knotes - en to ja translation catalogue (72 entries)

en: Suppress creation of a new note on a non-unique instance.
ja: 唯一ではないインスタンスでの新しいメモの作成を抑止する

en: New Note
ja: 新しいメモ

en: New Note From Clipboard
ja: クリップボードから新しいメモを作成

en: Show All Notes
ja: すべてのメモを表示

en: Hide All Notes
ja: すべてのメモを隠す

en: No Notes
ja: メモがありません

en: Settings
ja: 設定

en: Maintainer
ja: メンテナ

en: Previous Maintainer
ja: 以前のメンテナ

en: Original KNotes Author
ja: オリジナルの KNotes 開発者

en: Ported KNotes to KDE 2
ja: KNotes を KDE 2 へ移植

en: Network Interface
ja: ネットワークインターフェース

en: Started KDE Resource Framework Integration
ja: KDE リソースフレームワークへの統合を開始

en: Idea and initial code for the new look & feel
ja: 新しい外観のアイデアと初期コード

en: &Text color:
ja: テキスト色(&T):

en: &Background color:
ja: 背景色(&B):

en: &Show note in taskbar
ja: タスクバーにメモを表示する(&S)

en: &Remember desktop
ja: デスクトップを記憶する(&R)

en: Default &width:
ja: デフォルトの幅(&W):

en: Default &height:
ja: デフォルトの高さ(&H):

en: &Tab size:
ja: タブの幅(&T):

en: Auto &indent
ja: 自動字下げ(&I)

en: &Rich text
ja: リッチテキスト(&R)

en: Text font:
ja: テキストフォント:

en: Title font:
ja: タイトルフォント:

en: Editor Settings
ja: エディタの設定

en: Display Settings
ja: 表示設定

note: i18n: ectx: Menu (help)
en: &Help
ja: ヘルプ(&H)

note: i18n: ectx: Menu (notes_menu)
en: Notes
ja: メモ

en: Note Actions
ja: メモのアクション

en: Bold
ja: ボールド

en: Italic
ja: イタリック

en: Underline
ja: 下線

en: Strike Out
ja: 取り消し線

en: Align Left
ja: 左揃え

en: Align Center
ja: 中央揃え

en: Align Right
ja: 右揃え

en: Align Block
ja: 両端揃え

en: List
ja: リスト

en: Superscript
ja: 上付き文字

en: Subscript
ja: 下付き文字

en: Increase Indent
ja: 字下げを増やす

en: Decrease Indent
ja: 字下げを減らす

en: Text Color...
ja: テキスト色...

en: Text Background Color...
ja: テキストの背景色...

en: Text Font
ja: テキストフォント

en: Text Size
ja: テキストサイズ

en: Insert Date
ja: 日付を挿入

en: Mail...
ja: メール...

en: Send...
ja: 送信...

en: Set Alarm...
ja: アラームを設定...

en: Save As...
ja: 名前を付けて保存...

en: Lock
ja: ロック

en: Unlock
ja: ロック解除

en: Save As
ja: 名前を付けて保存

en: <qt>A file named <b>%1</b> already exists.<br />Are you sure you want to overwrite it?</qt>
ja: <qt>‘%1’ という名前のファイルは既に存在します。<br />本当に上書きしますか？</qt>

en: <qt>Do you really want to delete note <b>%1</b>?</qt>
ja: <qt>本当にメモ “%1” を削除しますか？</qt>

en: Confirm Delete
ja: 削除の確認

en: &Delete
ja: 削除(&D)

en: Please enter the new name:
ja: 新しい名前を入力してください:

en: Save note as plain text
ja: プレーンテキストとして保存する(&P)

en: &All Desktops
ja: すべてのデスクトップ(&A)

en: New
ja: 新規

en: Rename...
ja: 名前変更...

en: Hide
ja: 隠す

en: Delete
ja: 削除

en: Preferences...
ja: 設定...

en: Keep Above Others
ja: 常に最前面に表示

en: Keep Below Others
ja: 常に最背面に表示

en: To Desktop
ja: デスクトップへ

en: Walk Through Notes
ja: メモをざっと読む

en: Print Note | Print %1 notes
ja[0]: メモを印刷
ja[1]: %1 件のメモを印刷
