knotes - en to cy translation catalogue (50 entries)

en: New Note
cy: Nodyn Newydd

en: New Note From Clipboard
cy: Nodyn Newydd o'r Clipfwrdd

en: No Notes
cy: Dim Nodiadau

en: Settings
cy: Gosodiadau

en: KDE Notes
cy: Nodiadau KDE

en: Maintainer
cy: Cynhaliwr

en: Original KNotes Author
cy: Awdur Gwreiddiol KNotes

en: Ported KNotes to KDE 2
cy: Porthodd KNotes i KDE 2

en: Network Interface
cy: Rhyngwyneb Rhwydwaith

en: &Text color:
cy: Lliw &testun:

en: &Background color:
cy: Lliw &cefndir:

en: &Show note in taskbar
cy: &Dangos nodyn yn y bar tasgau

en: Default &width:
cy: &Lled rhagosod:

en: Default &height:
cy: &Taldra rhagosod:

en: &Tab size:
cy: Maint &tab:

en: Auto &indent
cy: &Mewnoli ymysgogol

en: &Rich text
cy: Testun &cyfoethog

en: Text font:
cy: Wynebfath Destun:

en: Editor Settings
cy: Gosodiadau'r Golygydd

en: Display Settings
cy: Gosodiadau Dangosydd

note: i18n: ectx: Menu (notes_menu)
en: Notes
cy: Nodiadau

en: Bold
cy: Trwm

en: Underline
cy: Tanlinellu

en: Strike Out
cy: Trwylinellu

en: Align Left
cy: Alinio Chwith

en: Align Center
cy: Alinio i'r Canol

en: Align Right
cy: Alinio Dde

en: Align Block
cy: Alinio'r Bloc

en: List
cy: Rhestr

en: Superscript
cy: Uwchysgrif

en: Subscript
cy: Isysgrif

en: Text Color...
cy: Lliw Testun...

en: Text Font
cy: Wynebfath y testun

en: Text Size
cy: Maint testun

en: Insert Date
cy: Mewnosod Dyddiad

en: Mail...
cy: Ebost...

en: Send...
cy: Anfon ...

en: Lock
cy: Clô

en: Unlock
cy: Datgloi

en: <qt>Do you really want to delete note <b>%1</b>?</qt>
cy: <qt>A ydych wir am ddileu'r nodyn <b>%1</b>?</qt>

en: Confirm Delete
cy: Cadarnhau Dileu

en: Please enter the new name:
cy: Rhowch yr enw newydd o.g.y.dd.:

en: &All Desktops
cy: &Pob Penbwrdd

en: New
cy: Newydd

en: Rename...
cy: Ail-enwi...

en: Hide
cy: Cuddio

en: Preferences...
cy: Hoffiannau...

en: Keep Above Others
cy: Cadw Uwchben y Lleill

en: Keep Below Others
cy: Cadw Dan y Lleill

en: To Desktop
cy: I'r Penbwrdd
