knotes - en to nn translation catalogue (26 entries)

en: Scheduled Alarm
nn: Tidsbunden alarm

en: &No alarm
nn: &Ingen alarm

en: Alarm &at:
nn: Alarm &ved:

en: &Mail action:
nn: &E-posthandling:

en: <a href="whatsthis">How does this work?</a>
nn: <a href="whatsthis">Korleis fungerer dette?</a>

en: <qt><p>You can customize command line. You can use:</p><ul><li>%t returns current note title</li><li>%f returns current note text</li></ul></qt>
nn: <qt><p>Du kan tilpassa kommandolinja. Du kan bruka:</p><ul><li>%t – gjeldande notattittel</li><li>%f – gjeldande notattekst</li></ul></qt>

en: Incoming Notes
nn: Innkommande notat

en: Accept incoming notes
nn: Godta innkommande notat

en: Outgoing Notes
nn: Utgåande notat

en: &Sender ID:
nn: &Avsendar-ID:

[ctx: @title:window]
en: Select Note Folder
nn: Vel notatmappe

[ctx: @info]
en: Select the folder where the note will be saved:
nn: Vel mappa som notatet skal lagrast til:

en: An error occurred during fetching. Do you want to select a new default collection?
nn: Det oppstod ein feil ved henting. Vil du velja ei ny standardplassering?

en: Collection is hidden. New note will be stored but not displayed. Do you want to show collection?
nn: Samlinga er gøymd. Det nye notatet vert lagra, men ikkje vist. Vil du visa samlinga?

en: Note was not created.
nn: Notatet vart ikkje oppretta.

en: Create new note
nn: Legg til nytt notat

en: Select recipient:
nn: Vel mottakar:

en: Hostname or IP address:
nn: Vertsnamn/IP-adresse:

en: Communication error: %1
nn: Kommunikasjonsfeil: %1

en: Please configure send mail action.
nn: Set opp handling for e-postsending.

en: Note: "%1"
nn: Notat: «%1»

en: Unable to start the mail process.
nn: Klarte ikkje starta e-postprosessen.

en: Send "%1"
nn: Send «%1»

en: The host cannot be empty.
nn: Vertsnamnet kan ikkje vera tomt.

[ctx: Default name for resource holding notes]
en: Local Notes
nn: Lokale notat

note: i18n: ectx: label, entry (Port), group (Network)
en: The port will listen on and send notes to.
nn: Port som skal lyttast til og sendast notat til.
