knotes 1.0pre2 - en to eo translation catalogue (47 entries)

en: New Note
eo: Nova noto

en: No Notes
eo: Neniuj notoj

note: i18n: ectx: Menu (knotes_context)
en: KNotes
eo: Glunotoj

en: KDE Notes
eo: KDEaj Glunotoj

en: Maintainer
eo: Fleganto

en: Original KNotes Author
eo: Origina aŭtoro de Notoj

en: Ported KNotes to KDE 2
eo: Portis Notojn al KDE 2

en: Network Interface
eo: Reta interfaco

en: &Text color:
eo: &Tekstkoloro:

en: &Background color:
eo: &Fonkoloro:

en: Default &width:
eo: Apriora &larĝeco:

en: Default &height:
eo: Apriora &alteco:

en: &Tab size:
eo: Larĝeco de &tabelsigno:

en: Auto &indent
eo: Aŭtomata &deŝovo

en: Editor Settings
eo: Redaktiloagordo

en: Display Settings
eo: Aspekto

note: i18n: ectx: Menu (help)
en: &Help
eo: &Helpo

note: i18n: ectx: Menu (notes_menu)
en: Notes
eo: Notoj

en: Italic
eo: Kursiva

en: Strike Out
eo: Trastreko

en: List
eo: Listo

en: Superscript
eo: Superskribo

en: Subscript
eo: Subskribo

en: Increase Indent
eo: Pligrandigi Deŝovon

en: Decrease Indent
eo: Malpligrandigi Deŝovon

en: Text Color...
eo: Tekstkoloro...

en: Insert Date
eo: Enmetu daton

[ctx: @action:inmenu]
en: Rename...
eo: Alinomu...

[ctx: @action:inmenu]
en: Delete
eo: Forigi

en: Mail...
eo: Sendu...

en: Lock
eo: Ŝloso

en: Unlock
eo: Malŝlosi

[ctx: @title:window]
en: Confirm Delete
eo: Konfirmi forigon

en: Save As
eo: Konservi kiel

[ctx: @title]
en: KNotes
eo: Glunotoj

[ctx: @item]
en: New Note
eo: Nova noto

en: Confirm Delete
eo: Konfirmi forigon

en: &Delete
eo: &Forigi

en: Please enter the new name:
eo: Bonvolu tajpi la novan nomon:

en: &All Desktops
eo: Ĉ&iuj tabuloj

en: New
eo: Nova

en: Rename...
eo: Alinomu...

en: Delete
eo: Forigi

en: Preferences...
eo: Noto-agordo...

en: Keep Above Others
eo: Teni super aliaj

en: Keep Below Others
eo: Teni sub aliaj

en: To Desktop
eo: Al tabulo
