knotes - en to is translation catalogue (57 entries)

en: New Note
is: Nýr miði

en: New Note From Clipboard
is: Nýr miði frá klippispjaldi

en: Show All Notes
is: Sýna alla miða

en: Hide All Notes
is: Fela alla miða

en: No Notes
is: Engir miðar

en: Settings
is: Stillingar

en: KDE Notes
is: KDE miðar

en: Maintainer
is: Umsjónaraðili

en: Original KNotes Author
is: Upprunalegur KNotes höfundur

en: Ported KNotes to KDE 2
is: Flutti KNotes yfir í KDE 2

en: Network Interface
is: Viðmót nets

en: Started KDE Resource Framework Integration
is: Ræsi KDE 'Resource Framework Integration'

en: &Text color:
is: &Textalitur:

en: &Background color:
is: Bak&grunnslitur:

en: &Show note in taskbar
is: &Sýna miða í tækjaslá

en: Default &width:
is: Sjálfgefin &breidd:

en: Default &height:
is: Sjálfgefin &hæð:

en: &Tab size:
is: &Dýpt inndrátts:

en: Auto &indent
is: Sjálvirkur &inndráttur

en: Text font:
is: Textaletur:

en: Title font:
is: Titilletur:

en: Editor Settings
is: Stillingar ritils

en: Display Settings
is: Skjástillingar

note: i18n: ectx: Menu (notes_menu)
en: Notes
is: Miðar

en: Note Actions
is: Aðgerðir miða

en: Bold
is: Feitletrað

en: Underline
is: Undirstrikað

en: Strike Out
is: Yfirstrikað

en: Align Left
is: Jafna til vinstri

en: Align Center
is: Jafna í miðju

en: Align Right
is: Jafna til hægri

en: Align Block
is: Jafna blokkir

en: List
is: Listi

en: Superscript
is: Háletur

en: Subscript
is: Lágletur

en: Text Color...
is: Textalitur...

en: Text Font
is: Textaletur

en: Text Size
is: Textastærð

en: Insert Date
is: Setja inn dagsetningu

en: Mail...
is: Póstsenda...

en: Send...
is: Senda...

en: Set Alarm...
is: Setja áminningu...

en: Lock
is: Læsa

en: Unlock
is: Aflæsa

en: <qt>Do you really want to delete note <b>%1</b>?</qt>
is: <qt>Viltu örugglega eyða miða <b>%1</b>?</qt>

en: Confirm Delete
is: Staðfesta eyðingu

en: Please enter the new name:
is: Sláðu inn nýtt heiti:

en: Save note as plain text
is: Vista miða sem texta

en: &All Desktops
is: Öll &skjáborð

en: New
is: Nýr

en: Rename...
is: Endurnefna...

en: Hide
is: Fela

en: Preferences...
is: Stillingar...

en: Keep Above Others
is: Fyrir ofan aðra

en: Keep Below Others
is: Fyrir neðan aðra

en: To Desktop
is: Á skjáborð

en: Walk Through Notes
is: Ganga gegnum miða
