knotes - en to el translation catalogue (168 entries)

en: Suppress creation of a new note on a non-unique instance.
el: Καταστολή δημιουργίας ενός νέου σημειώματος σε μια μη μοναδική διεργασία.

en: KNotes: Sticky notes by KDE
el: KNotes: Επικολλημένα σημειώματα από το KDE

en: New Note
el: Νέο σημείωμα

en: New Note From Clipboard
el: Νέο σημείωμα από το πρόχειρο

en: New Note From Text File...
el: Νέο σημείωμα από αρχείο κειμένου...

en: Show All Notes
el: Εμφάνιση όλων των σημειωμάτων

en: Hide All Notes
el: Απόκρυψη όλων των σημειωμάτων

[ctx: @action:inmenu]
en: Print Selected Notes...
el: Εκτύπωση επιλεγμένων σημειωμάτων...

[ctx: @action:inmenu]
en: Delete Selected Notes...
el: Διαγραφή επιλεγμένων σημειωμάτων...

en: Select Text File
el: Επιλογή αρχείου κειμένου

en: Text File
el: Αρχείο κειμένου

en: Error during open text file: %1
el: Σφάλμα κατά το άνοιγμα αρχείου κειμένου: %1

en: Open Text File
el: Άνοιγμα αρχείου κειμένου

en: Note from file '%1'
el: Σημείωμα από αρχείο '%1'

en: No Notes
el: Κανένα σημείωμα

en: Settings
el: Ρυθμίσεις

en: KDE Notes
el: Σημειώματα για το KDE

en: Copyright © 1997–%1 KNotes authors
el: Πνευματικά Δικαιώματα © 1997–%1 οι συγγραφείς του KNotes

en: Maintainer
el: Συντηρητής

en: Previous Maintainer
el: Πρώην συντηρητής

en: Original KNotes Author
el: Αρχικός συγγραφέας του KNotes

en: Ported KNotes to KDE 2
el: Προσαρμογή του KNotes στο KDE 2

en: Network Interface
el: Διεπαφή δικτύου

en: Started KDE Resource Framework Integration
el: Ξεκίνησε την ενσωμάτωση του πλαισίου πόρων του KDE

en: Idea and initial code for the new look & feel
el: Έμπνευση και αρχικός κώδικας για τη νέα εμφάνιση

en: Folders
el: Φάκελοι

en: Select which KNotes folders to show:
el: Επιλέξτε ποιοι φάκελοι του KNotes θα εμφανίζονται:

en: Search...
el: Αναζήτηση...

en: &Select All
el: Επι&λογή όλων

en: &Unselect All
el: Α&ναίρεση επιλογής όλων

en: Rename notes...
el: Μετονομασία σημειωμάτων...

[ctx: @info]
en: Select the folder where the note will be saved:
el: Επιλέξτε το φάκελο όπου θα αποθηκευθεί το σημείωμα:

en: Notes accounts
el: Λογαριασμοί σημειωμάτων

en: Accounts
el: Λογαριασμοί

en: Rename Notes
el: Μετονομασία σημειωμάτων

en: Name:
el: Όνομα:

en: An error was occurred during renaming: %1
el: Παρουσιάστηκε σφάλμα κατά τη μετονομασία: %1

en: Rename note
el: Μετονομασία σημειώματος

en: &Text color:
el: Χρώμα &κειμένου:

en: &Background color:
el: Χρώμα &φόντου:

en: &Show note in taskbar
el: &Εμφάνιση σημειωμάτων στη γραμμή εργασιών

en: &Remember desktop
el: &Απομνημόνευση επιφάνειας εργασίας

en: Default &width:
el: Προκαθορισμένο &πλάτος:

en: Default &height:
el: Προκαθορισμένο ύ&ψος:

en: &Tab size:
el: Πλάτος &στηλοθέτη:

en: Auto &indent
el: Αυτόματη &εσοχή

en: &Rich text
el: &Εμπλουτισμένο κείμενο

en: Text font:
el: Γραμματοσειρά κειμένου:

en: Title font:
el: Γραμματοσειρά τίτλου:

en: Editor Settings
el: Ρυθμίσεις επεξεργαστή

en: Display Settings
el: Ρυθμίσεις προβολής

note: i18n: ectx: Menu (help)
en: &Help
el: &Βοήθεια

note: i18n: ectx: Menu (notes_menu)
en: Notes
el: Σημειώματα

[ctx: @title:window]
en: Select notes to delete
el: Επιλογή σημειωμάτων για διαγραφή

[ctx: @title:window]
en: Select notes
el: Επιλογή σημειωμάτων

[ctx: @title:window]
en: Configure Shortcuts
el: Διαμόρφωση συντομεύσεων

en: Note Actions
el: Ενέργειες σημειωμάτων

[ctx: @title:window]
en: Search Notes
el: Αναζήτηση σημειωμάτων

[ctx: @label:textbox]
en: Search notes:
el: Αναζήτηση σημειωμάτων:

[ctx: @action:button Search notes]
en: Search...
el: Αναζήτηση...

[ctx: @label]
en: No Results found in search.
el: Δεν βρέθηκαν αποτελέσματα στην αναζήτηση.

en: Show Note
el: Εμφάνιση σημειώματος

en: Show number of notes in tray icon
el: Εμφάνιση πλήθους σημειωμάτων στο εικονίδιο του πλαισίου αυστήματος

en: Default Title:
el: Προκαθορισμένος τίτλος:

en: <a href="whatsthis">How does this work?</a>
el: <a href="whatsthis">Πώς λειτουργεί αυτό;</a>

en: <qt><p>You can customize title note. You can use:</p><ul><li>%d current date (short format)</li><li>%l current date (long format)</li><li>%t current time</li></ul></qt>
el: <qt><p>Μπορείτε να προσαρμόσετε τον τίτλο. Μπορείτε να χρησιμοποιήσετε:</p><ul><li>%d τρέχουσα ημερομηνία (σύντομη μορφή)</li><li>%l τρέχουσα ημερομηνία (επιμήκης μορφή)</li><li>%t τρέχουσα ώρα</li></ul></qt>

en: Theme:
el: Θέμα:

en: Download new printing themes
el: Λήψη νέων θεμάτων εκτύπωσης

en: Bold
el: Έντονα

en: Italic
el: Πλάγια

en: Underline
el: Υπογράμμιση

en: Strike Out
el: Μεσογράμμιση

en: Align Left
el: Στοίχιση αριστερά

en: Align Center
el: Στοίχιση στο κέντρο

en: Align Right
el: Στοίχιση δεξιά

en: Align Block
el: Στοίχιση τμήματος

en: List
el: Λίστα

en: Superscript
el: Εκθέτης

en: Subscript
el: Δείκτης

en: Increase Indent
el: Αύξηση εσοχής

en: Decrease Indent
el: Μείωση εσοχής

en: Text Color...
el: Χρώμα κειμένου...

en: Text Background Color...
el: Χρώμα φόντου κειμένου...

en: Text Font
el: Γραμματοσειρά κειμένου

en: Text Size
el: Μέγεθος κειμένου

en: Insert Date
el: Εισαγωγή ημερομηνίας

en: Insert Checkmark
el: Εισαγωγή δείκτη ελέγχου

en: Notes Summary Configuration Dialog
el: Διάλογος διαμόρφωσης περίληψης σημειωμάτων

[ctx: @action:inmenu create new popup note]
en: &New
el: &Νέο

[ctx: @info:whatsthis]
note: i18nc( "@info:status", "Create a new popup note" ) );
en: You will be presented with a dialog where you can add a new popup note.
el: Θα εμφανιστεί ένας διάλογος όπου θα μπορείτε να προσθέσετε ένα νέο αναδυόμενο σημείωμα.

[ctx: @action:inmenu]
en: Edit...
el: Επεξεργασία...

[ctx: @info:whatsthis]
note: i18nc( "@info:status", "Edit popup note" ) );
en: You will be presented with a dialog where you can modify an existing popup note.
el: Θα εμφανιστεί ένας διάλογος όπου θα μπορείτε να τροποποιήσετε ένα αναδυόμενο σημείωμα.

[ctx: @action:inmenu]
en: Rename...
el: Μετονομασία...

[ctx: @info:whatsthis]
note: i18nc( "@info:status", "Rename popup note" ) );
en: You will be presented with a dialog where you can rename an existing popup note.
el: Θα εμφανιστεί ένας διάλογος όπου θα μπορείτε να μετονομάσετε ένα αναδυόμενο σημείωμα.

[ctx: @action:inmenu]
en: Delete
el: Διαγραφή

[ctx: @info:whatsthis]
en: You will be prompted if you really want to permanently remove the selected popup note.
el: Θα εμφανιστεί προτροπή αν πράγματι θέλετε να αφαιρέσετε μόνιμα το επιλεγμένο αναδυόμενο σημείωμα.

[ctx: @info:whatsthis]
note: i18nc( "@info:status", "Print popup note" ) );
en: You will be prompted to print the selected popup note.
el: Θα εμφανιστεί προτροπή για την εκτύπωση του επιλεγμένου αναδυόμενου σημειώματος.

[ctx: @action:inmenu]
en: Print Preview Selected Notes...
el: Προεπισκόπηση εκτύπωσης επιλεγμένων σημειωμάτων...

en: Note settings...
el: Ρυθμίσεις σημειωμάτων...

en: Preferences KNotes...
el: Προτιμήσεις KNotes...

en: Mail...
el: Αλληλογραφία...

en: Send...
el: Αποστολή...

en: Set Alarm...
el: Ορισμός συναγερμού...

en: Save As...
el: Αποθήκευση ως...

en: Lock
el: Κλείδωμα

en: Unlock
el: Ξεκλείδωμα

en: Set Focus to Quick Search
el: Ρύθμιση εστίασης στη γρήγορη αναζήτηση

[ctx: @info]
en: To print notes, first select the notes to print from the list.
el: Για να εκτυπώσετε σημειώματα, πρώτα επιλέξτε τα από τη λίστα.

[ctx: @title:window]
en: Print Popup Notes
el: Εκτύπωση αναδυόμενων σημειωμάτων

en: Note was not created.
el: Το σημείωμα δεν δημιουργήθηκε.

en: Create new note
el: Δημιουργία νέου σημειώματος

[ctx: @info]
en: Do you really want to delete this note?
el: Θέλετε πράγματι να διαγράψετε αυτό το σημείωμα;

[ctx: @title:window]
en: Confirm Delete
el: Επιβεβαίωση διαγραφής

[ctx: @title:window]
en: Rename Popup Note
el: Μετονομασία ανδυόμενου σημειώματος

[ctx: @label:textbox]
en: New Name:
el: Νέο όνομα:

en: Show Note...
el: Εμφάνιση σημειώματος...

en: Rich text (*.html)
el: Εμπλουτισμένο κείμενο (*.html)

en: Plain text (*.txt)
el: Απλό κείμενο (*.txt)

en: Save As
el: Αποθήκευση ως

en: <qt>A file named <b>%1</b> already exists.<br />Are you sure you want to overwrite it?</qt>
el: <qt>Ένα αρχείο με όνομα <b>%1</b> υπάρχει ήδη.<br />Είστε βέβαιοι ότι θέλετε να αντικατασταθεί;</qt>

[ctx: @action:inmenu]
en: New Popup Note...
el: Νέο αναδυόμενο σημείωμα...

[ctx: @info:whatsthis]
note: i18nc( "@info:status", "Create new popup note" ) );
en: You will be presented with a dialog where you can create a new popup note.
el: Θα εμφανιστεί ένας διάλογος όπου θα μπορείτε να δημιουργήσετε ένα νέο αναδυόμενο σημείωμα.

[ctx: @title]
en: Popup Notes
el: Αναδυόμενα σημειώματα

[ctx: @info:credit]
en: Copyright © 2003–%1 Kontact authors
el: Πνευματικά Δικαιώματα © 2003–%1 οι συγγραφείς του Kontact

[ctx: @info:credit]
en: Current Maintainer
el: Τρέχων συντηρητής

[ctx: @info:credit]
en: Previous Maintainer
el: Προηγούμενος συντηρητής

[ctx: @info:credit]
en: Developer
el: Προγραμματιστής

[ctx: @item]
en: Meeting
el: Συνάντηση

[ctx: @item]
en: Note: %1
el: Σημείωμα: %1

[ctx: @item]
en: New Note
el: Νέο σημείωμα

[ctx: @title:window]
en: Show Popup Note
el: Εμφάνιση αναδυόμενου σημειώματος

[ctx: @title:window]
en: Edit Popup Note
el: Επεξεργασία αναδυόμενου σημειώματος

[ctx: @label popup note name]
en: Name:
el: Όνομα:

en: Search notes...
el: Αναζήτηση σημειωμάτων...

en: Search notes...<%1>
el: Αναζήτηση σημειωμάτων...<%1>

en: (note locked, it will not removed)
el: (το σημείωμα κλειδώθηκε, δεν θα αφαιρεθεί)

en: Do you really want to delete this note? | Do you really want to delete these %1 notes?
el[0]: Θέλετε πράγματι να διαγράψετε αυτό το σημείωμα;
el[1]: Θέλετε πράγματι να διαγράψετε αυτά τα %1 σημειώματα;

en: Popup Notes
el: Αναδυόμενα σημειώματα

en: No notes found
el: Δεν βρέθηκαν σημειώματα

en: Modify Note...
el: Τροποποίηση σημειωμάτων...

en: Delete Note...
el: Διαγραφή σημειώματος...

en: Read Popup Note: "%1"
el: Ανάγνωση αναδυόμενου σημειώματος: «%1»

en: <qt>Do you really want to delete note <b>%1</b>?</qt>
el: <qt>Θέλετε πράγματι να διαγράψετε το σημείωμα <b>%1</b>;</qt>

en: Confirm Delete
el: Επιβεβαίωση διαγραφής

en: &Delete
el: &Διαγραφή

en: Please enter the new name:
el: Παρακαλώ δώστε το νέο όνομα:

en: Save note as plain text
el: Αποθήκευση σημειώματος ως απλό κείμενο

[ctx: @title:window]
en: Save As
el: Αποθήκευση ως

en: &All Desktops
el: &Όλες τις επιφάνειες εργασίας

en: New
el: Νέο

en: Rename...
el: Μετονομασία...

en: Hide
el: Απόκρυψη

en: Delete
el: Διαγραφή

en: Preferences...
el: Προτιμήσεις...

en: Keep Above Others
el: Διατήρηση πάνω από τα άλλα

en: Keep Below Others
el: Διατήρηση κάτω από τα άλλα

en: To Desktop
el: Στην επιφάνεια εργασίας

en: Walk Through Notes
el: Περιήγηση στα σημειώματα

en: Alarm:
el: Συναγερμός:

en: Note is locked
el: Το σημείωμα είναι κλειδωμένο

en: Print Note | Print %1 notes
el[0]: Εκτύπωση σημειώματος
el[1]: Εκτύπωση %1 σημειωμάτων

en: Printing theme was not found.
el: Το θέμα εκτύπωσης δεν βρέθηκε.

en: Printing error
el: Σφάλμα εκτύπωσης

en: Printing theme:
el: Θέμα εκτύπωσης:

en: Preview
el: Προεπισκόπηση

en: Print
el: Εκτύπωση

[ctx: @title:window]
en: Select theme
el: Επιλογή θέματος

en: Themes:
el: Θέματα:
