knotes - en to da translation catalogue (161 entries)

en: Suppress creation of a new note on a non-unique instance.
da: Undlad oprettelse af en ny note ved en ikke-unik instans.

en: KNotes: Sticky notes by KDE
da: KNotes: Post-it-noter fra KDE

en: New Note
da: Ny note

en: New Note From Clipboard
da: Ny note fra udklipsholderen

en: New Note From Text File...
da: Ny note fra tekstfil...

en: Show All Notes
da: Vis alle noter

en: Hide All Notes
da: Skjul alle notitser

[ctx: @action:inmenu]
en: Print Selected Notes...
da: Udskriv markerede noter...

[ctx: @action:inmenu]
en: Delete Selected Notes...
da: Slet markerede noter...

en: Select Text File
da: Vælg tekstfil

en: Text File
da: Tekstfil

en: Error during open text file: %1
da: Fejl under åbning af tekstfil: %1

en: Open Text File
da: Åbn tekstfil

en: Note from file '%1'
da: Note fra filen "%1"

en: No Notes
da: Ingen noter

en: Settings
da: Indstillinger

en: KDE Notes
da: KDE Noter

en: Maintainer
da: Vedligeholder

en: Previous Maintainer
da: Forrige vedligeholder

en: Original KNotes Author
da: Oprindelig KNotes forfatter

en: Ported KNotes to KDE 2
da: Overførte KNotes til KDE 2

en: Network Interface
da: Netværksgrænseflade

en: Started KDE Resource Framework Integration
da: Startede intgration af KDE's ressource-skelet

en: Idea and initial code for the new look & feel
da: Idé og oprindelig kode for nyt udseende og fornemmelse

en: Folders
da: Mapper

en: Select which KNotes folders to show:
da: Vælg hvilke KNotes-mapper der skal vises:

en: Search...
da: Søg...

en: &Select All
da: &Markér alle

en: &Unselect All
da: A&fmarkér alle

en: Rename notes...
da: Omdøb noter...

[ctx: @info]
en: Select the folder where the note will be saved:
da: Vælg den mappe hvor noten skal gemmes:

en: Notes accounts
da: Notes-konti

en: Accounts
da: Konti

en: Rename Notes
da: Omdøb noter

en: Name:
da: Navn:

en: An error was occurred during renaming: %1
da: En fejl opstod under omdøbning: %1

en: Rename note
da: Omdøb note

en: &Text color:
da: &Tekstfarve:

en: &Background color:
da: &Baggrundsfarve:

en: &Show note in taskbar
da: &Vis note i opgavelinje

en: &Remember desktop
da: &Husk skrivebord

en: Default &width:
da: Standard&bredde:

en: Default &height:
da: Standard&højde:

en: &Tab size:
da: &Tab størrelse:

en: Auto &indent
da: Auto &indryk

en: &Rich text
da: &Rig tekst

en: Text font:
da: Tekstskrifttype:

en: Title font:
da: Titelskrifttype:

en: Editor Settings
da: Redigeringsindstillinger

en: Display Settings
da: Skærmindstilling

note: i18n: ectx: Menu (help)
en: &Help
da: &Hjælp

note: i18n: ectx: Menu (notes_menu)
en: Notes
da: Noter

[ctx: @title:window]
en: Select notes to delete
da: Vælg noter der skal slettes

[ctx: @title:window]
en: Select notes
da: Vælg noter

[ctx: @title:window]
en: Configure Shortcuts
da: Indstil genveje

en: Note Actions
da: Note-handlinger

[ctx: @title:window]
en: Search Notes
da: Søg i noter

[ctx: @label:textbox]
en: Search notes:
da: Søg i noter:

[ctx: @action:button Search notes]
en: Search...
da: Søg...

[ctx: @label]
en: No Results found in search.
da: Ingen resultater fundet.

en: Show Note
da: Vis note

en: Show number of notes in tray icon
da: Vis antal noter i statusikonet

en: Default Title:
da: Standardtitel:

en: <a href="whatsthis">How does this work?</a>
da: <a href="whatsthis">Hvordan virker dette?</a>

en: <qt><p>You can customize title note. You can use:</p><ul><li>%d current date (short format)</li><li>%l current date (long format)</li><li>%t current time</li></ul></qt>
da: <qt><p>Du kan tilpasse titelnoten. Du kan bruge:</p><ul><li>%d aktuel dato (kort format)</li><li>%l aktuel dato (langt format)</li><li>%t aktuelt tidspunkt</li></ul></qt>

en: Theme:
da: Tema:

en: Download new printing themes
da: Download nye udskriftstemaer

en: Bold
da: Fed

en: Italic
da: Kursiv

en: Underline
da: Understreget

en: Strike Out
da: Streg ud

en: Align Left
da: Justér til venstre

en: Align Center
da: Justér centreret

en: Align Right
da: Justér til højre

en: Align Block
da: Blokjustér

en: List
da: Liste

en: Superscript
da: Hævet

en: Subscript
da: Sænket

en: Increase Indent
da: Forøg indrykning

en: Decrease Indent
da: Formindsk indrykning

en: Text Color...
da: Tekstfarve...

en: Text Background Color...
da: Baggrundsfarve for tekst...

en: Text Font
da: Tekstskrifttype

en: Text Size
da: Tekststørrelse

en: Insert Date
da: Indsæt dato

en: Insert Checkmark
da: Indsæt rettetegn

en: Notes Summary Configuration Dialog
da: Konfigurationsdialog til notes-oversigt

[ctx: @action:inmenu create new popup note]
en: &New
da: &Ny

[ctx: @info:whatsthis]
note: i18nc( "@info:status", "Create a new popup note" ) );
en: You will be presented with a dialog where you can add a new popup note.
da: Du vil blive præsenteret for en dialog hvor du kan tilføje en ny pop op-note.

[ctx: @action:inmenu]
en: Edit...
da: Redigér...

[ctx: @info:whatsthis]
note: i18nc( "@info:status", "Edit popup note" ) );
en: You will be presented with a dialog where you can modify an existing popup note.
da: Du vil blive præsenteret for en dialog hvor du kan ændre en eksisterende pop op-note.

[ctx: @action:inmenu]
en: Rename...
da: Omdøb...

[ctx: @info:whatsthis]
note: i18nc( "@info:status", "Rename popup note" ) );
en: You will be presented with a dialog where you can rename an existing popup note.
da: Du vil blive præsenteret for en dialog hvor du kan omdøbe en eksisterende pop op-note.

[ctx: @action:inmenu]
en: Delete
da: Slet

[ctx: @info:whatsthis]
en: You will be prompted if you really want to permanently remove the selected popup note.
da: Du vil blive spurgt om du virkelig vil fjerne den valgte pop op-note permanent.

[ctx: @info:whatsthis]
note: i18nc( "@info:status", "Print popup note" ) );
en: You will be prompted to print the selected popup note.
da: Du vil blive spurgt om den valgte pop op-note skal udskrives.

[ctx: @action:inmenu]
en: Print Preview Selected Notes...
da: Vis udskrift af markerede noter...

en: Note settings...
da: Note-indstillinger...

en: Preferences KNotes...
da: KNotes-indstillinger...

en: Mail...
da: E-mail...

en: Set Alarm...
da: Sæt alarm...

en: Save As...
da: Gem som...

en: Lock
da: Lås

en: Unlock
da: Lås op

en: Set Focus to Quick Search
da: Giv hurtigsøgning fokus

[ctx: @info]
en: To print notes, first select the notes to print from the list.
da: For at udskrive noter skal du første vælge de noter der skal udskrives fra listen.

[ctx: @title:window]
en: Print Popup Notes
da: Udskriv pop op-note

en: Note was not created.
da: Noten blev ikke oprettet.

en: Create new note
da: Opret ny note

[ctx: @title:window]
en: Confirm Delete
da: Bekræft sletning

[ctx: @title:window]
en: Rename Popup Note
da: Omdøb pop op-note

[ctx: @label:textbox]
en: New Name:
da: Nyt navn:

en: Show Note...
da: Vis note...

en: Rich text (*.html)
da: Rig tekst (*.html)

en: Plain text (*.txt)
da: Klartekst (*.txt)

en: Save As
da: Gem som

en: <qt>A file named <b>%1</b> already exists.<br />Are you sure you want to overwrite it?</qt>
da: <qt>En fil med navnet <b>%1</b> findes allerede.<br />Er du sikker på at du vil overskrive den?</qt>

[ctx: @action:inmenu]
en: New Popup Note...
da: Ny pop op-note...

[ctx: @info:whatsthis]
note: i18nc( "@info:status", "Create new popup note" ) );
en: You will be presented with a dialog where you can create a new popup note.
da: Du vil blive præsenteret for en dialog hvor du kan oprette en ny pop op-note.

[ctx: @title]
en: Popup Notes
da: Pop op-noter

[ctx: @info:credit]
en: Current Maintainer
da: Nuværende vedligeholder

[ctx: @info:credit]
en: Previous Maintainer
da: Forrige vedligeholder

[ctx: @info:credit]
en: Developer
da: Udvikler

[ctx: @item]
en: Meeting
da: Møde

[ctx: @item]
en: New Note
da: Ny note

[ctx: @title:window]
en: Show Popup Note
da: Vis pop op-note

[ctx: @title:window]
en: Edit Popup Note
da: Redigér pop op-note

[ctx: @label popup note name]
en: Name:
da: Navn:

en: Search notes...
da: Søg i noter...

en: Search notes...<%1>
da: Søg i noter...<%1>

en: (note locked, it will not removed)
da: (note låst, den vil ikke blive fjernet)

en: Popup Notes
da: Pop op-noter

en: No notes found
da: Ingen noter fundet

en: Modify Note...
da: Ændr note...

en: Delete Note...
da: Slet note...

en: Read Popup Note: "%1"
da: Læs pop op-note: "%1"

en: <qt>Do you really want to delete note <b>%1</b>?</qt>
da: <qt>Vil du virkelig at slette denne note <b>%1</b>?</qt>

en: Confirm Delete
da: Bekræft sletning

en: &Delete
da: &Slet

en: Please enter the new name:
da: Indtast det nye navn:

en: Save note as plain text
da: Gem notits som almindelig text

[ctx: @title:window]
en: Save As
da: Gem som

en: &All Desktops
da: &Alle skriveborde

en: New
da: Ny

en: Rename...
da: Omdøb...

en: Hide
da: Skjul

en: Delete
da: Slet

en: Preferences...
da: Indstillinger...

en: Keep Above Others
da: Hold over de andre

en: Keep Below Others
da: Hold under de andre

en: To Desktop
da: Til skrivebord

en: Walk Through Notes
da: Gennemgå notitser

en: Note is locked
da: Noten er låst

en: Print Note | Print %1 notes
da[0]: Udskriv note
da[1]: Udskriv %1 noter

en: Printing theme was not found.
da: Udskriftstema blev ikke fundet.

en: Printing error
da: Udskriftsfejl

en: Printing theme:
da: Udskriftstema:

en: Preview
da: Forhåndsvisning

en: Print
da: Udskriv

[ctx: @title:window]
en: Select theme
da: Vælg tema

en: Themes:
da: Temaer:
