knotes - en to fi translation catalogue (170 entries)

en: Suppress creation of a new note on a non-unique instance.
fi: Älä luo ei-ainutkertaisia muistiinpanoja

en: KNotes: Sticky notes by KDE
fi: KNotes: KDE:n tarralaput

en: New Note
fi: Uusi muistiinpano

en: New Note From Clipboard
fi: Uusi muistiinpano leikepöydältä

en: New Note From Text File...
fi: Uusi muistiinpano tekstitiedostosta…

en: Show All Notes
fi: Näytä kaikki muistiinpanot

en: Hide All Notes
fi: Piilota kaikki muistiinpanot

[ctx: @action:inmenu]
en: Print Selected Notes...
fi: Tulosta valitut muistiinpanot…

[ctx: @action:inmenu]
en: Delete Selected Notes...
fi: Poista valitut muistiinpanot…

en: Select Text File
fi: Valitse tekstitiedosto

en: Text File
fi: Tekstitiedosto

en: Error during open text file: %1
fi: Virhe avattaessa tekstitiedostoa: %1

en: Open Text File
fi: Avaa tekstitiedosto

en: Note from file '%1'
fi: Muistiinpano tiedostosta ”%1”

en: No Notes
fi: Ei muistiinpanot

en: Settings
fi: Asetukset

en: KDE Notes
fi: KDE:n muistiinpanot

en: Copyright © 1997–%1 KNotes authors
fi: Tekijänoikeudet © 1997–%1 KNotesin tekijät

en: Maintainer
fi: Ylläpitäjä

en: Previous Maintainer
fi: Edellinen ylläpitäjä

en: Original KNotes Author
fi: Alkuperäinen KNotesin tekijä

en: Ported KNotes to KDE 2
fi: Sovitti KNotesin KDE 2:lle

en: Network Interface
fi: Verkkoliitäntä

en: Started KDE Resource Framework Integration
fi: Aloitettiin KDE:n resurssikehyksen integroinnin

en: Idea and initial code for the new look & feel
fi: Uuden ulkoasun ja käyttötuntuman idea ja alkuperäinen koodi

en: Folders
fi: Kansiot

en: Select which KNotes folders to show:
fi: Valitse näytettävät KNotes-kansiot:

en: Search...
fi: Etsi…

en: &Select All
fi: &Valitse kaikki

en: &Unselect All
fi: &Poista kaikki valinnat

en: Rename notes...
fi: Muuta muistiinpanojen nimiä…

[ctx: @info]
en: Select the folder where the note will be saved:
fi: Valitse kansio, johon muistiinpano tallennetaan:

en: Notes accounts
fi: Muistiinpanotilit

en: Accounts
fi: Tilit

en: Rename Notes
fi: Muuta muistiinpanojen nimiä

en: Name:
fi: Nimi:

en: An error was occurred during renaming: %1
fi: Tapahtui virhe muutettaessa nimeä: %1

en: Rename note
fi: Muuta muistiinpanon nimeä

en: &Text color:
fi: Tekstin väri:

en: &Background color:
fi: Taustan väri:

en: &Show note in taskbar
fi: &Näytä muistiinpano tehtäväpalkissa

en: &Remember desktop
fi: &Muista työpöytä

en: Default &width:
fi: Oletus&leveys:

en: Default &height:
fi: Oletus&korkeus:

en: &Tab size:
fi: &Sarkainleveys:

en: Auto &indent
fi: Automaattinen &sisennys

en: &Rich text
fi: &Muotoiltu teksti

en: Text font:
fi: Tekstin fontti:

en: Title font:
fi: Otsikon fontti:

en: Editor Settings
fi: Muokkaimen asetukset

en: Display Settings
fi: Näytön asetukset

note: i18n: ectx: Menu (help)
en: &Help
fi: &Ohje

note: i18n: ectx: Menu (notes_menu)
en: Notes
fi: Muistiinpanot

[ctx: @title:window]
en: Select notes to delete
fi: Valitse poistettavat muistiinpanot

[ctx: @title:window]
en: Select notes
fi: Valitse muistiinpanot

[ctx: @title:window]
en: Configure Shortcuts
fi: Pikanäppäinasetukset

en: Note Actions
fi: Muistiinpanotoiminnot

[ctx: @title:window]
en: Search Notes
fi: Etsi muistiinpanoja

[ctx: @label:textbox]
en: Search notes:
fi: Etsi muistiinpanoja:

[ctx: @action:button Search notes]
en: Search...
fi: Etsi…

[ctx: @label]
en: No Results found in search.
fi: Ei osumia.

en: Show Note
fi: Näytä muistiinpano

en: Show number of notes in tray icon
fi: Näytä muistiinpanojen määrä ilmoitusalueen kuvakkeessa

en: Default Title:
fi: Oletusotsikko:

en: <a href="whatsthis">How does this work?</a>
fi: <a href="whatsthis">Kuinka tämä toimii?</a>

en: <qt><p>You can customize title note. You can use:</p><ul><li>%d current date (short format)</li><li>%l current date (long format)</li><li>%t current time</li></ul></qt>
fi: <qt><p>Muistiinpanon otsikkoa voi muokata käyttämällä seuraavia merkintöjä:</p><ul><li>%d nykyinen päivä (lyhyessä muodossa)</li> <li>%l nykyinen päivä (pitkässä muodossa)</li><li>%t nykyinen kellonaika</li></ul></qt>

en: Theme:
fi: Teema:

en: Download new printing themes
fi: Lataa uusia tulostusteemoja

en: Bold
fi: Lihavoitu

en: Italic
fi: Kursiivi

en: Underline
fi: Alleviivattu

en: Strike Out
fi: Yliviivattu

en: Align Left
fi: Tasaa vasemmalle

en: Align Center
fi: Keskitä

en: Align Right
fi: Tasaa oikealle

en: Align Block
fi: Tasaa molemmat reunat

en: List
fi: Luettelo

en: Superscript
fi: Yläindeksi

en: Subscript
fi: Alaindeksi

en: Increase Indent
fi: Kasvata sisennystä

en: Decrease Indent
fi: Pienennä sisennystä

en: Text Color...
fi: Tekstin väri…

en: Text Background Color...
fi: Tekstin taustaväri…

en: Text Font
fi: Tekstin fontti

en: Text Size
fi: Tekstin koko

en: Insert Date
fi: Lisää päiväys

en: Insert Checkmark
fi: Lisää tarkastusmerkki

en: Notes Summary Configuration Dialog
fi: Muistiinpanojen yhteenvetonäkymän asetusikkuna

en: Copyright © 2013-%1 Laurent Montel <montel@kde.org>
fi: Tekijänoikeudet © 2013–%1 Laurent Montel <montel@kde.org>

[ctx: @action:inmenu create new popup note]
en: &New
fi: &Uusi

[ctx: @info:whatsthis]
note: i18nc( "@info:status", "Create a new popup note" ) );
en: You will be presented with a dialog where you can add a new popup note.
fi: Tämä avaa kyselyikkunan, jossa voit luoda uuden ponnahdusviestin.

[ctx: @action:inmenu]
en: Edit...
fi: Muokkaa…

[ctx: @info:whatsthis]
note: i18nc( "@info:status", "Edit popup note" ) );
en: You will be presented with a dialog where you can modify an existing popup note.
fi: Tämä avaa kyselyikkunan, jossa voit muuttaa olemassa olevaa ponnahdusviestiä.

[ctx: @action:inmenu]
en: Rename...
fi: Muuta nimeä…

[ctx: @info:whatsthis]
note: i18nc( "@info:status", "Rename popup note" ) );
en: You will be presented with a dialog where you can rename an existing popup note.
fi: Saat näkyviin ikkunan, jossa voit muuttaa olemassa olevan ponnahdusviestin nimeä.

[ctx: @action:inmenu]
en: Delete
fi: Poista

[ctx: @info:whatsthis]
en: You will be prompted if you really want to permanently remove the selected popup note.
fi: Sinulta kysytään, haluatko varmasti poistaa valitun ponnahdusviestin pysyvästi.

[ctx: @info:whatsthis]
note: i18nc( "@info:status", "Print popup note" ) );
en: You will be prompted to print the selected popup note.
fi: Sinulta kysytään, tulostetaanko valittu ponnahdusviesti.

[ctx: @action:inmenu]
en: Print Preview Selected Notes...
fi: Esikatsele valittujen muistiinpanojen tulostusta…

en: Note settings...
fi: Muistiinpanon asetukset…

en: Preferences KNotes...
fi: KNotesin asetukset…

en: Mail...
fi: Lähetä sähköpostitse…

en: Send...
fi: Lähetä…

en: Set Alarm...
fi: Aseta hälytys…

en: Save As...
fi: Tallenna nimellä…

en: Lock
fi: Lukitse

en: Unlock
fi: Poista lukitus

en: Set Focus to Quick Search
fi: Kohdista pikahakuun

[ctx: @info]
en: To print notes, first select the notes to print from the list.
fi: Valitse tulostettavat muistiinpanot luettelosta

[ctx: @title:window]
en: Print Popup Notes
fi: Tulosta ponnahdusviestit

en: Note was not created.
fi: Muistiinpanoa ei luotu.

en: Create new note
fi: Luo uusi muistiinpano

[ctx: @info]
en: Do you really want to delete this note?
fi: Haluatko varmasti poistaa tämän muistiinpanon?

[ctx: @title:window]
en: Confirm Delete
fi: Vahvista poisto

[ctx: @title:window]
en: Rename Popup Note
fi: Muuta ponnahdusviestin nimeä

[ctx: @label:textbox]
en: New Name:
fi: Uusi nimi:

en: Show Note...
fi: Näytä muistiinpano…

en: Rich text (*.html)
fi: Muotoiltu teksti (*.html)

en: Plain text (*.txt)
fi: Paljas teksti (*.txt)

en: Save As
fi: Tallenna nimellä

en: <qt>A file named <b>%1</b> already exists.<br />Are you sure you want to overwrite it?</qt>
fi: <qt>Tiedosto nimeltä <b>%1</b> on jo olemassa.<br />Haluatko varmasti korvata sen?</qt>

[ctx: @action:inmenu]
en: New Popup Note...
fi: Uusi ponnahdusviesti…

[ctx: @info:whatsthis]
note: i18nc( "@info:status", "Create new popup note" ) );
en: You will be presented with a dialog where you can create a new popup note.
fi: Saat näkyviin ikkunan, jossa voit luoda uuden ponnahdusviestin.

[ctx: @title]
en: Popup Notes
fi: Ponnahdusviestit

[ctx: @info:credit]
en: Copyright © 2003–%1 Kontact authors
fi: Tekijänoikeudet © 2003–%1 Kontactin tekijät

[ctx: @info:credit]
en: Current Maintainer
fi: Nykyinen ylläpitäjä

[ctx: @info:credit]
en: Previous Maintainer
fi: Edellinen ylläpitäjä

[ctx: @info:credit]
en: Tobias Koenig
fi: Tobias König

[ctx: @info:credit]
en: Developer
fi: Kehittäjä

[ctx: @item]
en: Meeting
fi: Tapaaminen

[ctx: @item]
en: Note: %1
fi: Muistiinpano: ”%1”

[ctx: @item]
en: New Note
fi: Uusi muistiinpano

[ctx: @title:window]
en: Show Popup Note
fi: Näytä ponnahdusviesti

[ctx: @title:window]
en: Edit Popup Note
fi: Muokkaa ponnahdusviestiä

[ctx: @label popup note name]
en: Name:
fi: Nimi:

en: Search notes...
fi: Etsi muistiinpanoja…

en: Search notes...<%1>
fi: Etsi muistiinpanoja…<%1>

en: (note locked, it will not removed)
fi: (muistiinpano on lukittu; sitä ei poisteta)

en: Do you really want to delete this note? | Do you really want to delete these %1 notes?
fi[0]: Haluatko varmasti poistaa tämän muistiinpanon?
fi[1]: Haluatko varmasti poistaa nämä %1 muistiinpanoa?

en: Popup Notes
fi: Ponnahdusmuistiinpanot

en: No notes found
fi: Muistiinpanoja ei löytynyt

en: Modify Note...
fi: Muuta muistiinpanoa…

en: Delete Note...
fi: Poista muistiinpano…

en: Read Popup Note: "%1"
fi: Lue ponnahdusmuistiinpano: ”%1”

en: <qt>Do you really want to delete note <b>%1</b>?</qt>
fi: <qt>Haluatko varmasti poistaa muistiinpanon <b>%1</b>?</qt>

en: Confirm Delete
fi: Vahvista poisto

en: &Delete
fi: &Poista

en: Please enter the new name:
fi: Anna uusi nimi:

en: Save note as plain text
fi: Tallenna muistiinpano pelkkänä tekstinä

[ctx: @title:window]
en: Save As
fi: Tallenna nimellä

en: &All Desktops
fi: &Kaikille työpöydille

en: New
fi: Uusi

en: Rename...
fi: Muuta nimeä…

en: Hide
fi: Piilota

en: Delete
fi: Poista

en: Preferences...
fi: Asetukset…

en: Keep Above Others
fi: Pidä ylinnä

en: Keep Below Others
fi: Pidä alinna

en: To Desktop
fi: Työpöydälle

en: Walk Through Notes
fi: Selaa muistiinpanoja

en: Alarm:
fi: Hälytys:

en: Note is locked
fi: Muistiinpano on lukittu

en: Print Note | Print %1 notes
fi[0]: Tulosta muistiinpano
fi[1]: Tulosta %1 muistiinpanoa

en: Printing theme was not found.
fi: Tulostusteemaa ei löydy.

en: Printing error
fi: Tulostusvirhe

en: Printing theme:
fi: Tulostusteema:

en: Preview
fi: Esikatsele

en: Print
fi: Tulosta

[ctx: @title:window]
en: Select theme
fi: Valitse teema

en: Themes:
fi: Teemat:
