

en: Unknown Open Collaboration Service API error. (%1)
tr: Açık İşbirliği Hizmeti'nde bilinmeyen API hatası. (%1)

en: Download New Stuff...
tr: Yeni Şeyler İndir...

[ctx: The value returned for an unknown role when requesting data from the model.]
en: Unknown CommentsModel role
tr: Bilinmeyen CommentsModel rolü

en: An error occurred during the installation process:
    %1
tr: Kurulum süreci sırasında bir hata oluştu:
    %1

en: Initializing
tr: Başlatılıyor

en: Configuration file exists, but cannot be opened: "%1"
tr: Yapılandırma dosyası var; ancak açılamıyor: "%1"

en: Configuration file is invalid: "%1"
tr: Yapılandırma dosyası geçersiz: "%1"

en: Use
tr: Kullan

en: Could not initialise the installation handler for %1
    This is a critical error and should be reported to the application author
tr: %1 için kurulum tutacı ilklendirilemedi
    Bu, kritik bir hatadır ve uygulama geliştiricisine bildirilmesi gerekir

en: Loading provider information
tr: Sağlayıcı bilgileri yükleniyor

en: Could not load get hot new stuff providers from file: %1
tr: Dosyadan "Yeni Çıkanlar" alınamadı: %1

en: Error initializing provider.
tr: Sağlayıcı başlatılamadı.

en: Loading data
tr: Veri yükleniyor

en: Loading data from provider
tr: Sağlayıcıdan veri yükleniyor

en: Loading of providers from file: %1 failed
tr: %1 dosyasından sağlayıcılar okunamadı

en: Could not perform an installation of the entry %1 as it does not have any downloadable items defined. Please contact the author so they can fix this.
tr: İndirilebilir ögeleri tanımlanmadığından dolayı %1 girdisinin kurulumu gerçekleştirilemiyor. Lütfen uygulama yazarına bunu bildirin ki düzeltebilsinler.

en: Pick Update Item
tr: Güncellenecek Ögeyi Seç

en: Please pick the item from the list below which should be used to apply this update. We were unable to identify which item to select, based on the original item, which was named %1
tr: Bu güncellemeyi uygulamak için kullanılacak ögeyi aşağıdaki listeden seçin. %1 adlı özgün ögeyi temel alarak hangi ögeyi seçeceğimizi belirleyemedik

en: We failed to identify a good link for updating %1, and are unable to perform the update
tr: %1 güncellemesi için düzgün bir bağlantı tanımlayamadık; bu yüzden güncellemeyi gerçekleştiremiyoruz

en: Re: %1
tr: Ynt: %1

en: Installing
tr: Kuruluyor

en: Loading one preview | Loading %1 previews
tr[0]: 1 önizleme yükleniyor
tr[1]: %1 önizleme yükleniyor

en: Failed to adopt '%1'
    %2
tr: '%1' ayarlanamadı
    %2

en: Invalid item.
tr: Geçersiz öge.

en: Download of item failed: no download URL for "%1".
tr: Öge indirilemedi: "%1" için indirme URL'si yok.

en: Download of "%1" failed, error: %2
tr: "%1" indirilemedi, hata: %2

en: Cannot install '%1' because it points to a web page. Click <a href='%2'>here</a> to finish the installation.
tr: '%1' kurulamıyor; çünkü bir web sayfasına işaret ediyor. Kurulumu tamamlamak için <a href='%2'>buraya</a> tıklayın.

en: Could not install "%1": file not found.
tr: %1 kurulamadı: Dosya bulunamadı.

en: The installation of %1 failed to create the expected new directory %2
tr: %1 kurulumu, beklenen yeni %2 dizinini oluşturmayı başaramadı

en: Installation of %1 failed: %2
tr: %1 kurulumu başarısız: %2

en: The installation of %1 failed, as the service type %2 was not accepted by the system (did you forget to install the KPackage support plugin for this type of package?)
tr: %1 kurulumu, %2 hizmet türünün sistem tarafından kabul edilmemesi dolayısıyla başarısız oldu (bu paket türü için KPackage destek eklentisini kurmayı unuttunuz mu?)

en: The installation of %1 failed, as the downloaded package does not contain a correct KPackage structure.
tr: %1 kurulumu, indirilen paketin düzgün bir KPackage yapısı olmadığı için başarısız oldu.

en: The installation of %1 failed, as the downloaded package does not list a service type.
tr: %1 kurulumu, indirilen paket bir hizmet türü listelemediğinden dolayı başarısız oldu.

en: The installation of %1 failed, as the downloaded package does not contain any useful meta information, which means it is not a valid KPackage.
tr: %1 kurulumu, indirilen paket hiçbir kullanışlı üst bilgi içermediğinden, dolayısıyla geçerli bir KPackage olmadığından dolayı başarısız oldu.

en: Could not determine the type of archive of the downloaded file %1
tr: İndirilen %1 dosyasının arşiv türü belirlenemedi

en: Failed to open the archive file %1. The reported error was: %2
tr: %1 arşiv dosyası açılamadı. Bildirilen hata şuydu: %2

en: This file already exists on disk (possibly due to an earlier failed download attempt). Continuing means overwriting it. Do you wish to overwrite the existing file?
tr: Bu dosya, halihazırda diskte var (büyük olasılıkla daha önceki başarısız bir indirme denemesinden dolayı). Sürdürürseniz üzerine yazılacaktır. Bu dosyanın üzerine yazmak istiyor musunuz?

en: Overwrite File
tr: Dosyanın Üzerine Yaz

en: Unable to move the file %1 to the intended destination %2
tr: %1 dosyası, istenen %2 hedef konumuna taşınamıyor

en: The installation failed while attempting to run the command:
    %1
    
    The returned output was:
    %2
tr: Şu komutu çalıştırmaya çalışırken kurulum başarısız oldu:
    %1
    
    Döndürülen çıktı şuydu:
    %2

en: The installation failed with code %1 while attempting to run the command:
    %2
    
    The returned output was:
    %3
tr: Şu komutu çalıştırmaya çalışırken kurulum %1 koduyla başarısız oldu:
    %2
    
    Döndürülen çıktı şuydu:
    %3

en: The removal of %1 failed, as the installed file %2 could not be automatically removed. You can attempt to manually delete this file, if you believe this is an error.
tr: Kurulu %2 dosyası kendiliğinden kaldırılamadığından %1 ögesini kaldırma başarısız oldu. Bunun bir hata olduğunu düşünüyorsanız bu dosyayı kendiniz silmeyi deneyebilirsiniz.

en: The removal of %1 failed, as the installed package does not contain a correct KPackage structure.
tr: Kurulu paket düzgün bir KPackage yapısı içermediğinden %1 ögesini kaldırma başarısız oldu.

en: The removal of %1 failed, as the installed package is not a supported type (did you forget to install the KPackage support plugin for this type of package?)
tr: Kurulu paket desteklenen bir tür olmadığından %1 ögesini kaldırma başarısız oldu (bu tür paketler için KPackage destek eklentisini kurmayı mı unuttunuz?)

en: The removal of %1 failed, as the installed package does not contain any useful meta information, which means it is not a valid KPackage.
tr: Kurulu paket hiçbir kullanışlı üst bilgi içermediğinden; dolayısıyla geçerli bir KPackage olmadığından %1 ögesini kaldırma başarısız oldu.

en: The removal of %1 failed, as the downloaded file %2 could not be automatically removed.
tr: İndirilen %2 dosyası kendiliğinden kaldırılamadığından %1 ögesini kaldırma başarısız oldu.

en: The removal of %1 failed, due to the installed file not being a KPackage. The file in question was %2, and you can attempt to delete it yourself, if you are certain that it is not needed.
tr: Kurulu dosya bir KPackage olmadığından %1 ögesini kaldırma başarısız oldu. Söz konusu dosya %2 idi ve bu dosyanın gerekli olmadığından eminseniz kendiniz silmeyi deneyebilirsiniz.

en: The removal of %1 failed, as there seems to somehow be more than one thing installed, which is not supposed to be possible for KPackage based entries.
tr: Birden çok örneği kurulu olduğundan ve bu durum KPackage tabanlı girdiler için olanaklı olmadığından %1 ögesini kaldırma başarısız oldu.

en: The uninstallation process failed to successfully run the command %1
    The output of was: 
    %2
    If you think this is incorrect, you can continue or cancel the uninstallation process
tr: Kurulumu kaldırma işlemi, %1 komutunu başarıyla çalıştırmayı başaramadı
    Çıktı şuydu: 
    %2
    Bunun yanlış olduğunu düşünüyorsanız kurulumu kaldırma işlemini sürdürebilir veya iptal edebilirsiniz

en: Could not open %1 for writing
tr: %1, yazma için açılamadı

en: Could not open %1 for reading
tr: %1, okuma için açılamadı

en: Failed to create a job for the package management task. This is usually because the package is invalid. We attempted to operate on the package %1
tr: Paket yönetimi görevi için bir iş oluşturulamadı. Bu, genelde paket geçersiz olduğundan olur. %1 paketi üzerinde çalışmayı denedik

en: Could not create a package installer for the service type %1: The installer does not have a valid structure
tr: %1 hizmet türü için bir paket kurucu oluşturulamadı: Kurucuda geçerli bir yapı yok

en: The service type %1 was not understood by the KPackage installer
tr: %1 hizmet türü, KPackage kurucusu tarafından anlaşılamadı

en: <qt>Cannot start <i>gpg</i> and retrieve the available keys. Make sure that <i>gpg</i> is installed, otherwise verification of downloaded resources will not be possible.</qt>
tr: <qt> <i>gpg</i> başlatılamıyor ve uygun anahtarlara ulaşılamıyor.  <i>gpg</i> uygulamasının kurulu olduğuna emin misiniz? Değilse indirilen kaynakların doğrulanması olanaklı olmayacaktır.</qt>

en: <qt>Enter passphrase for key <b>0x%1</b>, belonging to<br /><i>%2&lt;%3&gt;</i><br />:</qt>
tr: <qt><i>%2&lt;%3&gt;</i> kimliğine ait olan<br /><b>0x%1</b> anahtarı için parolayı girin:</qt>

en: <qt>Cannot start <i>gpg</i> and check the validity of the file. Make sure that <i>gpg</i> is installed, otherwise verification of downloaded resources will not be possible.</qt>
tr: <qt> <i>gpg</i> başlatılamıyor ve dosyanın geçerliliği denetlenemiyor.  <i>gpg</i> uygulamasının kurulu olduğuna emin misiniz? Değilse indirilen kaynakların doğrulanması mümkün olmayacaktır.</qt>

en: Key used for signing:
tr: İmzalamak için kullanılan anahtar:

en: Select Signing Key
tr: İmza Anahtarını Seç

en: <qt>Cannot start <i>gpg</i> and sign the file. Make sure that <i>gpg</i> is installed, otherwise signing of the resources will not be possible.</qt>
tr: <qt><i>gpg</i> başlatılamıyor ve dosya imzalanamıyor. <i>gpg</i>'nin kurulu olduğuna emin olun, aksi takdirde kaynağı imzalamak olanaklı olmayacak.</qt>

en: Get Hot New Stuff
tr: Yeni Çıkanlar

[ctx: Program name followed by 'Add On Installer']
en: %1 Add-On Installer
tr: %1 Eklentisi Kurucu

en: Timeout. Check Internet connection.
tr: Zaman aşımı. İnternet bağlantınızı denetleyin.

en: Server: %1
tr: Sunucu: %1

en: <br />Provider: %1
tr: <br />Sağlayıcı: %1

en: <br />Version: %1
tr: <br />Sürüm: %1

en: Provider information
tr: Sağlayıcı bilgisi

en: Could not install %1
tr: %1 kurulamadı

en: Get Hot New Stuff!
tr: Yeni Çıkanlar!

en: Icons view mode
tr: Simge görünümü kipi

en: Details view mode
tr: Ayrıntılı görünüm kipi

en: All Providers
tr: Tüm Sağlayıcılar

en: All Categories
tr: Tüm Kategoriler

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_providerLabel)
en: Provider:
tr: Sağlayıcı:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_categoryLabel)
en: Category:
tr: Kategori:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, mostDownloadsRadio)
en: Most downloads
tr: En Çok İndirilen

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, newestRadio)
en: Newest
tr: En Yeni

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, ratingRadio)
en: Rating
tr: Derecelendirme

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, installedRadio)
en: Installed
tr: Kurulu

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, orderLabel)
en: Order by:
tr: Sırala:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Search:
tr: Ara:

note: i18n: ectx: property (placeholderText), widget (KLineEdit, m_searchEdit)
en: Search...
tr: Ara...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Author:
tr: Yazar:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, homepageLabel)
en: <a href="https://opendesktop.org">Homepage</a>
tr: <a href="http://opendesktop.org">Ana Sayfa</a>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, updateButton)
en: Update
tr: Güncelle

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, uninstallButton)
en: Uninstall
tr: Kaldır

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, becomeFanButton)
en: Become a Fan
tr: Hayranı Ol

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, installButton)
en: Install
tr: Kur

[ctx: @action:inmenu]
en: Not installed:
tr: Kurulu değil:

[ctx: @action:inmenu]
en: More
tr: Daha Fazla

[ctx: @action:inmenu]
en: Configure...
tr: Yapılandır...

[ctx: @action:inmenu]
en: Visit homepage
tr: Ana sayfayı ziyaret et

[ctx: @action:inmenu]
en: Install
tr: Kur

[ctx: @action:inmenu]
en: No further information available.
tr: Daha fazla bilgi yok.

en: Configure menu
tr: Menüyü yapılandır

en: Configure menu - %1
tr: Menüyü yapılandır - %1

[ctx: @action:inmenu %1="$GenericName"]
en: %1 - current folder
tr: %1 - geçerli klasör

[ctx: @action:inmenu %1="$GenericName"]
en: %1 - current device
tr: %1 - geçerli aygıt

[ctx: @action:inmenu %1="$GenericName"]
en: %1 - all devices
tr: %1 - tüm aygıtlar

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, gbMainSection)
en: Main section
tr: Ana bölüm

note: i18n: ectx: property (text), widget (QToolButton, buttonMoveDown)
en: Move down
tr: Aşağı taşı

note: i18n: ectx: property (text), widget (QToolButton, buttonMoveUp)
en: Move up
tr: Yukarı taşı

note: i18n: ectx: property (text), widget (QToolButton, buttonMoveToMain)
en: Move to Main section
tr: Ana bölüme taşı

note: i18n: ectx: property (text), widget (QToolButton, buttonMoveToMore)
en: Move to More section
tr: Daha fazla bölümüne taşı

note: i18n: ectx: property (text), widget (QToolButton, buttonReset)
en: Reset
tr: Sıfırla

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, gbMoreSection)
en: More section
tr: Daha fazla bölümü

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: For this menu there are some more tools suggested which are currently not installed:
tr: Bu menü için kurulu olmayan bazı başka araçlar da önerilmektedir:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, buttonNotInstalledTools)
en: More tools...
tr: Daha fazla araç...

[ctx: The first entry in the category selection list (also the default value)]
en: All Categories
tr: Tüm Kategoriler

[ctx: The string passed back in the case the requested category is not known]
en: Unknown Category
tr: Bilinmeyen Kategori

[ctx: Used to construct the button's label (which will become Download New 'this value'...)]
note: i18nd("knewstuff5", "Download New %1..."). * @note For the sake of consistency, you should NOT override the text property, just set this one
en: Stuff
tr: Şeyler

en: Download New %1...
tr: Yeni %1 İndir...

[ctx: The dialog title when we know which type of stuff is being requested]
en: Download New %1
tr: Yeni %1 İndir...

[ctx: A placeholder title used in the dialog when there is no better title available]
en: Download New Stuff
tr: Yeni Şeyler İndir

en: Pick Your Installation Option
tr: Kurulum Seçeneğini Seç

en: Please select the option you wish to install from the list of downloadable items below. If it is unclear which you should chose out of the available options, please contact the author of this item and ask that they clarify this through the naming of the items.
tr: Aşağıdaki indirilebilir ögeler listesinden kurmak istediğiniz seçeneği seçin. Kullanılabilir seçeneklerden hangisini seçmeniz gerektiği konusunda emin değilseniz bu ögenin yazarıyla iletişime geçin ve bunu ögenin adlandırması üzerinden açıklığa kavuşturun.

[ctx: A passive notification shown when installation of an item is initiated]
en: Installing %1 from %2
tr: %1, %2 konumundan kuruluyor

[ctx: Status message to be shown when the entry is in the process of being installed OR uninstalled]
en: Currently working on the item %1 by %2. Please wait...
tr: %2 tarafından yapılan %1 ögesi üzerinde çalışılıyor. Lütfen bekleyin...

[ctx: Status message to be shown when the entry is in the process of being updated]
en: Currently updating the item %1 by %2. Please wait...
tr: %2 tarafından yapılan %1 ögesi güncelleniyor. Lütfen bekleyin...

[ctx: Status message which should only be shown when the entry has been given some unknown or invalid status.]
en: This item is currently in an invalid or unknown state. <a href="https://bugs.kde.org/enter_bug.cgi?product=frameworks-knewstuff">Please report this to the KDE Community in a bug report</a>.
tr: Bu öge şu anda geçersiz veya bilinmeyen bir durumda. <a href="https://bugs.kde.org/enter_bug.cgi?product=frameworks-knewstuff">Bunu lütfen KDE Topluluğu'na bir hata raporu ile birlikte bildirin</a>.

[ctx: Combined title for the entry details page made of the name of the entry, and the author's name]
en: %1 by %2
tr: %2 tarafından yapılan %1

[ctx: Request installation of this item, available when there is exactly one downloadable item]
en: Install
tr: Kur

[ctx: Show installation options, where there is more than one downloadable item]
en: Install...
tr: Kur...

[ctx: Request updating of this item]
en: Update
tr: Güncelle

[ctx: Request uninstallation of this item]
en: Uninstall
tr: Kaldır

en: Comments and Reviews:
tr: Yorumlar ve Gözden Geçirmeler

[ctx: A link which, when clicked, opens a new sub page with comments (comments with or without ratings) for this entry]
en: %1 Reviews and Comments
tr: %1 Gözden Geçirmeleri ve Yorumları

en: Rating:
tr: Derecelendirme:

en: Homepage:
tr: Ana sayfa:

[ctx: A link which, when clicked, opens the website associated with the entry (this could be either one specific to the project, the author's homepage, or any other website they have chosen for the purpose)]
en: Open the homepage for %1
tr: %1 ana sayfasını açın

en: How To Donate:
tr: Bağış Yapma Yolları

[ctx: A link which, when clicked, opens a website with information on donation in support of the entry]
en: Find out how to donate to this project
tr: Bu projeye nasıl bağış yapabileceğinizi öğrenin

[ctx: Request installation of this item]
en: Install
tr: Kur

[ctx: List option which will set the filter to show everything]
en: Show Everything
tr: Her Şeyi Göster

[ctx: List option which will set the filter so only installed items are shown]
en: Installed Only
tr: Yalnızca Kurulu

[ctx: List option which will set the filter so only installed items with updates available are shown]
en: Updateable Only
tr: Yalnızca Güncellenebilir

[ctx: List option which will set the sort order to based on when items were most recently updated]
en: Show most recent first
tr: Önce son kullanılanları göster

[ctx: List option which will set the sort order to be alphabetical based on the name]
en: Sort alphabetically
tr: Abecesel olarak sırala

[ctx: List option which will set the sort order to based on user ratings]
en: Show highest rated first
tr: Önce en yüksek derecelileri göster

[ctx: List option which will set the sort order to based on number of downloads]
en: Show most downloaded first
tr: Önce en çok indirilenleri göster

[ctx: A message which is shown when the user attempts to display a specific entry from a specific provider, but that entry isn't found]
en: The entry you attempted to display, identified by the unique ID %1, could not be found.
tr: Göstermeye çalıştığınız ve benzersiz %1 kimliği ile tanımlanan girdi bulunamadı.

en: The content available here has been uploaded by users like you, and has not been reviewed by your distributor for functionality or stability.
tr: Kullanılabilir içerik, sizin gibi kullanıcılar tarafından yüklenir ve işlevsellik veya kararlılık açısından gözden geçirilmemiştir.

en: Tiles
tr: Karolar

en: Icons
tr: Simgeler

en: Preview
tr: Önizleme

en: Detailed Tiles View Mode
tr: Ayrıntılı Karo Görünüm Kipi

en: Icons Only View Mode
tr: Yalnızca Simgeler Görünümü Kipi

en: Large Preview View Mode
tr: Büyük Önizleme Görünümü Kipi

en: Everything
tr: Her Şey

en: Updateable
tr: Güncellenebilir

[ctx: List option which will set the filter to show everything]
en: Show All Entries
tr: Tüm Girdileri Göster

[ctx: List option which will set the filter so only installed items are shown]
en: Show Only Installed Entries
tr: Yalnızca Kurulu Girdileri Göster

[ctx: List option which will set the filter so only installed items with updates available are shown]
en: Show Only Updateable Entries
tr: Yalnızca Güncellenebilir Girdileri Göster

en: Recent
tr: Son Kullanılan

en: Alphabetical
tr: Abecesel

en: Downloads
tr: İndirmeler

[ctx: List option which will set the sort order to based on when items were most recently updated]
en: Show Most Recent First
tr: Önce En Son Kullanılan

[ctx: List option which will set the sort order to be alphabetical based on the name]
en: Sort Alphabetically By Name
tr: Ada Göre Abecesel Sırala

[ctx: List option which will set the sort order to based on user ratings]
en: Show Highest Rated First
tr: Önce En Yüksek Dereceliler

[ctx: List option which will set the sort order to based on number of downloads]
en: Show Most Downloaded First
tr: Önce En Çok İndirilen

en: Upload...
tr: Karşıya Yükle...

en: Learn how to add your own hot new stuff to this list
tr: Bu listeye kendi yeni şeylerinizi nasıl ekleyeceğinizi öğrenin

en: Go to...
tr: Git...

en: Contribute your own…
tr: Kendinizinkini katkıda bulunun...

[ctx: A text shown beside a busy indicator suggesting that data is being fetched]
en: Loading more…
tr: Daha fazlası yükleniyor...

[ctx: Placeholder title for when a comment has no subject, but does have a rating]
en: <i>(no title)</i>
tr: <i>(başlıksız)</i>

[ctx: The author label in case the comment was written by the author of the content entry the comment is attached to]
en: %1 <i>(author)</i>
tr: %1 <i>(yazar)</i>

[ctx: Title for the page containing a view of the comments for the entry]
en: Comments and Reviews for %1
tr: %1 Yorumları ve Gözden Geçirmeleri

[ctx: Title for the item which is checked when all comments should be shown]
en: Show All Comments
tr: Tüm Yorumları Göster

[ctx: Title for the item which is checked when only comments which are reviews should be shown]
en: Show Reviews Only
tr: Yalnızca Gözden Geçirmeleri Göster

[ctx: Title for the item which is checked when comments which are reviews, and their children should be shown]
en: Show Reviews and Replies
tr: Gözden Geçirmeleri ve Yanıtları Göster

[ctx: The number of times the item has been downloaded]
en: %1 downloads
tr: %1 indirme

[ctx: Subheading for the tile view, located immediately underneath the name of the item]
en: By <i>%1</i>
tr: <i>%1</i> tarafından

[ctx: Label for the busy indicator showing an item is being installed OR uninstalled]
en: Working...
tr: Çalışıyor...

[ctx: Label for the busy indicator showing an item is in the process of being updated]
en: Updating...
tr: Güncelleniyor...

[ctx: Label for the busy indicator which should only be shown when the entry has been given some unknown or invalid status.]
en: Invalid or unknown state. <a href="https://bugs.kde.org/enter_bug.cgi?product=frameworks-knewstuff">Please report this to the KDE Community in a bug report</a>.
tr: Geçersiz veya bilinmeyen durum.<a href="https://bugs.kde.org/enter_bug.cgi?product=frameworks-knewstuff">Bunu lütfen KDE Topluluğu'na bir hata raporu ile birlikte bildirin</a>.

[ctx: Label for the busy indicator showing an item is installing]
en: Installing...
tr: Kuruluyor...

[ctx: Title for a dialog box which shows error messages]
en: An Error Occurred
tr: Bir Hata Oluştu

en: Please try again later.
tr: Lütfen daha sonra yeniden deneyin.

en: None
tr: Hiçbiri

[ctx: @knewstuff5]
en: Upload New Stuff: %1
tr: Yeni Şeyler Karşıya Yükle: %1

[ctx: A text shown beside a busy indicator suggesting that data is being fetched]
en: Updating information...
tr: Bilgi güncelleniyor...

[ctx: The name of the KDE Store]
en: KDE Store
tr: KDE Mağazası

[ctx: An unnamed provider]
en: Your Provider
tr: Sağlayıcınız

[ctx: Text for an action which causes the specified website to be opened using the user's system default browser]
en: Open Website: %1
tr: Web Sitesini Aç: %1

[ctx: Text for an action which will attempt to send an email using the user's system default email client]
en: Send Email To: %1
tr: E-posta Gönder: %1

[ctx: A description of how to upload content to a generic provider]
en: To upload new entries, or to add content to an existing entry on the KDE Store, please open the website and log in. Once you have done this, you will be able to find the My Products entry in the menu which pops up when you click your user icon. Click on this entry to go to the product management system, where you can work on your products .
tr: Yeni girdiler yüklemek için veya KDE Mağazası'ndaki var olan bir girdiye yeni içerik eklemek için önce web sayfasını açın ve oturum açın. Bunu yaptıktan sonra, kullanıcı simgenize tıkladığınızda açılan menüden Ürünlerim'i bulun. Buraya tıklayıp ürünleriniz üzerinde çalışabileceğiniz ürün yönetimini açın.

[ctx: A description of how to upload content to the KDE Store specifically]
en: To upload new entries, or to add content to an existing entry, please open the provider's website and follow the instructions there. You will likely need to create a user and log in to a product management system, where you will need to follow the instructions for how to add. Alternatively, you might be required to contact the managers of the site directly to get new content added.
tr: Yeni girdiler yüklemek veya var olan bir girdiye yeni içerik eklemek için sağlayıcının web sayfasını açın ve oradaki yönergeleri izleyin. Büyük olasılıkla bir kullanıcı oluşturmanız ve bir ürün yönetim sistemine oturum açıp oradan ekleme yönergelerini bulmanız gerekecektir. Alternatif olarak, yeni içeriği ekletmek için doğrudan sitenin yöneticileri ile iletişime geçebilirsiniz.

[ctx: An informational message which is shown to inform the user they are not authorized to use GetHotNewStuff functionality]
en: You are not authorized to Get Hot New Stuff. If you think this is in error, please contact the person in charge of your permissions.
tr: Yeni Çıkanlar için yetkiniz yok. Bunun bir hata olduğunu düşünüyorsanız izinlerinizi yöneten kişiyle iletişime geçin.

[ctx: Knewstuff5]
en: Back
tr: Geri

[ctx: Knewstuff5]
en: Popular
tr: Popüler

[ctx: Knewstuff5]
en: Featured
tr: Öne Çıkan

[ctx: Knewstuff5]
en: Restart
tr: Yeniden Başlat

[ctx: Knewstuff5]
en: New
tr: Yeni

[ctx: Knewstuff5]
en: Home
tr: Ev

[ctx: Knewstuff5]
en: Shelf
tr: Raf

[ctx: Knewstuff5]
en: Up
tr: Yukarı

[ctx: Knewstuff5]
en: Recommended
tr: Önerilen

[ctx: Knewstuff5]
en: Subscriptions
tr: Abonelikler

[ctx: Knewstuff5]
en: All Entries
tr: Tüm Girdiler

[ctx: Knewstuff5]
en: Search Preset: %1
tr: Arama Önayarı: %1

en: The KNSRC file you want to show. If none is passed, you will be presented with a dialog which lets you switch between all the config files installed into the systemwide knsrc file location
tr: Göstermek istediğiniz KNSRC dosyası. Hiçbiri geçirilmemişse sistem geneli knsrc dosyası konumuna kurulu tüm yapılandırma dosyaları arasında geçiş yapmanıza olanak sağlayan bir pencere ile karşılaşacaksınız

en: A kns url to show information from. The format for a kns url is kns://knsrcfile/providerid/entryid
    'knsrcfile'
    is the name of a knsrc file as might be passed directly through this tool's knsrcfile argument
    'providerid'
    is the hostname of the provider the entry should exist on
    'entryid'
    is the unique ID of an entry found in the provider specified by the knsrc file.
     An example of such a url is kns://peruse.knsrc/api.kde-look.org/1316714
tr: Bilgi göstermek için bir KNS URL'si. Bir KNS URL'sinin biçimi kns://knsrcdosyası/sağlayıcıkimliği/girdikimliği biçimindedir
    'knsrcdosyası'
    bu aracın doğrudan knsrc argümanına geçirilebilecek knsrc dosyasının adıdır
    'sağlayıcıkimliği'
    girdinin var olması gereken sağlayıcı makinesinin adıdır
    'girdikimliği'
    knsrc dosyasında belirtilen sağlayıcıda bulunan girdinin benzersiz kimliğidir.
    Örnek bir URL: kns://peruse.knsrc/api.kde-look.org/1316714

en: Details for %1
tr: %1 Ayrıntıları

en: Changelog:
tr: Değişiklik Günlüğü:

[ctx: A link to the description of this Get Hot New Stuff item]
en: Homepage
tr: Ana Sayfa

[ctx: A link to make a donation for a Get Hot New Stuff item (opens a web browser)]
en: Make a donation
tr: Bağış yap

[ctx: A link to the knowledgebase (like a forum) (opens a web browser)]
en: Knowledgebase (no entries) | Knowledgebase (%1 entries)
tr[0]: Bilgi tabanı (girdi yok)
tr[1]: Bilgi tabanı (%1 girdi)

[ctx: Tooltip for a link in a dialog]
en: Opens in a browser window
tr: Bir tarayıcı penceresinde açar

en: Rating: %1%
tr: Derecelendirme: %​%1

[ctx: Show the size of the file in a list]
en: <br />Size: %1
tr: <br />Boyut: %1

[ctx: Show the author of this item in a list]
en: By <i>%1</i>
tr: <i>%1</i> tarafından

[ctx: fan as in supporter]
en: 1 fan | %1 fans
tr[0]: 1 hayran
tr[1]: %1 hayran

en: 1 download | %1 downloads
tr[0]: 1 indirme
tr[1]: %1 indirme

en: Loading Preview
tr: Önizleme Yükleniyor

en: Details
tr: Ayrıntılar

en: Updating
tr: Güncelleniyor

en: Install Again
tr: Yeniden Kur

[ctx: Show the size of the file in a list]
en: <p>Size: %1</p>
tr: <p>Boyut: %1</p>

[ctx: @action:button]
en: Yes
tr: Evet

[ctx: @action:button]
en: No
tr: Hayır
