knotes - en to nn translation catalogue (167 entries)

en: Suppress creation of a new note on a non-unique instance.
nn: Unngå at eit nytt notat vert oppretta på ein ikkje-unik instans.

en: KNotes: Sticky notes by KDE
nn: KNotes: Notatblokk frå KDE

en: New Note
nn: Nytt notat

en: New Note From Clipboard
nn: Nytt notat frå utklippstavla

en: New Note From Text File...
nn: Nytt notat frå tekstfil …

en: Show All Notes
nn: Vis alle notata

en: Hide All Notes
nn: Gøym alle notata

[ctx: @action:inmenu]
en: Print Selected Notes...
nn: Skriv ut valde notat …

[ctx: @action:inmenu]
en: Delete Selected Notes...
nn: Slett merkte notat …

en: Select Text File
nn: Vel tekstfil

en: Text File
nn: Tekstfil

en: Error during open text file: %1
nn: Feil ved opning av tekstfil: %1

en: Open Text File
nn: Opna tekstfil

en: Note from file '%1'
nn: Notat frå fila «%1»

en: No Notes
nn: Ingen notat

en: Settings
nn: Innstillingar

en: KDE Notes
nn: KDE-notat

en: Maintainer
nn: Vedlikehaldar

en: Previous Maintainer
nn: Tidlegare vedlikehaldar

en: Original KNotes Author
nn: Laga KNotes

en: Ported KNotes to KDE 2
nn: Porta KNotes til KDE 2

en: Network Interface
nn: Nettverksgrensesnitt

en: Started KDE Resource Framework Integration
nn: Starta integrering av rammeverk for KDE-ressursar

en: Idea and initial code for the new look & feel
nn: Idé og opphavleg kode for ny utsjånad

en: Dirk A. Mueller
nn: Dirk A. Müller

en: Folders
nn: Mapper

en: Select which KNotes folders to show:
nn: Vel kva KNotes-mapper som skal visast:

en: Search...
nn: Søk …

en: &Select All
nn: &Merk alle

en: &Unselect All
nn: &Fjern merking

en: Rename notes...
nn: Endra namn på notat …

[ctx: @info]
en: Select the folder where the note will be saved:
nn: Vel mappa som notatet skal lagrast til:

en: Notes accounts
nn: Notatkontoar

en: Accounts
nn: Kontoar

en: Rename Notes
nn: Endra namn på notat

en: Name:
nn: Namn:

en: An error was occurred during renaming: %1
nn: Det oppstod ein feil ved endring av namn: %1

en: Rename note
nn: Endra namn på notat

en: &Text color:
nn: &Tekstfarge:

en: &Background color:
nn: &Bakgrunnsfarge:

en: &Show note in taskbar
nn: &Vis notat i oppgåvelinja

en: &Remember desktop
nn: &Hugs skrivebord

en: Default &width:
nn: Standard&breidd

en: Default &height:
nn: Standard&høgd:

en: &Tab size:
nn: &Tabulatorbreidd:

en: Auto &indent
nn: Auto&innrykk

en: &Rich text
nn: &Rik tekst

en: Text font:
nn: Tekstskrift:

en: Title font:
nn: Tittelskrift:

en: Editor Settings
nn: Skrivefeltinnstillingar

en: Display Settings
nn: Visingsinnstillingar

note: i18n: ectx: Menu (help)
en: &Help
nn: &Hjelp

note: i18n: ectx: Menu (notes_menu)
en: Notes
nn: Notat

[ctx: @title:window]
en: Select notes to delete
nn: Vel notata du vil sletta

[ctx: @title:window]
en: Select notes
nn: Vel notat

[ctx: @title:window]
en: Configure Shortcuts
nn: Set opp snøggtastar

en: Note Actions
nn: Notathandlingar

[ctx: @title:window]
en: Search Notes
nn: Søk etter notat

[ctx: @label:textbox]
en: Search notes:
nn: Søk etter notat:

[ctx: @action:button Search notes]
en: Search...
nn: Søk …

[ctx: @label]
en: No Results found in search.
nn: Fann ingen resultat i søk.

en: Show Note
nn: Vis notat

en: Show number of notes in tray icon
nn: Vis talet på notat i ikonet i systemtrauet

en: Default Title:
nn: Standardtittel:

en: <a href="whatsthis">How does this work?</a>
nn: <a href="whatsthis">Korleis fungerer dette?</a>

en: <qt><p>You can customize title note. You can use:</p><ul><li>%d current date (short format)</li><li>%l current date (long format)</li><li>%t current time</li></ul></qt>
nn: <qt><p>Du kan tilpassa notattittel. Du kan bruka:</p><ul><li>%d – gjeldande dato (kort format)</li><li>%l – gjeldande dato (langt format)</li><li>%t – gjeldande klokkeslett</li></ul></qt>

en: Theme:
nn: Tema:

en: Download new printing themes
nn: Last ned nye utskriftstema

en: Bold
nn: Halvfeit

en: Italic
nn: Kursiv

en: Underline
nn: Understrek

en: Strike Out
nn: Stryk ut

en: Align Left
nn: Venstrejuster

en: Align Center
nn: Midtstill

en: Align Right
nn: Høgrejuster

en: Align Block
nn: Blokkjuster

en: List
nn: Liste

en: Superscript
nn: Heva tekst

en: Subscript
nn: Senka tekst

en: Increase Indent
nn: Auk innrykk

en: Decrease Indent
nn: Reduser innrykk

en: Text Color...
nn: Tekstfarge …

en: Text Background Color...
nn: Bakgrunnsfarge på tekst …

en: Text Font
nn: Tekstskrift

en: Text Size
nn: Tekststorleik

en: Insert Date
nn: Set inn dato

en: Insert Checkmark
nn: Set inn hake

en: Notes Summary Configuration Dialog
nn: Oppsett av notatsamandrag

[ctx: @action:inmenu create new popup note]
en: &New
nn: &Ny

[ctx: @info:whatsthis]
note: i18nc( "@info:status", "Create a new popup note" ) );
en: You will be presented with a dialog where you can add a new popup note.
nn: Du vil få opp eit dialogvindauge der du kan leggja til eit nytt sprettoppnotat.

[ctx: @action:inmenu]
en: Edit...
nn: Rediger …

[ctx: @info:whatsthis]
note: i18nc( "@info:status", "Edit popup note" ) );
en: You will be presented with a dialog where you can modify an existing popup note.
nn: Du vil få opp eit dialogvindauge der du kan endra eit sprettoppnotat.

[ctx: @action:inmenu]
en: Rename...
nn: Endra namn …

[ctx: @info:whatsthis]
note: i18nc( "@info:status", "Rename popup note" ) );
en: You will be presented with a dialog where you can rename an existing popup note.
nn: Du vil få opp eit dialogvindauge der du kan endra namn på sprettoppnotatet.

[ctx: @action:inmenu]
en: Delete
nn: Slett

[ctx: @info:whatsthis]
en: You will be prompted if you really want to permanently remove the selected popup note.
nn: Du vert spurd om du er sikker på at du vil sletta den valde sprettoppnotatet.

[ctx: @info:whatsthis]
note: i18nc( "@info:status", "Print popup note" ) );
en: You will be prompted to print the selected popup note.
nn: Du vert spurd om du vil skriva ut notatet.

[ctx: @action:inmenu]
en: Print Preview Selected Notes...
nn: Førehandsvis valde notat …

en: Note settings...
nn: Notatoppsett …

en: Preferences KNotes...
nn: KNotes-innstillingar …

en: Mail...
nn: E-post …

en: Send...
nn: Send …

en: Set Alarm...
nn: Set alarm …

en: Save As...
nn: Lagra som …

en: Lock
nn: Lås

en: Unlock
nn: Lås opp

en: Set Focus to Quick Search
nn: Fokuser på snøggsøk

[ctx: @info]
en: To print notes, first select the notes to print from the list.
nn: Du må først velja kva notat du vil skriva ut frå lista.

[ctx: @title:window]
en: Print Popup Notes
nn: Skriv ut sprettoppnotat

en: Note was not created.
nn: Notatet vart ikkje oppretta.

en: Create new note
nn: Lag ny merknad

[ctx: @info]
en: Do you really want to delete this note?
nn: Er du sikker på at du vil sletta dette notatet?

[ctx: @title:window]
en: Confirm Delete
nn: Stadfest sletting

[ctx: @title:window]
en: Rename Popup Note
nn: Endra namn på notat

[ctx: @label:textbox]
en: New Name:
nn: Nytt namn:

en: Show Note...
nn: Vis notat …

en: Rich text (*.html)
nn: Rik tekst (*.html)

en: Plain text (*.txt)
nn: Rein tekst (*.txt)

en: Save As
nn: Lagra som

en: <qt>A file named <b>%1</b> already exists.<br />Are you sure you want to overwrite it?</qt>
nn: <qt>Fila <b>%1</b> finst frå før.<br />Er du sikker på at du vil skriva over ho?</qt>

[ctx: @action:inmenu]
en: New Popup Note...
nn: Nytt sprettoppnotat …

[ctx: @info:whatsthis]
note: i18nc( "@info:status", "Create new popup note" ) );
en: You will be presented with a dialog where you can create a new popup note.
nn: Du vil få opp eit dialogvindauge der du kan laga eit nytt sprettoppnotat.

[ctx: @title]
en: Popup Notes
nn: Sprettoppnotat

[ctx: @info:credit]
en: Current Maintainer
nn: Noverande vedlikehaldar

[ctx: @info:credit]
en: Previous Maintainer
nn: Tidlegare vedlikehaldar

[ctx: @info:credit]
en: Tobias Koenig
nn: Tobias König

[ctx: @info:credit]
en: Developer
nn: Utviklar

[ctx: @item]
en: Meeting
nn: Møte

[ctx: @item]
en: Note: %1
nn: Notat: %1

[ctx: @item]
en: New Note
nn: Nytt notat

[ctx: @title:window]
en: Show Popup Note
nn: Vis sprettoppnotat

[ctx: @title:window]
en: Edit Popup Note
nn: Rediger sprettoppnotat

[ctx: @label popup note name]
en: Name:
nn: Namn:

en: Search notes...
nn: Søk etter notat …

en: Search notes...<%1>
nn: Søk etter notat …<%1>

en: (note locked, it will not removed)
nn: (notat låst – vert ikkje fjerna)

en: Do you really want to delete this note? | Do you really want to delete these %1 notes?
nn[0]: Er du sikker på at du vil sletta dette notatet?
nn[1]: Er du sikker på at du vil sletta desse %1 notata?

en: Popup Notes
nn: Sprettoppnotat

en: No notes found
nn: Fann ingen notat

en: Modify Note...
nn: Rediger notat …

en: Delete Note...
nn: Slett notat …

en: Read Popup Note: "%1"
nn: Les sprettoppnotat: «%1»

en: <qt>Do you really want to delete note <b>%1</b>?</qt>
nn: <qt>Er du sikker på at du vil sletta notatet <b>%1</b>?</qt>

en: Confirm Delete
nn: Stadfest sletting

en: &Delete
nn: &Slett

en: Please enter the new name:
nn: Skriv inn eit nytt namn:

en: Save note as plain text
nn: Lagra notat som reintekst

[ctx: @title:window]
en: Save As
nn: Lagra som

en: &All Desktops
nn: &Alle skrivebord

en: New
nn: Ny

en: Rename...
nn: Endra namn …

en: Hide
nn: Gøym

en: Delete
nn: Slett

en: Preferences...
nn: Innstillingar …

en: Keep Above Others
nn: Hald over andre

en: Keep Below Others
nn: Hald under andre

en: To Desktop
nn: Til skrivebord

en: Walk Through Notes
nn: Gå gjennom notat

en: Note is locked
nn: Notatet er låst

en: Print Note | Print %1 notes
nn[0]: Skriv ut notat
nn[1]: Skriv ut %1 notat

en: Printing theme was not found.
nn: Fann ikkje utskriftstemaet.

en: Printing error
nn: Utskriftsfeil

en: Printing theme:
nn: Utskriftstema:

en: Preview
nn: Førehandsvising

en: Print
nn: Skriv ut

[ctx: @title:window]
en: Select theme
nn: Vel tema

en: Themes:
nn: Tema:
