knotes - en to pa translation catalogue (75 entries)

en: New Note
pa: ਨਵਾਂ ਨੋਟ

en: New Note From Clipboard
pa: ਕਲਿੱਪਬੋਰਡ ਤੋਂ ਨਵਾਂ ਨੋਟ

en: Show All Notes
pa: ਸਭ ਨੋਟਿਸ ਵੇਖੋ

en: Hide All Notes
pa: ਸਭ ਨੋਟਿਸ ਓਹਲੇ

en: No Notes
pa: ਨੋਟਿਸ ਨਹੀਂ

en: Settings
pa: ਸੈਟਿੰਗ

note: i18n: ectx: Menu (knotes_context)
en: KNotes
pa: ਕੇ-ਨੋਟਿਸ

en: KDE Notes
pa: KDE ਨੋਟਿਸ

en: Maintainer
pa: ਪਰਬੰਧਕ

en: Previous Maintainer
pa: ਪੁਰਾਣਾ ਪਰਬੰਧਕ

en: Michael Brade
pa: ਮਾਈਕਲ ਬਰਾਡੀ

en: Original KNotes Author
pa: ਅਸਲੀ KNotes ਲੇਖਕ

en: Network Interface
pa: ਨੈੱਟਵਰਕ ਇੰਟਰਫੇਸ

en: David Faure
pa: ਡੇਵਿਡ ਫਾਉਰੀ

en: Dirk A. Mueller
pa: ਡਾਰਕ ਏ. ਮੁਲੱਰ

en: Carsten Pfeiffer
pa: ਕਾਰਸਟੀਨ ਪਫੀਇੱਫੀਰ

en: Harri Porten
pa: ਹੱਰੀ ਪੋਰਟੀਨ

en: &Text color:
pa: ਟੈਕਸਟ ਰੰਗ(&T):

en: &Background color:
pa: ਬੈਕਗਰਾਊਂਡ ਰੰਗ(&B):

en: &Show note in taskbar
pa: ਟਾਸਕਬਾਰ ਵਿੱਚ ਨੋਟ ਵੇਖੋ(&S)

en: &Remember desktop
pa: ਡੈਸਕਟਾਪ ਯਾਦ ਰੱਖੋ(&A)

en: Default &width:
pa: ਡਿਫਾਲਟ ਚੌੜਾਈ(&w):

en: Default &height:
pa: ਡਿਫਾਲਟ ਉਚਾਈ(&h):

en: &Tab size:
pa: ਟੈਬ ਸਾਈਜ਼(&T):

en: Auto &indent
pa: ਆਪੇ ਹਾਸ਼ੀਏ ਤੋਂ ਦੂਰ(&i)

en: &Rich text
pa: ਰਿੱਚ ਟੈਕਸਟ(&R)

en: Text font:
pa: ਟੈਕਸਟ ਫੋਂਟ:

en: Title font:
pa: ਟਾਇਟਲ ਫੋਂਟ:

en: Editor Settings
pa: ਐਡੀਟਰ ਸੈਟਿੰਗ

en: Display Settings
pa: ਡਿਸਪਲੇਅ ਸੈਟਿੰਗ

note: i18n: ectx: Menu (help)
en: &Help
pa: ਮੱਦਦ(&H)

note: i18n: ectx: Menu (notes_menu)
en: Notes
pa: ਨੋਟਿਸ

en: Note Actions
pa: ਨੋਟ ਐਕਸ਼ਨ

en: Bold
pa: ਗੂੜੇ

en: Italic
pa: ਤਿਰਛੇ

en: Underline
pa: ਹੇਠਾਂ ਲਾਈਨ

en: Strike Out
pa: ਵਿੰਨ੍ਹੋ

en: Align Left
pa: ਖੱਬੇ ਇਕਸਾਰ

en: Align Center
pa: ਸੈਂਟਰ ਇਕਸਾਰ

en: Align Right
pa: ਸੱਜੇ ਇਕਸਾਰ

en: Align Block
pa: ਬਲਾਕ ਇਕਸਾਰ

en: List
pa: ਲਿਸਟ

en: Superscript
pa: ਘਾਤ

en: Subscript
pa: ਪੈਰ ਵਿੱਚ

en: Increase Indent
pa: ਹਾਸ਼ੀਏ ਤੋਂ ਦੂਰੀ ਵਧਾਓ

en: Decrease Indent
pa: ਹਾਸ਼ੀਏ ਤੋਂ ਦੂਰੀ ਘਟਾਓ

en: Text Color...
pa: ਟੈਕਸਟ ਰੰਗ...

en: Text Background Color...
pa: ਟੈਕਸਟ ਬੈਕਗਰਾਊਂਡ ਰੰਗ...

en: Text Font
pa: ਟੈਕਸਟ ਫੋਂਟ

en: Text Size
pa: ਫੋਂਟ ਸਾਈਜ਼

en: Insert Date
pa: ਮਿਤੀ ਸ਼ਾਮਿਲ

en: Mail...
pa: ਮੇਲ...

en: Send...
pa: ਭੇਜੋ...

en: Set Alarm...
pa: ਅਲਾਰਮ ਸੈੱਟ ਕਰੋ...

en: Save As...
pa: ਇੰਝ ਸੰਭਾਲੋ...

en: Lock
pa: ਲਾਕ

en: Unlock
pa: ਤਾਲਾ-ਖੋਲ੍ਹੋ

en: Save As
pa: ਇੰਝ ਸੰਭਾਲੋ

en: <qt>A file named <b>%1</b> already exists.<br />Are you sure you want to overwrite it?</qt>
pa: <qt>ਇੱਕ ਫਾਇਲ <b>%1</b> ਪਹਿਲਾਂ ਹੀ ਮੌਜੂਦ ਹੈ। <br />ਕੀ ਤੁਸੀਂ ਇਸ ਉੱਤੇ ਲਿਖਣ ਲਈ ਸਹਿਮਤ ਹੋ?</qt>

en: <qt>Do you really want to delete note <b>%1</b>?</qt>
pa: <qt>ਕੀ ਤੁਸੀਂ <b>%1</b> ਨੋਟ ਨੂੰ ਹਟਾਉਣਾ ਚਾਹੁੰਦੇ ਹੋ?</qt>

en: Confirm Delete
pa: ਹਟਾਉਣ ਦੀ ਪੁਸ਼ਟੀ

en: &Delete
pa: ਹਟਾਓ(&D)

en: Please enter the new name:
pa: ਨਵਾਂ ਨਾਂ ਦਿਓ ਜੀ:

en: Save note as plain text
pa: ਨੋਟ ਨੂੰ ਪਲੇਨ ਟੈਕਸਟ ਵਾਂਗ ਸੰਭਾਲੋ

en: &All Desktops
pa: ਸਭ ਡੈਸਕਟਾਪ(&A)

en: New
pa: ਨਵਾਂ

en: Rename...
pa: ਨਾਂ ਬਦਲੋ...

en: Hide
pa: ਓਹਲੇ

en: Delete
pa: ਹਟਾਓ

en: Preferences...
pa: ਮੇਰੀ ਪਸੰਦ...

en: Keep Above Others
pa: ਸਭ ਤੋਂ ਉੱਤੇ ਰੱਖੋ

en: Keep Below Others
pa: ਹੋਰਾਂ ਦੇ ਹੇਠਾਂ ਰੱਖੋ

en: To Desktop
pa: ਡੈਸਕਟਾਪ ਉੱਤੇ

en: Walk Through Notes
pa: ਨੋਟਿਸਾਂ ਵਿੱਚ ਵੇਖੋ

en: Print Note | Print %1 notes
pa[0]: ਨੋਟ ਪਰਿੰਟ ਕਰੋ
pa[1]: ਨੋਟ %1 ਪਰਿੰਟ ਕਰੋ
